Call of Duty 4 Favori Silahlar ve Perkler

Call of Duty 4 Favori Silahlar ve Perkler
« : 21 Nisan 2012, 21:44:23 »

Bu yazımda sizlere Call of Duty 4 oyunundaki silahlar hakkında bazı bilgiler aktaracagım. Her sınıf ve silah hakkındaki artılar ve eksileri belirtip, silah secmenizde yardımcı olmayı umuyorum.

ASSAULT

AK 47

Call of Duty 4 ProMOD Silahları AK 47

Assault klasmanının en popüler silahı diyebiliriz. İyi bir rof u (rate of fire) ve buna oranla çok güclü bir silah. kısa veya orta mesafede kafaya ya da gögüse gelecek 2 kursun ile rakibi öldürebilmek mümkün. Bu silahın baska bir özelligi de uzak mesafeye atıs gerceklestirdiginizde diger assault silahlarına göre daha cok zarar veriyor. Iron sight diye tabir edilen, aim almamıza yardımcı olan "zoom" kısmı diger silahlara nazaran daha kücük oldugundan fazla rahatsız edici değil. Tabiki bu da uzun mesafeli atıslarda rakip daha kücük görünürken cok büyük bir rahatlik saglıyor. Silahın geri tepmesi ise bol antrenman ve calısma ile kontrol altına alınabilir. 30 mermilik sarjörü ile de duvar arkalarından rakibi yaralamak ya da öldürmek de diger silahlara göre büyük bir avantaj saglıyor.

M-4

Call of Duty 4 ProMOD Silahları M-4
AK47 ye göre belirgin 2 farkı olan bu silahin ilk önemli farkı mermi basına verdigi hasarın daha az olmasıdır. Özellikle duvar arkasından ates edildiginde AK47 nisbeten cok daha az hasar vermektedir. Rof un daha iyi ve recoil (geri tepme) in daha az olması ise bu silahın en büyük avantajları. Bu iki avantajla birlikte AK47 gibi cok güclü bir silahla baş edebilecek düzeyde. Diger bir dezavantajı ise iron sight ın cok büyük ve görüsü engelleyici olması. Aim aldıgımızda muhtemelen yakın rakipleri görememe ihtimalimiz artıyor. Ancak AK47 ye göre orta mesafede daha basarılı bir silah oldugunu söyleyebilriz.

M-16

Call of Duty 4 ProMOD Silahları M-16
M-4 ile neredeyse aynı olan silahın temel bazı farklılıkları mevcut. M-4 ile mermileri ve sarjörleri anı tip öncelikle. Yerdeki M-4 ün üzerinden gecerek M-16 nıza mermi alabilirsiniz. En öenmli fark ise tek seferde 3 mermi atabilmesidir. FPS oyunlarında burst diye gecen bir atıs sitiline sahiptir. Ancak bu burst atısların arasında belli bir zaman farkı vardır. ilk burstten sonra ikinci burst ü atabilmek belirli bir beceri ve senkron gerektirmektedir. Uzak ve orta mesafede etkili olan bu silah yakın mesafede ise bazı dezavantajlar getiriyor. Crosshair i büyük oldugundan aimsiz atıslarda kacırma olasılıgı rakibi yükseliyor, aynı zamanda atıslar arasındaki zaman farkı da rakibi öldüremeden öldürülme riskini arttırıyor.

G36

Call of Duty 4 ProMOD Silahları G36
Profesyonel ortamda oyun içinde daha az kullanılan bir silah. Aim alındıgında iron sight M4 teki gibi görüsü engellemektedir. Rof u M4 den daha azdır yani saniyede attıgı mermi sayısı daha azdır. Ayrıca M4 e göre hasar verme özelligi daha zayıftır. Her ne kadar assault sınıfında yer alsada uzun mesafede cok basarısız bir silah olarak göze carpıyor. Recoilde oldukca belirgin ve konrol edilebilmesi AK47 ye göre daha zordur. M4 ve AK47 silahlarının yanında oldukca zayıf kalan bu silah en üst seviyedeki oyuncular tarafından tercih edilmemektedir.

