İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Call of Duty Black Ops İnceleme
0

İlk gözlemlerimize başlamadan önce Call of Duty Black Ops hakkında yapılan milyonlarca övgülerin haksız olmadığını dile getirmek istiyorum. Oyunun ana menüsüne girince bir karakter görüyoruz.

Onlarca televizyonda kendisi oynuyor ve elleri bağlanmış sorgulanıyor. Çok farklı bir giriş olduğunu düşünedururken ”Hold on Space” yazısını görüp oyuna biran önce başlamak için tüm gücümüzle space basıyoruz.

Hikayesi:

Her CoD’da olduğu gibi Black Ops’ta da birden çok karakteri canlandırıyoruz. Fakat en çok kullandığımız karakter Alex Mason. Ara videolardan sıkılabilirsiniz biraz uzun. Konumuz henüz nerede bulunduğu bilinmeyen Nova 6 bir silahın yerini keşfetmek.

Maceramız İngiliz, Amerikan ve Sovyet güçlerinin kapışmalarına sahne oluyor. Birkaç bölümde Almanları da oynuyoruz. Nova 6’dan Amerika da haberdar ve başkan Kennedy emri veriyor ve biz de yola koyuluyoruz.

Aksiyon Küba’da başlıyor…

Gerçekte yaşanmış bir çok olaydan esinlenmeler var oyunda. Aksiyon Küba’da başlıyor. Yanımızda yine özel bir takım var. Bunlardan dikkat edilmesi gereken oyunun kilit ismi Reznov. Çatışmalarda yer aldığınızda, bağırışmaları duyduğunuzda, tamam bu oyun Call of Duty diyorsunuz zaten. Fakat bunda çok daha fazlası var; daha çok çatışma daha çok aksiyon ve daha çok eğlence.

Black Ops’u daha iyi oynamak ve hikayesini anlayabilmek için Türkçe yamasını indirip kurmanızı tavsiye ediyoruz.

Black Ops Türkçe Yama

Oynanış:

Oyunda daha önce söylediğimiz gibi farklı karakterleri canlandırdığımız için hep aynı görevleri yapmıyoruz. Bu da oyunun sıkıcı olmadığını söylememize yetiyor bile. Yapay zekadan bahsetmek gerekirse ne kötü ne de çok iyi olmuş. Gelişmelerin olduğu çok açık.

Oyundaki savaş sahnelerinde ateş altında kaldığınız sahnelerde bir hayli boğuluyorsunuz. Çünkü çok sayıda asker geliyor. Bir de zırhlılar varki Allah Allah nidalarıyla üstünüze geliyor. Oyundaki ağırçekim sahneler de pek bi heyecan verici.

Call of Duty Black Ops İnceleme

Call of Duty Black Ops’un bir etkileyici yanı ise helikopter savaşları ve havadan kontrol. Evet bulutlara çıkana kadar koltuğumuzda rahat oturuyoruz. Bulutlara çıkınca karadaki arkadaşlarımızı yönlendiriyoruz. Sonra bir bakmışız o yönlendirdiğimiz takımda biz de varız. Her an herşeyin değişebilir olması oyunu çekici kılan taraflardan bir tanesi.

Oyunda şiddet unsurunu kapatabileceğiniz bir seçenek olması oyunun ne kadar dehşet dolu sahneler içerdiğini açıklamaya yetiyor sanırım. Bacağı kopanlar mı dersin, kolu kopup ölenler mi yoksa kafasına bıçak sokup kan fışkırttığımız insanlar mı. Bu sahnelerden rahatsız olabileceğiniz düşünülmüş ki şiddet seçeneği konulmuş.

Black Ops Dead Ops Arcade:

Call of Duty Black Ops senaryosunun kısa olmaması oyunseverleri tatmin eden bir diğer yön. Hatta oyunda mini bir oyun olarak hazırlanan Dead Ops var. Oyunun ana menüsündeyken ayaklarınıza bakın ve boşluk tuşuna basılı tutun. Böylece serbest kalacak ve etrafta gezinebileceksiniz.

Eski bir bilgisayar göreceksiniz arkanızdaki masada. O PC’yi ”F” tuşuna basarak aktif edin ve dizin kısmına doa (Dead Ops Arcade) yazın. Böylece oyuna giriş yapabilirsiniz (zaten daha sonra menüde de oyunu göreceksiniz).

Call of Duty Black Ops DOA (Dead Ops Arcade)

Bunun haricinde, aynı PC’ye mail yazarsanız, bu kez de son atılmış postaları listeleyip, okuyabiliyorsunuz. Velhasıl Call of Duty Black Ops oyun severleri doyurmak için elinden geleni yapmış. Bu mini oyundan kısaca bahsedelim.

Bir binanın içindeyiz tahtaları söküp üzerimize saldırmaya niyetli onlarca zombi. Onları öldürdükçe duvarlarda yeni silahlar beliriyor. Arkadan ürkütücü bir müzik geliyor. Zombilerin çığlığı insanın en derinine bile işliyor bazen. Hem de iki büyük ve detaylı harita var.

Multiplayer:

Call of Duty denince akla birde multiplayer modu geliyor. O ne alemde diye sorarsanız. CoD 4’ten beri oturmuş bir online sistemi zaten vardı, Black Ops’ta da yine bir gelişim sistemi bulunuyor. Hemen online oyuna dalıyor, hem yeni özellikler, hem de yeni silahlar için kurşun patlatmaya başlıyoruz.

3 adet perk slotu, bir tane ana silah, bir tane de acil durumlar için (genellikle mermi bittiğinde) kullanabileceğimiz bir silah seçiyoruz. Perkler, bildiğiniz gibi önemli. Hızlı koşabilir, iyi bir zırha sahip olabilir, düşman ekipmanlarını etkisiz hale getirebilir, sessiz hareket edebilir veya çok hızlı mermi değişimi yapabilirsiniz. Tüm bu seçenekler, sizin oynanış tarzınıza göre kullanılmalı. Tabii ki bedelini ödemeniz koşuluyla.

Black Ops’ta ayrıca para sistemi bulunuyor. Level atlayıp geliştirdiğiniz silahları hemen kullanmaya niyetlenmeyin, çünkü silahların belli bir değeri var. Bu değere ulaşmak için daha çok adam öldürmeli daha çok asist yapmalısınız. Ayrıca oyunda para kazanmak için bir kaç yol daha var, mesela üst üste 2 adam öldürürsen 150 para kazanıyorsunuz.

Bunun olması içinde önce bir küçük sözleşme yapmalısınız. Ve sözleşmelerin süreleri bitebiliyor. Bu da yeni sözleşmeler ve yeni şartlar demek. Diğer Call of Duty’lerde olduğu gibi Black Ops’ta da düşmanlarınızın üzerine pusu kurabilir, helikopter ile saldırabilir veya hava saldırısı başlatabilirsiniz.

Son olarak Black Ops’taki tatsız bir durumdan söz edelim. Black Ops PC’de Steam’a bağlı bir oyun. Multiplayer oynamak için mutlaka Steam’a üye olmanız gerek. Fakat sorun bu değil. Sorun şu ki online oyunun aşırı lag olması ve buna bir de optimizasyon sorunları eklenince, şimdilik online keyfin tadını çıkartamıyorsunuz.

Bu tarz bir problemin hiç olmaması gerekirdi diye düşünüyorum. Bu da oyunun PC versiyonundaki en büyük eksisi ne yazık ki. Fakat ileri dönemlerde update ile düzeltilecektir sanırım. Black Ops Sistem Gereksinimleri ve oyuncuların sistemleriyle ilgili yorumları bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Künyesi
Yayımcı

Activision

Yapımcı

Treyarch

Çıkış Tarihi

09 Kasım 2010

Platformlar

PC, XBox 360, PS3, Wii, Nintendo DS, PS Portable

Oyun Türü

FPS

Oyun Motoru

IW engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.0
9.6
Senaryo
9.0
9.8
Grafikler
8.5
9.4
Ses ve Müzikler
8.5
8.1
Aldığı Puanlar

Serinin diğer oyunlarında da olduğu gibi Call of Duty Black Ops’ta da birden çok karakteri canlandırıyoruz. Oyunun kilit ismi Reznov, fakat en çok kullandığımız karakter ise Alex Mason.

8.8
Editörün Puanı
9.2
Okur Puanları
14 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
29%
İyi
71%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...