İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Aliens Vs Predator (2010) Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
0

Aliens Vs Predator ilk oyunu Jaguar konsolu için 1994′te yayınlanlanmıştı. Bu oyundan sonra iki farklı PC oyunu ile devam eden seride en son 2001 yılında Aliens vs. Predator 2 ve onun bir eklentisi olan Aliens vs. Predator 2: Primal Hunts ile yaklaşık 7 senelik sessizliğin ardından 2008 yılında yeni bir AvP yayınlanacağı duyurulmuştu ve 2010 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürüldü.

4 Şubat 2010′da yayınlanan demosu kısıtlı multiplayer yüzünden havaya sokamadı ve mutlu etmedi. Tam oyunda ise klasik AvP oyunları gibi 3 ırk kontrol edebiliyoruz, insan değil de diğer iki karakterden birini seçtiğimizde oyuna alışmamız zaman alıyor.

Bu yüzden Aliens vs. Predator oynarken ilk olarak insan senaryosu olan marine senaryosunu tercih etmenizde fayda var. Ancak marine senaryosu sizi biraz sıkabilir, diğer senaryolara oranla fena halde sıkıyor.

Aliens vs. Predator Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Win XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 3.40 GHz. ya da AMD Sempron 3000+ 2.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon X1600 ya da NVidia GeForce 6600 GT veya üzeri en az 256 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 16 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

İnsan (Marine) Senaryosu:

Araştırmalar yapılan gezegende gelmesi gereken bilgiler gelmeyince sizi Asker olarak o gezegene gönderiyorlar. Düz bir ilerleyişe ve birbirine benzeyen odalardan çok az aydınlanabilen yeraltı mekanları bir hayli sıkıcı. Gerilim yeterince hissedilemese de bunu yapmalarındaki amacın gerilimi hissettirmek olduğu anlaşılabiliyor.

Yeraltı odalarının birbirine benzerliği de insanı sıkan başka bir özellik. Alien filmindeki hareket algılayıcı sensör sayesinde düşmanımızın yerini ögrenebiliyoruz ve buna göre saldırımızı gerçekleştiriyoruz. Yeni birkaç silah dışında marine senaryosunu oynamak isteyeceğinizi pek sanmıyorum.

Aliens vs. Predator (2010) İncelemesi ve Minimum Sistem Gereksinimleri

Predator Senaryosu:

Genel anlamda, en çok beğenilen senaryo olan predator senaryosu gizlilik esasına dayanıyor. Alien’daki gibi işinizi gizlice bitirmeniz gerekecek. Alien’da bunu yapmak zor da olsa Predatorlar bu iş için yaratılmış. Avlanmak ve kaybolan ırkdaşlarınızı insanların elinden kurtarmak isterken tuzağa düşüp düştüğünüz tuzağın intikamı ve şerefiniz için savaşıyorsunuz. Silahları uzaktan kullanmayan genelde fiziksel melee saldırılarla düşmanlarını etkisiz hale getiren predatorlar uzaktan saldırı yapabileceği silahlarda kullanabiliyor.

Disk, mızrak veya mayın ile uzaktan saldırabiliyoruz ama bunlara ek olarak focus modu ile mega zıplamalar yapabiliyoruz. Predatorların en etkili silahı olan bu mod zor anlarınızda yardımınıza yetişiyor. Oyunun yapımcıları Predator teknolojisini en üst seviyede yapmışlar. Görünmezlik teknolojisi de bunlardan birisi, bu özelliği ile Predator ırkı tam bir ölüm makinesi.

Bu makine kullanılması zor ama yapabilecekleri sınırsız bir ölüm makinesi de olsa görünmezlik Alien’larda lupin özelliği sayesinde işe yaramıyor. Görünmez olduğunuz zamanlarda herhangi bi Alien’ın yapacağı saldırı sizi çok zor durumda bırakabilir dikkatli olun.

Alien Senaryosu:

Laboratuarda yetişen bir Alien’ı yönetiyoruz. kargo görevlisinin sizi bir masanın üstünde unutması sonucu amacınız oradan kaçıp kendinize savunmasız bir insanoğlu bulmak ve asalak olmaktan kurtulup onun göğsünü yararak dışarı çıkmak tabiki daha bitmedi bu şekilde güçsüz oluyorsunuz duvarlarda yürüyemiyorsunuz Alien’ların en iyi ve eğlenceli özelliği duvarlarda ve tavanda yürüyebilmek. Bunu yapabilmek için bu yılanvari şeklinizden kurtulup “drone” olabilmek için küçük bir memeli hayvan bulmalısınız.

Bu görevi de yerine getirdiyseniz artık tam anlamıyla bir drone’sunuz. Hızlı hareket ederek ağız içinden çıkan kafa koparan dişler ile düşmanlarınızı parçalayabilirsiniz. Asıl amaç hive’e geri dönebilmek ve sizi engellemeye çalışan herşeyi yok etmek. Eğer seri ve güçlü reflekslere sahipseniz bir Alien tam size göre seçim.

Aliens vs. Predator tamamen ırklar ve bu ırkların özelliklerine göre kurulmuş. Yönettiğiniz ırkın gözünden oynamak oyunun havasını tamamen değiştirmiş. Sanki bir Predator’sunuz ve o maskenin altından düşmanları biçiyorsunuz. FPS görüşü insanı farklı duygular içine sokuyor. Grafikler vasatın biraz üstünde, çok yüksek çözünürlükler var ve 3D özelliği destekleniyor. Soğuk buz gibi insan arayüzleri plastik gibi yüzler oyun oynarken kopmamıza sebep oluyor.

Aliens vs. Predator Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi >Win XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E6400 2.13 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4800+ 2.5 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon X800 XT ya da NVidia GeForce 7900 GS veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 16 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Sonuç Olarak:

FPS oyun seviyorsanız veya oynayacak bir oyun arıyorsanız ortalama bir oyun olan Aliens vs Predator deneyin ve kendinizi üç ırkın yerine de koyup empati yapmaya gerek kalmadan aynı filmi üç farklı bakış açısından oynama şansı veren ender oyunlardan birisini oynayın, denemekte fayda var.

Künyesi
Yayımcı

Sega

Yapımcı

Rebellion

Çıkış Tarihi

16 Şubat 2010

Platformlar

PC, XBox 360, PlayStation 3

Oyun Türü

FPS, Aksiyon

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.1
Aldığı Puanlar

Bazen ne yapmanız gerektiğini şaşırabilirsiniz bazıları çok baş döndürücü bulsa da Aliens Vs Predator oyunundaki favori ırkım Alien, favori senaryom Alien senaryosu...

7.5
Editörün Puanı
8.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...