İncelemeler
Hoşgeldiniz...
ArcheAge İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Sistem gereksinim bilgilerini de bulabileceğiniz ArcheAge incelememize başlamadan önce şunu belirtmeliyim ki oyun XL Games tarafından piyasa sürülmüş devasa MMO oyunu idi. EU ve NA sürümlerinin hangi firma tarafından geliştirileceğini merak ediyorduk. ArcheAge yayınlanmasından bir sene sonra Trion Worlds oyunu EU ve NA sürümlerini yayınlacağını açıkladı. Sandbox MMO sevenler bu açıklamanın ardından heyecanlandılar.

EU ve NA versiyonu için oyuncularının heyecanın yanısıra Kore’de yayınlanan versiyonu için durumlar kötüye gidiyordu. ArcheAge günden güne kan kaybı yaşıyor oyuncu sayısı azalıyordu. ArcheAge EU ve NA versiyonları ile karşımıza çıkmış durumda. Trion World “Founder’s Pack” paketleri gibi güncellemeleri yayınlayarak oyuna taze kan aşılamaya çalıştılar.

ArcheAge Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Win XP 32-Bit, Win Vista (SP1), Windows 7 (SP1), Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E6550 2.33 Ghz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5600+ 2.8 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4650 ya da NVidia GeForce 8600 GTS veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 30 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Oynanış:

Sandbox bir oyun olduğundan çok parlak bir hikayesi olmayan ArcheAge oynamaya önce sunucu seçerek başlıyorsunuz. Ardından karakter seçme ekranına geliyoruz iki farklı faction da dört farklı ırk karşımıza çıkıyor, ırk seçiminin ardından karakterimizi kişiselleştirme ekranına geçiyoruz. Burada gözümüze çarpan yüz detaylarının oldukça fazla olması ancak aynı detayların beden kişiselleştirmesinde bulunmaması.

Irk Seçimi:

Burayı da tamamladıktan sonra karşımıza ArcheAge ırk seçimi geliyor. Burada seçtiğiniz sınıf ile oyuna başlıyorsunuz, ArcheAge oyununda ilerleyip level aldıkça seçtiğiniz sınıfın dışında yan sınıflar seçebiliyor ve her sınıfın altında bulunan yeteklerden istediğinizi seçebiliyorsunuz.

ArcheAge oyununda dilediğiniz gibi birbirinden farklı sınıf oluşturma şansınız var. Oyuncuların çoğunun kullandığı sınıflar ve skill’ler birbirine benziyor. Bunun sebebi dengesiz sınıflar ve yeteklerin (skill) bulunması ileride gelecek güncellemeler ile bu problemin çözüleceğini düşünüyorum.

Harita:

ArchAge çok büyük bir haritaya sahip. Oyunda gezebileceğiniz çok fazla bölge var ve bu bölgeler birbirinden farklı tasarlanmış durumda ama oyunda gezerken yanlızlık hissine kapılıyorsunuz. Oyunun görselleri ucuz Kore yapımlarından bir farkı yok tabi oyunun atmosferini önemli derece de düşürüyor.

ArchAge büyüklük olarak sadece bölgelerden ibaret değil, açık denizlerde de oldukça vakit harcayacaksınız. Deniz meceraları oldukça güzel olmuş ve ArchAge’i katlanılabilir kılmış. Dövüş sistemi PvP sistemi ve zindan sistemi alışılmış MMO oyunlarından çokta farklı değil.

Görevler:

Oyunun ilgimizi çeken tarafımızı çeken tarafı olan deniz maceralarına küçük bir kayık ile başlıyorsunuz daha toplayacağınız malzemeler ile tek başınıza ya da arkadaşlarınız ile ticaret gemileri ya da savaş gemileri inşa edebiliyorsunuz.

Denizlerde Korku Salan Bir Korsan…

ArcheAge’de inşa ettiğiniz savaş gemisi ile arkadaşlarınızla denizlere açılarak korsanlığın tadına bakabilirsiniz, diğer oyunculara saldırabilir, yağmalayabilir, deniz yaratıkları ile savaşabilir veya engin denizleri keşflere çıkabilirsiniz. ArchAge’de hoşumuza giden en önemli özellik bu oldu.

ArchAge görevleri denizlerde ne kadar eğlenceli olsa da kara görevleri gerçekten hayata küstürüyor. Bu kadar sıkıcı görevler ile ArchAge Kore oyunuyum diye bağırıyor. Oyunda mob farm önde tutulmuş. ArcheAge TAB target sistemi ile mob keserek level atlamak zorunda kalıyorsunuz.

ArcheAge oyununun dungeon sistemine bakacak olursak, büyük MMO oyunlarda olan zengin raid içeriğini beklemeyin. Bosslar kolay kesilebiliyhor ve taktikler çok önemli değil.

ArcheAge Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-2300 2.80 GHz. ya da AMD FX-8300 Eight-Core 3.3 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4850 ya da NVidia GeForce GTS 250 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 30 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 10

Ticaret Sistemi:

ArchAge incelememizde karşımıza çıkan bir keyifli özellik kendinize ev ve çiftlik satın alabiliyor olmanız. Deniz ve ticaret sisteminin oyunun temel yapısını oluşturduğunu söyleyebiliriz. Çiftliğinizde ekip biçip topladığınız mahsulleri satabiliyorsunuz.

Topladığınız mahsülleri satmak için arkadaşlarınız ile yada guild üteleriniz ile seyehat etmenizi tavsiye ediyoruz. Böylelikle topladığınız ürünleri haydutlara kaptırma şansınız oldukça azalacaktır.

ArchAge incelememizde PvP’ye geldiğimizde şunu söyleyebiliriz ki yanlız takılmayı seviyorsanız yandınız. Oyunun nerede ise bütün haritalarında open world pvp açık, siz bir yerde görevinizi yapmaya çalışırken kalabalık bir gurup tarafından huncarda katledilebilirsiniz.

ArchAge PvP de kale kuşatmaları da son dönem MMO’larında olduğu gibi yerini almış. Bunun dışında deniz savaşları da oldukça keyifli Pvp’lere sahne oluyor.

Son Sözler:

ArchAge F2P (Free to Play: Oynaması Ücretsiz) olmasına rağmen adeta bir para tuzağı. Labour Points sistemi oyuna aylık ödeme yapmadan ”Patron” statüsüne geçmenize izin vermiyor bu da sınırlı haritalar ve sınırlı eşyalar kullanmanıza sebep oluyor.

Künyesi
Yayımcı

Trion Worlds, XLGames

Yapımcı

XLGames

Çıkış Tarihi

15 Ocak 2013

Platformlar

PC

Oyun Türü

MMORPG (Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu)

Oyun Motoru

CryEngine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
Aldığı Puanlar

Yayıncının para gözlüğü “Founder’s Pack” paketlerine 150$ isteyerek yine önümüze çıkıyor, ArchAge oyununu tecrübe edin fakat para vermeyin.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments