İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Assassin’s Creed: Syndicate İnceleme

Assassin’s Creed: Brotherhood’dan bu yana gerilemekte olan Assassin’s Creed serisi geçtiğimiz yıl Assassin’s Creed Unity ile ömrünün en kötü dönemini geçirmesinin ardından, Assassin’s Creed Syndicate ile seriyi köklerine döndürmeyi ve seriye yeniden can verecek şekilde geleceğini vadediyor. Peki Syndicate verdiği sözleri tutuyor mu, yoksa yine bir Unity vakasıyla mı karşı karşıyayız görelim. Assassin’s Creed: Syndicate’e ait minimum ve önerilen sistem gereksinim bilgilerini bağlantıda bulabilirsiniz.

Hikayesi:

Assassin’s Creed: Syndicate, serinin önceki oyunlarına kıyasla daha doğrusal ama daha etkileşimli ve aktif bir hikaye sunuyor. Assassin’s Creed 3’ten beri hikayenin yüzeyselliği geride bırakılmış. Önceki oyunlarda olduğu gibi tarihsel bir süreci ele alıp, bu sürece hayali parçalar ve olaylar eklenmiş.

ASSASSIN’S CREED SYNDICATE KÖKLERİNE DÖNMÜŞ HİSSİ VERİYOR

Endüstriyel Devrim döneminde Suikastçiler tarafından eğitilmiş ikizler Jacob ve Evie, oyun boyunca Londra’da kendilerine hayali ve tarihsel müttefikler ediniyorlar, bir yandan da Londra’nın karanlık çete düzeniyle baş etmeye çalışıyorlar. Bu müttefikler arasında Henry Green adında bir suikastçi ve dönemin bilinen kişilerinden Charles Dickens yer alıyor.

Oynanış:

Assassin’s Creed: Syndicate oyun süresince, çoğunlukla istediğiniz zaman ikizler arasında anlık geçiş yapıp, oyun stilinizi değiştirebiliyorsunuz. Kardeşler arasında oldukça net farklılar olmasıyla birlikte, bu farklılıklar sadece oynanışa değil, hikayeye de yansıyor. Evie daha çok gizliliğe ve uzlaşmaya yönelirken, Jacob doğrudan yaklaşımdan yana davranıyor.

Hikaye boyunca amaçları da zaman zaman çelişen ikizlerden Evie, babalarının uzun zaman önce yapmak istediği gibi Eden’ın parçalarını bir araya getirmek isterken; Jacob, Eden ile vakit kaybetmeyip, uzun zamandır çetelerden ve gizli Tapınak Şövalyelerinden zarar gören Londra’yı kurtarmayı amaçlıyor.

Yardımlarını almayı amaçladığımız müttefikler sadece hikayeye etki etmekle kalmayıp, karakterlerimize yeni ekipman ve destek de sağlıyorlar. Tabii tüm bunlar ortak amacımız olan, “Londra’yı özgürleştirmek” için. Oyunun açık dünyası oldukça büyük ve bu açık dünya içinde bir yerden bir yere gitmek oldukça keyifli.

Assassin’s Creed: Syndicate İnceleme

Eski oyunlarda olduğu gibi çatılara hakim olabiliyoruz veya at arabaları ile çok daha hızlı bir şekilde istediğimiz noktaya gidebiliyoruz. Tarihi binalar da elbette oyunda mevcut, Big Ben‘in tepesine tırmanmak oldukça zevkli ve tüm mekanlar ve binalar detaylı bir şekilde tasarlanmış.

Hikaye görevleri, serinin önceki oyunlarına kıyasla çok daha detaylı, uzun ve özgün tasarımlara sahip. Özellikle suikast görevleri çok daha yaratıcı hazırlanmış. Daha sıkıcı ve yüzeysel görevler ise yan görevlere bırakılmış ve bu, ilginç bir şekilde oyunu dengelemiş. Yan görevler ise müttefiklerimize yardım etmek ve Londra’nın başlıca bölgelerini çetelerden ve baskıcı düzenden kurtarmak üzerine kurulu.

Karakterler:

1868 yılında Londra’da geçmekte olan Assassin’s Creed: Syndicate’de ana karakter(ler)imiz Jacob ve Evie Frye. Jacob, 21 yaşında ve oldukça vahşi bir karakter. Bir çete lideri olarak göreceğimiz Frye’ın kız kardeşi Evie de hikayede oldukça önemli bir yer kaplıyor. Erkek kardeşinin aksine Evie, gizliliği daha çok tercih ediyor, bildiğimiz suikastçiler gibi davranıyor. Jacob ise tam bir çete elemanı gibi, doğrudan etkileşimden yana davranıyor.

Oyunda ana karakterler iyi tasarlanmış olsa da, esas vurgu kötü karakterlere yapılmış. Oyun boyunca 4-5 başlıca kötü karakter ön plana çıkıyor ve bu karakterler kişiliklerini ve amaçlarını çok iyi bir şekilde yansıtıyor. Tabii bunun başlıca sebepleri seslendirme ve senaryo. Bu karakterler oyunda kendilerine çok sağlam yer edinmişler ve oyunu oynarken cidden oyuncuları etkiliyorlar.

Kişiselleştirme:

Assassin’s Creed: Syndicate’teki yetenek sistemi oldukça detaylı ve karakterlerimize yeni yöntemler sunuyor. Bu yeteneklerin bazıları sadece Evie’ye, bazıları ise sadece Jacob’a özel. Evie gizlilikle ilgili bazı yeteneklerin ileri düzeylerine erişebilirken; Jacob ise kaba kuvvet içeren, agresif yeteneklerin ileri seviyelerine erişebiliyor. Tüm bu yetenekler oyuna kişisellik ve çeşitlilik katıyor.

Oyundaki kişiselleştirme sadece yeteneklerle sınırlı kalmıyor. Oyunda hem Evie hem de Jacob için farklı silahlar, giysiler ve ekipmanlar mevcut. Tüm bu ekipmanları açık dünyada bulduğunuz parçalar ve elbette oyun içinde biriktirdiğiniz paranızla yapabiliyorsunuz, tabii seviyeniz yeterli ise.

Her oyunda olduğu gibi Syndicate’te de bazı sorunlar yok değil. Unity’den miras kalan oyun içi, bazen komik bazen rahatsız edici oyun hatalarına rastlamak mümkün. Neyse ki büyük çoğunluğu oyuncuyu rahatsız etmeyen türde kalmakla yetinmiş. Başka bir sorun ise, bazı kişiler tarafından sorun kabul edilmese de, oyun içinde yapabileceğiniz mikro-ödemeler.

Bu ödemeler oyunculara oyun içi fazladan paraya, ekipmanlara ve bazı haritalara, gerçek para ile satın alarak erişme imkanı sunuyor. Bunlar elbette zorunlu değil fakat oyunu gerçek para ile bu kadar basite indirgemek oyuna hakaret etmek olmuş.

Son Sözler:

Oyun özetle Unity’den sonra seriye umutla bakabileceğimizi gösteriyor ve bize sunduğu temayı ve çıkışından önce verilen sözleri yerine getirdiğini gösteriyor.

Künyesi
Yayımcı

Ubisoft

Yapımcı

Ubisoft Quebec

Çıkış Tarihi

23 Ekim 2015

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One

Oyun Motoru

AnvilNext

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.0
8.9
Senaryo
9.0
7.9
Grafikler
10
9.8
Ses ve Müzikler
10
6.9
Aldığı Puanlar

Eğer Assassin's Creed serisini seviyorsanız ve Unity sizi hayal kırıklığına uğrattıysa Syndicate tam size göre.

9.5
Editörün Puanı
8.4
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...