MP44

Call of Duty 4 ProMOD Silahları MP44
CoD 1,2 ve 4 te olan bu silah ise oyunun normal modunda son level de cıkmaktadır. Ancak competitve gaming için saka gibi bir silah denebilir. Yakın mesafede duvar arkasından bile cok öldürücü olan bu Assault sınıfı silah, uzak mesafede ise oldukca kullanımı zordur. Geri tepmesi ise diger silahlara göre cok cok fazladır. Dolayısıyla önemli maclarda kullanımı cok nadir olmakla beraber zevk içinse kullanılabilir.

G3

Call of Duty 4 ProMOD Silahları G3
Silahın tek atıs özelligi yakın mesafede diger otomatik silahlara göre acık bir dezavantajdır. Ölmeden yeteri kadar atıs yapabilmek oldukca zordur. Diger yandan uzak mesafe içinse profesyonel ellerde cok basarılı bir silah olabiliyor. 2 mermide öldürebilen bir silah olan G3 ü etkili kullanabilmek için seri ve senkronlu olarak parmagımızı calıstırmamız gerekiyor.

M-14

Call of Duty 4 ProMOD Silahları M-14
G3 ile cok benzer olan bu silah orta ve uzak mesafede cok basarılı olmasına ragmen recoil nedeni ile tercih edilmemektedir. İnanılmaz bir geri tepmeye sahip bu silah gögüse gelebilecek 2 mermi ya da kafaya gelebilecek tek mermi ile ölüm sacabiliyor. Ancak yakın mesafede yine G3 gibi cok kötü bir performansa sahip. Buna ek olarak da kullanacaksanız eger susturucu takmanızı öneririm, zira cok gürültülü bir silah.

Gelelim submachine gun kısmına. Kısaca SMG olarak adnlandırılan bu grup CoD4 ü CoD4 yapan silahlardan olusmakta. Hızlı oyuna yönelik üst düzey silahlar bu kısımda.

Aku74

Call of Duty 4 ProMOD Silahları Aku74
Tecrübe ile kontrol edilebilen recoili sayesinde 10m içindeki düşmanı birkac saniye içerisinde öldürebilmek mümkün. Oyunun default halinde bu silah ile sniperi uzak mesafeden bile 3-4 atışta vurmak mümkündü. Ancak cıkarılan son modda bu ortadan kaldırıldı. Orta mesafe ve uzak mesafede ki damage i düşürüldü. Iron sight da görüşü engelleyecek bir yapı yok. Tecrübe kazanana kadar yapılması gereken tek şey düşmana yeterince yaklasıp sarjörü düsmanın üstüne bosaltmak.

MP5

Call of Duty 4 ProMOD Silahları MP5
Aku74 e cok benzeyen bu silah 2 yönüyle ondan ayrılmaktadır. Verdigi hasar ve duvardan verdigi hasar aku74 den farklıdır. Özellikle aku74 e göre duvardan geçtiginde verdigi hasar cok kücük kalmakta bu yüzden de popülerliği düşüktür. Call of Duty 4 ün genel yapısı itibariyle duvarları kullanabilmek cok önemli. Bu yüzden de duvar tarama cok önemki bir noktada. Özellikle dar koridorlu, bol ince duvar ya da  metalli haritalarda bu farka oldukca ihtiyac duyulmaktadır. Aku74 e göre ilk mermilerden sonra isabet oranı düşmekte. MP5 ile uzun süre oynarak ancak kontrol edilebilirlik kazanılabilir.

Mini-Uzi

Call of Duty 4 ProMOD Silahları Mini-Uzi
MP5 ve Aku74 e göre daha yakın mesafede etkili olan bu silah, daha fazla mermi taşımakta. Üstelik fire of rate i bu 2 silaha göre cok yüksek. Recoil ise diger 2 silaha göre dezavanta yaratmakta. Silahın baska bir + sı da, bu silahla cok daha hızlı hareket edebilmenizdir. Ancak bu silah maclarda neredeyse hiç tercih edilmemektedir. Assault sınıfındaki MP44 te kullandıgımız tabirle, saka silahlardan biridir.

