Call of Duty 4 ProMOD Silahları ve Özellikleri

Call of Duty 4 ProMOD Silahları ve Özellikleri
« : 21 Nisan 2012, 21:44:23 »
Bu yazımda sizlere Call of Duty 4 oyunundaki silahlar hakkında bazı bilgiler aktaracagım. Her sınıf ve silah hakkındaki artılar ve eksileri belirtip, silah secmenizde yardımcı olmayı umuyorum.

ASSAULT

AK 47

Call of Duty 4 ProMOD Silahları AK 47

Assault klasmanının en popüler silahı diyebiliriz. İyi bir rof u (rate of fire) ve buna oranla çok güclü bir silah. kısa veya orta mesafede kafaya ya da gögüse gelecek 2 kursun ile rakibi öldürebilmek mümkün. Bu silahın baska bir özelligi de uzak mesafeye atıs gerceklestirdiginizde diger assault silahlarına göre daha cok zarar veriyor. Iron sight diye tabir edilen, aim almamıza yardımcı olan "zoom" kısmı diger silahlara nazaran daha kücük oldugundan fazla rahatsız edici değil. Tabiki bu da uzun mesafeli atıslarda rakip daha kücük görünürken cok büyük bir rahatlik saglıyor. Silahın geri tepmesi ise bol antrenman ve calısma ile kontrol altına alınabilir. 30 mermilik sarjörü ile de duvar arkalarından rakibi yaralamak ya da öldürmek de diger silahlara göre büyük bir avantaj saglıyor.

M-4

Call of Duty 4 ProMOD Silahları M-4
AK47 ye göre belirgin 2 farkı olan bu silahin ilk önemli farkı mermi basına verdigi hasarın daha az olmasıdır. Özellikle duvar arkasından ates edildiginde AK47 nisbeten cok daha az hasar vermektedir. Rof un daha iyi ve recoil (geri tepme) in daha az olması ise bu silahın en büyük avantajları. Bu iki avantajla birlikte AK47 gibi cok güclü bir silahla baş edebilecek düzeyde. Diger bir dezavantajı ise iron sight ın cok büyük ve görüsü engelleyici olması. Aim aldıgımızda muhtemelen yakın rakipleri görememe ihtimalimiz artıyor. Ancak AK47 ye göre orta mesafede daha basarılı bir silah oldugunu söyleyebilriz.

M-16

Call of Duty 4 ProMOD Silahları M-16
M-4 ile neredeyse aynı olan silahın temel bazı farklılıkları mevcut. M-4 ile mermileri ve sarjörleri anı tip öncelikle. Yerdeki M-4 ün üzerinden gecerek M-16 nıza mermi alabilirsiniz. En öenmli fark ise tek seferde 3 mermi atabilmesidir. FPS oyunlarında burst diye gecen bir atıs sitiline sahiptir. Ancak bu burst atısların arasında belli bir zaman farkı vardır. ilk burstten sonra ikinci burst ü atabilmek belirli bir beceri ve senkron gerektirmektedir. Uzak ve orta mesafede etkili olan bu silah yakın mesafede ise bazı dezavantajlar getiriyor. Crosshair i büyük oldugundan aimsiz atıslarda kacırma olasılıgı rakibi yükseliyor, aynı zamanda atıslar arasındaki zaman farkı da rakibi öldüremeden öldürülme riskini arttırıyor.

G36

Call of Duty 4 ProMOD Silahları G36
Profesyonel ortamda oyun içinde daha az kullanılan bir silah. Aim alındıgında iron sight M4 teki gibi görüsü engellemektedir. Rof u M4 den daha azdır yani saniyede attıgı mermi sayısı daha azdır. Ayrıca M4 e göre hasar verme özelligi daha zayıftır. Her ne kadar assault sınıfında yer alsada uzun mesafede cok basarısız bir silah olarak göze carpıyor. Recoilde oldukca belirgin ve konrol edilebilmesi AK47 ye göre daha zordur. M4 ve AK47 silahlarının yanında oldukca zayıf kalan bu silah en üst seviyedeki oyuncular tarafından tercih edilmemektedir.

MP44

Call of Duty 4 ProMOD Silahları MP44
CoD 1,2 ve 4 te olan bu silah ise oyunun normal modunda son level de cıkmaktadır. Ancak competitve gaming için saka gibi bir silah denebilir. Yakın mesafede duvar arkasından bile cok öldürücü olan bu Assault sınıfı silah, uzak mesafede ise oldukca kullanımı zordur. Geri tepmesi ise diger silahlara göre cok cok fazladır. Dolayısıyla önemli maclarda kullanımı cok nadir olmakla beraber zevk içinse kullanılabilir.

G3

Call of Duty 4 ProMOD Silahları G3
Silahın tek atıs özelligi yakın mesafede diger otomatik silahlara göre acık bir dezavantajdır. Ölmeden yeteri kadar atıs yapabilmek oldukca zordur. Diger yandan uzak mesafe içinse profesyonel ellerde cok basarılı bir silah olabiliyor. 2 mermide öldürebilen bir silah olan G3 ü etkili kullanabilmek için seri ve senkronlu olarak parmagımızı calıstırmamız gerekiyor.

