Bilgisayardaki Sistemin İmajını Alma

Bilgisayardaki Sistemin İmajını Alma
« : 22 Haziran 2013, 19:47:18 »
Bilgisayardaki sistemin imajını alma şansı varmıs heralde birşey oldugunda otomatik geri alınabılıyormus bu nedir arkadaslar ne işe yarar nasıl yaparız bılen duyan goren varmıdır:)

Paragon Drive Backup

Bilgisayarındaki harddisklerinin yedeğini almak
« Yanıtla #1 : 23 Haziran 2013, 02:44:33 »
Bilgisayardaki sistemi İmajjlanma şansı varmıs heralde birşey oldugunda otomatik geri alınabılıyormus bu nedir arkadaslar ne ıse yarar nasıl yaparız bılen duyan goren varmıdır:)

Bilgisayarındaki harddisklerinin yedeğini yani örneğin C: sürücüsünün işletim ve boot dosyalarının tam yedeğini bir diğer ifadeyle imajını alabilirsin. Ben bu işlemi her ne kadar şu an donanım arızasından dolayı sistemim yatıyor olsa da etkin olarak kullanıyorum. Paragon firmasının yazılımlarını kullanıyorum, diğer firmaların yazılımlarının tamamını denedim ama bence yedek ve harddisk bölümleme konularında Paragon yazılımları üzerine yazılım yok diyebilirim. Yazılımların lisans işlerini ise kampanyalı yazılım takip etme hobim ile elde ediyorum, yani yazılıma para vermem genelde :D

Halihazırda Paragon Backup & Recovery Suite kullanıyorum. Öncelikle yazılımı kuruyorsun ve Backup Capsule oluşturuyorsun. Ben Backup Capsule kısmını genelde C: üzerine kurarım ve yedeklerin birini bu kısma diğerini ise diğer harddisk üzerinde oluşturduğum klasöre alırım. Bilgisayarın arıza vermesi durumundan daha ziyade çok yazılım denemesi yaptığımdan tekrar temiz haline geri yüklerim. Bazen ana sistemime girmesine onay verdiğim yazılım olursa kurar ve hemen temiz yedek kategorisine yedeklerim, böylece bilgisayarım yeni formatlanmış gibi taptaze olur :D

Arzu edilirse yedekleri direk DVD ya da harici harddiske yazabileceğin gibi ağ üzerindeki başka bir yere veya bağlantı hızına göre doğrudan upload edebilir ve geri yükleceğin zaman çağırabilirsin. Yedek boyutları kullandığın işletim sistemi, yazılımlar ve oyunların boyutuna göre değişir. Benim format sonrası ilk yedekler 8-10 Gb, diğer her yedek yaklaşık 40-50 Gb. boyutundadır ve yedek sayısına göre 250-500 Gb. harddisk bölümü ayırmak gerekir.

Fakat yedek almadaki asıl fayda sistem hiç açılmadığında bile envanterinizdeki istediğiniz yedeği yükleme olanağı sağlaması. Diyelimki bigisayarı açmak istedin ama işletim sisteminde tık yok :) Bu durumda eğer önceden ayarlı ise kısayol tuşuna basarak ya da daha önceden yazılımın ilgili bölümünden kolaylıkla oluşturabileceğin Recovery CD/DVD'sini takarak özel ekranı çağırabilir, tüm yedeklerine erişebilir ve istediğin yedeği kayıpsız yükleyebilirsin.

http://www.paragon-software.com/home/brh/features.html

Paragon Backup & Recovery Copy Hard Disk Wizard

Paragon Backup & Recovery Smart Backup Wizard

Paragon Backup Rocevery 10 Suite

Bilgisayardaki Sistemin İmajını Alma Backup Recovery
« Yanıtla #2 : 23 Haziran 2013, 09:23:15 »
Çok teşekkürler bir deneyeyim yeni aldim bilgisayarida :)