Call of Duty 4 Server Aşırı Lag Sorunu

DionS

• *
  • 86
Call of Duty 4 Server Aşırı Lag Sorunu
« : 07 Ocak 2015, 13:27:57 »
Call of Duty 4 sunucumda oynanmayacak derecede lag olmaya başladı. 1 hafta önce bu sıkıntı yoktu. Vds'yi kiraladığım firmaya ticket attım lag yaratacak bir sıkıntı göremediklerini, oyundaki bir açık nedeniyle olabileceğini söylediler. Sizce nasıl anlayabilirim lag'ın sebebini?

Ynt: Call of Duty 4 Server Aşırı Lag Sorunu
« Yanıtla #1 : 07 Ocak 2015, 16:18:23 »
Call of Duty 4 serverdeki lag sorununun server makinasından kaynaklı olduğundan eminseniz yani lag şikayetleri oyuncuların çoğundan geliyorsa, görev yöneticisi üzerinden CPU ve RAM tüketimlerini izlemeye alınız, aşırı kaynak tüketimi yapan işlemleri tespit ediniz ve bu işlemleri optimize ediniz, gerekirse sunucudan kaldırınız. Ayrıca CoD4 serverinize bağlanan CoDRcon sayısını adminlerinizle haberleşerek en fazla 1'de tutunuz, serverde otomatik mesaj/duyuru sistemi varsa azaltınız.

Bu önerilere rağmen lag sorunu düzelmezse ek masraf gerektirebilecek şu seçeneklerini düşünebilirsiniz: Server makinanızın işlemcisini ve ram miktarını artırınız. Serverin anlık bant genişliği artış taleplerini karşılamak için internet bağlantısının güçlü olmasını tercih ediniz.

Call of Duty 4 sunucumda oynanmayacak derecede lag olmaya başladı. 1 hafta önce bu sıkıntı yoktu. Vds'yi kiraladığım firmaya ticket attım lag yaratacak bir sıkıntı göremediklerini, oyundaki bir açık nedeniyle olabileceğini söylediler. Sizce nasıl anlayabilirim lag'ın sebebini?

DionS

• *
  • 86
« Yanıtla #2 : 07 Ocak 2015, 16:41:57 »
1 hafta öncesine kadar hiçbirşey yoktu. Firma değiştirmek istiyorum. Size şunları sorayım, call of duty 4 sunucusu için aşağıda yazdıklarımdan hangisini yüksek tutmalıyım vds paketinde?

- Sabit disk
- Aylık trafik
- CPU
- RAM
- İşletim sistemi?

Bir firmadan baktım şöyle yazıyor:

Sistem erişimlerinde 1 Gbit/s port ile 10 Mbit/s hat hızı sağlanmaktadır,

iyi mi sizce bu bağlantı verileri?

Call of Duty 4 Server Teknik Özellikleri
« Yanıtla #3 : 07 Ocak 2015, 17:05:53 »
Call of Duty 4 server kurulumu için dedicated server'da olması gereken minimum özelliklere dair önerilerim şöyle;

IP             : 1 Adet
Sabit disk      : 100-500 Gb.
Aylık trafik   : Mümkünse sınırsız ya da 1000 Gb. aylık bandwidth
CPU            : En az Intel® Quad 2 Core Q8300 veya üzeri
RAM            : En az 4 Gb.
İşletim sistemi   : İyi derecede kullanmasını biliyorsanız Linux'u tavsiye ederim. Linux işletim sistemi olmazsa Windows 2008 server uygun bence.

1 Gbit/s port üzerinden 10 Mbit/s internet bağlantı hızı 20-30 civarında oyuncu için yeterli bence, fakat internet bağlantısı kaynaklı lag sorunu yaşamamak için yüksek kapasitede olması daha iyi elbette.

1 hafta öncesine kadar hiçbirşey yoktu. Firma değiştirmek istiyorum. Size şunları sorayım, call of duty 4 sunucusu için aşağıda yazdıklarımdan hangisini yüksek tutmalıyım vds paketinde?

- Sabit disk
- Aylık trafik
- CPU
- RAM
- İşletim sistemi?

Bir firmadan baktım şöyle yazıyor:

Sistem erişimlerinde 1 Gbit/s port ile 10 Mbit/s hat hızı sağlanmaktadır,

iyi mi sizce bu bağlantı verileri?

« Yanıtla #4 : 09 Şubat 2015, 22:00:17 »
Oyun sunucusu satmasam da server işi yaptığım için bazı deneyimlerimi aktarmak isterim. Oyunda eğer stabil ve düşük lag istiyorsanız ilk olarak sunucu bağlantısı önemlidir. Eğer oyununuz VPS üzerinde  barınıyor ise paylaşımlı hat kullandığı için anlık LAG fazlasıyla yaşanacaktır. Örneğin 100mbit portlu bir sunucuda sizin haricinizdeki bir VPS torrent ile up/down işlemi yaparsa bütün hattı sömürecektir ve sizin oyununuzdaki bağlantıların ping değerleri hattın daralması nedeniyle artacaktır. Oyun serverında 2. dikkat edilmesi gereken husus işlemcidir. Hosting firması yeteri kadar CPU ayırmıyorsa, oyununuzda devamlı bir lag sorunu yaşanacaktır.

Eğer profesyonel bir şekilde bu işi yapmayı düşünüyor ve yüksek gideri kaldırabilecekseniz size tavsiyem şu; Bir adet Dedicated Sunucu kiralayın. 100-150TL gibi rakamlara kiralamak mümkün. İçerisine oyunu kurun ve maximum performans ile oyununuzu oynayın.