İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Assassin’s Creed IV: Black Flag Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de ele aldığımız Assassin’s Creed IV: Black Flag inceleme yazımızda çok eski tarihlere, korsan gemilerinin denizlerde kol gezdiği zamanlara gideceğiz. Oyuna ilk girdiğimizde bizi Windows 8 metro menüye benzer bir menü tasarımı karşılıyor. Oyunun neredeyse tümü geminin üstünde geçiyor. Karaya inmek için ya görevin karada olması yada merakımıza yenik düşüp keşif yapmaya iniyoruz.

Kaptan kabini bölümünden gemiyi geliştiriyor, gemiye yeni süsler alıyoruz. Bu bölüm sadece gemi için değil ana karakterimiz olan Edward’a yeni silahlar, yeni kılıçlar hatta yakışıklı görünmek içinde yeni kıyafetler alıyoruz. Gemi her ne kadar güzel gözükse de dış dünyaya da bakmadan edemiyorum.

Assassin’s Creed IV: Black Flag Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows Vista (SP2), Windows 7 (SP1), Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q8400 2.6 GHz. ya da AMD Athlon II X4 620 2.6 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4870 ya da Intel HD Graphics 4000 ya da NVidia GeForce GTX 260 veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip Shader Model 4.0 destekli ekran kartı.
Harddisk 30 Gb. boş alan.
DirectX DX 10
Desteklenen Ekran Kartları AMD Radeon HD 4870, HD 5000, HD 6000, HD 7000 serileri; NVidia GeForce GTX 260, GT 400, GT 500, GT 600, GT 700 serileri

Karada yaşam gemide olduğundan biraz faklı yeni çıktığımız adada neyin nerede olduğunu öğrenmek için senkronizasyon yerine çıkıp orada tüneyen şahini (başka tür kuşta olabilir) yerinden kovup yerine geçiyoruz ve senkronize oluyoruz ve ardından samanlığa veya suya güzel bir şekilde atlıyoruz.

Böylece haritada her şeyi görebiliyoruz. Biz de başlıyoruz keşfe çıkmaya sandıklar, karaya vurmuş şişenin içinde ki mektuplar derken oyun bizi içine çekiyor. Bazen de saklanmış sandıkların yerlerini gösteren haritalar buluyoruz ve koyuluyoruz sandık aramaya. Bu sandıklar her zaman yakınlarda olmuyor uzak diyarlara gitmemiz gerekiyor sandığı bulabilmek için.

Assassin’s Creed IV: Black Flag Minimum Sistem Gereksinimleri

Adada hayat var insanlar mutlu keyifleri yerinde bir aşağı bir yukarı geziniyorlar arada bu huzuru bozan hırsızlar oluyor ve düşüyoruz peşine. Bazen bu hırsızlar öyle saçma işler yapıyor ve kaçmak yerine bizim önümüze geliveriyorlar. Tabi kaçarken askerlere çarpıp hiç tepki çekmesi de ilginç biz çarptığımızda ise peşimize takılıyor olması ister istemez sinir bozucu oluyor.

Şehirler bu kadar da sınırlı değil haritada gözüken müzikleri yakalıyoruz. Bazı adalarda ise tarihi taşlar bulunuyor bu taşların üstüne çıktığımız zaman bizi bir bulamaca bekliyor çözdüğümüzde ise bir taş buluyoruz. Oyunda kalelerde mevcut bu kaleleri almak ise kolay iş değil kale kadar kalenin yakınında duran gemilerde size saldırıyor ve bu bizi baya zorluyor.

Assassin’s Creed IV: Black Flag Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5 2400S 2.5 GHz. ya da AMD Phenom II X4 940 3.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5850 ya da NVidia GeForce GTX 470 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran Shader Model 5.0 destekli kartı.
Harddisk 30 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Soğuk sular bizi daha fazla beklemesin diye gemimize gidiyoruz. Gemimize geldiğimizde tayfamız ”Yaşasın kaptanımız geldi yeaa” benzeri bir sevinç çığlıkları atıyorlar. Yolculuğa çıktığımızda tayfamız bulduğumuz şarkıları söylüyorlar. Bu şarkıları duyduğumuzda hele ki gece ise duygusal bir yolculuğa dönüyor. Bu duygusallık bir gemi gelip size saldırmasıyla son buluyor. Tabi bizim de elimiz armut toplamıyor hemen karşılık veriyor önden yandan saldırıyoruz. Bu esnada ise savaş müzikleri devreye giriyor ve sizi gaza getiriyor. Oyun bize gemiyi batır veya geminin tüm malzemesini al diye seçenek sunuyor.

