İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Bound PlayStation 4 İnceleme

Zerafet, dans ve parkurun ele ele verdiği VR destekli Bound oyununa ait PlayStation 4 incelememizi beğenmeniz dileğiyle yazımıza başlıyoruz. Bound PlayStation için çıkış yapmış 3D bir parkur oyunu olmanın yanı sıra modern sanatın 20. yüz yıllarda değişen geometrisini ve kaleydoskopik güzelliği yansıtan, sürreal bir ortamda dans etmemize olanak sağlayan bir oyun. Oyun sürekli değişen geometrik şekiller ve karakterin zarif hareketleri sayesinde muhteşem bir görsellik kazanmış olsa da bu bahsettiğim etkenler beni oynarken biraz zorladı.

Oyundaki değişen objeler, şekiller ve karakterin hareketleri o kadar dikkat çekici ve güzel ki oyunun asıl amaçlarından biri olan parkur kısmına odaklanmak biraz zor oluyor açıkçası. Bound oyununun en etkileyici ve heyecanlandırıcı bölümü de karakterin parkur esnasında dans ediyor oluşu.

Dans etmeyi severim ve aynı zamanda parkur oyunları ilgi alanım diyorsanız bu oyunu kaçırmamanız gerekir. VR desteği de bulunan Bound benim gördüğüm parkur oyunları arasında en iyi grafik ve tasarıma sahip. Oynanış konusunda henüz kesin olarak bir şey söylenemez fakat zaten bir parkur oyunundan da rahat ve kolaylaştırılmış bir oynanış beklenemez.

Hikayesi:

Tamamen soyutluğa bürünmüş bir dünyada bir o yana bir bu yana koşuşturan hanım ablamızı ailevi problemi var gibi görünüyor. Ailesi ile ilgili bir problemin olduğu kesin fakat bu problemin kendisi ve ailesi arasında olup olmadığını henüz kavrayamadım. Biraz araştırma yapsam da tek bilinen oyunda bir kaç yerde ailesi ile ilgili sembol ve ailesinden bir kaç kişinin suretlerinin belirmesi.

Soyut Dünya, Gerçekçi Hikaye…

Oyunda o kadar çok şekillenme ve değişim söz konusu ki belirli bir harita belirli bir alan veya belirli bir düzen bulunmamakta. Bu da insanda oyun hataları var mıdır diye kuşku uyandırıyor. Günümüzde belirli bir düzene kurguya ve tasarıma sahip bir çok oyunda bile bug bulunurken bu oyunun oyun hataları konusunda henüz bir şikayeti yok. İlerleyen zamanlar da böyle bir hata varsa kendini belli edecektir zaten.

Bound PlayStation 4 inceleme

Bir parkur oyununu incelerken oyunun grafiklerine, tasarımına, müziğine ve karakterin tepkilerine dikkat edeceğim hiç aklıma gelmezdi. Genelde parkurun zorluğu, yapılabilirliği ve oynanışını incelerdim fakat bu oyun tanıtım videosunda dahi beni tasarımı, müziği ve karakterin tepkileri ile oldukça etkiledi. Öyle ki sizin de dikkatiniz bu yönde olacaktır. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan sizleri tanıtım videosu ile başbaşa bırakıp kenara çekileyim.

Müzikler:

Dans ve Parkur oyunu birleşince insan oyunun müziğini merak etmiyor değil açıkçası. Santa Monica Studio bence yine yapmış yapacağını. Dans, Parkur, Modern Sanat, 3D ve Hareketli Geometrik şekiller yaptık neden müziğimizde kaliteli olmasın ki dedikleri yaptıkları ”Ve attığınız tüm adımlara Oleg ‘Heinali’ Shpudeiko’nun baleye harikulade bir şekilde uyum sağlayan elektro akustik müziği eşlik edecek” açıklamasından da belli oluyor zaten.

Müziği Hisset Gerisi Zaten Gelir…

Haliyle bize de saygı duymak düşüyor. Ama tüm oyunda aynı müzik can sıkar mı sıkmaz mı orasını bilemem. Belki de ilerleyen zamanlar da gelecek olan güncellemelerle yeni müzikler veya ritimler eklenir.

Sonuç Olarak:

Genel olarak bakıldığında Bound oyunu harika olmuş. Parkur oyuncularının istediği performansı sağlayıp sağlamayacağı konusunda şüphelerim bulunsa da genel oyuncu kitlesinin beğeneceğine eminim. Hele ki VR kullanıcısıysanız oyun sizi hapsedecek buna emin olabilirsiniz. Ben yazımı burada sonlandırıp oyuna dönerken sizlerde oyun ile ilgili görüşlerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın.

Gerek tasarımı gerekse oynanışı etkileyici. Karakterin tepkileri ise muhteşem. Oyun esnasındaki müzik ise adım adıma uyumlu ve ritmik. Öyle ki insan kendini kaptırıyor oyunun akışına. VR desteği ile oynayan arkadaşlara tavsiyem müziği son ses açıp kendinizi oyuna bırakın. Dış dünya ile bağlantınız tamamen kesilecek buna emin olabilirsiniz.

Bound oyunu gerçekten çok güzelmiş ama yapımcı firmanın henüz PC versiyonu için açıklaması bulunmuyor ve şimdilik sadece PS4 oyuncuları için oynanabilir durumda. PC için çıkarsa Bound sistem gereksinimlerini de bu başlık altından duyurmaya çalışacağız. Daha önce haberi olan olur ve bildirebilirse çok memnun oluruz

Künyesi
Yayımcı

SCE Santa Monica Studio, Sony IE

Yapımcı

SCE Santa Monica Studio, Plastic Studios

Çıkış Tarihi

16 Ağustos 2016

Platformlar

PlayStation 4

Oyun Türü

Platform Oyunu, Art Game

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Sistem Gereksinimleri

İlerleyen zamanlarda Bound PC için çıkarsa minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini buradan açıklayacağız.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.5
5.5
Aldığı Puanlar

PlayStation 4'ünüz varsa Bound oyununu kaçırmamanızı tavsiye ederim.

9.5
Editörün Puanı
5.5
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments