İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Carmageddon: Reincarnation Oyun İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Carmageddon: Reincarnation oyununa ait minimum ve önerilen sistem gereksinimleri ile incelemesini yazımızın devamında bulabilirsiniz. Carmageddon ismi belki yeni nesil oyuncular için pek bir şey ifade etmeyebilir ancak 90’lı yıllarda oyun dünyasının içinde bulunan oyuncular için Carmageddon çok değerlidir. O yıllarda sürekli birbirine benzer yarış oyunları piyasalarda boy gösterirken Carmageddon’ın çıkışıyla oyuncuların beyinlerine bir kurşun da ateşleniverdi.

Çünkü Carmageddon’da normal yarışın yanısıra yayaları ezip zaman kazanabiliyor ve rakiplerinizi yarış dışı bırakıp yarışı kazanabiliyordunuz. Hatta oyun o kadar çok vahşet içeriyordu ki, o zamanlarda yayalar zombilerle değiştirildi ve kanın rengi yeşile çevrildi (tabii bunu küçük bir yamayla değiştirebiliyorduk).

Oyun o kadar popüler oldu ki bir kaç yıl sonra Carmageddon 2 piyasaya sürüldü ve o da çok başarılı oldu. Daha sonra ise yapımcı Stainless Games’ten nedense ses seda kesildi ve yeni bir Carmageddon’ın adı oyun dünyasında unutuldu. Carmageddon TDR 2000 mi? Onun adını bu yazıda anmaya bile gerek yok çünkü oyunu Stainless Games yapmadı ve oldukça da kötü bir oyundu.

Max geri döndü!

Tüm Carmageddon ve yarış oyunu sevenlerin merakla beklediği Carmageddon: Reincarnation 22 Eylül 2014 itibariyle Steam’in Early Access platformunda yer alıyor. Yani oyunu şu anda satın alabiliyor ve oyunun alfa öncesi versiyonunu oynayabiliyorsunuz. Açık olarak söylemek gerekirse Carmageddon: Reincarnation’ın alfa öncesi versiyonu içerik olarak pek doyurucu değil.

Ancak oyunun sunduğu eğlence gerçekten de yeterli ve yıllardır süren Carmageddon açlığınızı dindirecek cinsten. Oyunda şu anda farklı varyasyonlara sahip 4 bölüm ve 9 tane de araç bulunuyor. Tam sürümde yer alacak çok oyunculu modlar ise henüz oyuna eklenmiş değil. O yüzden şu anda sizlere alfa öncesi versiyonda yaşadığım deneyimi aktarmak istiyorum.

Carmageddon: Reincarnation Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi >Win 7 (64-Bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel i3-2100 3.1 GHz. ya da emsali AMD FX-6300 Six-Core 3.5 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6000 serisi ya da emsali GeForce veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Oynanış:

Carmageddon: Reincarnation’a ilk girdiğinizde sanki yıllardır görmediğiniz kardeşinizi tekrardan görmüş gibi oluyorsunuz. Oyunun menüsü, müzikler ve ses efektleri sizi yıllar öncesine götürüyor (tabii bunu iyi anlamda söylüyorum). Oyunu oynamaya başladığınızda ise Carmageddon: Reincarnation’ın grafiklerinin ne kadar iyi olduğunu anlıyorsunuz.

Karşınıza çıkan ilk yayayı ezince de yüzünüzde beliren gülümseme size eski günleri hatırlatıyor. Oyunun oynanışı ilk iki Carmageddon oyunları gibi. Yine bölümlerdeki tüm yayaları ezerek veya tüm rakiplerinizi saf dışı bırakarak ya da kimseyle uğraşmayıp doğrudan belirlenen yoldan giderek yarışı bitirebiliyorsunuz. Tabii yayalar veya rakiplerle uğraşmak oyunun esas zevkli kısmı.

Eski oyunlarda bulunan ve haritaya serpiştirilmiş özel güç varilleri bu oyunda da yer alıyor. Bunları alınca yayalar büyüyebiliyor, yer çekimi azalabiliyor ya da arabanız zıplamaya başlayabiliyor. Tabii bunlar bu özel güçlerin sadece bir kaçı, Carmageddon: Reincarnation oyununda onlarca özel güç bulunuyor. Ayrıca artık bu güçleri istediğiniz zaman kullanabiliyorsunuz.

Carmageddon: Reincarnation Minimum Sistem Gereksinimleri

Carmageddon oyunlarının olmazsa olmazı iyi hasar modellemeleri ve iyi sürüş mekanikleri bu oyunda da yer alıyor. Hasar modellemesi çok başarılı, artık aracınızın vurduğunuz yeri doğrudan hasar alıyor. Sürüş fizikleri de çok başarılı. Carmageddon her ne kadar gerçek dışı bir oyun olsa da araç sürüş mekanikleri simülasyon hastalarının bile hoşuna gidecek türden.

Tabii oyun alfa öncesi sürüm olduğundan pek çok problemle de karşılaşabiliyorsunuz, her ne kadar bunlar oyunun çıkışında giderilecek olsa da yine de bu yazıda bunları belirtmek istiyorum. Öncelikle oyunun şu anki sistem gereksimleri bir hayli yüksek. Hayvani bir PC’ye sahip olsanız bile Carmageddon: Reincarnation oyununun yavaş çalışması işten bile değil. Ayrıca sıklıkla oyun çökebiliyor ve kendinizi masaüstünüzde bulabiliyorsunuz. Tabii bunlar bir alfa öncesi sürümden beklenen şeyler bunu bir kez daha belirtmek istiyorum.

Carmageddon: Reincarnation Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Win 7 (64-Bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-3570 3.40 GHz. ya da AMD FX-8350 Eight-Core 4.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7850 ya da NVidia GeForce GTX 560 Ti veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Sonuç Olarak:

Carmageddon: Reincarnation’ın alfa öncesi sürümü hakkındaki düşüncelerim şu anda bunlarla sınırlı. Oyun her ne kadar daha yapım aşamasında olsa dahi oynaması oldukça zevkli ve sizi saatlerce ekran başına kitleyebilir. Early Access sürümüne yakında çok oyunculu modların da geleceği belirtiliyor.

Oyunun tam sürümünde ise senaryo modu, daha çok araç ve harita, çok oyunculu modlar, daha çok özel güç ve mod desteği bulunacak. Stainless Games doğru yolda ilerliyor, eğer çok büyük bir aksilik olmazsa Carmageddon: Reincarnation’ın oldukça iyi ve zevkli bir oyun olacağına kesin gözüyle bakıyorum. Herkese iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Stainless Games

Yapımcı

Stainless Games

Çıkış Tarihi

21 Mayıs 2015

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One

Oyun Türü

Aksiyon, Yarış Oyunu

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.2
Aldığı Puanlar

Yapımcı Stainless Games, geminin kaptanlığını bir kez daha geri alıyor ve Carmageddon: Reincarnation ile bizleri karşılamaya geliyor...

7.5
Editörün Puanı
8.2
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...