İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Alan Wake İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
0
İnceleme

Alan Wake İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 8 Şubat 2016

Yıllardır merakla beklediğimiz yapımlardan biri olan Alan Wake inceleme yazımızın devamında sistem gereksinimlerini de inceleyebilirsiniz. Oyun ilk tanıtım videolarında bizleri heyecanlandırsa da o heyecan sadece videolarla sınırlı kalmıştı. Ve en nihayetinde oyunun çıkış tarihi açıklandığında bizi heyecan sarmaya başladı. Ancak daha sona yapılan açıklamalarla oyunun PC platformuna çıkmayacağı söylendi. Uzun süreli bir bekleyişten sonra oyun nihayet PC’ye çıkarak herkesi mutlu etmeyi başardı.

Finlandiya kelimesini duyunca aklıma gelen ilk şey metal müzik oluyor. Finlerin yaptığı en iyi işlerden bir tanesi şüphesiz metal müziktir. Yine de Finler sadece metal müzik ile adından söz ettirmiyor. Yaptıkları birçok iyi şey içerisinde kaliteli oyunları ile de ön plana çıkmasını biliyorlar.

Bu kaliteli yapımların bize sunan oyun yapım firması ise Remedy. Oyun dünyasına Max Payne ismini kazandıran Remedy’nin hayatta kalma korku temalı oyunu olan Alan Wake karşımızda.

Alan Wake Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP (SP2) Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4400 2.00 Ghz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5400+ 2.8 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 2900 Pro ya da NVidia GeForce 8800 veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 8 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Hikayesi:

Şimdi Alan Wake oyun hikayesine göz atalım. Alan, korku kitaplarıyla tanınan ünlü bir yazar. Ancak yazarların belli dönemlerinde bir tıkanma olduğunda yani ilham perisi gelmediğinde bazı yeni şeyler denemeye karar verirler.

Alan Wake de bu durumu yaşayan bir yazar olduğundan ücra bir kasabanın ücra bir dağ evine karısı Alice ile birlikte kısa bir tatile çıkmayı kararlaştırırlar. Gecenin karanlığında arabayla ilerlerken bir anda garip bir şekilde ıssız yerde birine çarpar.

Arabadan iner ve adamın durumuna baktıktan sonra bir daha karısını (Alice) göremeyeceğini düşünür, sonra bir anda çarptığı adamın yok olduğunu görür. Ne oluyor demeye kalmadan, Alan deniz fenerine gitmeye karar verir. Deniz fenerine doğru yol almışken, adamı tekrar görür.

Adam ruhani bir varlığa benziyor, bir anda yanına gelir ve buradan itibaren hayaletten kaçmaya başlarız. Ne olup bittiğini tam olarak çözemiyoruz, tek derdimiz canımızı kurtarmak olduğundan kaçmaya başlarız.

Köprüyü geçerken bize bir adam seslenir ve ismimizle hitap eder. Bu adam da kimdir? Alan’ı nereden tanıyor? Adam eve girmemizi söylüyor, eve kaçıyoruz ama bizi kurtaran bu adam maalesef ölüyor, odada inanılmaz tuhaf şeyler dönüyor, TV ekranlarında acayip bir göz bizi izliyor, yer sallanıyor, ışıklar söndüğü anda arka kapıda bir ışık beliriyor ve ona doğru gitmemizi söylüyor.

Bu ışık bize bu hayaletlerden nasıl kurtulacağımızı gösteriyor ve buradan sonra yine tek başımıza ilerliyoruz ve tüm bu çilelerden sonra kendimizi ışıklı bir evin, kilise sanırım oraya atıyoruz. Sonra bir ses “Alan Wake up”. Bundan sonra hikayeyi kendiniz görmeniz gerekiyor, oyunun hikayesi son zamanlarda oynadığım oyunlar arasında en iyisi.

Alan Wake oyununun ilerleyişi çok başarılı olmuş. Bu ilerleyiş; diğer korku oyunlarından Alan Wake’i ayıran bariz farklılıklar ortaya çıkarmış. Dead Space veya Silent Hill gibi iliklerinize kadar korku dolu bir oyun beklemeyin ama.

Oyunun korkudan çok gerilim havasında bir yapısı var. Ara ara göreceğiniz film tarzındaki sinematiklerin de bunda etkisi çok fazla. Bölüm geçtiğinizde bir önceki bölümün özetini izlemek oyuna pek fazla vakit ayıramayan kaldığım yer neresiydi, hikayeyi tekrar hatırlayayım diyen oyunculara baya yarar sağlayacaktır. Bu yönden size oyun dizi izliyormuşsunuz hissi veriyor.

Hikaye kısmını burada kapatalım ve oynanışa geçelim.

Alan Wake Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q6700 2.66 GHz. ya da AMD Athlon II X4 650 3.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4870 ya da NVidia GeForce GTX 275 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 8 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 10

Oynanış:

Alan Wake oyununu üçüncü şahıs kamera açısından oynuyoruz. Genellikle yalnız dolaşıyoruz. İlerleyen bölümlerde arkadaşlarımız da yardımımıza geliyor. Ama çok kişi olmanın etkisi ile çok fazla korkmadığımız oyunun ilerleyen bölümlerinde konu biraz hafifliyor. O yüzden ilk bölümler sizi daha çok korkutuyor.

Mekânlar, oyunun havasına hava katıyor. Ağaçlık alanlar, eski yıkık evler, madenler, inşaat alanları gibi yerler oyunun içerisinde olduğunuzu hissettiriyor. Mekanların boş olması ve hayalet şehir havası sizi atmosferin içine çekiyor. Tek başınıza dolaşırken acaba nereden saldıracaklar, şimdi ne olacak gibi tedirgin bir biçimde yürüyorsunuz.

Alan Wake’in ana olayı ışık. Hayatta kalmanızı sağlayan en önemli unsur. Işık düşmanları yavaşlatmaya ve onları öldürmeye yarıyor . Işığı kullanmadan düşman öldürmek çok zor. Zaten kısıtlı sayıda merminiz olacağı için mümkün olduğunca ışık kullanmak mantıklı olacaktır. Tabi ışığımız da sonsuz değil.

“PİLLER HAYAT KURTARIR ”

Alan Wake oyununda haritada ilerlerken bol bol pil bulacağız. Piller fenerimizin gücünü sağlıyor. Fenerin pilini bitirmezseniz belli bir süre sonra kendiliğinden doluyor. Eğer pilleriniz biterse tekrar pil takmak zorunda kalıyorsunuz. Oyunda ilerledikçe küçük olan el fenerimizin yanını biraz daha büyüğü alıyor. Bu şekilde daha uzun süre sarjımız oluyor ve daha güçlü ışık yayabiliyoruz düşmanlara.

Elimizde 6 patlar, av tüfeği gibi silahlar mevcut. Bu silahlar tek başlarına pek işe yaramıyorlar. Düşmanları alt etmek için ışık ile güçlerini tüketiyoruz. Karartı şeklinde olan bu düşmanlar ışığın yardımı ile görülebilir oluyorlar.

İşaret fişeği ve işaret fişeği tabancası çok etkili silahlar. Grup halinde üstünüze gelen düşmanları kolayca öldürebiliyorsunuz. Bomba türlerinde ise oyuna flash bang eklemişler. Toplu katliam için birebir. Ayrıca oyun içerisindeki tüpler, spot lambalar ile de düşman öldürebiliyorsunuz.

O kadar düşman öldürdük ama kim bu öldürdüğümüz düşmanlar? Düşmanlar oynadığınız bölüme göre değişiyor. İnşaat işçileri, polisler, yerel halk hatta kuşlar. Başta kolay olan düşmanlar oyunda ilerledikçe hem hızlanıyorlar, hem de ebatları büyüyor. Ayrıca karanlığın kontrol ettiği sürücüsüz arabalar ve inşaat makineleri de size zor onlar yaşatacaktır

Alane Wake, Survival-Horror tarzında bir oyun. Kamera açıları gayet iyi ve karakter rahat kontrol ediliyor. Hedef almak kolay ve silahlarınızı rahat bir şekilde değiştirebiliyorsunuz. Alan Wake korku oyunlarında pek olmayan zıplama özelliğine sahip ama zıplama animasyonu çok yapay geldi diyebilirim.

Hayaletler:

Alan Wake oyununda mücadele ettiğimiz hayaletler (adı herneyse) bazen çok zor anlar yaşatabiliyor, bu yaratıkların zayıf noktaları ışık, elimizdeki fenerle bunları önce gerçek vücuda sokup sonra silahımızla yok ediyoruz.

Biz uzak durduğumuz zaman birşey yapmayacakları anlamına da gelmiyor. Uzaktan ellerinde silahlarını bize doğru fırlatıyorlar. Çok yaklaştıklarında ve fenerimizin pili bittiğinde, tam vuracakları an shift tuşuna basarak bir an kendimizi uzağa doğru atıp zaman kazanıyoruz.

Alan Wake İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Ses ve Müzikler:

Alan Wake’in ses ve müziklerinden de bahsetmek istiyorum. Bir korku oyununda en önemli unsur benim için sestir. Alan Wake’te bunu başarılı bir şekilde yansıtmış. Bu oyunu kesinlikle iyi bir kulaklıkla oynamalısınız. Sağlam bir kulaklığınız varsa düşmanların sesleri, çığlıklar beyninizin içine kadar girecektir. Oyunu oynarken sesler yüzünden tedirginlikle oynuyorsunuz. Her an birşey olacak havası hakim. Oyuna kendinizi bir kaptırıyorsunuz gündüz gözüyle bile sizi bir tedirginlik kaplıyor.

Alan Wake karakter seslendirmeleri ise oldukça iyi, oyun bu konuda gerçekten iyi. Tam anlamıyla o korku havasını vermiş, sanki oyunu oynamıyorsunuz da yaşıyorsunuz sanki. Bu ses konusunda Alan Wake benden tam puan alıyor. İyi bir ses sistemiyle oynandığında nasıl olacağını deneyip bizzat tanıklık etmeniz gerekiyor.

Ses efektlerin dışında müzikler ise bir başka. Bölüm bittiğinde diğer bölüm başlamadan önce güzel bir şarkı dinliyoruz. Max Payne 2’nin sonunda çalan Late Goodbye şarkısının sahibi Poets Of The Fall (çok sevdiğim bir grup) Alan Wake için de boş durmamış ve güzel çalışmalara imza atmış.

Grafikler:

Alan Wake grafikleri ise baya güzel yapılmış. Bunca yıldan sonra bile sırıtmıyor hatta birçok oyundan daha iyi. Özellikle su efekti çok iyi, karakter detaylarını beğenmesem de yinede sırıtmıyorlar. Bazı yerlerde düşük kaplamalar göze çarpıyor ama onlarda grafik konusuna takıntılı değilseniz sizi rahatsız etmeyecektir.

Çevreyle etkileşim oyunun en kusurlu olduğu taraf bence, fazla çevreyle etkileşime giremiyorsunuz. Bu konuda eksi puan alıyor ancak bana göre bu tip oyunlarda grafikler arka planda kalması lazım. Ama yine de bunca yıl bekledikten sonra insan daha iyi bir şey bekliyor tabi ki.

Alan Wake’i ortalama bir sistemle oynayabilirsiniz ancak en yüksek kalitede özellikle ışıklı sahnelerde frame düşmeleri oluyor. Oyunun grafik konusunda en iyi tarafı ışıklandırmalar, zaten öyle olması gerekiyor çünkü düşmanlarımızın zayıf yanı ışık olduğu için bu konuda oldukça iyi. Grafik konusunda Alan Wake tam bir yeni nesil oyunu diyebiliriz, ancak bunca yıldan sonra bazı şeylerde can sıkmıyor değil.

İyi bir sisteminiz varsa Alan Wake bence size görsel bir şölen yaşatacaktır. Bunu oyunun başlangıcında Bright Falls’ a gemi ile geldiğiniz sahneden hemen görüyorsunuz. Oyunda ışıklandırmalar büyük bir önem arz etmiş. Feneri tutuğunuz yerin aydınlanması, Objelerdeki yansımalar çok hoş.

Mekan tasarımları detaylı bir şekilde yapılmış ve grafiklerin güzel olmasından dolayı dolaştığınız mekanların içinde gibi hissediyorsunuz. Karakter modellemeleri ise detaylı hazırlanmış. Sadece Alan değil yan karakterlerimiz de sanki yaşıyor hissi veriyor.

Alan birisiyle konuşurken kamerayı Alan’a doğru çevirin ve Alan’ın yüz animasyonlarına bakın. Gülüyor, gözleri şaşı oluyor, suratını asıyor. Oyunda birkaç tane bug ve animasyon hataları var ama canınızı sıkan cinsten değiller.

Son Sözler:

Alan Wake bir dizi şeklinde ilerliyor, birinci bölümü bitirdikten sonra ikinci bölüm başında ilk bölümde neler yaşandığının kısaca özetini geçiyor. Bu durum alışık olmadığımdan mıdır nedir benim pek garibime gitti.

Ama baya hoş olmuş, zaten oyun film tadında, resmen korkuyu iliklerinizde hissediyorsunuz, bu dizi şeklinde gitmesi garip olsa da hoş olmuş. Sonuç olarak elimizde oldukça sağlam bir yapım var. İnceleme yazılarını genelde kısa tutmayı severim, böyle oyunlarda fazla detay vermek hoş olmaz.

Alan Wake, çıkmasından bu yana uzun bir süre geçse de oynanması gereken bir oyun. Survival- Horror tarzı oyunlardan ayıran yapısı, kaliteli hikayesi, güzel grafikleri ile oynamadıysanız hem ucuza alabileceğiniz hem de eğlenceli vakit geçirebileceğiz bir oyun.

Künyesi
Yayımcı

Microsoft, Remedy Entertainment, THQ Nordic

Yapımcı

Remedy Entertainment, Nitro Games

Çıkış Tarihi

XBox 360 için: 14 Mayıs 2010

PC için: 02 Mart 2012

XBox ONE için: 17 Mart 2016

Platformlar

PC, XBox 360, XBox ONE

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Korku, Hayatta Kalma Oyunu

Oyun Motoru

Northlight Engine

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
Aldığı Puanlar

Oyun oynamak istiyorsanız Alan Wake'den uzak durun, bu bir oyun değil, korkunun ta kendisi.

Alan Wake korku oyunu gerçekten görülmesi gereken bir yapım. Özellikle hikayesi ve barındırdığı öğelerle her oyunseverin alıp arşivinin en iyi oyunlar kategorisinde olması gereken bir yapım.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...