İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Bloodborne İncelemesi ve Detaylı Rehberi
0

Bloodborne PlayStation 4 inceleme yazıma hoşgeldiniz arkadaşlar. Bu yazıda biraz fazlaca detaylara girdiğim için sizlere Bloodborne oyununda rehberlik yapacağını da düşünüyorum, umarım beğenirsiniz.

”Gözlerimi açtığımda bir ameliyat masasının üstünde buldum kendimi hareket edemiyor ve sadece etrafa bakıyordum. Ve birden karşımda ak saçlı sakallı yaşlı bir adam belirdi. Kendi kendine söylenmeye başladı ve soluk kan dedi bir anlığına sonrasında doğru yere geldiğimi söyleyip bana Yharnam Kan aşılamasının vatanıdır dedi.

Ve ardından senin gibi bir yabancı nereden başlayabilir diye devam etti ve bir sözleşmeye ihtiyacın var dedikten sonra her şey tamamlanınca bana bir kan naklinin gerçekleşeceğini söyledi. Onun sıradan bir kan olmadığını biliyordum. Son cümlesi de: Sakın endişelenme… Göreceğin, yaşayacağın her şeyi kötü bir rüya olarak düşün diyerek cümlesini tamamladı ve gözlerimi kapatmak zorunda kaldım.

Tekrar gözlerimi açtım ve yan tarafımda zeminin büyük bir kısmının kana bulanmış olduğunu ve içinden büyük bir canavar çıktığını gördüm. Devasa pençelerini gösterdikten ve bana dokunduğu anda alevler içinde kalan canavar bir anlığına yanarak yok oldu.

Hemen sonrasında üstüme iskelet şeklinde küçük küçük yaratıklar çıkmaya başladı ve bir kaç tanesi yüzümde belirdi bana baktılar ve tekrar gözlerimi kapadım. Ve yine gözlerimi açtım ve bu sefer kendimdeydim, kalkmam gerekiyordu kalktım ve dışarıya çıkmak için kapıyı açtım…”

Hikayesi:

Yharnam şehrinin üstünde bir lanet var ve bu lanet şehirdeki çoğu insanın canavarlaşması ve şehrin etrafında sisli sokakların ardında gezen canavarlardan ibaret bir şehirde olduğumuzu öğrenelim. Bu lanet asla bitmeyecek bir geceden ibaret, tabii birileri bu laneti durdurana kadar.

Amacımız bu geceyi yani ismiyle Av Gecesini, korkunç canavarları geçerek şehri temizleyerek bitirmektir. Eğer gece durdurulmazsa sonsuza kadar bu korkunç lanetin bitmeyecek gecesi yaşayanlar için tehdit olacaktır ve onlarda yavaş yavaş canavara dönüşerek ya da son nefeslerini vererek ölecekler.

Kapıyı açtığımızda önümüzde aşağıya doğru inen bir merdiven olacak oradan indiğimizde ise karşımızda bir yaratık belirecek, orada bir insanı öldürmüş iştahını kapatıyor olacaktır.

Burada tavsiyem gidip o canavara bilerek ölün, öldüğünüzde Avcının Rüyası adlı bir yere gideceksiniz. Orada uyandıktan sonra karşıda bir merdiven olacak ve yerlerde küçük iskelet haliyle garip sesler çıkaran ulakları göreceksiniz.

Orada size silahlar veriliyor yani üç silah gösteriyor bir tanesini alabilirsin diyor. Her şeyi aldıktan sonra merdivenin yanındaki mezar taşlarına doğru gideceksiniz. En baştakine gidip oradan tekrar oyuna başladığınız kliniğe dönüp avlanmaya başlayacaksınız.

Oynanış:

Bloodborne, Souls oyunlar serisinde olan bir oyundur. Bu da dikkatli oynamamız gerektiğini anlatan bir işarettir. Souls oyunlarının kendine has bir zorluğu vardır, oyunda zorluk seviyesini ayarlama seçeneğimiz yoktur. O yüzden oynarken dikkatli oynamamız gerek. Çünkü öldüğünde nereden başladıysan oradan tekrar başlarsın ve öldürdüğün yaratıklar tekrar canlanmış olur.

