İncelemeler
Hoşgeldiniz...
All Points Bulletin [PC] İnceleme

Oyun piyasasında sandbox tarzındaki bir sürü oyun dolaşıyor. Suçlulara ve çete dolu şehirlere alışığız. Ancak All Points Bulletin oyunu ve bu oyundaki şehir bambaşka bir şehir. Burası San Paro. Suça karşı duyulan aşkın gayriresmi doğum yeri olan San Paro’ya hoş geldiniz. Şöhret, moda, müzik, hızlı arabalar size popüler medya tarafından satılan bir rüyanın içinde yaşıyorsunuz. Eğer en yeni trendleri takip etmiyorsanız, hiç kimsesiniz. Bugünlerde ise herkesin dilinde yalnızca iki şey var, suç ve kanunları uygulamak. Artık akşam haberlerine çıkarak ünlü olmanın yolu araba çalmak veya bir suçluyu enselemek. İşte bir anda ünlü oldunuz, en azından kısa bir süre için.

Hayal güzel olabilir, ama medya ne gösteriyor olursa olsun, San Paro aslında savaş altında olan bir şehir. Belediye Başkanı John Derren’in suikasta kurban gitmesinin ardından şehri çeteler, yozlaşmış polisler ve büyük mafyalar sarmış durumda. Normal vatandaşlar ise maalesef çapraz ateş altında kalmaktan kurtulamadı. Bu şehir kaosunun içinde iki farklı fraksiyon oluştu: Her daim mevcut olan suçlular ve yeni yeni ortaya çıkan kanun adamları. İki fraksiyon da San Paro’nun geleceğini kontrol etmek için savaşıyor. Siz hangi tarafı seçeceksiniz?

Tarafını Seç ve Başla?

All Points Bulletin oyunu diğer MMO oyunlarındaki gibi bir karakter yaratma sayfasına sahip. Bu sayfada tercihimizi seçeceğiz. Yani “Criminal” (çete üyesi,suçlu) veya “Enforcer” (polis) seçeneklerinden birini seçiyoruz. Bu sayfanın arkasından çok detaylı ayarlar yapabileceğimiz, karakter yaratma sayfası çıkıyor. Karakterinizin saçına, kaşına, gözüne kısacası herşeyine müdahele edebilirsiniz. Çok farklı seçeneklerin bulunduğu bu sayfada ister bir ucube yaratırsınız, isterseniz bir fenomen.

All Points Bulletin’de karakter yaratma işlemini tamamladıktan sonra 5 görevden oluşmuş bir eğitim turu yapacaksınız. Eğer turu başarı ile tamamlarsanız, San Paro’nun suç dolu sokaklarına doğru yol alıyorsunuz. San Paro’da kimliğiniz ne olursa olsun, karşı taraf sizi gördüğü anda ateş etmeye başlıyor. Suçlu durumda iken polis gelip sizi yakalamıyor, ateş etmeye başlıyor. Tek kurtuluşunuz ölüm.

San Paro şehri bölgelere ayrılmıştır, bunlar Aksiyon ve Sosyal bölgeler’dir. Aksiyon bölgelerinde aksiyona yönelik oyun gerçekleşir. Sosyal bölgelerde ise sosyalleşme ve kişiselleştirme seçenekleri mevcuttur. Bir bölgeye aynı anda sadece belli sayıda oyuncu girebilir, bu yüzden o bölgenin aynı anda birden fazla kopyası olabilir. Bölge seçimi ekranından Instances sekmesini kullanıp bunlar arasında seçim yapabilirsiniz.

All Points Bulletin Görevleri:

All Points Bulletin oyunu görev alımı konusunda GTA ile benzerlik gösteriyor. Oyun içinde sadece sokaklarda çatışma yok. Oyunun seviyelerine göre görevler alıyorsunuz. Görevleri yerine getirdikçe de level atlıyorsunuz. Oyunda belirlenmiş belirli görev noktaları bulunuyor. Görevleri bu noktalardan talep ediyorsunuz ve sizi aramalarını bekliyorsunuz. Görev talep edip sokaklara döndükten sonra, beklemediğiniz bir anda telefon çalıyor ve göreviniz bildiriliyor. Eğer o an başka bir iş ile meşgulseniz, görevi reddetme imkanına sahipsiniz. Görevi kabul etmeniz durumunda ise ekranın alt bölümünde çıkacak harita görev noktasına ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

All Points Bulletin [PC] İnceleme

All Points Bulletin’de göreve giderken araçla gitmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü San Paro şehrinde iki cadde yürümek, ölümle yüz yüze gelmek için yeterli. Oyunda siz sokakta yürümekte zorluk çekerken, diğer insanların normal hareket etmeleri çelişkili bir durum oluşturmuş. Oyunda arabaların çeşitliliği de gözden kaçacak cinsten değil.

Benim oyunlarda en çok sevdiğim noktalardan biri, ne yazık ki bu oyunda pek yok. Oyun içindeki binalara girmek, yeni yerler keşfetmek, benim oyun içinde en zevk aldığım noktalardan bir tanesidir. Binaların içine girmeniz mümkün, ancak çok az sayıda binaya girebiliyorsunuz. Bu durumda, çatışmaların sokakta daha fazla olmasına neden oluyor.

Bir çok oyunseverin oyunlarda memnun olmadığı bir nokta var ki; oyundan sıkılmanıza sebep olan oyunun kendini tekrar etmesidir. All Points Bulletin oyununda da ilk seviyede aldığınız görevi, son bölümlerde olması oyunun kendini tekrar ettiğinin bir göstergesi. Bu durum bir süre sonra oyundan sıkılmanıza neden oluyor ve artık görevleri bırakıp çatışmalara yoğunlaşıyorsunuz.

Oyunun bu sıkıldığınız anında, farklılık için karakterinizin kıyafetleri ile oynayabilirsiniz. Ayrıca çaldığınız veya satın aldığınız araba ile oynama yapabilir, modifiye edebilirsiniz. Ama araba aldım veya modifiye ettim diye, çok sevinmeyin sakın! Arabayı bırakıp göreve gittiniz ve döndüğüzde bir baktınız ki, arabanız yok. Neden mi? Nedeni çok basit. Çünkü burası San Puro. Suç şehri, herkes arabanızı çalabilir.

İncelemede Sona Gelirken

All Points Bulletin oyununda genel olarak baktığımızda en beğenilen yönlerinden biri silah çeşitliliğinin olması. Çok çeşitli silahların olduğu oyunda, level atladıkça yeni silahlara sahip oluyorsunuz. Oynanış açısından GTA’ya benzemesi dolayısıyla oynarken zorlanmanızı beklemiyorum.

Görsel olarak ise biraz zayıf kalan bir oyun. Örnek vermek gerekirse, araba camlarının kırılmaması, kent’teki diğer insanların kanının akmaması. Ses açısından ise son derece seveceğiniz bir oyun. GTA tarzındaki oyunları seviyorsanı ve oyun oynamamak için başka bir nedeniniz yoksa, kaçırmamanız gereken bir oyun. Herkese iyi eğlenceler.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...