Laptop Özellikleri ve Hangi Oyunları Çalıştırıp Çalıştırmadığı Konusunda Yardım

arkaşlarım,abilerim ve kardeşlerim..hepinize hayırlı akşamlar dilerim..

peder bey geçen gün kendine laptop almış 2.el..bende kullandığım dell marka laptobu ona ittirerek,yeni aldığı pc ye el koymuş bulunmaktayım :)

özelliklerini yazarak,hangi oyunları çalıştırıp çalıştırmadığını ve özelliklerinin nasıl olduğu hakkında değerli düşüncelerinize ihtiyacım var...

Model:acer aspıre 6530G

Bıos:Ver.1.00PARTTBLx

İşlemci:AMD Turion X2 Ultra-Dual-Core Mobile ZM-84 (2CPUs).-2.3 GHZ

Bellek:4096MB RAM

Ekran:ATI MOBILITY READON HD 3650

Yaklaşık Toplam Bellek:2298MB

DAC Türü:Internal DAC (400 Mhz)

ATI Mobility Radeon HD 3650 Ekran Kartı Teknik Özellikleri
« Yanıtla #1 : 30 Mayıs 2014, 00:40:05 »
Yaptığım incelemeye göre resmi ve otorite sitelerden derlediğim ATI Mobility Radeon HD 3650 ekran kartının teknik özellikleri aşağıdaki şekilde. Bir bilgisayar ile oyun oynamak istendiğinde tüm donanımlar önemlidir. Ancak inceleme yapmak gerektiğinde ilk önce ekran kartına bakılmalı. Eğer ekran kartı oynanmak istenen oyun için yeterli teknik özellikleri taşıyorsa ram ve işlemcinin de oyunu karşılayıp karşılamadığına bakılır. ATI Mobility Radeon HD 3650 ekran kartının Direct X değerlerine bakacak olursak Direct X 10.1 destekli olduğunu görüyoruz, bu yüzden Call of Duty Ghosts gibi Direct X 11 destekli oyunları çalıştırıp çalıştırmayacağını sorgulamaya gerek yok, çünkü ekran kartı Direct X 11 desteklemediğinden oyun açılmayacak hatta setup dahi edilemeyecektir. İşlemci, ram ve Ati Mobility Radeon HD 3650 ekran kartını birlikte ele alırsak Modern Warfare 2 ve seviyesindeki oyunları normal ayarlarda, Call of Duty 5 gibi oyun motoru vb. nedenlerle biraz hantal oyunlar ile Modern Warfare 3'ü düşük ayarlar civarında oynatabileceğini düşünüyorum. Tabi iyi bir soğutma ve optimizasyon yapılması şartı ile.

Diğer oyunları değerlendirmek gerektiğinde Modern Warfare 2 Sistem Gereksinimleri baz alınıp onunla bir karşılaştırma yapılarak tahmin yürütülebilir. Ayrıca malum bilgisayar donanım/oyun karşılaştırma siteleri de mevcut. Zaman zaman hatalı sonuçlar verse de örneğin Can You RUN It? gibi sitelerden de yararlanılabilir. Fakat en iyi cevabı aynı dizüstü bilgisayara sahip olan oyuncuların vereceğini gözardı etmemek gerek :D

Core Speed: 600 MHz.
Memory: 512 Mb.
Memory Speed: 700 MHz.
Memory Bus: 128 Bit
Memory Type: GDDR3
Memory Bandwidth: 22.4GB/sec
Direct X: Direct X 10.1
Shader: 4.1
Open GL: 3.3
Resolution: 2560x1600

ATI Mobility Radeon HD 3650 Ekran Kartı Teknik Özellikleri

abi çok sağol..kapsamlı ve uğraş verdiren bir açıklama olmuş..ancak directx 11 gözüküyor bende şuan..ghost'tan ümidim yok lakin diğer serileri oynamak istiyorum..ve lord of the rings conquest 'ı oynamak istiyorum..ikinci el almış peder ve fiyatı 400 lira..sence nasıldır?şimdilik arızası ve çalışmayan yeri yok..sadece şarj adaptörü biraz fazla ısınıyor..

Laptop ve AMD Mobility Radeon HD 3650 Özellikleri
« Yanıtla #3 : 30 Mayıs 2014, 00:57:08 »
abi çok sağol..kapsamlı ve uğraş verdiren bir açıklama olmuş..ancak directx 11 gözüküyor bende şuan..ghost'tan ümidim yok lakin diğer serileri oynamak istiyorum..ve lord of the rings conquest 'ı oynamak istiyorum..ikinci el almış peder ve fiyatı 400 lira..sence nasıldır?şimdilik arızası ve çalışmayan yeri yok..sadece şarj adaptörü biraz fazla ısınıyor..
Hayret, resmi sitesinde ve diğer sitelerde DirectX 10 olarak gözüküyor :D Can you run it sitesinden sorgulayınca mı Dx 11 gösteriyor, yoksa sistemden bakınca mı 11 olarak görüyorsun? Fiyat olarak makul bence, kırık/çatlak vs. yoksa gayet iyi, ufacık tabletleri 800 TL.'ye satıyorlar :D

abi dxdiag'tan baktım 11 gözüküyor..kırık,çatlak,patlak,kopuk bi kısmı yok :D

Dxdiag Üzerinden DirectX Öğrenmek
« Yanıtla #5 : 30 Mayıs 2014, 01:12:47 »
abi dxdiag'tan baktım 11 gözüküyor..kırık,çatlak,patlak,kopuk bi kısmı yok :D
Dxdiag üzerinden görünen DX sürümünün işletim siteminin desteklediği ve halihazırda kurulu DX sürüm olduğunu düşünüyorum. HD 3650m çıkış yılı itibariyle 2008 2. çeyreği gözüküyor, emin olmak için resmi sitesine ve kullanıcı kılavuzlarına bakmak gerek bence. Gayet iyi fiyata alınmış, güle güle kullan :)

teşekkür ederim abi :)