Eğer ilk defa bir Souls oyunu oynuyor iseniz doğru oyundan başlamış olursunuz.

Bloodborne’un oynanışı ortalama seviye bir zorluğa sahip ama alışınca oynaması daha kolay diye düşünüyorum. Mesela Parry/Ölümcül Darbe gibi şeyleri yaparken çektiğimiz az buçuk zorluklar var. Bir de bu oyunda silahların bize hitap ettiğini söyleyebilirim.

Bloodborne’da çeşit çeşit silahlar var ve hangisini daha iyi kullanırsanız ona bağlanırsınız ve bir diğer güzelliği ise silahı +10 şeklinde yükselttiğimizde ve kan taşı güçlendirmesi eklediğimizde (Birazdan anlatacağım) Silahımızı NG10 yapsak bile gene aynı işlevi görür. Tabii işlev görmesini istiyorsanız kullandığınız silahın özelliğine göre karakterinizi güçlendireceksiniz.

Gelin biraz bunlardan bahsedelim ama önce Avcının Rüyası sonra Parry’den başlamak istiyorum.

Bloodborne Atölye

Avcının Rüyası:

Avcının Rüyası Avcıların evidir. Burada Biz, Taş bebek ve İlk Avcı Gehrman adlı biri yaşar. Bu rüyada Kendimizi güçlendirebilir, kullandığımız silahları onarabilir, Bulduğumuz Rünleri takabilir, Marketten eşya satın alabileceğimiz bir yerdir. Kısacası orası bizim evimizdir diye özetleyebiliriz.

Bloodborne Avcının Rüyası

Parry: Ölümcül Darbe

Bloodborne’da Parry yapmak karşımızdaki yaratığın neredeyse canını sıfırlamak gibi bir şey. Tabii bazı canavarlar var onlara yaptığımızda tam ölmese de bayağı canını alıyoruz. Bu Parry’i çoğu boss’a karşı da yapabiliyoruz onu da eklemek isterim. Parry yapmanın iki yöntemi var.

İlki rakibinize arkası dönükken sessizce yaklaşıp arkasından R2 ile ağır darbe yaparak yere düşürürseniz hemen R1 tuşuna basıp Ölümcül Darbeyi indirebilirsiniz. Diğeri ise rakibiniz size tam vuracak iken tabancanız ile ona ateş edip yere düşürebilirsiniz ve sadece tam vuracağı zaman parry atabilirsiniz.

Bloodborne’daki Parry özelliğini özetlersem şöyle özetlerim. Rakibimizi çabucak indirmek istiyorsak sürekli vurmak yerine tam onun vuracağı zaman ateş edip Parry atıp işini çok çabuk bitirebiliriz ve yola devam edebiliriz.

Bloodborne Parry Yapmak

Karakter Güçlendirme:

Bloodborne’da karakteri güçlendirmek nasıl oluyor ondan da biraz bahsedelim. Karakteri güçlendirmek için öncelikle Avcının Rüyasında taş bebek dediğimiz kızı uyandırmak. Bu kız bizim her öldürdüğümüz canavardan aldığımız kan yankısı ile bizim skill/yeteneklerimizi güçlendiriyor.

Bloodborne Taş Bebek

Kendimizi güçlendirmek için sadece Canavar öldürüp istediği miktarda kan yankısı biriktirip taş bebeğe dönüp skillerimizi geliştirmek.

Bloodborne Karakter Geliştirme

Kan Yankıları:

Bloodborne’da kan yankıları canavar öldürdükçe gelir, aldığımız kan yankısı canavardan canavara değişir. Mesela bir köpek öldürürüz 500 yankı verir, canavar ya da başka bir şey öldürürüz 1000 kan yankısı verir gibi.

Canavardan canavara değişen bir özelliktir ve ne kadar NG+ yaparsanız öldürdüğünüz canavardan daha fazla kan yankısı düşecektir. Kan yankısı daha fazla düşürmek isteyenler için Kan yankısı için rünler var bu rünün ismi ”Ay” Rünüdür.

