İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Call of Duty Modern Warfare 3 İnceleme
0

Beklenen oyun çıktı ve Modern Warfare 3 incelemesiyle sizlerleyiz. Bakalım bunca zaman beklenen Modern Warfare 3, Call of Duty hayranlarının beklentilerini karşılayabilmiş mi? Call of Duty Modern Warfare hayranları hatırlayacaklardır. İkinci oyunda yani, dünyayı ikinci defa kurtarmaya çalıştığımız zamanlarda kendimize büyük bir düşman olarak Makarov’u edinmiştik. Ancak oyun bu düşmanımızı yakalayamadan son bulmuştu.

İşte onu neden yakalayamadığımızı şimdi anlıyoruz. Çünkü üçüncü oyunumuzun ana konusu Makarov’u yakalamak. Ancak bu öle sandığımız kadar da kolay bir iş değil. Çünkü Makarov, artık bu işin resmen kurdu olmuş ve tüm amacı dünyanın çeşitli ülkelerinde yürüttüğü terörist eylemler sayesinde kendi ülkesinin başına geçmek. İşte böyle dolu dizgin ve soluk soluğa bir macerayı konu alıyor oyun ve inanın bu aksiyon hiç bitmiyor.

Call of Duty Modern Warfare 3 Oyun İncelemesi

Oynanış:

Oyunu açtığımız zaman karşımıza bir video çıkıyor. Bu videoda serinin daha önceki oyunlarından kareler görüyoruz. Bu kareler kronolojik sıralamaya göre adeta bir film şeriti gibi gözlerimizin önünden geçiyor. Burada son olarak Makarov’u görüyoruz ve sonrasında oyun başlıyor. Daha ilk karelerde bunun bir devam oyunu olduğunu anlayabiliyoruz.

Oyuna Modern Warfare 2’de kaldığımız yerden devam ediyoruz. Öncelikle şunu belirtelim, oyunda ikinci oyundan birçok karakter barınıyor. Bunların en başında gelenleri ise Captain Pirice ve Soap. Bu her iki karakterinde ikinci oyunda ne kadar kritik bir yere sahip olduğunu hatırlayacaksınız.

Call of Duty Modern Warfare 3 İnceleme

İşte bundan dolayı, yapımcılar bu iki askeri üçüncü oyunda da önemli görevlere yönlendiriyorlar. Ancak biz bu macerada Yuri isimli daha toy bir genci yönetiyoruz çoğunlukla.

Ancak Call of Duty: Modern Warfare 3’de tıpkı serinin diğer oyunları gibi çok yönlü olarak ilerliyor. Yani sadece tek askeri yönetmekle geçmeyen bir yapım olmuş. İşte bu yönüyle, daha ilk dakikalardan kalbimizi kazanmayı beceriyor Modern Warfare 3.

Mesela bir taraftan Captain Price ve onun özel timiyle birlikte, kar kış demeden Makarov’un izini sürmeye devam ediyoruz. Oyunda ki öncelikli amacımız zaten onu yakalamak. Ama oyunda ki tek fonksiyonumuz bu değil. Ayriyeten, Delta Force ekibiyle birlikte, düşman işgaline maruz kalmış Amerika’yı bu düşmanlardan temizlemeye çalışıyoruz.

Call of Duty Modern Warfare 3 İnceleme

Burada yapımcılar oyun severlere daha farklı oyun hisleri yaratabilmek için iki yönlü bir oyun stilini benimsemiş. Yani Delta Force ekibinde savaş odaklı bir oyun hakimken, Captain Price’nin özel timinde daha çok zekanızı kullanarak ve gizlenerek mücadele ediyoruz.

Bunun yanında oyunda farklı farklı karakterleri yönetme imkanını buluyoruz. Örneğin bazen bir helikopter sürücüsü bazende bir tank şöförü olabiliyoruz. Bu da oyuna fevkalede bir çeşitlilik ve zevk getiriyor.

Muhteşem Senaryo:

Call of Duty serisinin her zaman için en iyi becerdiği şey hiç şüphesiz ki harika senaryosu. Yani bu yönüyle diğer tüm rakiplerine fark atmayı becerebiliyor. En basitinden yakın zamanda çıkan Battlefield 3, neredeyse yavan denilebilecek bir senaryoya sahipti ve bu yönüyle fazlasıyla eleştiri almıştı. Ancak Modern Warfare 3’te durum adeta tam tersine dönmüş.

Bu oyun kesinlikle sağlam temellere dayalı ve her saniyesi heyecan dolu bir hikaye moduna sahip. Oyundan asla kopmuyorsunuz, neyi neden yaptığınızı bilerek yapmak, görevleri anlayabilmek gerçekten oyuna muazzam bir keyif katıyor.

Call of Serilerinde alıştığımız bir başka temel özellik yine bizi bu oyunda yalnız bırakmıyor: Muhteşem Savaş Ortamı.

Oyuna başladığınız andan taa ki bitirene kadar, içinde bulunduğunuz her ortam sizlere muhteşem bir savaş psikolojisi yaratıyor. Tahrip olmuş ve neredeyse yıkılmaya yüz tutmuş milyar dolarlık gökdelenler, paramparça olmuş araçlar, ortalıkta bir oraya bir buraya koşuşup duran korku içerisinde insanlar, bizlere savaşın gerçek yüzünü gösteriyor.

Call of Duty Modern Warfare 3 Oyun İncelemesi

Her ne kadar grafik yönünden Battlefield 3 ile yarışamayacak düzeyde olsa da, görsel zenginlikler oyunun Battlefield 3’e göre var olan görsel geriliğini unutturuyor. Ancak oyunun 6.5-7 saat gibi bir süre içerisinde son buluyor olması bu tadın adeta damağımızda kalmasına neden oluyor.

Modern Warfare 3’te de Modern Warfare 2’de ki gibi bazı kanlı bölümlerin olması da bu işin cabası. Hatırlayacağınız üzere Modern Warfare 2’de, neredeyse tüm dünya genelinde gündeme gelen ve tartışılan bir Kanlı Havalanı Operasyonu bölümü vardı. İşte, bu bölümlerin daha gelişmiş versiyonlarını, üçüncü oyunda da göreceksiniz.

Modern Warfare 3 senaryosunu daha iyi anlamak için aşağıda indirme ve detaylı kurulum bilgilerini bulabileceğiniz MW3 Türkçe dublaj/yamayı kurmanızı öneriyoruz.

MW3 Türkçe Dublaj

Modlar:

Modern Warfare 3’ün en güzel özelliği en baştan beri söylediğimiz, çeşitlilik yönleri. Yani oyunda bir bölüme bağlanıp kalmıyoruz. Bunu hikaye modunda farklı karakterleri yöneterek görmüştük. İşte ana menüde de bunu farklı modları seçerek yapabiliyoruz. Bildiğiniz gibi Call of Duty: Modern Warfare 2’de Spec Ops isimli bir mod vardı. Burada ki amacımız, dayanabildiğimiz kadar dayanmak ve olabildiğince hayatta kalıp en yüksek puanı elde etmek.

İşte yapımcı Infinity Ward, Modern Warfare serisinin üçüncü oyununda bu bölümü de geliştirmiş. Modu iki farklı kategoriye bölmüş. Bunlardan ilki Survival isimli mod. Burada amacımız ilkiyle hemen hemen aynı, yani hayatta kalıp düşmanlarımıza karşı olabildiğince mücadele etmek. Burada düşman akınları dalgalar halinde geliyor ve düşman güçleri her kademede giderek artıyor. Bununla birlikte levelimiz arttıkça sahip kullanabileceğimiz silahlarda artıyor ve çeşitleniyor.

İkinci modumuz olan Missions’da isminden de anlayabileceğimiz gibi bazı görevleri yerine getiriyoruz. Bu görevleri yaparkern amacımız en yüksek puanla ve en kısa sürede yapabilmek. Bu modların en güzel yanı da, istersek kendi başımıza istersekte online olarak arkadaşlarımızla oynayabiliyoruz. Arkadaşlarımızla oynadığımız zaman 18 kişiliğe kadar olan büyük haritalarda mücadele edebiliyoruz.

Haritalar:

Hazır haritalardan bahsetmişken hemen bir konuya daha değinelim, Modern Warfare 3 multiplayer’da 16 farklı harita bulunuyor. Ve bu haritaları seçerken tıpkı önceki oyunda olduğu gibi oylama usulünü kullanıyoruz. Genelinin çok büyük olduğu bu haritalarda level atlamanın bir çok yolu var. Ancak yine en kolay ve kestirme yolu olabildiğince çok düşman askerini öldürmek.

Call of Duty Modern Warfare 3 İnceleme

Ses ve Müzikler:

Oyundaki ses grafiklerinin bir öncekinden çokta farklı olduğunu söyleyemeyeceğim. Yani yine güzel arka fon müzikleri ve kaliteli dublajlar sizleri oyuna bağlayacak. Silah ve çatışma sahnelerinin ses efektleri, yine önce oyunla neredeyse birebir aynı.

Bu yönüyle ezeli rakibi Battlefield 3’ün gerisinde kalıyor. Yani bildiğiniz gibi, Battlefield 3’te gerek ses efetleri gerekse grafikleriyle Modern Warfare 3’ten çok daha ileri. Ancak, MW3’ün oyun heyecanı, senaryosu ve savaş ortamı bizi Battlefield 3’ten daha çok etkiliyor.

Son Sözler:

Modern Warfare 3, Call of Duty serisinin neredeyse tüm oyunlarında olduğu gibi yine uzun süre oynanacak, asla kolay kolay rafa kaldırılamayacak bir oyun olmuş. Modern Warfare 3 Sistem Gereksinimleri‘ne bağlantıdan ulaşabilirsiniz, iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Activision

Yapımcı

Infinity Ward, yardımcı yapımcılar ise Sledgehammer ve Raven Software

Çıkış Tarihi

08 Kasım 2011

Platformlar

PC, PlayStation 3, XBox 360 ve Wii

Oyun Türü

FPS

Oyun Motoru

IW Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.5
9.9
Aldığı Puanlar

Eğer gerçek manada bir savaş oyunu oynamak istiyorsanız Modern Warfare 3 tam size göre.

9.5
Editörün Puanı
9.9
Okur Puanları
11 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
86%
İyi
14%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...