İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Amnesia: The Dark Descent İnceleme
0

Gaz yağım bitmesin lütfen lütfennnn… Kahretsin lamba söndü. Hiçbir şey göremiyorum. Nerdeyim ben? Ellerim titriyor. Hayır, şimdi değil lütfen, yine aklımı kaybediyorum. O ses de neydi? Kimdi o ağlayan kadın? Peki çığlık atan küçük kız? Bana doğru gelen ayak sesleri duyuyorum. Kim var orda? Yaklaştı, çok yaklaştı. Nefes alıp verişini duyabiliyorum. Nefesinin sıcaklığı yüzüme vuruyor. Kimsin sen? Hayır dur yapma hayırrrrrr.Karanlık hiç bu kadar ürkütücü olmamıştı. Kaybolan hafızanızı karanlığın içinde aramaksa en kötü kaderiniz olunca ortaya iliklerinize kadar titreyeceğiniz bu oyun çıkıyor. Amnesia: The Dark Descent son yıllarda yapılmış en iyi korku oyunu olmaya aday hatta bence tüm zamanların en iyisi. Silent Hill serisini dahi bu denli gerilerek oynamamıştım. Oyuna başlamadan önce ekrana bazı tavsiyeler gelmekte. Bunlardan biri ışıkları kapatın ve kulaklıkları takarak oynayın diyor. Bende buna uydum ne kadar korkutucu olabilirki diye düşündüm ve gecenin bir vakti karanlık odada kulaklıkları takarak Amnesia: The Dark Descent’ı oynamaya başladım. Daha 30 dk. geçmemişti ki kalkıp ışıkları açmak zorunda kaldım. Sonraki 15 dakikada ise kulaklıkların birini kulağımdan çıkardım ve evet bir süre sonra 2. kulaklığı da çıkarttım. Atmosfere alışana kadar 1-2 saatden fazla oyunun başında kalamadım.

Peki Amnesia: The Dark Descent’ı bu denli korkutucu yapan neydi? Öncelikle ortaçağdan kalma mekanlar, kanlı zeminler, işkence aletleriyle dolu odalar, karanlık zindanlar ve daha nice mekan çok iyi tasarlanmış. Oyunun sesleri mükemmel, atmosfere çok uygun. Mekana ve hikayeye göre sesler şekillenmekte ve kendinizi o dünyanın içinde hissetmenizi sağlamakta. Oyunun en dikkat çekici ve beni en etkileyen kısmı ise gerçekçiliği, mesela gece karanlıkta garip bir ses duydunuz ya da abartıyorum karanlığın içinde bir silüet gördünüz, ne yaparsınız? Kibarca yazmak gerekirse arkanızı sağlam bir yere dayar bir köşeye siner, kalbiniz yerinden çıkarcasına titrersiniz. İşte oyunda da yapmanız gereken şey bu oluyor. Hoppp aloooo ne işin var lan senin o karanlıkta deyip silahınızla ya da herhangi bir nesneyle yaratığı öldürmeniz söz konusu değil, tek yapmanız gereken o sizi farketmeden bir köşeye sinip beklemek ya da ordan uzaklaşmak olmalı, eğer sizi farkettiyse koşup kaçın. Onu öldürmeniz mümkün olmadığı için kendinizi oyuna kaptırdıktan sonra bu dediklerimi refleks olarak yapacaksınız, belki altınıza yapacak 🙂 ve hatta yaratıktan kaçarken inanın arkanıza bile bakamayacaksınız.

Amnesia: The Dark Descent İnceleme

Oyun çeşitli bulmacalardan oluşmakta ve etrafa bıraktığınız notlar ya da başkalarının notları yardımıyla ilerlemektesiniz, çünkü siz ne olduğunu hatırlamıyorsunuz. Amnesia: The Dark Descent hikayesinin bu kısmı gerçekten çok başarılı uyarlanmış, sizi çok şaşırtacak birçok şeyi öğrenerek oynamak oyuna ayrı bir zevk katmakta. Bahsettiğim bulmacalar sizi bunaltacak zorlukta değiller merak etmeyin. Karanlık karakterimizin sanitysinin (akıl sağlığı) azalmasına neden olmakta yani mümkün olan en az süre karanlıkta kalmaya çalışın. İhtiyacınız olan ışığı gaz lambasından ve kibritle etraftaki mum, meşale benzeri araçları yakarak sağlıyorsunuz. Bunlar için etraftan gaz yağı ve kibrit toplamanız gerekmekte.

Çok fazla ayrıntıya girip oyunun tadını kaçırmadan yazımı noktalıyorum. Bu türden hoşlananlar ya da hoşlanabileceğini düşünenler mutlaka oynamalı bu korku oyununu, özellikle tavsiyemdir. Son olarak uyarmam gerekirse; gerileceksiniz, sinirleriniz bozulacak, korkacaksınız, eğer oyuna kendinizi kaptırırsanız karanlığın eskisi gibi sessiz olmayacağından emin olun.

Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...