Ay rünü kestiğimiz canavardan veya boss’tan daha fazla kan yankısı düşmesini sağlar. 3 tane vardır ve sonuncusu daha fazla vermesini sağlar. Ayrıca eğer daha fazla düşmesini isterseniz 3 slotunuza da tüm Ay Rünlerini takın ve yankı toplamaya başlayın.

Çiy dediğimiz bir eşya ile kan yankısı alabiliriz. Bunların seviyeleri vardır ve 12’ye kadar çıkar, zaten 12. si en çok yankı veren Çiydir. Bunları bulmak için gezdiğiniz her yeri iyice bir gezin, gördüğünüz çiyleri toplayın ve onları parçalayın.

New Game+ (NG+):

New Game+ kısaltmasıyla NG+, Bloodborne oyununu bitirdikten sonra aynı Kayıt ile tekrar başlarsak oyun NG+ olur yani NG1 olur. Aynı slottan ne kadar oyunu bitirirseniz NG o kadar yükselir. Aynı slottan NG+ yaptıkça canavarlar daha zorlaşır ve daha fazla kan yankısı düşer.

Kan Cevheri Güçlendirmesi:

Bloodborne’da kan cevheri güçlendirmesi silah ve tabancaya özeldir. Bunlarda da seviyeleri vardır ama rakam vermez isimleriyle anlaşılır. Bir Silahı +10 yapmak isterseniz kan kayası bulmanız gerekir. Oyun içinde gezerken bulabileceksiniz ayrıca bulduktan sonra ise oyunun sonlarına doğru Ulaktan/Market’ten satın alabileceksiniz.

Ulaklar:

Bloodborne’daki Ulaklara market diyebiliriz ama oyundan market yerine Ulak diye konulmuştur ismi. İki çeşit ulak vardır. 1.si Kan Yankıları ile satın alabildiğimiz ulak marketidir. Diğeri ise Sezgi puanları ile alışveriş yapabildiğimiz Ulaktır.

Bloodborne Market

Sezgi Puanları:

Bloodborne Sezgi Puanları kestiğiniz Boss’lar ve Delinin Bilgisi adlı eşyadan alınabilir. Bir de eğer Yozlaşma adlı Rünü bulursanız ve o Rünü takıp oyunda Avcı öldürürseniz size Kan Tohumu verir.

Bu kan tohumunu kullanıp sezgi puanı kazanabilirsiniz. Delinin bilgisi ise Loot yaparken bulabilirsiniz. Ayrıca Sezgi Puanları ile zorlandığınız bir boss’ta yardım gerekirse arkadaş çağırabilirsiniz.

Bloodborne Sezgi ile Satın Alma Marketi

Arkadaş Çağırmak:

Bloodborne oyununda arkadaş çağırmak/yardıma gitmek gene sezgi puanı ister. Çağırmak için Çağrı Çanı adlı eşyayı edinmeniz gerekir. Nasıl Kullanılır? Öncelikle Options/Ayarlar Tuşuna basıp AĞ adlı bölüme girin, sonra oradan eşleştirmeyi Yerel seçeneğine getirin ve şifreyi istediğiniz bir şey yapın ama arkadaşınızın da aynılarını yapması gerekir.

Yaptıktan sonra hangi Boss’ta iseniz doğduğunuz lambanın orada Çağrı çanı eşyasını kullanın (1 tane sezgi puanı kullanır). Sonra arkadaşınız sizin çan çaldığınız yerde Küçük Çınlayan Çan adlı eşyayı kullanması gerekir.

Bir kaç dakika sonra arkadaşınızın dünyasına sizi alır. Eğer siz bir başkasının dünyasına gitmeniz gerekirse arkadaşınız şifre belirleyip Çağrı Çanı kullanmalıdır ve sizde Şifre neyse AĞ ayarlarına onu girip nerede çan çaldıysa orada Küçük Çınlayan Çan çalacaksınız ve bir kaç dakika içinde Dünyasında olacaksınız.

Ayrıca Boss’u kestikten sonra kestiğiniz yerde bir daha avcı çağırmazsınız bir diğer boss’a giden lambayı yaktıktan sonra yeni boss için arkadaşınızı çağırabilir ya da siz yardıma gidebilirsiniz.

Başkasının Dünyasına Düşman Olarak gitmek:

Bir arkadaşınızın veya oynayan herhangi birinin dünyasına düşman olarak gitmek isterseniz şunları yapmalısınız: Arkadaşınızın dünyasına Düşman olarak gitmek için öncelikle Rün kısmına Yozlaşma ya da Işıldama rünü takmalısınız. Mesela siz Yozlaşma rünü taktınız arkadaşınız Işıldama rünü takmak zorunda, tam tersi de olabilir. Sonra ise yine Çağrı çanı çalacaksınız o da Küçük Çınlayan Çan çalacak ve arkadaşınızın Dünyasına düşman olarak gidebilirsiniz (Şifre koymayı unutmayın).

Bloodborne oynayan birinin dünyasına düşman olarak gitmek isterseniz Sezgi puanı ile alışveriş yapabildiğimiz ulağa gidip oradan Uğursuz Çınlayan Çan eşyasını alıyoruz. Sonra Yozlaşma veya Işıldama rünü takıp Herhangi istediğiniz bir bölgeye gidip orada çan çalabilirsiniz. Ve bulursa sizi o kişinin dünyasına atacaktır.

Yozlaşma ve Işıldama Rünleri:

Bu parağrafta Bloodborne’da yozlaşma ve ışıldama rünlerinin nerede olduğuna ve nasıl elde edilebileceğine değineceğiz. Bloodborne Yozlaşma rünü CainHurst adlı bir kaledeki Cainhurst Kraliçesi’nde. Işıldama rünü ise Alfred adında bir Avcının elindedir. Şimdi ise nasıl alacağımızı anlatalım.

Nasıl Elde Edilebilir?

Öncelikle Oedon Şapeline geldiğimizde öncelikle Boss’u öldürmemiz gerekir sonra ise Yasak Orman adlı bölgeye giderken karşımıza bir avcı çıkar onunla konuşun ve işbirliği yapın. Sonra Yasak Ormandaki Boss’u kesip Rüyaya geri dönelim.

Büyük Katedrale geri dönün dışarıya çıkarken sağa doğru gidip Hemwick Kabristan Yolunu bulmanız gerekir. Oradaki Lambayı yakalım, sonra Avcının Rüyasına dönüp Yasak Orman lambasına tekrar dönün.

CainHurst’a nasıl gidileceğini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Losefkanın Kliniğine gittiğinizde ise hani oyunun başında uyandığımız yerde CainHurst Davetiyesi adlı bir mektup bulacağız.

Sonra rüyaya tekrar dönüp Hemwick kabristan yoluna dönüp Boss’u kesmeye gideceğiz. Boss’u kestikten sonra dışarıya çıkıp aşağı doğru inerken solda bir mezar taşı gibi bir kaya göreceğiz ona doğru gittikten sonra Ara sahne verip bir at arabası gelecektir ve ona bindiğinizde sizi Terk Edilmiş CainHurst Kalesi’ne götürür.

Cainhurst kalesindeki boss’u öldürün ve ardından geldiğiniz kapının o taraflarında bir item belirecek. Kral tacıdır ismi o değil ama bir taçtır. Onu kafanıza takıp Boss’un oturduğu yere doğru gidin ve ardından bir ara sahne ile görünmez bir bina görünecek. Yukarıya çıkın ve karşınızda Cainhurst Kraliçesi belirecek önünde diz çöküp ona yemin edeceksiniz ve size Yozlaşma rününü verecek.

Ardından konuşmayı bitirip arkanıza dönüp sol tarafa doğru gidin orada bir item olacaktır onu alıp Rüyaya dönün ve Alfred’i gördüğünüz yere gidin. Sonrasında Rüyaya dönüp Cainhurst’ta ki bossu öldürdüğünüz lambaya geri dönüp Kraliçenin yanına gidin ve orada Alfred’i Kraliçe’yi öldürmüş olarak bulacaksınız.

Sonra isterseniz Alfred’i orada öldürebilir ya da onunla konuşup rüyaya dönün ve Oedon Şapeline gidin oradan Eski Yharnam bölgesine giden yolda bir kilise vardır. O kiliseye girmeden en soldan merdivenlerden yukarı çıkıp sağa dönüp önünüzdeki kapıyı açıp ilerideki açık kapıdan ilerleyin.

Bloodborne Rün Takma Yeri Anı Sunağı

Tekrar sağa döndüğünüzde merdivenlerden aşağı indiğinizde Alfred’in bir sunağın önünde ölmüş şekilde bulacaksınız ve üstünden Işıldama rününü alacaksınız ve yola devam edeceksiniz. Bence Alfred kraliçeyi öldürdükten sonra sizde onu oracıkta öldürün, ben öldürmüştüm ama çetin bir savaştı.

Bir de kraliçeyi tekrar canlandırabilirsiniz onu da söyleyeyim. Oda Kraliçenin cesedinin yanına gidip Kraliçenin et parçasını alıp Yukarı Katedraldeki Ebrietas Kozmosun Kızı adlı bossu öldürüp onun uyuduğu yerdeki sunağa yerleştirirseniz Kraliçe tekrar canlanır.

Platin Kupa:

Bloodborne Platin kupasını almakta kolay; eğer Platinleyecekseniz tavsiyem, ilk başladığınızda oyuniçi tüm Boss’ları öldürün ve onların kupalarını alın sonra oyunun sonları için NG+ yapabilirsiniz.

Bloodborne Platin Kupa

Göbek Bağları:

Oyunun bir tane sonu tavsiyemdir üç tane göbek bağı adlı eşya olacaktır. Bloodborne’daki göbek bağını bulunduğu yerler ise; Avcının Rüyasının Kaynağı, Losefkanın Kliniği ve Mergonun Süt annesi. Bloodborne’da üç tane göbek bağı olunca Avcının Rüyası’na dönün, onları kullanın, sonrası ise spoiler olduğu için seçenekler size kaldı.

Grafik ve Sesler:

Bloodborne oyununun grafikleri 2015 yapımına göre bayağı iyi diyebilirim. Mekan tasarımları renkler vb. her şeyi güzel tasarlanan bir oyundur. Sesler için bir şey dememe gerek var mı? bilmiyorum.

Gerek Boss müzikleri olsun, ana menü müziği olsun, vuruş sesleri, canavar sesleri, Pary attığımızda çıkan ses kadar güzeller. Grafik ve seslere benim puanım toplam 10/9. 1 puan kırma sebebim hikayeyi anlatmaması ve karakterimizin hiç konuşkan olmaması ama Souls tarzı oyunlar genellikle böyle oluyor.

Son Sözler:

Eğer PS4’ünüz varsa Bloodborne kesinlikle almanız gereken bir oyun. PS4’ün en iyi Exclusive oyunlarından biridir. Ayrıca oyun Game of The Year/Yılın oyunu ödülünü de almıştır. Fırsatınız varsa Bloodborne oyununa şans vermenizi öneririm gerçekten harika bir oyundur.

Bloodborne oyunu hakkında daha fazla bilgi almak isteyen oyuncu arkadaşlar yorumlardan bize ulaşabilirsiniz.

Künyesi
Yayımcı

Sony Computer Entertainment

Yapımcı

FromSoftware

Çıkış Tarihi

24 Mart 2015

Platformlar

PlayStation 4

Oyun Türü

Aksiyon, RPG (Rol Yapma Oyunu)

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Bloodborne kesinlikle oynamanız gereken bir oyun...

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
100%
İyi
0%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Sertan Engin
Hayatının büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiren, yeni şeyleri denemeyi seven, yazı yazmayı seven ve size oyun yada herhangi bir şey'de bilgi sahibi olmanız için çabalayan amatör bir yazarım.