Tabi savaş esnasında gemimiz hasar aldı, saldırdığımız gemilerden çıkan malzeme ile gemimizi tamir edebiliyoruz. Tabi savaşlar bize aranma seviyemizi yükseltiyor bunu düşürmek içinde adalardaki abimize giderek ya da saldırdığımız gemideki adamları serbest bırakarak düşürebiliyoruz.

Her gemiye de hurra deyip saldırmamak lazım. Gemide “e” tuşuna basarak gemilerin tüm eşyalarını görüyoruz, sadece yazı olarak değil gemideki insanları da detaylı bir şekilde görüyoruz. Bu saldırdığımız gemileri ise online ortamda seferlere çıkarak ticaret yapıyoruz.

Yaşayan dünya karada olduğu gibi denizde de devam ediyor. Gemiler başka gemilere saldırıyorlar. Nedense hiçbirinin de batmaması çok ilginç, sabaha kadar savaşsalar da kimse kazanamayacak. Bunun dışında oyunda su altına indiğimizde bizleri gemi batıklarını keşfetmek ve aç köpek balıkları bekliyor. Bu köpek balıkları düşmanlardan daha zor. Eğer bizi farkederlerse acımasızca saldırıyorlar ve karşılık vermezsek bir çırpıda yutuyorlar.

Denizin her zaman günlük güneşlik olduğu söylenemez, yağmur ve fırtınanın olduğu anlarda deniz tuzaklarla doluyor. Hortumlar, yıldırımlar dev dalgalar. Dalgalara düşman gemileri kadar dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer dev bir dalgaya yanlış pozisyonda yakalanırsanız batma ihtimaliniz çok yüksek.

İndirilebilir İçerikler (DLC):

Assassin’s Creed IV Black Flag oyunundaki indirilebilir içeriklerden kısaca bahsetmek gerekirse toplamda 10 adet DLC bulunuyor. Bunlar ise şöyle;

  • Assassin’s Creed IV Black Flag Freedom Cry
  • Assassin’s Creed IV Black Flag Time saver: Resources Pack
  • Assassin’s Creed IV Black Flag Time saver: Collectibles Pack
  • Assassin’s Creed IV Black Flag Time saver: Activities Pack
  • Assassin’s Creed IV Black Flag Death Vessel Pack
  • Assassin’s Creed IV Black Flag Crusader & Florentine Pack
  • Assassin’s Creed IV Black Flag Time saver: Technology Pack
  • Assassin’s Creed IV Black Flag MP Character Pack: Blackbeard’s Wrath
  • Assassin’s Creed IV Black Flag Illustrious Pirates Pack
  • Assassin’s Creed IV Black Flag Guild of Rogues

Son Sözler:

Yapay zekası bazen saçma işler başarsa da grafikleri ve açık dünyası ve oynanışıyla denenmesi gereken yapımlar arasında yer alıyor. Siz de benim gibi oyuncuysanız yani her deliğe bakıyor, haritanın son noktasının nasıl bir yer olduğuna bakıyorsanız bu oyunu kesinlikle oynamalısınız.

Künyesi
Yayımcı

Ubisoft

Yapımcı

Ubisoft Montreal

Çıkış Tarihi

29 Ekim 2013

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, PlayStation 3, XBox 360 ve Wii U

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, TPS (Third Person Perspective)

Oyun Motoru

Anvil Game Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.7
Aldığı Puanlar

Korsancılık mı? Suikastçilik mi? Ya da ben her ikisini de yaparım arkadaş diyorsanız Assasin’s Creed IV: Black Flag tam size göre.

8.0
Editörün Puanı
8.7
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
9 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments