İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Army of Two: The Devil’s Cartel [PS3] İnceleme
0

İlk önce Army of Two: The Devil’s Cartel ile nasıl karşılaştığımı anlatayım sonra da oyunun içeriğine geçelim. Ben bu oyunu yaklaşık bir sene önce bahar indirimlerinden tam olarak 21 TL’ye satın aldım. Olayın en ilginç kısmı ise burada başladı. Oyun boş bir zamanımda denk gelmişti ve paramın olmadığı zaman almıştım oyunu. Yani güzel bir oyun alana kadar bununla yetinmeliydim. Oyunu çok araştırma yapmadan aldım ve nasıl bir mantıksa oyunu aldıktan sonra araştırdım.

Oyun Visceral Games ve EA Montreal tarafından 2013’ün bahar mevsiminde satışa çıkmış ve EA tarafından da dağıtımı yapılmış. O zamana göre düşününce 1 yıl önce çıkmış bir oyunu 20 TL’ye almak gerçekten mutluluk verici bir şey olsa gerek. Ancak öyle umduğum gibi çıkmadı. Oyunun başka yerlerdeki fiyatına baktım. Spotçularda bile oyun 150 TL’ye satılıyordu ki bu biraz tuhaftı.

Çünkü çoğu zaman spotçular çok tutan oyunlara bile baya indirim yaparlar. Örneğin ben GTA V’i ilk çıktığı sene Aralık ayında aldım ve 150 TL gibi bir miktar verdim ve oyun o senenin yazına doğru 100TL’ye kadar inmişti. Diğer büyük teknolojik mağazalarda ise fiyat daha da uçuktu ve yaklaşık 200 TL’yi buluyordu.

Oyun diğer yerlerde bu kadar uçuk fiyatlara satılmasına rağmen indirimlerle 20 TL’ye düşmesi her ne kadar beni mutlu etse de bir taraftan da korkuyordum açıkçası. Her neyse oynamaya başladım ve cidden oyun güzel duruyordu.

Grafik motoru Battlefield 3’ün aynısıydı ve ben de çok kısa bir zaman önce Medal of Honor’ı oynamıştım ve FPS oyunlarından nefret eden ben acayip sevmiştim ki MoH’ta aynı grafik motorunu kullanıyordu. Oyunun ilk 1-2 saati gerçekten oyuna verdiğim paranın değdiğini hissetmiştim taa ki… Hadi ilk başta senaryodan başlayalım.

Hikayesi:

Oyunun isminden de anlaşılacağı gibi Army of Two denilen şey biziz. Aslında tam olarak biz TWO’yuz. Yani açılımı Trans World Operations. Abiler cidden kelime oyununun hakkını vermişler Army of Two diyerek. Gerçekten de iki kişilik ordu olarak oynuyoruz oyunu. Bu Trans World Operations’ı dilimize çevirirsek Dünya Genelinde Operasyonlar tarzı bir şey oluyor.

Biz T.W.O ekibi olarak dünyada yaşanan terör olaylarına müdahale etmek, siyasileri korumak tarzı görevleri üstleniyoruz. Gün geliyor ve ekip olarak bir operasyona gönderiliyoruz. Görevimiz ise Meksika’nın büyük uyuşturucu çetelerinden biri olan La Guadana bir yeri ele geçirmiş ve oranın yerlilerini esir almış.

Army of Two: The Devil’s Cartel PS3 İnceleme

Amacımız bu esirleri çetenin elinden kurtarmak. Esirleri kurtarmaya gittiğimizde Fiona adında bir esiri kurtarıyoruz ve kendisi çetenin başındaki liderin Esteban Bautista’nın ailesini katlettiğini ve onu öldürmek ve intikam almak istediğini bize söylüyor ve yaklaşık oyunun 2. saatinden sonra oyundaki asıl amacı anlıyoruz.

Düşününce oyun aslında gerçekten güzel bir hikayeye sahip. Kedi fare kovalamacası gibi ancak umduğumuz gibi değil. Oyun bir yerden sonra senaryoyu o kadar çok 2. plana atıyor ki artık senaryoyu bile takip etmenize gerek kalmıyor. Ancak oyunun son 30 dakikasında oyunda neler döndüğünü tekrardan anlayabiliyorsunuz.

Oynanış:

Dediğim gibi bunu oynamadan önce Medal of Honor oynamıştım. Ve çok ilginç bir şey dikkatimi çekti. Hangi EA’nin el attığı oyunu oynarsam oynayayım bu firmanın yaptığı her oyunda 4 kişilik ekip olmak zorunda. Bu Medal of Honor’da da vardı. BF3’e bakıyorum eee yine 4 kişilik ekip ve şimdi geldim Army of Two oynuyorum bunda da 4 kişilik ekip. Yav bilader her oyunda aynı şeyi yapmak zorunda mısın sen? Yeni şeyler ekleyemiyor musun?

Overkill Modu:

Bıktım ulan artık hep aynı oyunu oynuyormuşum hissi veriyorsunuz arkadaş bana. Onun dışında oyunun en dikkat çeken kısmı Overkill modu olmuş. Birkaç adam öldürdükten sonra nişan aldığınız noktanın sağ tarafındaki bar dolduğunda L2 tuşuna basıyorsunuz ve overkill moduna geçiyorsunuz. Peki nedir bu Overkill modu?

Army of Two: The Devil’s Cartel’de Overkill modu dediğimiz şey normalden daha şiddetli vurmamızı sağlıyor. Örneğin normalde vuruşumuz hiçbir yeri etkilemezken, Army of Two: The Devil’s Cartel overkill modunu açtığımızda zaman yavaşlıyor ve vuruş şiddetiniz artıyor, böylece her tarafı yıkıp (ciddi anlamda yıkmak gerçekten helal olsun adamlara) daha kolay düşman avlayabiliyorsunuz.

Bu da doğal olarak oyunun aksiyon dozunu sınıra kadar arttırıyor. Ama işte işin sıkıcı kısmı da buradan sonra başlıyor. Senaryo iyi güzel tamam merak uyandırıyor. Çok olmasa da bir süreliğine takip etmenizi sağlıyor. Ancak oyunun tamamı siper al, siperden çık, adam öldür, overkill aç, daha çok öldür, siper al. Oyunun tamamı bundan ibaret ki ben artık 4-5. saatten sonra pert olmuş vaziyette ekranın karşısındaydım. Oyunun oynanışından bahsetmek gerekirse biraz daha.

Co-op Modu:

İsterseniz bütün Army of Two: The Devil’s Cartel oyununu yalnız oynayabilirsiniz ya da COOP modunda bir başka arkadaşınızla da oynayabilirsiniz. Ben genellikle tek oynamayı tercih ettim. Çünkü diğer Army of Two: The Devil’s Cartel Co-op modu oynayacağım insanı rastgele seçiyordu ve genellikle beceriksiz insanlar karşıma çıktığı ve durmadan öldükleri için beni sürekli deli ediyorlardı.

Oyunun bölüm tasarımı ise daha da ilginç. Yanlış hatırlamıyorsam oyunda 13 bölüm var ve her bölümde de yaklaşık 20-25 dakikalık 4-5 tane checkpoint noktaları var ki her bölüm için bir saat ayırmanız gerekiyor.

Her bölümün sonunda öldürdüğünüz adam için, asist yapmanız için, kafadan vurmanız için, çevredeki şeyleri patlatıp öldürdüğünüz için, bombayla öldürdüğünüz için vb. egzantirik şeylerden puan topluyor ve puanlarla da isterseniz ana menüye gidip silahlarını geliştirebiliyorsunuz.

Oyuniçi Çeşitlilik:

Biraz o topladığımız puanların ne işe yaradığından bahsedeyim. Yapımcıları takdir etmek lazım cidden bu konuda uğraşıp çeşitlilik sağlamışlar. Örneğin kazandığınız puanlarla görünüşünüzü ciddi anlamda değiştirebilirsiniz ki çokta gerekli değil. Maskenizi baya şekilden şekle sokabilir. Üzerinizdeki kıyafet takımlarını değiştirebilir. Önceden de dediğim gibi silahlarınızı geliştirebilirsiniz.

Grafikler:

Army of Two: The Devil’s Cartel oyununun grafiklerine çokta bakmamak lazım bildiğimiz Battlefield 3 grafikleri diyebiliriz. Zaten BF3 ile aynı grafik motorunu kullanıyor oyun. Yani Frosbite 2.

Son olarak Army of Two: The Devil’s Cartel  oyununun genel değerlendirmesini yapmadan önce oyunun güzel yanlarını sayayım sonra da eksi yönlerini sıralayayım.

Oyunun Güzel Yanları:

  • Güzel Grafikler: Oyun yaklaşık 2 sene önce çıkmasına rağmen grafikleri ve materyallerin dağılma dinamikleri olarak neredeyse Battlefield kadar başarılı. Mekan tasarımları olsun, düşmanların giydikleri kıyafetlere kadar Meksika’da olduğunuzu hissettirmiş yapımcılar.
  • Geliştirme Çeşitlikleri: Oyunda her bölüm sonunda kazandığınız puanlarla kendinizi geliştirebiliyorsunuz. Aslında kendinizi demek pek doğru olmaz. Silahınızı ve kıyafetlerinizi geliştirebiliyorsunuz ki cidden aşırı derecede çeşitlilik var. Tabii ben oyunun başından sonuna kadar aynı silahı alıp odun gibi oynadığım için pek bir fark yaratmadı bana yaratacağını da düşünmüyorum zaten.
  • CO-OP Oynayabilme: Eğer arkadaşınızla oynayacak oyununuz kalmadıysa oyunu alabilirsiniz. 13 saati en azından muhabbet ederek geçirmek boş boş adam öldürmekten iyidir.

Oyunun Kötü Yanları:

  • Adam Öldür İlerle Mantığı: Oyunda siper alıp adam öldürmekten başka yaptığınız hiçbir şey yok. Hani diyeceksiniz ‘’ulan kepçe sende?! Oyun saf aksiyon oyunu daha ne olsun!’’. Haklısınız pek bişeyde beklemek saçma olurdu ancak arkadaşlar bu senaryolu bir oyun. Ve adamlar emeklerine sağlık emeğe saygım olduğundan diyorum 13 saate yakın oynanışı olan bir oyun yapmışlar. 13 saat boyunca nişan alıp vurmaktan kafayı yedim. Hani araya güzel şeyler sıkıştır. Gidelim bi yere bomba yerleştirelim. Bir şeyleri deaktive edelim. Yok arkadaş yok 13 saat boyunca adam öldür, öldür, nereye kadar yahu?!
  • Oyunun Sürekli Kendini Tekrar Etmesi: Bu maalesef ki günümüz birçok oyununun ana problemi. Özellikle Ubisoft oyunlarında bu vardır ki ben Ubisoft’tan nefret eden bir oyuncu olarak Ubisoft’a saygı duydum bu oyunu oynadıktan sonra. Ya hani görevler aynı olur bişey diyemem. Mesela AC2 benim oynadığım en güzel AC oyunudur ama ne yazık ki acayip derecede görevler birbirinin kopyasıydı. Ama sürekli farklı şekillerde bize bunu gösteriyorlardı. Ulan AOTDC’da her şey aynı. Her görevde yaptığınız hareketin dinamiği aynı. Mesela bir yere baskın mı düzenleyeceğiz. Arkadaşımız kapıya geçiyor siz kapıyı açıyorsunuz oyun ağır çekime geçiyor ve adamları öldürüyorsunuz. Ve bu 13 saatte hep devam ediyor. Kapı aç ağır çekime geçsin vur öldür. PS3’ün özel oyunlarından biri olan Resistance 3. Oyun sadece stres atmaya odaklı diyebilirim ancak bir gram sıkmıyor. Ama bu bahsettiğim oyun artık adam öldürmekten gına getiriyor diyebilirim.
  • İlginç Fiyat Skalası: Oyunun acayip derecede fiyat sorunu var. Ben Allah’tan oyunu ucuz bir rakama 20 TL.’ye aldım. Ancak bakıyorum ki oyun spotçularda bile 170 TL. gibi bir fiyata satılıyor. E tabi fiyat yüksek olunca da insanlar güzel oyun bu yeni çıkmış diyip sazan gibi atlıyor. Ayrıca oyunun üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen büyük elektronik eşya satan mağazalarda bile oyunun fiyatı dudak uçuklatacak seviyelerde.
Son Sözler:

Ben oyunu bahar indirimlerinden aldım. Aldıktan ve bitirdikten sonra fark ettim ki ne zaman bir indirim olsa bu oyun indirime girip satılmaya çalışılıyor. Size bir PS3 kullanıcısı olarak tavsiyem çok fazla indirime giren oyun pek hayırlı değildir.

Ha tabi bazı oyunlar var sürekli indirime girerek bizi mutlu etmiyor da değil. Ancak bu tarz dandirik oyunlara dikkat edelim. Hele ki gidipte 150-200 gibi büyük paralar vermeyelim böyle oyunlara.

Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

Visceral Games, Electronic Montreal

Çıkış Tarihi

29 Mart 2013

Platformlar

PS3, XBox360

Oyun Türü

Aksiyon, TPS (Third Person Shooter)

Oyun Motoru

Frosbite 2

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Grafiklerin güzel olması,

Geliştirmede çok seçeneğin bulunması,

Co-op oynama seçeneğinin olması.

Eksi Yönleri

Adam öldür ilerle mantığına sahip olması,

Oyunun sürekli olarak kendini tekrarlaması,

Fiyatlandırma politikası.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
7.5
8.0
Senaryo
8.0
8.5
Grafikler
8.0
8.5
Ses ve Müzikler
7.5
8.0
Aldığı Puanlar

Eğer senaryo ikinci plana atıldıysa birinci planda olan oyunun hangi özelliğiydi? Army of Two: The Devil’s Cartel oyununun en çok değer verilen kısmı oynanışı olmuş.

Kısacası 13 saat boyunca adam öldürüp, oyunun sonunda senaryodan hiçbir beklentinizi alamadığınız bir oyun oynamak istiyorsanız bu oyun tam size göre.

7.8
Editörün Puanı
8.3
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
100%
İyi
0%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...