İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Call of Duty: 5 World at War İnceleme
0

Etraf gitgide kararmaya başladı. Artık bu puslu görüşün çevredeki dumandan mı, yoksa ağırlaşan göz kapaklarımdan mı olduğunu kestiremez oldum. Esirdim, yorgundum, bir o kadar da aç ve uykusuz. Kendinizi böylesine umutsuz dakikalar geçirirken bulduğunuzda inanın “ölüm” lafı bile kulağa ninni gibi geliyor.

Yarı baygın bir biçimde yerde yatarken, artık her şeyin bittiğini düşünüyorum. Ne de olsa birazdan sıra bana gelecek. Düşman askerinin tutsaklarını yaşatmak gibi bir huyu yok. Kaderi kabullenmek mi, yoksa savaşın yorgunluğu yüzünden mi bilmem, artık neredeyse umursamayacak durumdayım. Her şeyin bittiğini düşündüğüm anda, tanıdık bir ses ile irkiliyorum ve kendime geliyorum…

Call of Duty Serisi, FPS türünü seven tüm oyuncuların kalbinde vazgeçilmez bir yere sahip oldu. Hele ki klasik 2. Dünya Savaşı atmosferinden sonra Infinity Ward’un CoD hayranlarına sunduğu Call of Duty 4: Modern Warfare ile seri bambaşka bir soluk kazandı. COD 4’ü oynayıp bitirdikten sonra beklentilerimiz serinin modern zamanlı bir senaryo ile devam etmesinden yanaydı. Ama Treyarch’ ın 2. Dünya Savaşı ile henüz işi bitmemişti.

Şimdiye kadar gelmiş geçmiş en iyi 2. Dünya konulu FPS oyununu yapacağız…

Evet, Treyarch Studios böylesine kendinden emin bir iddia ile Call of Duty: 5 World at War’u tanıttı. Serinin hayranı ve Modern Warfare’ın izlerini taşıyan oyuncular olarak, haliyle bazılarımız bu fikre önyargı ile yaklaştık. Yine de ard arda gelen videolar ile Treyarch bizi World at War konusunda iyi telkin etmiş olacak ki, bir süre sonra çoğumuz bu önyargıyı bir kenara bırakıp merakla World at War’u beklemeye başladık.

Tabii bu konuda Infinity Ward’un Treyarch Studios’a uzattığı dost elini de unutmamak gerekir. Çünkü Call of Duty: 5 World at War, tamamen Modern Warfare üzerine geliştirilen bir oyun oldu. Bakalım seri Modern Warfare ile taptaze bir soluk aldıktan sonra, yeniden 2. Dünya Savaşı temasına dönerek nasıl bir gidişat sergilemiş…

Hikayesi:

Oyunun tek kişilik senaryo modunda Amerika ve Rusya cephelerinde yer alacağız. Oyunun Amerikan cephesinde Pasifik kıyılarında Japonlara karşı yer alırken, Rus cephesinde ise Avrupa’da Almanlara karşı çarpışıyoruz (zaten FPS oynayıp da Nazi öldürmeden yatarsak gece rahat uyuyamıyoruz değil mi arkadaşlar).

Senaryo modunun bölümden bölüme iki cephe arasında yaptığı geçişler ustaca bir biçimde kurgulanmış. Tabii senaryodaki en önemli unsurlardan biri de, oyunda yöneteceğimiz Miller & Dimitri’nin ölüme bir nefes kadar yakın olduğu bir anda kurtarılması. Evet, bu konuda Treyarch’a hakkını vermek gerekir ki, senaryonun kurgulanma biçimi oyuncuyu savaşın içerisinde hissettirecek kadar güçlü.

Call of Duty: 5 World at War Reznov

Oynanış:

Call of Duty: 5 World at War oyununda yer alan mekanlar, kurgulanan çatışmalar ve görevler oldukça sürükleyici. Zaten bu konuda Treyarch’ ın World at War ile CoD serisini sekteye uğratması düşünülemezdi bile. Mekan tasarımları ve grafikler oyunun sürükleyiciliğini destekleyecek yönde. Ama açık konuşmak gerekirse Modern Warfare’dan sonra eski tip silahlarla oynamanın az da olsa eksiklik hissi yarattığını söyleyebilirim.

Eh, tabii oyuna yeni dahil olan flamethrower (alev makinesi) ve molotof kokteyli gibi unsurları görmek güzel. Ama nedense bombaların önceki CoD serilerine göre daha zayıf bir etkisi olduğu izlenimine kapıldım. Yine de silahlar ve silah sesleri 2. Dünya Savaşı ortamını hissetirecek nitelikte.

Call of Duty: 5 World at War Singleplayer Oynanış

Oyun boyunca savaşacağınız Alman ve Japonlara değinmek gerekirse, genel olarak yapay zeka başarılı. Hatta bazı yerlerde beklentinizin üzerinde bir biçimde savaşabiliyorlar sizinle. Tabii bazen keklik gibi boş boş sağa sola bakan düşmanlar da görmek mümkün. Ama gözünüze takılacak 1-2 ufak hatayı göz ardı edebilirseniz, Treyarch’ın iddiasını yerine getirdiğini söylemek mümkün.