M-14

Call of Duty 4 ProMOD Silahları M-14
G3 ile cok benzer olan bu silah orta ve uzak mesafede cok basarılı olmasına ragmen recoil nedeni ile tercih edilmemektedir. İnanılmaz bir geri tepmeye sahip bu silah gögüse gelebilecek 2 mermi ya da kafaya gelebilecek tek mermi ile ölüm sacabiliyor. Ancak yakın mesafede yine G3 gibi cok kötü bir performansa sahip. Buna ek olarak da kullanacaksanız eger susturucu takmanızı öneririm, zira cok gürültülü bir silah.

Gelelim submachine gun kısmına. Kısaca SMG olarak adnlandırılan bu grup CoD4 ü CoD4 yapan silahlardan olusmakta. Hızlı oyuna yönelik üst düzey silahlar bu kısımda.

Aku74

Call of Duty 4 ProMOD Silahları Aku74
Tecrübe ile kontrol edilebilen recoili sayesinde 10m içindeki düşmanı birkac saniye içerisinde öldürebilmek mümkün. Oyunun default halinde bu silah ile sniperi uzak mesafeden bile 3-4 atışta vurmak mümkündü. Ancak cıkarılan son modda bu ortadan kaldırıldı. Orta mesafe ve uzak mesafede ki damage i düşürüldü. Iron sight da görüşü engelleyecek bir yapı yok. Tecrübe kazanana kadar yapılması gereken tek şey düşmana yeterince yaklasıp sarjörü düsmanın üstüne bosaltmak.

MP5

Call of Duty 4 ProMOD Silahları MP5
Aku74 e cok benzeyen bu silah 2 yönüyle ondan ayrılmaktadır. Verdigi hasar ve duvardan verdigi hasar aku74 den farklıdır. Özellikle aku74 e göre duvardan geçtiginde verdigi hasar cok kücük kalmakta bu yüzden de popülerliği düşüktür. Call of Duty 4 ün genel yapısı itibariyle duvarları kullanabilmek cok önemli. Bu yüzden de duvar tarama cok önemki bir noktada. Özellikle dar koridorlu, bol ince duvar ya da  metalli haritalarda bu farka oldukca ihtiyac duyulmaktadır. Aku74 e göre ilk mermilerden sonra isabet oranı düşmekte. MP5 ile uzun süre oynarak ancak kontrol edilebilirlik kazanılabilir.

Mini-Uzi

Call of Duty 4 ProMOD Silahları Mini-Uzi
MP5 ve Aku74 e göre daha yakın mesafede etkili olan bu silah, daha fazla mermi taşımakta. Üstelik fire of rate i bu 2 silaha göre cok yüksek. Recoil ise diger 2 silaha göre dezavanta yaratmakta. Silahın baska bir + sı da, bu silahla cok daha hızlı hareket edebilmenizdir. Ancak bu silah maclarda neredeyse hiç tercih edilmemektedir. Assault sınıfındaki MP44 te kullandıgımız tabirle, saka silahlardan biridir.

Oyunun cıkısından bu yana tek kullanılan smg Aku74 silahıdır. Daha isabetli, daha güçlü. Kısacası secmek için başka alternatif bırakmıyor.

Ynt: Call of Duty 4 ProMOD Silahları ve Özellikleri
« Yanıtla #1 : 14 Ağustos 2012, 21:54:39 »
mp5 diye koyduğun hk33 yalnız

Ynt: Call of Duty 4 ProMOD Silahları ve Özellikleri
« Yanıtla #2 : 15 Ağustos 2012, 00:46:50 »
bence sen yanlış görüyorsun bu yeni nesil mke'nin üretimi olan mp5 :D

Ynt: Call of Duty 4 ProMOD Silahları ve Özellikleri
« Yanıtla #3 : 15 Ağustos 2012, 14:21:08 »
şarjörü nniye geniş öyle mp5 in hakketten:)
7.62 ye mi döndü:D

Ynt: Call of Duty 4 ProMOD Silahları ve Özellikleri
« Yanıtla #4 : 11 Ekim 2015, 23:55:29 »
3 sene önceden yazılmış çok güzel bir yazı. Fakat AK 47 çol sağlam silah eğer doğru kullanırsanız uzak mesafede bile kullanırsınız ama seken silah her zaman seker bunu Steday Aim perki ile biraz önleyebilirsiniz ama M4 den M16 dan sonra aşırı derece de seken bir silah.
G36 C'ye bakarsak hasarı Ak47 kadar değil ama yüksek derecede hasar veriyor fakat mermi biraz geç çıkıyor öyşe bir sıkıntısı var bunu da Double tap le engelliyebilirsiniz, iyi silah aslında :)