Call of Duty 2 Fps Yükseltme Yöntemleri

Call of Duty 2 Fps Yükseltme Yöntemleri
« : 09 Nisan 2012, 05:22:04 »
Kendi Ayarlarınızı Kendiniz Yaratın ilLegal Configlerden sakının. Komutlari girmek icin öncelikle Tab tuşu üstündeki " tusunu açip çikan konsolda tirnak isaretini silmeniz gerekmektedir.

1) cg_drawfps [0,1,2,3] : Oyun sirasindaki fps(frame per second) ' yi görmenizi saglayan komut. default 0(kapali) , açmak için 1 , daha ayrintili bilgi edinmek için 2 veya 3 girilmelidir. Örn: /cg_drawfps 1

2) monkeytoy : Oyun sirasinda options'a girmeden konsolun enable/disable yapilmasini saglayan komut . /monkeytoy 0 konsolu enable eder , 1 degeri girilirse disable olur.

3) Quit : Serverdan baglantinizi kesen komut.

4) Bind : Istediginiz komutu herhangi bir tusa atama özelligidir . Bind [atamatusu , komutadi] Örn: Bind h say Headshot (serverda h tusuna bastiginizda nick:Headshot yazisi çikar )

5) Unbind : Girdiginiz bind'i kapatir . Örn : Unbind h ( üstteki örnek bind'i iptal eder )

6) Screenshotjpeg : Oyun esnasinda anlik görüntü resmini kaydeder . Ayni zamanda F12 tusu da ayni görevi görür.

7) record [demoadi]: /record komutu girildiginde oyununuz otomatik olarak kaydedilmeye baslar . Kayida isim vermek isterseniz /record demoadi girerek kayida baslayabilirsiniz. Aksi takdirde yalniz record yazilarak yapilan kayitlarda , kaydiniz demo0000 veya benzeri sekilde adlandirilacaktir. Örn : /record cN vs ADF

8 ) stoprecord [demoadi] : /stoprecord komutu kaydinizi durdurur . Kayida isim verdiyseniz /stoprecord demoadi da girilebilir. Örn: /stoprecord cNvsTTF

9) demo [demoadi] : Yaptiginiz kayitlar cod2/main/demos klasörü içine kaydedilir. Bu demolari izlemek için cod2mp 'yi çalistirip herhangi bir server'a baglanmadan konsola /demo demoadi komutu girilerek kaydi izleyebilirsiniz . Örn : /demo cNvsBBF

10) sys_cpuGhz : CPU'nuzun kaç Ghz oldugunu gösteren komut.

11) sys_gpu : Ekran kartinizi görmenize yarayan komut.

12) snd_restart : Ses ayarinizi resetleyen komut.

13) vid_restart : Görüntü Yeni goruntu ayarlarinizin etkin olmasi icin video uygulamalarini yeniden baslatan komut.

14) map_restart : Oynanan haritayi tekrarlamaya yarayan komut.

15) cg_drawlagometer [0-1] : Lag , loss degerlerini gösterir. 1 degeri girildiginde ekranin sag alt kösesinde çalisir .Örn : /cg_drawlagometer 1

Grafik ve Performans Komutları

1) ai_corpseCount [0-64] : Oyun sirasinda anlik görüntü karesindeki ceset görme sayisini belirleyen komuttur . Max. deger girildiginde (64) anlik karedeki bütün cesetleri görmenizi saglar . Ne kadar küçük deger girilirse performansta o kadar artis görülür . 0 degeri girildiginde oyun kitlenebilir. Örn: /ai_corpseCount 3 (3'ten fazla cesetleri göstermez)

2) cg_brass [0,1] : Silahtan çikan mermi kovanlarini görmeyi yahut kapamayi saglayan komut . Kapamak performansi arttirir . 0 degeri kapar 1 açar .

3) cg_marks [0,1] : 0 degeri girilirse kursun , bomba , patlama , çimdeki ayak izleri gibi belirleyici detaylari kapar . Kapamak performansi artirir.

4) cl_mouseAccel [0,100] : 1 ve üzeri degerler girildiginde mouse'unuzun hareket hizini belirli oranda arttirir.

5) com_Hunkmegs [80,512] : Oyun için kullanilacak RAM miktarini belirler. 1GB RAM kullananlar için 512 degeri girilmesi faydali olur.

6) com_maxfps [0,1000] : Fps 'nin sinirlandirilmasini saglayan komuttur . 0 degeri girildiginde limit kalkar , onun disindaki degerler girildiginde örnek /com_maxfps 60 fps'niz max 60'a sabitlenir ve üstüne çikamaz.

7) r_aasamples [1,4] : Options menüsüne girmeden oyun esnasinda Antialiasing degerinizi degistirmenizi saglayan komut. 1 degeri AA'yi kapar.

8 ) r_anisotropy [0,16] : Options menüsüne girmeden oyun esnasinda anisotropy degerinizi degistirmenizi saglayan komut. Default 8x olarak ayarlanmistir. Deger artirimi Texture (bitmap) kalitesini arttirirken , performansi düsürür.

9) r_drawDecals [0,1] : cg_marks komutuyla benzer komut.

10) r_drawsun [0,1] : 0 degeri girildiginde günes ve gökyüzü detaylarini kapatir.

11) r_fullscreen [0,1] : Fullscreen 'den çikip tekrar dönmek için girilen komut.

12) r_gamma [0,5-3,0] : Görüntü parlakligini degistirmeye yarayan komut .

13) r_glow [0,1] : Bulut ve benzeri göz alici ögeleri açip kapamaya yarayan komut.

14) r_lodbias [-1000-0] : 0'dan düsük degerler girildikçe Detaylari (asker vb. ) daha belirgin hale getirmeye yarayan komut.

15) r_lodscale [1-4] : Lodbias degerini hesaplayip , yakinlastikça ögelerin detaylarini artirmayi saglayan komut.

16) r_displayrefresh : Görüntünün yinelenmesini saglayan komut.

17) r_mode [0,1,2,3-] : Çözünürlük ayarini yapan komut. 0 = 640*480 , 1= 800*600 , 2= 1024*768 ...

18) r_zfeather [0,1] : Sis efektlerini açip kapayan komut. Ayni zamanda (Soften Smoke Edges) 'den de ayarlanabilir.

19) rate : Serverda gerçek pinginizi almanizi saglayan komuttur . Serverlarin kendine özgü rate ayarlari vardir . Genel olarak 25000 degeri girilmesi faydali olur.

20) cg_hudcompassize(pusula boyutu Komutu): 1 değeri defuld tur 1 değeri üstü girildiğinde pusula büyür 1 değeri aldı girildiğimde küçülür.

Config Hazırlama: Yaptiginiz ayarlari kaydedip , bir dosya altinda saklayabilirsiniz . Bunun için ayarlar yapildiktan sonra /writeconfig dosyaadi yazmaniz yeterlidir veya /writeconfig konfig_dosyaadi da yazilabilir .

Config dosyaniz cod2/main klasörü içine kayit ettiginiz isimle yazilir. Örn: /writeconfig bxpace komutu cod2/main klasörü içinde bxpace dosyasi olarak kaydolur. Bu ayarlarin oyunda etkili olmasi için /exec dosyaadi Örn: /exec bxpace


Call of Duty 2 Fps Yükseltme

Ynt: Call of Duty 2 Fps Yükseltme Yöntemleri
« Yanıtla #1 : 19 Nisan 2012, 12:02:35 »
Hepinizin bildiği gibi Call Of Duty 2 yi multiplayer online olarak serverlarda oynarken ne kadar yüksek FPS alırsanız oyun o kadar akıcı olur. Özellikle rifle veya sniper kullanan arkadaşlar için yüksek fps aim yani nişan alırken zamanlama açısından çok önemlidir. FPS nin anlamı "frame per second" dur yani saniyede ekrandan geçen görüntü sayısıdır.

Yukarıdaki resimdeki gibi 1000 fps kilitlemek isteyen arkadaşlar öncelikle cpu yani işlemcilerini , ramlerini ve ekran kartlarını yenilemelidirler ve güzel bir performans almak için grafik ayarlarını directx7 , anti analysing off yapmalı ve texture settings hariç çoğu ayarı düşüğe getirmelidirler. Unutmayınki online oyunda görüntü kalitesi değil yaptığınız frag önemlidir.

Yüksek performans ve yüksek fps için önerebileceğim sistem şöyledir ; 2048 Ram , pentium core işlemci ve en az 512 MB 256bit GDDR3 bir ekran kartıdır.


Call Of Duty 2 FPS

Ynt: Call of Duty 2 Fps Yükseltme Yöntemleri
« Yanıtla #2 : 10 Mart 2016, 16:25:12 »
Kolay gelsin

Arkadaşlar bilenleriniz mutlaka vardır jump serverlar var. Bu serverlarda rahat bir oyun için yüksek FPS değeri çok önemli. Fakat bende FPS anlamadığım bir sebepten değişmiyor. Konsola komutumu giriyorum hatta konsoldada değeri 250 yaptığım görülüyor fakat hala FPS 60ta sabit bir şekilde duruyor. Sorun ne olabilir acaba?

Ynt: Call of Duty 2 Fps Yükseltme Yöntemleri
« Yanıtla #3 : 10 Mart 2016, 19:46:14 »
Call of Duty 2 FPS (Frame Per Second) ayarlarıyla pek ilgilenmemiştim aslında, çoğunlukla standart kurulumla ne geldiyse ya da klandaki arkadaşlardan edindiğim .cfg dosyalarını kullanarak oynardım. Fakat sorunuz üzerine biraz araştırma yapıp sorunu irdelemeye çalıştım. Çoğu forumlarda konudan bahsedilmiş ama ilgili komutları atmalarına rağmen Call of Duty 2 ya da CoD serisindeki oyunlarda FPS artışını sağlayamadıklarından bahsetmişler ve çözüm için yeterli önerilere ulaşamamışlar. Tüm komut çeşitlerini, ekran çözünürlüklerini uygulamama, dosya yazma izinlerini kontrol etmeme, bu işleri halihazırda modlu bir multiplayer sunucuda test ettiğimden mod klasöründe bulunan config_mp.cfg ve ayrıca \main\players\playername\config_mp.cfg dosyalarında da komutları kontrol etmeme rağmen çözüme ulaşamadım. Daha sonra FPS artışını sağlamanın görüntü ile ilgili olduğu ve CoD2 grafik ayarlarında bulunan ''Sync Every Frame'' ayarıyla da ilişkili olabileceği düşüncesiyle Sync Every Frame ''Yes'' > Sync Every Frame ''No'' şeklinde değiştirdikten sonra sunucuya girip kontrol ettiğimde sorunun düzeldiğini ve 250 FPS değerine ulaştığımı tespit ettim. Siz de Sync Every Frame ayarını kontrol edip Yes olarak işaretli ise ''No'' olarak değiştirirseniz düzeleceğini tahmin ediyorum.

Diğer site ziyaretçisi oyuncu arkadaşların da yararlanması maksadıyla özetleyecek olursam:

Call of Duty 2 FPS Ayarları Nasıl Yapılır?

1. Sync Every Frame ''Yes'' > Sync Every Frame ''No'' şeklinde baştaki resimde de görebileceğiniz gibi ayarlanır.

2. Yapacağımız değişikliklerle elde edilecek ya da mevcut FPS değerimizi oyun içerisinden görmek için \cg_drawFPS 1 komutu CoD2 console üzerinden atılır. Diğer cg_drawFPS komutları ise aşağıda, farklı görüntüleme biçimlerini de deneyebilirsiniz.

Kod: [Seç]
\cg_drawFPS 0 // Display Off
\cg_drawFPS 1 // Simple FPS Display
\cg_drawFPS 2 // Verbose FPS Display
\cg_drawFPS 3 // Time FPS Display

3. Daha sonra arzu ettiğimiz FPS değerini örneğin 250 yapmak istiyorsak /seta com_maxfps 250 şeklinde CoD2 console üzerinden atılır. Daha yukarı örneğin /seta com_maxfps 1000 vb. yüksek rakamlar yazılırsa hata verecek ve sunucu kickleyecektir.

Kod: [Seç]
\seta com_maxfps 125
\seta com_maxfps 250

Diğer resimden ise Call of Duty 2 250 FPS ve 1920x1080 ekran çözünürlüğünde aldığım ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz. Halihazırda Call of Duty 2 kategorisinde bulunan ve FPS ile ilgili diğer başlıkları ise bağlantılardan inceleyebilirsiniz.

http://www.codturkiye.net/forum/call-of-duty-2-fps-yukseltme-yontemleri-t84.0.html

http://www.codturkiye.net/forum/call-of-duty-2-yuksek-fps-kitleme-ve-performans-ayari-t172.0.html

http://www.codturkiye.net/forum/call-of-duty-2-multiplayer-online-cvar-commaxfps-333-hatasi-cozumu-t89.0.html

Kolay gelsin. Arkadaşlar bilenleriniz mutlaka vardır jump serverlar var. Bu serverlarda rahat bir oyun için yüksek FPS değeri çok önemli. Fakat bende FPS anlamadığım bir sebepten değişmiyor. Konsola komutumu giriyorum hatta konsoldada değeri 250 yaptığım görülüyor fakat hala FPS 60ta sabit bir şekilde duruyor. Sorun ne olabilir acaba?

Call of Duty 2 FPS Ayarları Nasıl Yapılır?

Call of Duty 2 FPS Ayarı Yapılmış 1920x1080 Ekran Çözünürlüğündeki Oyuna Ait Görüntü