Oyunun cıkısından bu yana tek kullanılan smg Aku74 silahıdır. Daha isabetli, daha güçlü. Kısacası secmek için başka alternatif bırakmıyor.

Ynt: Call of Duty 4 Favori Silahlar ve Perkler
« Yanıtla #1 : 10 Mayıs 2012, 16:28:15 »
Call of Duty 4 Silahlar ve Perklerle İlgili Açıklamalar:

Call of Duty 4 Perk Listesi:

Perk 1:

C-4x2: 2 adet C4 patlayıcı taşımak için.
 Special Granade x3: 3 adet Flash veya Stun Grenade taşımak için.
 RPG-7 x2: Roket atar ve 2 roket taşımak için.
 Claymore x2: 2 adet mayın taşımak için.
 Frag x3: 1 yerine 3 el bombası taşımak için.
 Bandolier: Tüm silahlar için ekstra mermi taşımak için.
 Bomb Squad: Düşman patlayıcılarını duvarların arkasında da olsa farkedebilmek için.

Perk 2:

Stopping Power: Mermilerin hasarını arttırmak için.
 Juggernaut: Enerjiyi arttırmak için.
 Sleight of Hand: Daha hızlı şarjör değiştirmek için.
 Double Tap: Silahın mermi atış hızını arttırmak için.
 Over Kill: 2 tane Primary weapon taşıyabilmek için.yani iki adet silah taşımak.
 UAV Jammer: UAV radarda görünmemek için
 Sonic Boom: Patlayıcıların hasarını arttırmak için.

Perk 3:

Extreme Conditioning: Daha uzun mesafe koşabilmek için.
 Steady Aim: Dürbünsüz atışlarda daha dengeli atış yapabilmek için.
 Last Stand: Ölmeden önce yerde yatarken 15 saniye düşmanlarınıza tabancayla ateş edebilmek için.
 Martyrdom: Ölürken el bombası bırakabilmek için.Bu özelliği kullanmanızı tavsiye etmem
Deep Impact: Mermilerin daha derine gitmesini sağlamak için.duvar arkasındaki düşmanı vurmayada yarar
 Iron Lung: Daha uzun süre nefesi tutabilmek için.sinip olan arkadaşların perki
 Dead Silence: Yürürken daha az ses çıkarmak için.
 Eavesdrop: Rakip takımın telsiz konuşmalarını duyabilmek için.

Call of Duty 4 Silah Listesi:

Side Arms:
 Desert Eagle
 M 1911.45
 M 9
 USP .45

Sub Machineguns:

AK74 u
 Mini-Uzi
 MP5
 P90
 Skorpion

Light Machineguns:

M249 S.A.W.
 M60e4
 RPD
 Shotguns:
 M 1014
 W 1200

Assault Rifles:

AK-47
 M14
 G36c
 M 16A4
 M4
 MP44

Sniper Rifles:

Barrett .50 Cal.
 SVD
 M21
 M40A3
 R700

Explosive Arms:

C4
 Claymore
 Flashbang
 Frag Grenade
 Smoke Grenade
 Stun Grenade
 RPG

Call of Duty 4 Silah Eklentileri:

Red Dot Sight: Silahınıza lazerli dürbün özelliği ekliyor. Böylece hedefi vurmanız kolaylaşıyor.
 ACOG Scope: Silahınıza Red Dot Sight'dan çok daha uzağı gösteren bir dürbün ekliyor.
 Silencer: Silahınıza susturucu ekliyor.
 Greande Luncher: Silahınıza bomba fırlatıcı ekliyor.ama bu özellik türk servurlarında yasak
 Front Grip: Light Machine Gun ve Shotgun'lar içine olan bu eklenti silaha denge sağlıyor.

