İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Beyond: Two Souls İnceleme
0

Beyond: Two Souls, özel psişik yeteneklere sahip Jodie Holmes’ün hayatından kesitler yansıtıyor. Jodie, doğduğu ilk andan beri Aiden isimli bir ruhla bir arada. Aiden, Jodie’den farklı olarak vahşi karakterli. Oyun içerisindeki ruh kavramı bildiğimiz manadan farklı olarak başka bir evrenden gelen bir yaratığı temsil ediyor.

Aiden cisimlere hükmedebiliyor, içinden geçebiliyor, vurabiliyor. İnsanları kontrol edebiliyor ya da boğarak öldürüyor. Jodie’nin geçmişi görmesini ruh izlerini Jodie’ye yönlendirerek sağlıyor. Aiden ve Jodie arasındaki bağ onların birbirinden uzaklaşmasına engel oluyor. Jodie Aiden’ı her geçen gün daha fazla kontrol edebilir hale geliyor.

Yapımcı Quantic Dream’in kurucusu David Cage hikayenin akışını farklı zaman dilimlerine ayırmış, oyun oynandıkça parçalar birbirini tamamlayarak hikayeyi bütünselleştiriyor.

Jodie’nin gençliğinden bir bölümü oynarken aniden kendinizi çocukluğundaki bambaşka bir anda bulabiliyorsunuz. Başka bir sahnede ise kendinizi dünyanın başka bir köşesinde bambaşka şeyler yaparken buluyorsunuz. Resmin tamamına Beyond: Two Souls‘un sonuna doğru ulaşıyorsunuz. Jodie’yi Ellen Page canlandırıyor.

Bu kısa boylu kız, görüntüsüyle Jodie’nin hem çocukluğuna hem ergenliğine hem de genç kızlığına çok uygun görünüyor. Somali’de geçen aksiyon sahneleri maalesef oldukça zayıf olmakla beraber oyun içerisinde yeralan pek çok sahnede bir o kadar dikkat çekici ve gerçekçi.

Beyond: Two Souls İncelemesi

Oynanış:

Beyond: Two Souls bayan oyunseverlere hitap eden oynanması kolay bir oyun. Kontrol mekanizması kullanıcı uyumlu, etkileşime girilecek noktalar beyaz bir nokta halinde beliriyor ve hareket kumandanın sağ çubuğunun o yöne çekilmesiyle başlıyor.

Bu uygulama dövüş sahnelerinde aynı. Dövüş sahnelerinde karar vermeniz gereken durumlarda 1-2 saniyelik yavaşlama yaşanıyor. Dövüş esnasında Jodie’nin vücut hareketleri sizi doğru yönlendiremeyebiliyor, bu nedenle içgüdülerinizi kullanmanız daha uygun olabilir.

Aiden ayrı bir karakter gibi görünmekle beraber Jodieden bağımsız hareket edemeyen bir varlık. Oyun içerisinde anlaşılmayan hususlardan birisi de Aiden’in neden bazı karakterleri boğamadığı veya kontrol altına alamadığı.

Sinema bakış açısıyla değerlendirildiğinde neredeyse kusursuz bir yapım olarak niteleyebileceğiniz bu oyunun, oyun kısımları bekleneni karşılamaktan oldukça uzak. Jodie oyun içerisinde yakalanacak olursa Aiden ile iyileşme sağlanabiliyor. Aiden bir koruma kalkanı oluşturuyor böylece yaralanmaktan korkmaya gerek kalmayabiliyor.

Sonuç Olarak:

Beyond: Two Souls ayrıntılı bölüm tasarımları, etkileyici grafikleri ve müzikleriyle mükemmel bir hikaye. Senaryo pekçok klişeyi barındırıyor olsa da duygusal aktarımı gayet iyi.

Oyunu oynamaya başladığınızda Jodie ile aranızda inkar edilemeyecek bir bağlantı kuruluyor. Oyun maalesef oyunseverlere Heavy Rainden alınan zevki yaşatamayacak seviyede.

Künyesi
Yayımcı

Sony Computer Entertainment

Yapımcı

Quantic Dream

Çıkış Tarihi

PS3 için: 11 Ekim 2013

PS4 için: 24 Kasım 2015

Platformlar

PS3, PS4

Oyun Türü

Aksiyon-Macera

ESRB Rating

MATURE 17+

Sistem Gereksinimleri

PC versiyonu çııkması halinde Beyond: Two Souls sistem gereksinim bilgi girişi yapılacaktır.

Artı Yönleri

Muhteşem bir Hollywood yapımı, oyunculuk kalitesi yüksek,

PS4 seviyesinde inanılmaz görseller,

Oyunun yapısı gerçekten parlıyor.

Eksi Yönleri

Diyaloglar oldukça zayıf,

Oyun kısmı beklentilerin altındaki bir seviyede,

Mantığınızın kabul etmediği pek çok nokta var.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.0
4.6
Aldığı Puanlar

Jodie bir kahraman olarak gösterilmek yerine gerçekçi bir karakter olarak duyguları, mutlulukları, hataları ve seçimleriyle yansıtılmış.

9.0
Editörün Puanı
4.6
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
33%
İyi
67%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...