2. Dünya Savaşı konusunda umarım Treyarch’dan sonra ” Bakın bi durun, biz daha güzel 2. Dünya Savaşı konulu FPS yapıcaz ” diyen bir firma çıkmaz umarım. Neden derseniz, 2. Dünya Savaşı konusunda doymuş bir oyuncuydum. Treyarch’ın Call of Duty: 5 World at War’u iyi bir yemeğin üzerine yenen tatlı gibiydi. Ama bir porsiyon daha ikram edilirse, hazımsızlık yaratacak duruma geldi (tabii bu dediklerim WWII için geçerli, World at War için değil).

Co-op:

Call of Duty: 5 World at War oyununun en büyük yeniliklerinden biri ise co-op mode ile 4 kişiye kadar senaryo modu desteği. CoD oynamayı seviyorum ama gezdiğim, gördüğüm, yaşadığım onca CoD muhabbeti yaparken paylaşabildiğim bir şey diyorsanız, bu kez senaryo modunu birebir arkadaşlarınız ile paylaşmanız mümkün. Tabii oyunda yer alan Death Cards’ları da unutmamak gerekir.

Bu Death Cards’lar sayesinde Call of Duty: 5 World at War’da oyun içi bazı hileleri aktif etmek mümkün (örn: kafadan vurduğunuz bir düşmanın patlayarak etrafa hasar vermesi gibi). Tabii bunlara aslında hile demektense oyuna değişik tatlar ekleyen bir takım eklentiler demek daha doğru olur. Çünkü öyle sıkıştığınızda ” God mode ON ” gibi bir Death Cards edinmeniz pek mümkün değil idi ama artık mümkün. Call of Duty: 5 World at War Save Game ve Death Cards dosya ve kodlarının uygulanmasına dair anlatımın yapıldığı sayfamızı bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Call of Duty: 5 World at War Death Cards

Multiplayer:

Call of Duty: 5 World at War co-op modunun yanısıra Modern Warfare ile tanıştığımız zengin multiplayer moduna da değinmek lazım. Tahmin ediyorum ki daha oyun çıkmadan bir çoğunuz oyunu multiplayer demo olarak denemiştir. Sistem olarak genelde multiplayer özelliği CoD 4 sistemi ile fazlası ile örtüşür durumda.

Oynadıkça toplayacağınız XP puanları ile kullandığınız silahların daha çok hasar vermesini, zırhınızı, sağlık durumunuzu vb. özellikleri yeniden ayarlamanız mümkün. Ülkemizde oldukça popüler bir biçimde oynanan CoD 4’ü çoğunuzun bildiğinizi varsayarak, World at War’daki multiplayer sisteminin kısa sürede ustası olacağınızdan eminim.

Helal sana Treyarch Studios!

Bu arada öldürdüğü Nazi askerlerine üzülenler varsa, senaryo modu sonrası aktif olan Zombie moduna girerek, bu arkadaşların gönlünü almayı deneyebilir. Evet, şaka bir yana, Call of Duty 5 World at War’un en keyifli yanlarından biri de bu Zombie modu, bu yüzden kesinlikle bu modu pas geçmeyin.

Call of Duty: 5 World at War Zombies

Grafik ve Sesler:

Grafikler için oldukça iyi olmuş diyebilirim. Ufak tefek 1-2 aksaklık dışında görsel anlamda olsun, ses ve efektler olsun, hikayesi ve sürükleyiciliği olsun, Call of Duty:5 World at War, Treyarch’ın söz verdiği kadar başarılı bir oyun olmuş. Şimdiye kadar yapılan en iyi 2. Dünya Savaşı oyunu olacak diyorlardı, oldu da. World at War konusunda eksik olan tek şey, Modern Warfare’da karşılaştığımız yeni soluk.

Son Sözler:

Evet, COD serisi 2. Dünya Savaşı konusunda en başarılı örneklere yer veren bir seri, ama Modern Warfare bize gösteriyor ki, CoD serisi sadece 2. Dünya Savaşı teması ile sınırlı bir seri değil. Treyarch’a bizlere sunduğu bu güzel oyundan dolayı teşekkür ediyoruz ve Infinity Ward’un geliştireceği yeni Call of Duty oyununu sabırsızlıkla bekliyoruz.

Oynamak isterseniz Call of Duty: 5 World at War Sistem Gereksinimleri ile bir çok detay ve yüzlerce yorumu bağlantıda bulabilirsiniz. Forumdaki Call of Duty 5 kategorisini de ziyaret etmeyi unutmayınız.

Künyesi
Yayımcı

Activision

Yapımcı

Treyarch Studios

Çıkış Tarihi

11 Kasım 2008

Platformlar

PC, PlayStation 3, XBox 360, PlayStation 2, Wii, Nintendo DS, Windows Mobile

Oyun Türü

Aksiyon, FPS (First Person Shooter: Birinci Şahıs Nişancı)

Oyun Motoru

IW Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.5
9.9
Senaryo
9.0
9.6
Grafikler
9.0
9.8
Ses ve Müzikler
9.5
9.8
Aldığı Puanlar

Call of Duty 5 World at War, sadece Zombie modu için dahi arşivde bulundurulması gereken oyunlardan biri...

Güncelleme: 2018 yılında hala multiplayer oynadığımızı da not düşmek isterim.

9.3
Editörün Puanı
9.8
Okur Puanları
4 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
50%
İyi
33%
Eh İşte
17%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...