İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Astroneer İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
Astroneer Oyun İncelemesi, Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri
30
0
İnceleme

Astroneer İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 9 Aralık 2018
Hem küçükler hem de büyükler için mükemmel bir oyun...

Bugün; uzay, keşif ve macera türündeki Astroneer oyununun incelemesini yapacağız arkadaşlar. Son dönemlerde, keşif ve macera türündeki oyunlar aşırı derecede popüler durumda. Her ne kadar amaç ve oynanış hepsinde aynı olsa da, her zevke hitap eden çeşit çeşit ve renk renk bolca yapıma denk geliyoruz. Geçenlerde bu oyunların arasına bir yenisi daha eklendi, Astroneer.

Geçen yıl piyasaya çıkan “No Mans Sky” faciasının kazazedelerinden birisi de bendim. Çok büyük umutlarla, oyunun çıkışına saatler kala, müthiş derecede gaza gelmem sonucu, “Shut up and take my Money” mottosu ile oyunu satın almış, sonucunda da, çok büyük ve tarif edilemez bir hüsrana uğramıştım.

Kaynak toplamak, yeni gezegenler keşfetmek, sayısız ekipmanlar, geliştirmeler, üsler, uzay mekikleri ve yaşam formları vs. diye umarken, karşımda bitmemiş, içi neredeyse boş bir oyun vardı. Kısacası, olan cüzdanıma olmuştu. Zaten normalden de pahalı olan bir oyuna -pardon, oyunumsuya- çok para vermiştim, hem de karşılığında hiçbir şey alamadan. Yazık…

Astroneer Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-680 3.60 Ghz. ya da AMD Phenom II X4 940 3.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R7 260 ya da NVidia GeForce GTX 650 Ti veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 2 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Oynanış:

Astoneer, son dönemdeki uzay, keşif, macera furyasının yeni bir halkası. Aynı konu, benzer hikaye, farksız oynanış. Hikaye dediysek yanlış anlaşılmasın, şu an için bir hikaye mevcut değil. Oyun başlar başlamaz, bizi herhangi bir gezegene atıyor ve kaynak toplayarak üssümüzü kurmaya başlıyoruz.

Elimizde kaynak toplamamıza ve gezegen yüzeyini şekillendirmemize yarayan bir alet var. Topladığımız kaynaklar ile, kendimize çeşitli yeni ekipmanlar üretip verimliliğimizi arttırıyoruz. Üssümüzü genişletip, yeni kısımlar ile donatıyoruz.

Hatta üssümüze eklediğimiz 3D yazıcı ile kendimize büyük çapta araçlar ve ekipmanlar üretip, bunlarla seyahatlerimize devam edebiliyoruz. Şahsen ben kendi kamyonumu yaptığımda çok keyif almıştım.

Oyunda keşif yapabileceğiniz kocaman bir gezegeniniz var. İlerleyen aşamalarda ise seyahat edebileceğiniz ve keşfedebileceğiniz daha bir sürü gezegen de mevcut, ama şimdilik hepsinde olay aynı.

Çok farklı değiller. Kaynaklar aynı, doğa olayları aynı. Bitkilerden başka da bir canlılık yok oyunda. Sadece size zarar verebilen “yaklaştığınızda gaz çıkaran ya da dikenlerini batıran” bitkiler var.

Grafikler:

Astroneer’ın grafikleri çok iddialı olmamakla birlikte, gayet hoş gözüküyor ve oyunun sunduğu atmosferi gayet güzel yansıtıyor. Oyunun atmosferi açısından da, öyle üst seviye grafiklere de hiç gerek yok zaten. Basit bir arayüz ve kolay anlaşılır oyun yapısı ile çok çabuk bir şekilde oyuna dahil olabiliyorsunuz.

Astroneer Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-4770K 3.50 GHz. ya da AMD FX-9370 Eight-Core 4.4 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 290 ya da NVidia GeForce GTX 780 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 4 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Co-op:

Astroneer oyununun çevrimiçi ve arkadaşlarınızla birlikte oynayabileceğiniz bir co-op kısmı da mevcut ancak, bunları deneme fırsatım olmadı. Sanırım arkadaşlarımızla birlikte gezegen keşfine çıkabileceğiz. Ancak videodan da izleyebileceğiniz gibi çok zevkli görünüyor.

Fikir olarak gayet mantıklı ama, nasıl işleyeceğini merak ediyorum. Arkadaşlarınızı hali hazırdaki gezegeninize mi davet edeceksiniz, yoksa birlikte sıfırdan yeni bir oyuna mı başlayacaksınız bilemiyorum. Bunun cevabını ilerleyen zamanlarda, oyunun tam sürümü çıktığında alabileceğiz.

Son Sözler:

Astroneer, şu an için erken erişimde olmasından dolayı, oyunda yapabildikleriniz şimdilik sınırlı. Ancak oyunun, üs kurma ve geliştirme mekanikleri oyuna sonsuz bir potansiyel katıyor.

Bu da oyun, tam sürüme geçtiğinde yepyeni içeriklerle karşılaşabileceğimiz anlamına geliyor. Kısacası bu oyunun potansiyeli, oyunun yapımcılarının hayal gücüne kalmış. Bekleyip göreceğiz.

Künyesi
Yayımcı

System Era Softworks

Yapımcı

System Era Softworks

Çıkış Tarihi

16 Aralık 2016

Platformlar

PC, XBox One

Oyun Türü

Macera, Açık Dünya, Uzay, Hayatta Kalma, Keşif, Indie (Bağımsız Yapımcı)

Oyun Motoru

Unreal Engine 4

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Astroneer için, oldukça farklı bir deneyim yaşayabileceğiniz zevkli ve eğlenceli bir oyun olmuş diyebilirim...

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...