Call of Duty Black Ops II Valve Anti-Cheat (VAC) Hile Önleme Sistemi Kullanacak

Call of Duty Black Ops II'de Valve Anti Cheat (VAC) hile önleme sistemi kullanılacağı duyuruldu. Yapılan açıklamada Call of Duty Blac Ops II oyununa entegre edilecek VAC hile önleme sistemi ile oyuncular admine gerek kalmaksızın online olarak kontrol edilecek ve hile kullandiğı tespit edilenler kalıcı olarak banlanacak.

Call of Duty Black Ops II yapımcıları, VAC (Valve Anti Cheat) sistemini aynı zamanda server-side gelişmiş anti-cheat teknolojisi şeklinde uygulamaya alarak Call of Duty tarihindeki en gelişmiş hile önleme (anti-cheat) sistemini hayata geçirecekler. Banlama işlemleri bir yandan otomatik olarak yapılırken diğer yandan anti-cheat admin takımı tarafından da sürekli olarak oyuncular izlenecek.

VAC hile önleme sistemi Valve şirketine ait olan ve Steam oyun platformuna entegre edilen bir yazılım olup 2002 yılından bu yana aşağıda örnekleri bulunan oyunlarda kullanılmaktadır.

    Counter-Strike: Source
    Half-Life 2: Deathmatch
    Day of Defeat: Source
    Team Fortress 2
    Counter-Strike
    Condition Zero
    Ricochet
    Day of Defeat
    Team Fortress Classic
    Half-Life: Deathmatch
    Deathmatch Classic
    Call of Duty: Modern Warfare 2

VAC sistemi, hile tespit ettiğinde oyuncuyu permanently ban yani kalıcı ban ile bir daha asla multiplayer serverlere giremeyecek şekilde oyundan uzaklaştırır ve hile kullananlara tolerans gösterilmez.

VAC ile banlananlar "Your connection to this secure server has been rejected. Because of past cheating violations, you have been banned from playing on all secure servers" şeklinde uyarı alırlar ve bunun artık geri dönüşü yoktur. Oyuncu ancak yeni bir lisansa sahip oyun alırsa tekrar multiplayer oyun sunucularına girebilir.

Eğer "STEAMID IS BANNED" şeklinde bir uyarı almışsanız steam hesabınız banlanır ve o hesapta bulunan ve değeri ne olursa olsun tüm oyunlarınız kullanılmaz duruma gelir.

http://www.codturkiye.net/call-of-duty-black-ops-2-vac-valve-anti-cheat-hile-onleme-sistemi-kullanacak/

Black Ops II VAC

Call of Duty Black Ops II Valve