İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Alice: Madness Returns Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Alice: Madness Returns minimum sistem gereksinimlerini de içeren inceleme yazımıza beğenmeniz dileğiyle başlıyoruz. Bundan tam 11 yıl önce piyasaya sürülen American McGee’s Alice oyunu, gerek müthiş grafikleriyle, gerekse gerçekçiliğiyle otoritelerden tam not almayı başarmıştı.

Yapımda normalde karamsar bir ruha sahip olan ve ailesini bir yangında kaybettikten sonra daha da karamsar olan, bu durumlar sonucunda da ruhsal sorunlar yaşayan Alice’nin hikayesi anlatılıyordu. Bu oyunu hatırlayabildik mi? Haydi biraz daha hafızamızı zorlayalım şimdi. Çünkü yeni oyunu anlayabilmek için, McGee’s Alice’nin hikayesini bilmek şart.

Oyun’un asıl amacı, akıl sağlığımızı geri kazanmaktı ve bunu da yapımın sonunda, Red Queen’i yenerek başarıyorduk. Fakat Alice: Madness Returns’a baktığımızda aslında Alice’nin kafasındaki sorunları tamamen bitiremediğini ve yaşadığı dünya hakkında da iyi şeyler düşünmediğini görüyoruz. Bunu duyduğunuzda “Aaa bu Alice de çok oluyor!” diyebilirsiniz. Fakat serinin devamı için sanırım bu kaçınılmazdı.

Alice: Madness Returns Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Win XP (SP3) ya da Windows 7 (SP1) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core2 Duo 1.60 GHz. ya da AMD Athlon X2 veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram
Ekran Kartı ATI Radeon X1650 256 Mb. ya da Intel HD 4200 512 Mb. ya da NVidia GeForce 7600 256 Mb. veya üzeri destekli ekran kartı.
Harddisk 8.5 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Alice: Madness Returns Hikayesi:

Alice: Madness Returns oyunu, ana karakterimiz olan Alice’nin kabusu ile başlıyor. Aşağıdaki alıntıda da gördüğünüz üzere, kabusun saçma olduğu fikrindeyim. Hoş, akıl sağlığı yüzünden hastanede olan birinin böyle rüyalar görmesi çok normal, fakat biz konumuza dönelim.

Oyun Saçma Bir Rüya İle Başlıyor…

Bu garip rüyadan uyanıp gözlerimizi açtığımızda, karşımızda doktorumuzu görüyoruz. Doktorumuz, sağlığımızı geri kazanmamız adına geçmişimizi unutmamızı söylüyor. Bu konuşmadan sonra sokağa çıkıp beyaz bir kedinin peşinden gidiyoruz ve ilginç olaylar bundan sonra başlıyor…

Alice’nin bulanık zihni yüzünden yine başımıza gelmedik iş kalmayacak gibi gözüküyor. Ana karakterimizin çarpık zihniyeti harekete geçiyor ve böylece kendimizi Harikalar Diyarı’nda buluyoruz.

Alice: Madness Returns Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Harikalar Diyarı:

Harikalar Diyarı’nda ise karşımıza Cheshire geliyor ve ondan bir çok şeyin değiştiğini ancak kanunların hala aynı olduğunu öğreniyoruz. Alice’nin değiştirdiği bazı şeylerin ise Harikalar Diyarı’nı olumsuz etkilediğini görüyoruz. Alice, kendisini kurtarmak için ilk önce Harikalar Diyarı’nı kurtarmak zorunda ve biz oyunda bunun için uğraş veriyoruz.

Biraz da Harikalar Diyarı’nı açacak olursak; O’nun karanlık ve ürkütücü olduğunu söyleyebiliriz. Yani en azından baş karakterimiz Alice için bu böyle. Değişen olaylara bakacak olursak Kızıl Kraliçe’nin iskambil kağıdı askerlerinin yerlerini artık ölümsüz uşakların aldığını görmek mümkün.

Son Sözler:

Sonuç olarak Alice: Madness Returns oyununun güzel ve oynanılabilir olduğunu düşünüyorum. Oynamayan herkes oynamalı. İyi eğlenceler.

Künyesi
Yayımcı

EA

Yapımcı

Spicy Horse

Çıkış Tarihi

14 Haziran 2011

Platformlar

PC, PS3, XBox 360

Oyun Türü

Korku, Macera

Oyun Motoru

Unreal Engine 3

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.9
Aldığı Puanlar

Alice: Madness Returns'ün arşivinizde bulunması gereken bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

8.5
Editörün Puanı
8.9
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments