İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Blades of Time Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Blades of Time oyununa ait minimum ve önerilen sistem gereksinimleri ile incelemesini yazımınızın devamında bulabilirsiniz. Konami‘nin 16 Mart 2012 tarihinde PS3 ve XBox 360 platformları için piyasaya sürdüğü Blades of Time, her ne kadar pek etkileyici inceleme puanları alamamış olsa da ilgimi çeken oyunlardan biriydi. ‘Zaman’ kavramıyla ilgili oyun ve filmlere takıntılı biri olarak, bu oyunun bana hitap edebileceğini düşünüyordum.

Hem eğlenmek, hem de oyun hakkındaki görüşlerimi aktarmak amacıyla bu oyuna yoğunlaştım. Hazırladığım Blades of Time incelemesi ile karşınızdayım. Sizi yazıya boğmadan önce -sanırım bu bir gelenek haline gelecek- oyunun çıkış trailer’ını aşağıda paylaşayım. Blades of Time neler vaat ederek piyasaya çıkmış, izleyip birlikte görelim.

Blades of Time Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Win XP, Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 2.6 GHz. ya da AMD Athlon 64 3500+ veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon x1300 ya da NVidia GeForce 7300 GS veya üzeri en az 256 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 3 Gb. harddisk boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c
Notlar İnternet bağlantısı gereklidir.

Oynanış:

İsmi uzakdoğu isimlerini andırsa da, Rusya temelli bir oyun yapımcısı olan Gaijin Entertainment tarafından hazırlanıp KONAMI tarafından piyasaya sürülen Blades of Time, ünlü hazine avcısı Ayumi ve yardımcısı Zero’nun efsanevi hazine diyarı Dragonland’e adım atmasıyla başlıyor.

Oyunun ana menüsü, maceranın başlangıcı olan noktada durdurulmuş bir sahne şeklinde tasarlanmış. Maceraya başladığınızda hiçbir yükleme ya da sinematik ekranıyla karşılaşmadan oyuna dalmış oluyorsunuz. Her şey, sırf zarar olduğu yüzünden belli olan bir büyücünün lanetli küresine dokunmamızla başlıyor.

Hazine avcılığı işine Lara Croft gibi askeri kıyafetler ve ateşli silahlar -ateşli silahlara sonradan kavuşuyoruz- eşliğinde değil, Bayonetta/Kratos karışımı bir imajla girmeyi tercih eden Ayumi, Dragonland’e adım attığında epey şaşırıyor, fakat şaşkınlığı pek inandırıcı olmuyor.

Blades of Time Minimum Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Blades of Time, ilk bakış itibarıyla Prince of Persia: Sands of Time, God of War, Bayonetta ve hatta Gears of War’unaşırı cilalı bir karışımı gibi görünüyor. God of War’un piyasaya çıkmasından sonra epey yaygınlaşan “vur vur vur, topladığın puanlarla güçlen, daha fazla vur, ekranda ‘X’ çıkınca ‘x’ tuşuna bas” türünün güncel örneklerinden biri olan oyun, neler vaat ettiğini baştan ele veriyor.

Blades of Time oyunundaki ilerleyişimiz; biraz tacizci bir görünüm çizen Altar’ın Ayumi’ye zorla kabullendirdiği güçler, Dragonland’in seksi ruhunun maceramıza öncülük etmesi ve giderek güçlenen Ayumi’nin düşmanlarını pataklaması çerçevesinde sürüyor. Altar’ı gördüğümde aklıma Darksiders geliyor. Blades of Time’daki Altar, aşırı düzeyde Darksiders’ın Mephisto’sunu andırıyor. Yazarken aklıma gelen bu ayrıntıyla Blades of Time’ın ‘fazlaca esinlendiği’ oyun sayısı beşe yükseliyor.

Oyun Kontrol Tuşları:

Blades of Time oynarken Altar’ın bizlere bazı güçler verdiğinden bahsediyordum, bu ‘güçler’ konusunu biraz açayım. Maceramızda ilerledikçe belli aralıklarla Altar’ımıza rastlıyoruz ve bu rastlaşmaların karşılığını fazlasıyla alıyoruz. Karakterimiz Ayumi, geliştikçe elemental yetenek vuruşları kazanıyor. Bu yetenek vuruşlarını çeşitli tuş kombinasyonlarıyla kullanarak dövüşlerde avantaj sağlıyoruz.

Örneğin rakipleri buza hapseden vuruşu yapmak için (Xbox 360 gamepad’e göre) Y+B tuşlarına basmanız, ateş temelli vuruş için X+B’ye basmanız gerekiyor. Bu kombinasyonlar giderek zenginleşiyor, eğer hack and slash türünü sevenlerdenseniz kombinasyonlar esnasında sıkıntı yaşamayacağınız düşünüyorum.

Blades of Time’daki düşmanlarımız oyunun başlarında sıkıcı düzeyde kolay geliyor. Oyunda 2 saat kadar ilerlediğinizdeyse zorluk illallah ettirmeye başlıyor. Özellikle zaman kalkanı ile korunan yaratıklar işin içine girdiğinde ekranda tam bir kargaşa ortamı hakim oluyor. Bu kargaşa ortamında ne vurduğunuzu, ne öldüğünüzü anlayabiliyorsunuz.

Time Rewind:

Blades of Time’da zaman kalkanına sahip yaratıkları öldürmek için Time Rewind tuşunu kullanıp tekrar tekrar saldırı yapmanız gerekiyor. Bu olay dışarıdan bakıldığında heyecan verici görünüyor olabilir, fakat uygulama esnasında pek keyif vermiyor. Time Rewind içeren dövüşlerde garip bir zorluk var. Zorluğun sebebi dövüşlerin zorlu hazırlanmış olmasından çok, fonksiyonelliğin sağlanamaması gibime geldi. Time Rewind’ı etkili bir şekilde kullanmak için epey cebelleştiğimi, hatta halen çok başarılı olamadığımı itiraf etmeliyim.

Blades of Time ”Time Rewind” kontroller tuşu sadece yaratıkları öldürmeye değil, oyun içerisindeki bazı bulmacaları çözmeye de yardımcı oluyor. Zamanı geri alma olanağınız sayesinde aynı anda iki, hatta ikiden fazla noktada bulunma imkanına erişiyorsunuz. Bu sayede üzerine basılması gereken mekanizmlara kolayca çözüm bulmuş oluyorsunuz.

Ayrıca Blades of Time’ın kontrolleri ve oynanışı konusunda bilgiler vermişken bir hatırlatma yapayım; Blades of Time, tam bir gamepad oyunu. XBox 360 kontrolörüne ya da Logitech’in Xinput destekli yeni nesil gameped’lerinden birine sahipseniz oyunu kesinlikle klavye-mouse ikilisiyle oynamayın. Şayet klavye-mouse ile yaptığım denemelerde gamepad’in çok önde olduğunu gördüm. Oyun içerisinde keskin nişancılık gerektiren bir iş olmadığı için en makul kontrol seçeneği gamepad diyorum.

Blades of Time Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E6700 2.66 GHz. ya da AMD Athlon II X2 240 2.8 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon HD 2900 XT ya da NVidia GeForce GT 240 veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 3 Gb. harddisk boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Grafikler:

Gaijin Entertainment, grafik konusunda iyi iş çıkarmış. Maceramızın geçtiği mekanların, karşımıza çıkan düşmanların ve karakterimiz Ayumi’nin tasarımı oldukça başarılı. Özellikle Ayumi’nin detaylarını tek cümleyle es geçmek istemiyorum. Dolgun kalçalı, dik göğüslü, seksi mi seksi karakterimiz Ayumi, eski Tomb Raider günlerimdeki gibi kamera açılarıyla maymunluklar yapmama sebep oldu. Kendisi biraz fazla konuşuyor ama her türlü kabul edilebilir bir güzelliğe sahip.

Sesler:

Oyun içerisinde genel olarak kılıç/silah sesleri, Ayumi’nin çığlıkları ve dinamik müzikler duyacaksınız. Ayumi biraz fazla konuşarak can sıkabiliyor, ama ben genellikle karakterimizin görsel detaylarına odaklanmaktan sesini zar zor duyduğum için çok sıkıntı yaşamadım. Blades of Time’ın ses ve müzik kalitesi bu tip bir oyun için yeterli düzeyde.

Sonuç Olarak:

Blades of Time, dışarıdan bakıldığında etkileyici görünen, fakat oynamaya başlandığında herkese hitap etmediği anlaşılan, bol cilalı bir hack and slash oyunu. Seksi karakter Ayumi ile karmaşık bulmacalardan çok, bitmek bilmeyen düşman gruplarına ve zorlu boss’lara karşı koymaya sıcak bakıyorsanız, Blades of Time hoşunuza gidebilir.

Künyesi
Yayımcı

Konami

Yapımcı

Gaijin Entertainment

Çıkış Tarihi

06 Mart 2012

Platformlar

PC, PS3, XBox 360, Mac OSX

Oyun Türü

Aksiyon-Macera, Hack and Slash

Oyun Motoru

Dagor Engine 3

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.0
8.9
Aldığı Puanlar

Bu saydıklarımdan fazlasını arıyorsanız ve özellikle '‘oyunun senaryosu beni alıp götürmeli’' diyorsanız Ayumi’nin macerasından pek hoşlanmayacağınızı düşünüyorum.

7.0
Editörün Puanı
8.9
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments