Sistem
Hoşgeldiniz...
Call of Juarez: The Cartel Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de bulabileceğiniz Call of Juarez: The Cartel incelememize başlıyoruz. Oyun piyasasında çok fazla rastlanmayan oyun türlerinin başında vahşi batı oyunları gelir. Son dönemlerde vahşi batı oyunları kendini modern akımın etkisine bırakmış gibi gözüküyor. Buna en son örnek olan Call of Juarez: The Cartel oyununu sizler için inceledik.

Serili oyunlar, her zaman aynı doğrultuda gitmeyebiliyor. Bir önceki oyun başarılı olmuş ise; devam eden seride ister istemez başarı kaygılar oluyor. Ancak bu kaygı nedeniyle oyun içinde sürekli değişiklikler ve eklentiler yapılıyor. Böyle olunca oyunların doğallığı kayboluyor.

Call of Juarez: The Cartel oyunuda bu kaygı ile geliştirlmiş bir oyunn olarak karşımıza çıkıyor. Yapımcılar yenilik yapmak isterken, eski oyundaki bir çok özelliği bu oyunda kaldırmış. Bu nedenden dolayı, çok hızlı bir şekilde ve özensizce hazırlanılmış bir oyun izlenimi veriyor.

Oyun hayranlarının oyun tanıtımları boyunca en çok şikayetçi oldukları konu, oyunun günümüz tarihlerinde geçemesiydi. Vahşi Batı oyunu olarak bilinen Call of Juarez: The Cartel, eski havasını bulabilecek mi?

Oyunun eski havasını bulması bir hayli zor gözüküyor.

Amerika ile Meksika arasındaki bir bölgede geçen oyun, çok basit bir hale gelmiş. Sıradan bir FPS oyununa dönüşmüş. Oyun inanılmaz derece kolay hale gelmiş ve sadeleştirilmiş. Ortalama 6 ile 7 saat arasında oynanabilme süresi olan oyunda, çok büyük hareketler, çılgınlıklar (kendinizi uçurumdan aşağı bırakma) yapmaz iseniz, ölme şansınız çok düşük.

Oyunun yapay zekasıda bir hayli kötü yapılmış. Size düşman diye saldıranların, kuş beyinli olup olmadıklarını düşünmemek imkansız. Öyleki; burnunuzun dibinde size ateş edip, ıskalayabiliyorlar. Daha da kötüsü ıskaladıktan sonra, hiç birşey olmamış gibi yollarına devam edebiliyorlar.

Call of Juarez: The Cartel Senaryo:

Oyunun yapay zekası aşırı kötü olduğundan, oyun ile ilgili kötü bilgiler vererek bşlangıç yapmış olduk. Gelelim oyunun güçlü taraflarna. Oyunun hikayesi ve senaryosu iyi kurgulanmış. İlk oyunlardan farklı olarak üç farklı karakter ile oynayabiliyorsunuz. Böylece oyunun 3 farklı sonunu görebilirsiniz.

Call of Juarez: The Cartel hikayesi farklı karakterlere göre şekilleniyor. Hangi karakteri seçerseniz, aynı görevler olduğu gibi karaktere göre değişik görevler de alabiliyorsunuz. Bu da oyundan sıkılmanızı engelliyor. Oyun adına başarılı olmuş bir hareket.

Gelelim oyunun en can alıcı noktası olan senaryo’ya. Amerika’da ortalık karışmıştır. “Kurtuluş Günü”adı verilen günde binalar bombalanmaya başlar. Amerikan hükümet bunu engellemek için 3 kişilik bir tim hazırlar. Tim Kartele zarar vermek amacıyla yol çıkmıştır. Zaten hikayenin en başında uyuşturucu tarlalarını yakıyorsunuz ve Kartel’den tepki alıyorsunuz.

Senaryo ile ilgili çok fazla şey söylemek istemiyorum, oyuna saklayın. Ancak çok iyi hazırlanmış, başarılı bir senaryo. Karakterler güzel oturtulmuş ve özellikleri oyuna göre çok iyi ayarlanmış.

Call of Juarez: The Cartel Ses ve Grafikler:

Oyunun en sağlam yeri olan senaryo’dan sonra ses ve grafikleriyle devam edelim. Call of Juarez: The Cartel oyunu grafik motoru bir öncekinden çok farklı olmadığından dolayı, günümüz oyunlarına göre çok geride kalıyor.

Oyunda çok sayıda grafik hatası olduğundan bir süre sonra baya can sıkmaya başlıyor. Oyuncuların silahları, silah ile olan kombinasyonları, çevre grafikleri son derece kötü hazırlanmış. Oyundaki ışık problemi, oyundan soğutacak cinsten.

Ayrıca karakterlerin birbirinin içinden geçebildiğini de bu oyunda görebiliyoruz. Ayrıca silahların düzenlemesi düzensiz bir şekilde hazırlanmış. İncelemeye başlarken söylediğim gibi oyun sanki oldu bittiye getirilmiş, bir an önce hazırlanmış. Bu durum oyunda çok dikkat çekiyor.

Karakterlerin suratları, mimikleri yansıtılamamış. Diyolog sırasında konuşuken, ağızlar aynı şekilde hareket etmiyor. Ayrıca oyun sırasında karakterlerin bakışlarıda son derece anlamsız ve boş.

Oyundaki sesler ise grafikler kadar kötü değil. Oyunun sesleri vasatın üzerinde hazırlanmış. Oyundaki silah sesleri ise güzel denebilecek seviyede. Ancak oyunun atmosferine hiç bir katkısı yok.

Call of Juarez: The Cartel Karakterler:

Daha önce bahsettiğim gibi her karakterin kendine göre görevleri var. Görevler size telefon aracılığıyla geliyor. Garip olan ise bulunduğumuz yerde aldığımız görevi orda gerçekleştiriyoruz.

İsterseniz kısaca karakterlermizden bahsedelim. İlk olarak Dedektif McCall’ı tanıyalım. Mccall 30 yaşında. Ancak öbür taraftan izin almış da gelmiş gibi bir görüntüsü var. Çok yaşlı gösteriyor. Geçmiş zamanda Mendoza karteline karşı kazandığı bir savaşı var. Tekrar kazanmak için de bir hayli istekli gözüküyor. Bu görevde bulunmasının sebebi ise, Vietnam’dan kalan eski bir hesap.

İkinci karakterimiz FBI ajanı, güzel ve seksi Kim Evans. Kim Evans’ın bu görevi kabul etmesinin sebebi ise kardeşini ve kendisini uyuşturucu çemberinden çıkarabilmek.

Call of Juarez: The Cartel Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Call of Juarez: The Cartel’daki son karakerimiz ise bir kumarbaz. Bahis konusunda bir uzman olan DEA. Uyuşturucu ile mücadele eden tim görevlisi Eddie Guerra diyebiliriz. Onun bu görevi kabl etmesinin sebebi ise, kumar borçlarını temizleyebilmek.

Oyundaki karakterlerin diğer karakterlere belli etmeden toplaması gereken şeyler var. Evans için işaret silahları, Mccall için telsiz, Eddie Guerra için ise esrar paketi.

Bunları toplarken en çok dikkat edilmesi gereken şey gizlilik. Diğer karakterlerin sizi görmemesi lazım. Onları görmedikleri zaman sizin deneyim puanınız artıyor. Oyunda heyecanın arttığı nadir yerlerden biri de burası. Hem cartelin peşinden koşuyorsunuz, hemde arkadaşlarınızın eşyaları kapmalarını engellemeye çalışıyorsunuz.

Call of Juarez: The Cartel Multiplayer:

Son olarak çoklu oyuncu modundan bahsetmek istiyorum. Çoklu oyuncu modlarından hikaye moduna girerek iki arkadaşınız ile beraber görevleri yapıyorsunuz. Daha önce bahsettiğim gibi diğer arkadaşlarınıza göz kulak olup, görevleri yerine getirmeniz gerekiyor. Bu modun haricinde klasikleşmiş çoklu oyuncu modları mevcut. Ancak bu modlar pek sarmıyor.

Son Söz:

Oyun vahşi batı konseptiyle başladı ve öyle sevildi. Günümüze uyarlanması her açıdan kötü olmuş. Vahşi batı yerine uyuşturucu pazarı gelmiş. Bu da oyunun eski havasını tamamen almış götürmüş.

Oyunun neden bu hale geldiğini düşünüyor olmalı Ubisoft. Çok aceleye getirilmiş, iyi hazırlanılmamış bir oyun gördüm. Sadece hikayesi kısmında başarılı olan ve oyuncuyu bir zaman sonra oyundan uzaklaştırdığından söz edebilirim.

Künyesi
Yayımcı

Ubisoft

Yapımcı

Techland

Çıkış Tarihi

16 Eylül 2011

Platformlar

PC, PlayStation 3 ve XBox 360

Oyun Türü

FPS

ESRB Rating

MATURE 17+

Sistem Gereksinimleri

Call of Juarez: The Cartel Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Windows XP, Windows Vista, Windows 7 veya üzeri,

İşlemci: En az 2 GHz. Intel Core 2 Duo ya da AMD Athlon 64 X2 veya üzeri işlemci,

RAM: Windows XP için 1 Gb., Windows Vista, Windows 7 üzeri için 2 Gb.,

Ekran Kartı: En az 512 Mb. belleğe sahip DirectX 9.0c uyumlu ve Shader Model 3.0 destekli ekran kartı (*Bkz. Desteklenen Ekran Kartları Listesi)

Hard Disk: 8 Gb. boş alan,

Call of Juarez: The Cartel Önerilen Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Windows 7 veya üzeri,

İşlemci: En az 3 GHz. Intel Core 2 Duo ya da AMD Athlon 64 X2 5200+ ya da AMD Phenom veya üzeri işlemci,

Ekran Kartı: En az 512 Mb. belleğe sahip NVidia Geforce GTX 200 ya da ATI Radeon HD 4000 veya üzeri,

RAM: 2 Gb. bellek miktarı,

*Desteklenen Ekran Kartları Listesi:

NVidia GeForce 8800 / 9 / 100 / 200 / 300 / 400 / 500 serisi ekran kartları,

ATI Radeon HD 3850 / 4000 / 5000 / 6000 serisi ekran kartları.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
7.9
Aldığı Puanlar

Call of Juarez: The Cartel oyununun en oynanabilir kısmı, karakterlerin hikayesini merak edip oynanacak kısımlar. Ancak şu kadarını söyleyeyim, çokta merak edilecek bir şey yokmuş diyeceksiniz.

7.5
Editörün Puanı
7.9
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments