İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Call of Duty: Advanced Warfare PS4 / XBox One İnceleme

Normalde herhangi bir oyuna inceleme yazarken, genelde eğer daha önce çıkmış bir oyunun devamıysa o oyunla ilgili anımı ya da oyunun gelişimini anlatır, değilse de oyunun benzerlerinden bahsederek ya da yapım sürecinden alıntılar yaparak girişi zenginleştirmeye çalışırım. Bu yazı için de öyle yapmayı düşünüyordum, ancak oyun Call of Duty olunca serinin geçmişinden bahsetmenin pek de doğru olmayacağını düşündüm.

Belki daha önce Call of Duty oynamayan, yaşı genç okurlarımız vardır, veya oynasa da tam tarihini bilmeyen. Yine de Call of Duty’nin her sene çıktığını düşünürsek oyunun artık ‘cool’ havasının kalmadığını düşünüyorum. Hani 2-3 senede bir yapılan bir oyun olsa o zaman yine atmosferi farklı olurdu. Ancak şu an, Activision tarafından her sene yapılan ve her sene yapılsın diye de farklı stüdyoların üstünde çalıştığı bir yapım haline geldi. Buna rağmen satışları birçok oyunu geride bırakıyor, yer yer yine listelerin en tepesine oturuyor.

Call of Duty serisinin arkasında iki önemli firma bulunuyor. Zamanında Medal of Honor’dan ayrılan ekibin kurduğu Infinity Ward ve Call of Duty 3’ü konsollara taşıyarak işe başlayan Treyarch firması. Bu iki firma, her sene bir tanesi olmak üzere her yıl Call of Duty üretip durdular. Ancak Infinity Ward’dan birkaç sene önce ayrılanlar oldu ki onlar da şu an Titanfall oyunuyla meşguller. Nitekim bu ayrılık, Call of Duty serisine yeni bir firmanın dahil olmasına sebep oldu ve Sledgehammer da bu kervana katıldı.

Call of Duty: Advanced Warfare PS4 / XBox One İnceleme

Sledgehammer firmasının geliştirdiği Call of Duty: Advanced Warfare iki açıdan seride önemli yere sahip. İlk olarak oyun, tamamiyle yeni nesil konsollar için uygun olarak geliştirildi. Yani Call of Duty Ghost’un mevcut nesle geliştirilip yeni nesil için de ekstra birkaç ayar yapılmış hali gibi değil. Geçen sene hatırlarsanız Battlefield 4 ile CoD Ghost arasında grafik anlamında uçurum fark vardı.

Call of Duty: Advanced Warfare grafik anlamında oyuncuların beklentisini karşılıyor.

Bahsettiğim diğer ayrıntı ise Call of Duty: Advanced Warfare’ın gelecekte geçiyor olması. Daha önce de gelecekte geçen Call of Duty oyunları yapıldı ancak Advanced Warfare, adından da anlaşılabileceği gibi savaşların bir sonraki boyutuna odaklanıyor. Makineler, robotlar, drone’lar ile dolu bir savaş alanında aynı zamanda askerler de exo-suit denilen bir robotik kıyafet giyiyor. Bu iskelet, hızlı bir şekilde hareket etmeyi, sağa sola hamle yapmayı, çok yukarıya zıplamayı ve ekstra kas gücü gibi imkanlar sağlıyor. Normalde sert, hatta metal bir kapıya vurduğunuzda eliniz acır, daha ötesi kırılabilir. Ancak hidrolik aksama sahip bir metal ile vurursanız, elinize çarpan bir şey olmayacağı için, vurduğunuz demirin gücüyle kapı kırılabilir. İşte Exo-Suit tam olarak bu görevi görerek bize ekstra güç sağlıyor.

Call of Duty: Advanced Warfare Exo Suit

Aslında Exo-Suit demişken kısaca Titanfall’dan da bahsetmek istiyorum. Bu senenin başında Respawn Entertainment tarafından geliştirilen Titanfall; ki biraz önce bahsettiğim gibi Call of Duty ekibinden ayrılan çekirdek ekip geliştiriyor, tamamiyle gelecek savaşlarına eğilmişti. Askerler pilot adıyla geçiyor ve Titan isimli dev robotları kullanıyor, robotlardan çıktıklarında ise sırtlarındaki alet ile yukarı zıplayabiliyor ve çeşitli hareketler yapabiliyordu (görünmez olmak da buna dahil). İşte bu esnek ve hızlı oynanış yapısı, Call of Duty’den çok daha zevkli bir yapı sunmuştu. Ne var ki Call of Duty’nin cevabı beklenen gibi 1-2 sene sonra olmadı, birkaç ay sonrasında piyasaya çıkan CoD Advanced Warfare, Titanfall’un eğlenceli birçok kısmını kendi içinde sunmaya başladı.

Call of Duty: Advanced Warfare’in online kısmına ilerleyen bölümlerde değineceğim. Ondan önce oyunun tek kişilik oyun moduyla başlamak istiyorum. AW hikayesi bundan 30-40 sene sonrasında geçiyor. Atlas isimli bağımsız bir askeri firma hem son model teknolojik savaş ekipmanları üretmekte, hem de süper asker denilen askeri bir ordu yetiştirmekte. Başında Kevin Spacey’nin oynadığı Jonathan Irons’ın bulunduğu Atlas ekibi, dünyanın çeşitli yerlerinde terörist saldırılarını engellemekte, bu birlikleri çökertmektedir. Fakat ne olduysa Irons, NATO’da koltuk kazandıktan sonra gelişmeye başlar. Irons, dünyadaki tüm savaşları bitireceğini söyler ancak tüm ülkelere de meydan okur. Buraya kadar olan hikaye, oyunun ortalarına yakın bir yere kadar olan kısmı kapsıyor. Bu noktadan sonrasını anlatmak istemiyorum, oynayarak görmeniz çok daha zevkli olacaktır.

Call of Duty Advanced Warfare tek kişilik hikaye modunun tabii ki sürprizi biraz önce de belirttiğim gibi Kevin Spacey. Ünlü oyuncu hem motion capture teknolojisi ile oyunda birebir olarak yer alıyor, hem de sesiyle oyuna lezzet katıyor. Fakat ara videolarda tek güzel olan karakter Spacey’nin Irons karakteri değil. Bizim oynadığımız Mitchell karakteri de oyun ünlüsü Troy Baker’ın suratını ve sesini bize çok güzel bir grafikle yansıtıyor. Troy Baker’ı daha önce duymadıysanız hemen araştırmanızı tavsiye ediyorum çünkü burada geçmişini yazarsam bu inceleme uzunluğunda bir makaleye döner. Ama minik hatırlatmak gerekirse kendisi bu yıl çıkan Shadow of Mordor’un baş karakteri Talion’a da sesini vermişti. Bir diğer ipucu da Last of Us’ın Joel’i olsun.

Call of Duty: Advanced Warfare PS4 / XBox One İnceleme

Advanced Warfare, bize Mitchell ve Irons dışında önemli bir yoldaş veriyor. İki yoldaş diyebiliriz aslında ancak başında Atlas’tan tanıştığımız ve daha sonra partnerimiz olan Gideon karakteri. Yeni neslin Captain Prince’i diyebiliriz. Daha da ilginç bir bilgi, oyunda Gideon’ı canlandıran kişinin gerçek adı da Gideon; tam adıyla Gideon Emery. Gideon da motion capture ile aynı şekilde oyuna aktarılan karakterler arasında. Eğer oyunda Gideon karakterini görürseniz hemen Google’dan Gideon Emery diye aratmanızı tavsiye ediyorum, oyunun grafik anlamındaki başarısını bir de bu karşılaştırma ile görmüş olursunuz. Bu arada diğer yoldaşımız da Ilana karakterini oynayan Angela Gots.

Call of Duty Advanced Warfare, karakterlerin muhteşem grafikleri ve seslerinin yanı sıra oyunun tamamında da güzel grafiklere sahip. Bölümlerin atmosferleri, savaşın kızgınlığı, şehir içi kapışmaları, robotlar, karlar ve daha birçok detay gerçekten muhteşem gözüküyor.

Geçen seneki Ghost’un grafksel başarısızlığından sonra yeni motorla yazılan Advanced Warfare, Call of Duty serisinden görmek istediğimiz graifk kalitesini bizlere sunuyor. Bundan sonrası için tartışılır tabii ki, aynı motoru geliştirebilirler mi yoksa birkaç sene aynısını ısıtıp sunarlar mı bilemiyoruz. Ama konumuz olan AW’e dönecek olursak burada çok başarılı bir iş yaptıklarının altını çizmek gerek.

Call of Duty: Advanced Warfare oyununun sesleri de son derece başarılı. Surround ses destekleyen kulaklık ile oynadığım oyunda her ses detayı dikkat çekiyor. Cam kırıkları, yıkılmalar, patlamalar, silahların ses farkları ve tabii ki karakter dublajları çok başarılı. Sesler sayesinde bölümün havasına girmemiz, hatta savaş atmosferini hissetmemiz mümkün oluyor ki size de güzel bir kulaklık ile oyunu denemenizi tavsiye ediyorum.

Gelelim oyunun asıl merak edilen kısmı olan online kısmına. Açıkçası ben Call of Duty oyunlarını çok satma nedeni olan online yani multiplayer kısmından dolayı değil de singleplayer modundan dolayı oynuyorum. Çok iyi bir CoD MP oyuncusu olduğumu söyleyemem. Genelde oyun ilk çıktığı dönemde biraz takılır sonra da prestige seviyesine bile ulaşamadan oynamayı bırakırım. Single kısmı da çoktan bittiği için Call of Duty oyunu bir sonraki sene için kenara koyulmuş olur kendi adıma. Tabii bunda genelde inceleme için oynamamın ve daha birçok oyuna da vakit ayırmamın sebebi büyük. Diğer birçok oyuna yoğun saatler harcadığım için oturup CoD’da multi atıp bolca saatler harcayamıyorum. Harcayamadığım her sürede de diğer oyuncular hızla gelişiyor, haritalarda oynamak daha zor hale geliyor.

Bu açıklamayı, online kısmında çok fazla detay veremeyeceğim için yaptım diyebilirim. İlk günlerde birkaç haritadaki tamamı yeni haritalardan oluşan maçlara girdim. Aslında kendimden beklemediğim bir şekilde iyi de performans sergilediğimi söyleyebilirim. Belki bunda daha ilk günlerde oyuncuların da çok iyi olmaması, Call of Duty: Advanced Warfare haritalarını çok iyi tanımıyor olması yatıyordur. Ancak özellikle Titanfall sonrasında benzer dinamiklere ve hıza sahip olduğu için daha bir zevkli geldiğini söyleyebilirim. Yine klasik multiplayer modları ve bolca özellik geliştirmeleri bulunuyor. Görünmez olmak da bunlardan biri. Ama hızlı oynanış sistemi, exo suit’in getirdiği double jump ya da hızlı hamle hareketleri oyunu önceki versiyonlara göre çok daha farklı bir yere koyuyor.

Bir de artık yeni Call of Duty oyunlarında klasik haline gelen Survive, yani yeni adıyla Exo-Survive modu bulunuyor. Burada haritaya giren birkaç oyuncu, dalga dalga gelen düşmanlara karşı ayakta kalmaya çalışıyor. Belli bir dalgadan sonra (ki bu da 57 yapıyor diye biliyorum) zombiler gelmeye başlıyor. Oyuna sonradan gelecek olan DLC’ler ile de farklı zombi modlarının oyuna ekleneceği daha önceden de duyurulmuştu.

Toparlayacak olursak; Call of Duty Advanced Warfare önemli olan üç aşamayı çok başarılı bir şekilde oyunculara sunuyor. Diğer oyunlara göre başarılı, merak ettiren ve oynatan güzel hikayesi, hatta Kevin Spacey lezzeti ile singleplayer modu tek başına oyunu aldıracak cinste. Multiplayer modlarının ise birkaç kez belirttiğim gibi Exo-Suit sayesinde hızlı bir yapıya kavuşması, oyunu daha akıcı hale getirmesi sayesinde belki ilk başta klasik CoD oyuncuları tarafından yadırganabilir ancak kısa süre içerisinde büyük zevk vereceği kesin. Son ve üçüncü aşama olaraksa eleştirilen grafik kalitesini beklenilen seviyeye çekmiş olması. Eğer konsol tarafında PlayStation 4 veya Xbox One sahibiyseniz, Advanced Warfare’in grafiklerinin tatmin edici seviyede olduğunu göreceksiniz. Call of Duty: Advanced Warfare, bir süredir tekrar giren Call of Duty oyunlarına yeni bir soluk getirmesi sebebiyle hem bizden hem de oyunculardan geçer notu alıyor.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...