Black Ops 2 Özel Gösterim

Black Ops 2 Özel Gösterim
« : 22 Ekim 2012, 00:45:26 »
Gittik, izledik şimdi anlatıyoruz... Activision'ın ve Call of Duty serisinin dokuzuncu oyunu olan Black Ops 2 için dün oyunun Türkiye dağıtımcısı Ar** Games tarafından özel bir oturuma davet edildik. Activision'dan da bir ekibin olduğu toplantıda, bir tanesi toplantıya özel olmak üzere üç adet video izletildi ve oyun hakkında bir iki ufak detay daha anlatıldı.

Öncelikle kişisel olarak FPS oyunları benim listemde alt sıralarda yer alsa da Black Ops ender sevdiğim FPS oyunlarından bir tanesiydi. Bunun başlıca sebebi ise oyunun konusuydu. Nitekim 60'lı yıllar, soğuk savaş, Küba Krizi gibi konuları ele alan ve özellikle Kennedy suikastına farklı bir komplo teorisi ile değinen bu yönü ile beni kendisine çekmeyi başarmıştı.

Dolayısı ile ikinci Black Ops oyunu düşüncesi beni oldukça heyecanlandırıyordu. Nitekim çoğu insan gibi benim de tahminim ikinci oyunun en fazla 80'lerde yani Soğuk Savaş'ın en "ateşli" olduğu zaman diliminde geçeceği yönündeydi.


Black Ops 2 Özel Gösterim

Black Ops 2 Hikaye: Fakat beklenen olmadı ve yeni Black Ops bizleri eski oyundan neredeyse 50 yıl ötesine 2025 yılına götürdü. Gösterim sırasında Acitivision PR'ı Francesca ile yaptığımız ufak konuşmada firmanın da bu konu hakkındaki fikir gelişimini öğrendik.

Treyarch, yeni fikri ile Activision'a ilk geldiğinde açıkçası onlar da epey şaşırmış. Bu derece büyük bir zaman atlama fikri ilk başta Actv.'e de biraz garip gelmiş. Lakin daha sonra oyunun aynı zamanda geçmiş ve günümüzde geçen kısımları olacağını öğrendiklerinde proje akıllarına daha fazla yatmaya başlamış. Zaten firma ürünü gördükten sonra da Treyarch'ın bu işi başaracağından net bir şekilde emin olduğunu da belirtiyor.

Black Ops 2 Multiplayer: Bizlere toplantıda anlatılan önemli konulardan bir tanesi ise ilk Black Ops'ta oldukça sıkıntı yaşatan multiplayer modu oldu. Firma yetkililerinin açıklamasına göre zaten güçlü bir SP moduna sahip olan oyunun MP moduda çok daha farklı ve güçlü bir yapıya sahip olacağı söyleniyor. Israrla üzerinde durulan nokta ise casual bir oyuncunun bile çok rahat şekilde karakterini oluşturup hızlıca MP modunda oyuna başlayabileceği. Komplike bir yapısı olmasına rağmen oldukça sade ve basit kullanım metodu hem yeni başlayan oyunculara zorluk çıkartmayacak, hem de hardcore oyunculara o "basitlik" duygusunu yaşatmayacakmış.

Ve şov başlar: Bizlere bu özel oturumda üç farklı video gösterildi. Başında dediğim gibi bu videolardan ilki  oturuma özel iken diğer ikisi daha önce internette yayınlanmış olan Singapur ve Los Angeles videolarıydı. Ne yazık ki Activision kural gereği bizden toplantı ve videolar hakkında hiçbir görsel alma imkanı bırakmadı. Dolayısı ile Monsoon adlı videoyu sizlere olabildiğince anlatmaya çalışacağım.

Razı dağlarında bir gece: Bu yeni video Myanmar'da bulunan Razı dağlarında geçiyor. Himalaya'nın bir bölümü olan bu dağlarda gizli başlayan bir operasyona katılıyoruz. İlk önce termal bir dürbün ile etraftaki düşmanları taradıktan sonra Call of Duty serisinde ilk defa gördüğümüz bir cizah olan vakkumlu eldivenler (elbette yüksek teknoloji ile donatılmış) sayesinde dağın üzerinde yatay bir şekilde ilerliyoruz. Burada oynanış bize geçiyor yani anlattığım kısım sinematikten ibaret değil. Dolayısı ile geçiş süresince quick-time event'ler karşımıza çıkıyor. Ardından dağın tepesinden uzaktaki düşman üssüne (ki burası eski bir tapınak) doğru kollardan açılan paraşütler ile ilerliyoruz. Burada da yine kontrol bize geçiyor.

Heyecanlı bir şekilde başlayan bu bölüm sonrasında klasik shooter olarak devam ediyor. Yeni oyunda gelecekte pek çok üstün teknolojik aletten faydalanacağımızı biliyoruz, bunlardan bir tanesi de kamuflaj. Görünmezliği sağlayabileyn bu kamuflajları düşmanlarınızda da görebiliyorsunuz.

Ekip olarak saldırdığınız üste oldukça fazla aksiyon olduğunu söylemem gerek yok nitekim artık drone'ları da kullandığımızı, aynı şekilde düşmanın da kendisine ait drone'ları olduğunu düşündüğümüzde aksiyon iki kat daha artmış durumda. Bu sebeple yanımızda bulunan ekip arkadaşlarımızın önemi de artıyor.


Black Ops 2 Özel Gösterim

Yapay zeka, oynanış ve görsellik: Treyarch bunun önemini farketmiş ve yapay zekayı hem ekibiniz için hem de düşmanlar için güçlendirmiş. Hoş videolarda bazı yerlerde düşmanların yine yapay zekadan zorlandığını gördüm ancak ekibimizdeki adamlar bize oldukça yardım ediyor. Bu arada karakter animasyonları konusunda şu ana kadar Battlefield 3'ü tek geçerdim ancak Black Ops 2'nin bu videosunda gördüğüm bazı sahneler yeni oyunun da bu konuda gayet sağlam geldiğini gösteriyor.

Oyunu video olarak izlediğim için grafikler ve sesler hakkında sadece yüzeysel bir yorum yapabileceğim ki bunları zaten sizler de yayınlanmış videolardan az çok gördünüz. Lakin Monsoon görevinde hem aydınlık hem karanlık sahneler yer aldığı için hem gölgelendirmelerin hem de ışıklandırmaların kalitesi daha net göze çarpıyor. Karkater animasyonları ve onların hareketleri ile oluşan gölgelerin senkronları oldukça sağlam olmuş. Seslerde ise hem diyaloglar hem de efekt sesleri ciddi bir şekilde hazırlandığını hissettiriyor.

Lafı daha fazla uzatmadan izlediğimiz bu üç video ile ben kişisel olarak yeni Black Ops'u ciddi anlamda bekliyorum (FPS'yi çok sevmediğimi bir daha hatırlatayım). İlk başlarda gelecek teması beni de biraz soğutmuş olsa da oyunun aynı zamanda geçmiş ve günümüze de değinecek olması, belki Alex Mason hakkında daha fazla şeyler öğrenecek olmamız, Woods teorisi derken Call of Duty: Black Ops 2'yi ciddi anlamda yine bu seneye damgasını vuracak bir oyun adayı yapıyor gözümde.


Kaynak : merlininkazani