CoDAW Lisanslı Oyun 1 VAC Banlanması Sorunu

CoDAW Lisanslı Oyun 1 VAC Banlanması Sorunu
« : 21 Ocak 2015, 23:38:34 »
Lisanslı Call of Duty Advanced Warfare oyunum ile multiplayer moda yaklaşık 8 gündür giremiyordum. Bugün steam hesabımda 1 VAC yasaklaması diye birşey olduğunu farkettim. Araştırdığımda hile yapanların banlandığı ve bir daha asla oyuna alınmadığı yönünde bilgiye ulaştım. Hile yapmamış olmama rağmen böyle bir sıkıntı yaşadım. Benzer sorun yaşayan ve çözen birileri yardımcı olursa sevinirim.

Call of Duty Advance Warfare VAC Ban Sorunu
« Yanıtla #1 : 22 Ocak 2015, 03:49:51 »
Aşağıda detaylarını bulabileceğiniz Valve Anti Cheat System (VAC) BAN Steam Bilgilendirme Sayfası'ndaki bilgilere göre VAC ban kalıcı ve kaldırılması mümkün değil maalesef. Bu durumu bağlantıda Steam VAC ban itirazı yapan bir oyuncunun konusunda paylaştığı ve aşağıda da görebileceğiniz görsel üzerindeki itiraz yazısı ile bu yazının alt tarafında verilen '' If you have been VAC banned, the ban will not removed'' yazısında görebiliriz.

Call of Duty Advance Warfare'da olduğu gibi diğer oyunlarda da VAC ban işlemleri oyun sunucularındaki VAC yazılımı tarafından otomatik olarak yapılıyor. Steam VAC Şikayet Sayfası'ndan yapılan hile şikayetleri ise şikayet edilenin dosyasının kabarması durumunda görevliler tarafından manuel olarak yerine getiriliyor.

Steam VAC banlar genelde doğru uygulansa da bazen oyuncuların hile kapsamına girmeyeceğini düşünerek yaptıkları hatalardan da kaynaklanabiliyor, örneğin hesap bilgilerini bir arkadaşına oyunu oynaması için geçici olarak vermek ve arkadaşına hile yapmayacağı konusunda fazla güvenmek, oyun oynamadan önce steam dosya doğrulaması yapmamak, config.cfg dosyalarında izin verilmeyen boyutlarda değişiklikler yapmak, ha*k yoluyla rank/level yükseltme işlemleri vb.

Öncelikli tavsiyem oyun config dosyaları üzerinde herhangi bir modifikasyon yaptıysanız bu işlemleri geri alınız, oyunu harici ya da farklı bir sürücü üzerine kurmuşsanız C:\ üzerinde steam dosya yoluna kurunuz, modeminizi resetleyerek IP'nizi değiştiriniz ve oyun dosya doğrulaması yaparak Call of Duty Advance Warfare VAC banınızın hala etkin olup olmadığını deneyiniz, olumsuz sonuç alırsanız oyunu komple kaldırınız ve yeniden kurunuz. Eğer sorun devam ederse Steam Support/Destek sayfasından steam hesabınızdan ayrı bir üyelik açarak steam profil bilgilerinizi de belirterek sorununuzu belirtiniz, kesinlikle hile yapmadığınızı, VAC banınızın kaldırılmasını ve banınız kaldırılmayacaksa CoDAW VAC ban cezası almanızın gerekçesini VAC log kayıtlarından alınarak tarafınıza bildirilmesini isteyiniz.

Lisanslı Call of Duty Advanced Warfare oyunum ile multiplayer moda yaklaşık 8 gündür giremiyordum. Bugün steam hesabımda 1 VAC yasaklaması diye birşey olduğunu farkettim. Araştırdığımda hile yapanların banlandığı ve bir daha asla oyuna alınmadığı yönünde bilgiye ulaştım. Hile yapmamış olmama rağmen böyle bir sıkıntı yaşadım. Benzer sorun yaşayan ve çözen birileri yardımcı olursa sevinirim.

Call of Duty Advance Warfare VAC Ban

Alıntı
Valve Anti Hile Sistemi (VAC) BAN
Önemli: Tüm VAC yasaklamaları kalıcıdır; Valve hile yapanlara karşı sıfır tolerans politikası güder ve şartlar ne olursa olsun VAC yasaklamalarını kaldırmaz.

VAC Nedir?: Bir kullanıcı tanımlanabilir hile yazılımı kullanan bir bilgisayardan VAC korumalı bir sunucuya bağlanırsa, VAC sistemi kullanıcıyı gelecekte VAC korumalı sunucularda oynamaktan yasaklar.

Sunucu yöneticileri oyuncuları özel olarak yasaklayabilmesine karşın VAC yasaklaması yapamaz. VAC sistemi otomatiktir; dolayısıyla Steam Destek'e hilecileri şikayet etmek gerekmemektedir, ayrıca Steam Destek bu şikayetlerde yer alan bilgilere göre hareket etmez.

VAC sistemi hileleri, hile imzalarını kullanarak sağlıklı bir şekilde belirler. Bir oyuncuyu diğer oyuncuya karşı üstün kılacak herhangi bir üçüncü parti değişiklik, hile veya uygun olmayan yazılım olarak sınıflandırılır ve VAC yasaklaması harekete geçirir. Bu durum, oyunun dinamik bağlantı kütüphaneleri ve çalıştırılabilir dosyaları üzerinde yapılan değişiklikleri de içerir.

Aşağıdakiler VAC yasaklaması kapsamında değildir:

* X-Fire gibi sohbet yazılımları kullanmak
* Sistem donanımı yapılandırmaları
* Ekran kartı sürücüleri gibi, güncellenmiş sistem sürücüleri

Sadece güvenilir makinelerden VAC korumalı sunuculara bağlanın; eğer Steam'e bağlandığınız makinede hile yazılımının olup olmadığından emin değilseniz asla VAC korumalı sunucularda oynamayın.

Betikler ve özel görünümler gibi oyunlarda değişiklik yapan dosyaları yüklerken dikkatli olun. Sadece güvenilir kaynaklardan içerik indirin. Hileciler, bazen başkalarının yasaklanması için hilelerini çeşitli yollarla gizlerler.

Dikkat: VAC yasakları sadece hile tespit edilen oyun için geçerli olacaktır. Örnek olarak, Modern Warfare 2'daki VAC yasaklaması Modern Warfare 3'ü etkilemez.

Modern Warfare 2 & Modern Warfare 3: VAC sistemi herkese açık veya parola korumalı olan tüm çok oyunculu sunucularda etkindir. Yapılandırma dosyası düzenlemesi dışında oyunda herhangi bir değişiklik yapılması VAC yasaklaması ile sonuçlanır. Konsol etkinleştiriciler, VAC'ı devre dışı bırakan araçlar ve sunucu barındırma modları buna örnektir.

VAC ile Server Yasaklamalarının Farkı: Hesabınızın VAC tarafından yasaklandığının en açık göstergesi, VAC korumalı sunucuya girerken alacağınız şu iletidir:

"Bu korumalı sunucuya bağlanma talebiniz reddedildi. Geçmişte yaptığınız hile ihlâlleri sonucu tüm korumalı sunuculardan yasaklandınız."

Eğer bir sunucuya bağlanmaya çalışırken "STEAMID IS BANNED" ile başlayan (veya buna benzer) bir hata iletisi alırsanız, hesabınız VAC tarafından yasaklanmamıştır. Sunucu yöneticileri sizi belirli sunuculardan yasaklayabilir (bunu önleyemeyiz; sunucuyu yöneten kimse oyuncuları kendi arzusu doğrultusunda herhangi bir nedenden ötürü yasaklayabilir).

Büyük bir sunucu kitlesi tarafından yasaklandığınızı keşfettiyseniz fakat VAC durumunuz "Sicili temiz" olarak gözüküyorsa, büyük olasılıkla Steambans veya Punkbuster gibi üçüncü parti yasaklama aracı tarafından yasaklanmışsınızdır. Bu üçüncü parti araçlar ortak bir yasaklanmış kimlik veritabanını kullanır. Bu araçlar Steam ile ilişkili değildir ve bu sorunu çözmede size yardımcı olamayız.

Hile yazılımı yüklü bir bilgisayardan VAC korumasız sunuculara bağlanmak, VAC tarafından yasaklanmanıza neden olmaz.