Call of Duty 4 Multiplayer Oyun Rehberi, Perkler, Silahlar, Eklentiler

« Yanıtla #2 : 29 Temmuz 2012, 20:34:37 »
Call of Duty 4 Modern Warfare Favori Silah

Call of Duty 4 oyununda en çok kullandığınız silah ve eklentileri nedir arkadaşlar? Ben 2003'ten bu yana alışkanlıktan olsa gerek :D genellikle MP44 kullanırım, peki sizler?

« Yanıtla #3 : 29 Temmuz 2012, 20:50:59 »
m4 carbine+Sleight of Hand+Extreme Conditioning+Bandolier
Desert Eagle

bu grup çok kişiyi bezdirdi   

::) ::) ::)

« Yanıtla #4 : 30 Temmuz 2012, 10:10:09 »
mp5+desert eagle :D

« Yanıtla #5 : 30 Temmuz 2012, 14:45:00 »
rpg :D buda çok kişiyi bezdirdi :D

gukkan

• *
  • 138
« Yanıtla #6 : 01 Ağustos 2012, 00:47:07 »
favori p90+uav jammer+3x frag+steady aim ama mp5 ve ak74u'yu da severim.

« Yanıtla #7 : 14 Ağustos 2012, 21:54:39 »
mp5 diye koyduğun hk33 yalnız

« Yanıtla #8 : 15 Ağustos 2012, 00:46:50 »
bence sen yanlış görüyorsun bu yeni nesil mke'nin üretimi olan mp5 :D

« Yanıtla #9 : 15 Ağustos 2012, 14:21:08 »
şarjörü nniye geniş öyle mp5 in hakketten:)
7.62 ye mi döndü:D

« Yanıtla #10 : 16 Eylül 2012, 15:04:04 »
Herkese iyi günler. Konuyu açma sebebimi belirteyim öncelikle... Call of Duty 4 Modern Warfare favori perkleriniz ? Geçen gün server da oynarken büyük ihtimal yeni olan bir arkadaşımızın perk hakkında yardım istemesiyle aklıma geldi. Dedim madem bu konu hakkında bazı arkadaşlarımızın kafalarında soru işaretleri var bende kendi kullandığım perkleri ve silahları yazayım. Umarım yararlı bir paylaşım olur. Siz okuyanlarda fikirlerinizi ve kullandığınız silah perk kombinasyonlarınızı yazarsanız konu daha bir güzel olur diye düşünüyorum ve soyunuyorum konu hakkında görüşlerimi yazmaya.

Öncelikle size perkleri tanıtayım...

|| Call of Duty 4 Modern Warfare PERK 1 ||

*C4 x 2 --> 2 tane c4 verir. Bunları 5'e basıp sağ tuş ile atar sol tuş ile de patlatırsınız.

*Special Grenades x 3 --> Special granade bölümünden seçtiğiniz bombadan 3 tane verir. (Smoke dan alamazsınız. stun veya flash dan alabilirsiniz.)

*RPG x 2 --> 2 tane roket atar verir. Helikopteri patlatabilir veya oyuncuları öldürebilirsiniz. 5'e basıp rpg yi kullanabilirsiniz.

*Claymore x2 --> 2 adet sensörlü mayın verir. Genelde sniper kullanan arkadaşlar alır bunu arkalarına sızma yapıp da bıçak falan atmasınlar diye. 5'e basarak mayını alır ve yere kurarsınız. Rakip adam onu bomba veya mermi ile patlatmadan sensörüne (kırmızıya) gözükürse patlar ve juggernaut yoksa öldürür. Rakibin bu mayınları duvar arkasından veya uzaktan farkedebilmesi için birazdan açıklayacağım bomb squad ı perklerine eklemesi gerekmektedir.

*Frag x 3 --> 3 adet el bombası verir.

*Bandolier --> Tabanca ve ana silahınıza ekstra şarjör ekler.

