İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Battlerite İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
Battlerite İncelemesi, Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri
0
İnceleme

Battlerite İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 6 Ocak 2019

Sistem gereksinim bilgilerini de bulabileceğiniz oyun inceleme konumuz Battlerite… Şeker mi şeker, tatlı mı tatlı bir savaş oyunu hayal edin desem? Dilerseniz bir-iki maç atıp çıkarım, dilerseniz ise ben rekabeti seviyorum devam diyebileceğiniz türde bir oyun. İşte Battlerite küçük, şirin grafiklere sahip, hızlı ve kısa süreli maçlara ev sahipliği yapan bir arena oyunu.

Battlerite önceleri erken erişimde olan ödemeli bir oyun olarak ekranlarımıza gelmişti. Yakın zamanda ise oynaması ücretsiz olarak tam sürümü ile karşımızda. Türü aksiyon bazlı arena savaşı. Aslında benim tabirimle hem oyunun genel hatlarını anlatmak, hem de daha iyi örneklemek için; “ LoL gibi grafiklere sahip. İkiyi bulan kazanır tarzı. Diablo gibi oynanışa sahip. ” diyebiliriz.

Geçmişte bunun gibi oyunlar hep görmüşüzdür. Özellikle mobil oyunlarda sıkça rastladığımız bir tür olan bu yapım, hem mobil havası verip iki dakika oynayıp çıkayım hissi veriyor, hem de rekabetli maçları ve dereceli sistemi ile de iyi bir yerlere gelmek için bizleri fazlasıyla oyunda tutuyor.

Yapımcı ve yayıncı koltuğunda Stunlock Studios isimli şirket oturuyor ve Battlerite oyununu Steam platformundan yukarıda da belirttiğimiz gibi ücretsiz olarak edinip oynayabilirsiniz. Battlerite indirme linkine aşağıdan erişebilirsiniz.

Battlerite Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium Dual Core E6300 2.80 GHz. ya da AMD Athlon II X2 250 3.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 3800 serisi ya da NVidia GeForce GT 720 veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 3 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Özellikler:

Dilerseniz biraz da Battlerite oyununun içinden yani özelliklerinden bahsedelim. Battlerite oyunu, türünden de anlaşılacağı gibi arenalarda geçiyor. Farklı farklı arenalar, düzenekler ve duvarlar ile kurulu bu haritalarda takımlar halinde gerek 2v2, gerekse 3v3 olarak savaşlarımızı veriyoruz. Amacımız ise çok basit, kazanmak. Lakin maçı kazanmak için üç tur kazanmanız gerek. Yani oyun aslında başlayıp bitmiyor.

Tur sistemine sahip arenalarımızda birinci maçı kaybettiniz diye üzülmenize gerek yok, gelecek maçta eşitlik sağlayabilir hatta öne geçebilir, hatta oyunun sonunda galip çıkabilirsiniz. Eğer çetin geçen bir mücadele ve denk takımlar ile savaşıyorsanız üç maç direk kazanamayacağınıza göre bol bol maç yapacaksınız demek. Bu da aslında Battlerite oyununa hem rekabeti güzel yediriyor, hem oynanabilirliği uzatıyor, hem de sıkılmanızı engelliyor. İki maç kaybettiniz mi üzülmeyin geriden gelip üç maç ard arda kazanabilirsiniz.

Battlerite şu an 26 adet şampiyona sahip. Oyun sürekli güncel tutuluyor yani. Bu yirmi altı şampiyon destek, menzilli ve yakın dövüş olarak üç sınıfa ayrılıyor. Yani Battlerite oyununda farklı sınıflarda farklı karakterler mevcut. Bu da hem sizin, hem de takımınızın oynayış stilini etkileyen güzel bir unsur.

Dilerseniz 3v3 girip üç adet menzilli şampiyon denemesi de yapabilirsiniz. Dilerseniz iki tane destek şampiyonuyla 2v2 savaşlar da verebilirsiniz. Takım kompozisyonunuz tamamen size kalmış. Şampiyon havuzu çok geniş olmasa bile sürekli güncel tutulması sayesinde şampiyonlar giderek artacaktır.

Karakterler:

Battlerite karakterlerinin özellikleri ve kişiselleştirmeleri hayli yüksek. Hatta sizi bir yerden sonra sıkacak kadar yüksek. Karakterinizi seçip sıra aldığınızda ve oyuna girdiğinizde önce size bir dizilim seçmenizi istiyor. Bu dizilimler yetenek ağacı gibi sizin karakterinizin yeteneklerine pasif özellikler eklemenizi sağlıyor.

Her yeteneğe ikişer üçer’den bolca pasif seçenek mevcut, bu yüzden sizden size ve takımınıza en uygun olanı seçmenizi istiyor. İster maç içinde isterseniz maça girmeden oluşturabileceğiniz setlerinizi keyfinizce düzenleyebilirsiniz.

Battlerite’daki kişiselleştirmelere gelince ise bizi bir çok farklı seçenek karşılıyor. Kostümünden tutun da silahınıza hatta o silahın rengine kadar bir çok değişiklik yapabiliyorsunuz. Lakin bunları yapmanız için önce onları açmanız gerek.

Kutular ve kutuların içinden çıkan tokenlerinizle istediğinizi açabilirsiniz ya da şansınıza istediğiniz kostüm kutunuzdan da çıkabilir. Bunların yanında galibiyet pozları ve binekler de oyunda mevcut. Binekler aslında çok kozmetik duruyor çünkü sadece Battlerite oyununun başında savaş başlamadan önce hızlı hareket etmeniz için kullanılan binekler.

Battlerite Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i3-3240 3.40 GHz. ya da AMD Phenom II X4 veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R7 250 v2 ya da NVidia GeForce GT 640 v3 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 3 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Oynanış:

Battlerite oynanışına değinmek gerekirse; aslında zor bir yapısı var oyunun. Birçok tuş ve bir çok kombinasyon yapabilme imkanınız var. Büyüleriniz ve yetenekleriniz hayli fazla. Hem farenizi, hem de klavyenizi kullanarak savaşları gerçekleştiriyorsunuz.

Burada farenizle nişan alırken bir yandan da sağ ve sol fare tuşlarında da büyüleriniz mevcut. Genel hatlarıyla her karakter bir kaçış mekaniği büyüsü, bir normal saldırı, bir normal saldırı ile biriktirdiğiniz yükleri harcadığınız büyü, bir ultimate dediğimiz zamanla ve saldırılarımızın isabetiyle dolan yüksek etkilere sahip büyü ve bir de kitle kontrol etkisine sahip büyüden oluşuyor.

Ayrıca her karaktere özel bir iki fazladan büyü de mevcut. Bunları neden tek tek söyledim, çünkü büyülerin aslında temel amaçları bütün şampiyonlarda aynı ama büyülerin her biri diğerinden farklı şekilde çalışıyor elbette, o yüzden farklı farklı şampiyonlar var.

Birbirinden farklı kombinasyonlar, saldırı mekanikleri, savunma derinliği ve daha bir çok güzel etkinliği ile oynanışı gayet başarılı bir oyun Battlerite. Sorun olarak görülebilecek şey ise şampiyonların bu kadar çok yeteneği, büyüsü ve kombinasyonu olması onları öğrenmede ve adapte olup karşındakinin nasıl bir oyun sergileyeceğini kestirmede çok zor bir yapıya sahip.

Burda Freya isimli şampiyon ile örnekleyerek şampiyonların ne kadar yeteneğe sahip olduğunu görebiliriz.

Ses ve Müzikler:

Battlerite’da sesler aslında çok cezbedici seviyede değil. Özellikle animasyonların ve yeteneklerin sesleri tekrara binen ve aynı sesler. Örneğin bir şampiyon alev topu atıyor ve bunun bir ses efekti var. Başka bir şampiyon alevden duvar örüyor ve duvardan geçen kişi yanıyor ise bu yanma efekti de ayni sesi çıkartıyor.

Bu gibi yeteneğe özgü veya karaktere özgü efektlerin çok olmaması, hem yeteneklerin ne olduğunu anlamada, hem de genel olarak özensiz bir efekt şeması çıkardıklarını gözler önüne seriyor açıkcası.

Müzikler genellikle oyuncuları heyecanlandırmak için yapılmış gibi duruyor, ama çok bulanık tatsız bir havaları var. Sanki daha coşkulu ve eğlenceli müzikler bizi daha çok heyecanlandırabilirdi. Tabi ki Battlerite oyununun müzik yönünden de kıtlık çektiğini de söyleyebiliriz. Bütün oyun boyunca aynı şey dönüp dönüp çalıyormuş gibi hissediyorum.

Son Sözler:

Bu güzel oyun aslında gönüllere hitap edebilecek yapıda ama küçük eksikleri olan bir yapım. Sürekli güncel tutuluyor ve gideriliyor bu eksiklikler. Ben E-Spor camiasında göreceğimize inanıyorum bu yapımı. Güzel güzel arena maçlarınızı yapıp, keyif alıp bir yandan da heyecana gelmek istiyorsanız. Sizde Battlerite’da yerinizi alın ve kazanmaya başlayın.

Künyesi
Yayımcı

Stunlock Studios

Yapımcı

Stunlock Studios

Çıkış Tarihi

20 Eylül 2016

Platformlar

PC, XBox One

Oyun Türü

Aksiyon, Multiplayer Online Battle Arena (MOBA), Oynaması Ücretsiz

Oyun Motoru

Unity Engine

ESRB Rating

EVERYONE

Download

Battlerite oyununu bağlantıdaki Steam sayfasından ücretsiz olarak indirip oynayabilirsiniz.

DOWNLOAD

Artı Yönleri

Kahramanlarımız bol yetenekli ve bundan dolayı bol bol kombinasyon yapmamız mümkün,

Grafiklerin dokusu Battlerite oyununun yapısına çok güzel yedirilmiş,

Arena ve yetenek fazlalığı sayesinde tekrara binmeyen savaşlar sizi her kapışmanızda ayrı heycanlandırıyor.

Eksi Yönleri

Karakterlerin yetenek grafikleri ve ses efektleri bazen benzerlik gösteriyor,

Genel olarak müzikler biraz sıkıcı,

Dereceli sistemi ve eşleştirmeleri daha güzel ayarlamaları lazım.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Genel anlamıyla çok tatmin edici ve tekrar oynama hissi uyandıran bir yapım Battlerite. Bazen seslerin ve efektlerin tekrara bindiğini hissediyorsunuz ama bunları da yakın zamanda aşarlar diye düşünüyorum.

Oynamaya değer bir yapım ve böyle devam ederse daha çok kişiye hitap edecek tarzda oyunu geliştirebilirler.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...