İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Borderlands 2 İnceleme
0

FPS ve RPG türünün çok güzel bir şekilde karıştırıldığı birinci oyundan sonra Borderlands 2 ilk çıkan tanıtım videosundan itibaren ilk oyundan daha güzel geleceğinin sinyallerini verdi. Yenilenen silah sistemi, Gunzerker sınıfı ve güzel videolar merakımı baya arttırdı ve oyunu oynamamakla beraber boşuna beklemediğimi anladım. Oyuna ilk girdiğimizde yine birinci oyundakine benzer, biraz daha fazla aksiyon içeren bir sinematik ile karşılaşıyoruz. Sinematik bittikten sonra istediğimiz karakteri seçiyor, kıyafet rengi gibi seçimlerimizi yapıp oyuna başlıyoruz.

Pandora’da maceraya devam…

Daha da güzelleştirilen ana menüde kendi karakterinizi, arkaplanda Pandora manzarası ile detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz ve oyuna giriş yaptığınızdan itibaren, seçeneğe bağlı olarak ister sadece arkadaşlarınızla, ister herkese açık şekilde oynayabilme imkanına sahibiz. Tabi isterseniz bu özelliği kapayabiliyorsunuz.

İlk oyundan beş yıl sonra Handsome Jack Hyperion isimli silah şirketini ele geçirerek kendini Pandora’nın yöneticisi ilan ediyor, ilk oyunda Vault Hunter’larınVault’u bulmaları ve The Destroyer’i öldürmelerini kendine mal ediyor ve Vault’u arayan insanları yok ediyor. Tahmin edebileceğiniz gibi Handsome Jack, oyundaki ana düşmanımız.

Açılış sinematiğinde gördüğümüz, Handsome Jack’in Vault Hunter’larımıza tuzak kurmasıyla başlayan Borderlands 2, trende olan patlamadan sonra Pandora’nın soğuk, buz ve kardan oluşan bir bölümünde, Claptrap tarafından kurtarılmamız ile devam ediyor. Claptrap bizi önce sarayına sonra da Sir Hammerlock’a götürüyor. Birkaç görev yaptıktan sonra yeni karakterimizle Pandora’da maceramıza başlıyoruz.

Borderlands 2 İnceleme

Neler değişmiş?

Borderlands 2 Silah Sistemi: Sınıfların az buçuk değişmesi dışında silahların tepkileri, vuruş hissi gibi şeyler ilk oyundan çok farklı değil. İlk oyundan bazı düşmanlar ve patlayınca çeşitli etkileri olan variller hala duruyor. Birinci oyunda bulunan her sınıfın kendine ait üç yetenek ağacı ve aktif yetenekleri sistem olarak değişime uğramamış bir şekilde ki bence değişmelerine de gerek yok zaten.

Biraz oynadıktan sonra gözünüze çarpabilecek ilk şey, oyun dünyasının birinci oyuna göre daha canlı olması. Görevlerin bizi götürdüğü Sanctuary isimli ufak şehirde çeşitli Crimson Lance askerleri, şehrin sakinleri ve ilk oyundan tanıdığımız yüzler var. Oyun haritasının çeşitli yerlerinde ise, birinci oyunda olduğu gibi kapalı alanlar, ufak yapılanmalar, Bandit kaleleri, Catch-A-Ride istasyonları gibi şeyler bulunmakta. Kapalı alanlar birinci oyuna kıyasla çok daha rahat dolaşılabilen ve daha geniş yerler olarak yapılmış.

Oyunun tek eksiği olarak gördüğüm şey ise çevre etkileşimi. Etrafınızdaki kutu, sandık gibi şeyleri açmak dışında çevrenizdeki herhangi bir faktör sizi avantajlı ya da dezavantajlı bir duruma sokmuyor.Yapay zeka ise çok fazla zorlayıcı değil ancak ateş ettiğiniz düşmanlar fazla hasar yememek için sağa, sola zıplayabiliyorlar. Onun dışında ya belirli bir yöne gidiyorlar ya da hantal bir düşmansa üzerinize doğru geliyorlar.

Borderlands 2 Araçlar: Kontrol etmesi rahat araçlarımıza, özellikle büyük haritalarda gerek düşman araçlarıyla mücadele etmek, gerek yol katetmek için ihtiyaç duyuyoruz. Oyunda bir tanesi iki kişilik, iki tanesi dört kişilik olan üç araç tipi bulunuyor. Araçların renklerini ve üstünde bulunan ana silahını değiştirebiliyoruz. Sınırsız cephane ile araçla girilmeyen yerler dışında çok kullanışlı oluyor.

Borderlands 2 Badass Ranking: Etrafta dolaşırken öldürdüğünüz düşmanlar, topladığınız para vb. belirli bir sayıya ulaştığınızda BadassRank’inizi arttırarak, silahınızla vurduğunuz hasarı arttırma, kalkan kapasitesi arttırma, silahın tepmesini düşürme gibi pasif yetenekler alabiliyorsunuz. Yani öldürdüğünüz düşmanlar ya da yaptığınız şeyler sadece para ve eşya vermiyor, karakterinizi geliştirmenize de yarıyor.

Borderlands 2 Sınıflar: Bakalım Handsome Jack’i nasıl bir takımla yenmeye çalışacağız.

Commando (Axton): Birinci oyundaki Soldier sınıfının yerine geçen Commando sınıfı Soldier’a benzer şekilde SabreTurret’a bağlı bir oynanışa sahip. Yetenek ağaçlarında ise ister kendi karakterinizi geliştirme ağırlıklı oynayabilir isterseniz de aynı anda iki taret koyabilir, taretinizin ufak bir nükleer bomba atmasını sağlayabilirsiniz.

Siren (Maya): Oyunun büyücü sınıfı. Evrende sadece altı tane bulunabilen Siren’lerden bir tanesi. Her yetenek ağacında hem kendini hem de aktif yeteneğini geliştirebiliyor. İsterseniz düşmanlarınızı birbirlerine saldırtabilir, isterseniz de aktif yeteneğinizi düşmanlarınızı güçsüzleştirecek şekilde kullanabilirsiniz.

Gunzerker (Salvador): Oyunun adeta deli sınıfı! Birinci oyundaki Brick’in yerine geçen Gunzerker, türü önemsiz iki tane silah kullanabiliyor. İster ölümsüz olun, ister düşmanlarınıza terör estirin. Tek başınıza oynayacaksanız tavsiye edeceğim sınıf budur.

Assassin (Zero): Adı üstünde oyunun suikastçı sınıfı. Kritik hasar, keskin nişan ve görünmez olarak kılıçla adam kesme üzerine kurulu olan bu sınıf ile ister düşmanlarınızı uzaktan indirin, ister kunailer fırlatın, isterseniz de görünmezliğinizi geliştirin

Borderlands 2 Grafik ve Sesler: Silah, karakter modellemeleri ve dokuları gayet başarılı, birinci oyundan daha temiz ve güzel. Düşmanların üzerlerine ateş ederken bir anda sağa ve sola zıplamaları gibi animasyonlar, varilleri patlattığınızda ve elemental silahlar ile hasar verdiğinizdeki efektler güzel duruyor. Eğer NVidia ekran kartı kullanıyorsanız PhysX’ten de yararlanabilirsiniz. Bunların dışında birinci oyuna benzer ama biraz daha güzel bir atmosfer sizi bekliyor. Çevresel sesler, karakter seslendirmeleri, silah sesleri oyunun havasına uyuyor ve gayet kaliteli. Müzikler ise atmosfere çok güzel bir şekilde uymuş durumda ve kaliteli yapımlar. Açılış sinematiğindeki şarkı, Claptrap’in yaptığı dubstep ve beatbox müzikleri ise ayrı güzel.

Sonuç: Birkaç ufak eksikle hem güzel bir FPS oyunu hem de güzel bir RPG oyunu. Oynanış süresi olarak 50. seviyeye ulaşmak isterseniz bunu en hızlı yapan oyuncu 43 saatte yapmış, ancak oyun 50. seviyede değil, daha önce bitiyor. 50. seviyeye ulaşmak için oyuna baştan başlıyorsunuz, görevler ve düşmanlar seviyenize göre ayarlanıyor. Üstüne gelecek en az beş adet indirilebilir içerik ile oyun süresi artacak. Bu iki türden herhangi birini seviyorsanız hem ilk oyunu hem de ikinci oyun Borderlands 2’yi oynamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
0%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...