*Bomb squad --> Yukarıda da bahsettiğim gibi rakibin yere kurduğu mayınları (claymore'ları) fark etmeye yarıyor. Bu genellikle sd de güzeldir search and destroy yani cs gibi bomba kurup çözmede çünkü etkili yöntem olarak bir yere pusup claymore kuruyorlar bomb squad ile claymoreleri ölü kafa iskeleti şeklinde duvardan bile görebilirsiniz.

|| Call of Duty 4 Modern Warfare PERK 2 ||

*Stoping Power --> Bu da özellikle sniper'da iyidir. Özellikle hardcore olmayanlarda. Rakipte juggernaut olursada büyük ihtimalle, bazen kaçırsada, tek mermide alır. Taramalıda falanda daha az mermide düşmanı öldürmenizi sağlar.

*Juggernaut --> Bu ise ekstra candır. Mesela rakip sizi vurduğunda hardcore ise sniper genelde tek mermide alır. Hardcore değilse normalde adamda stoping power varsa bile ölmeme şansınız olur. Hatta bazen adamda kırmızı artı çıkıyor vurunca işte o juggernaut.

*Sleight of Hand --> Buda hızlı şarjör değiştirmenizi sağlar.

*Double Tap --> Bu ise teklilerde işe yaramayan taramalılarda ise daha hızlı mermi atmasını sağlayan perktir genelde ak47 ile alırım ben bunu çünkü biraz yavaş atar mermileri AK47.

*Over Kill --> 1 ana silahtan sonra tabanca yerine bir ana silah daha alırsınız ( fakat skin, desen yapamazsınız ama eklentileri ekleyebilirsiniz. (red dot sight, grip, silencer, grenade launcher, acog)

*UAV Jammer --> Rakip sizi radarda (kırmızı nokta olarak) göremez.  (Bu perkle ilgili hala kafamda soru işaretleri var. Acaba susturucu olmadan ateş edersek görünüyor muyuz. Susturucu takıp ateş edersek hiç mi görünmüyoruz bunu bende tam çözemedim...)

*Sonic Boom --> Buda bombaları daha kuvvetli yapıyor.

|| Call of Duty 4 Modern Warfare PERK 3 ||

*Extreme Conditioning --> Daha uzun menzilli koşmanızı sağlari

*Steady Aim --> Sağ tıklayıp nişan almadan, normal atışlarda, silahın daha az sekemsini sağlar. Mermiler daha düz bir doğrutuda gider yani.

*Last Stand --> Türk serverlarının çoğunda yabancılarınkinde ve bizim CodturkiyeTDMde de(orada oynadığım için iyi biliyorum) yasak olan perk. Normalde öldüğünüz zaman ölmeden tabanca ya geçer yere yatar (otomatikmen) bir yere gidemeden sağa sola dönerek ateş edebilirsiniz fakat ne silahla ne perk olursa olsun (karşıdakide sizde) 1 mermilik canınız kalmıştır sonra vurulunca ölür tekrar başlarsınız.

*Martrydom --> Öldüğünüzde yere otomatik olarak bomba bıraktıran perk. Buda CodTurkiyeTDM de yasaktır. Bunuda kullanmayınız lütfen.

*Deep Impact --> Genelde herkes bu perki kullanır. Özellikle duvardan geçirmeyen silahlara alınan perktir.

*Iron Lungs --> Sniperdan başka hiçbir silahta alınmaz alınırsa işe yaramaz, nefesinizi daha uzun tutturan perktir. Sniperda dürbünle bakınca acogdada işe yaramaz red dot sight'dada. Shift tuşu ile kullanırsınız.

*Dead Silence --> Yürürken ve koşarken çok sessiz olursunuz ve rakip sizi duyamaz. Bu perkin yanında bir de Uav jammer var ise rakibe görünmeden sessizce arkasından dolaşarak onu çok rahat bir biçimde erkisiz hale getirebilirsiniz.

*Eavesdrop --> Düşman takımın konuşmalarını takım mesajlarını görebilirsiniz "y" (takım mesajı).

Şimdi gelelim asıl meseleye. Ben hangi silahlarla hangi perki kullanıyorum.

Genelde sniper sever birisi olduğum için öncelikle M40 yani sniper listesindeki en başta olan silah...

Perk 1 kısmından Bandolier.
Perk 2 kısmından Uav Jammer tercihen Stopping power da olabilir. Ben 2 tane M40 yaptım birinde Uav Jammer diğerinde Stopping Power kullanıyorum
Perk 3 kısmından Deep İmpact

İkinci silah olarak genelde yakın temasda kullandığım Mp5+Silencer

Perk 1 kısmından Bandolier. Sonuçta çok çatışmaya girecez. Ölmemeyi becerebilirsek mermiler lazım olacak ek şarjör her zaman işe yarar.
Perk 2 Uav Jammer. Görünmezlik önemli
Perk 3 Steadly Aim. Yakın temasda olacağımız için sağ tuşla dürbün açıp taramak zor geliyor ve zaman kaybettiriyor. Bununla direk tara geç

Üçüncü silah olarak P90+silencer. Yakın temasda kullanırım. Özellikle mermi kapasitesi fazla olduğu için yakın temasda işe yarıyor. (Damage si düşük bir silah gibi geliyor bana M4a1 de öyle.)

Perk 1 kısmından Bandolier
Perk 2 kısmından Uav Jammer
Perk 3 Steadly Aim. Tercihen Deep İmpact veya Steadly Aim tercih edilebilir.

Dördüncü silah AK47+siliencer. (Sliencer keleşte birazcık daha cod4 de zaman geçirmiş kişilere öneriyorum. Double Tab da ekleyeceğimiz için ateş ederken silah fazla teptiğinden görüntü kayboluyor nişan almak zorlaşıyor. Siliencer yerine red dot alınabilir)

Perk 1 kısmından Bandolier. Bu benim vazgeçilmezim :)
Perk 2 kısmından Double Tab. Ak47 gerçekten yavaş ateş ediyor.
Perk 3 kısmından Deep impact alıyorum ben tabi bu değiştirilebilinir tercihen...

Bunlar haricinde pek silah kullanmam. Umarım açıklayıcı ve yararlı olmuştur. Tüm bilgileri kendi elimle düzenledim. Herkese iyi oyunlar. CodTurkiyeTDM de görüşmek üzere :)

Call of Duty 4 Modern Warfare Perk

« Yanıtla #11 : 14 Ekim 2012, 20:01:34 »
 :D İyi açıklamışsın dejin Perkleri Bilmeyenler için yararlı olabilir ;D

« Yanıtla #12 : 15 Ekim 2012, 13:12:49 »
Call of Duty 4 Modern Warfare kullandığım perkler:
1.de rpg ve mayin (sadece sp için)
2.de stoping power, jammer, sleight of hand
3.de iron lungs, steady aim, deep impact  favorilerim gerisi olmasada olur :D
bu arada eline sağlık açıklamalar güzel olmuş :D

« Yanıtla #13 : 12 Şubat 2013, 12:13:26 »
Call of Duty 4 Modern Warfare kullandığım favori perklerim :
sniper için
1-claymore
2-overkill(smg alıyorum genellikle)
3-iron lungs
yakın zamana kadar uav jammer alıyordum,sonra dedim ki 44 kişinin oynadığı mapte uav jammerin ne önemi var,tabi bazı durumlarda işe yarıyo ama onun yerine bir smg daha çok işe yarar diye düşündüm:D
ak47 için(sade kullanıyorum eklenti yok)
1-3x frag (her ne kadar amele işi dense de :D)
2-double tap
3-steady aim
p90 (silencer eklentisi)
1-3xfrag
2-uav jammer(hayalet gibi dolaşırsın)
3-steady aim
m4a1 için(red dot sight eklentisi)
1-3xfrag
2-işte burda bazen stopping power bazen sleight of hand değişiyo
3-steady aim
en çok kullandığım silahların perkleri bunlar;ara sıra küçük değişmeler olsada hep bu silahlarla bu perkleri kullanırım:D

DionS

• *
  • 86
« Yanıtla #14 : 30 Aralık 2014, 13:40:13 »
S&D'deki muhteşem üçlü tabiki; Bomb Squad,Uav Jammer,Dead Silence

Bu konuyu da inceleyebilirsiniz.