İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Catherine Oyun İncelemesi

Atlus tarafından PS4, PS3 ve XBox 360 platformları için çıkarılan Catherine oyununu tam olarak nasıl anlatabileceğimi çözebilmem için oyunu tekrar tekrar oynamam gerekti aslında. Lineer hikayelerde, sahip olduğumuz sonsuz canla milyonları öldürdüğümüz FPS oyunlarından (ki savaşı, savaş alanında yapmak daha iyidir, anladınız siz onu), devrimlerle yola çıkıp ismindeki sayılar arttıkça sıkıcılık kat sayısı da artan suikastçi arkadaşlardan, uçsuz bucaksız diyarlarda ejder avlamaktan; bir nevi herkesin “mutlaka-oynanmalı” listesinde bulunan oyunlardan kafasını çeviremeyip, özellikle gerekli reklamlarının yapılmaması ve içeriğinin kişisel zevklere hitap etmesi sebebiyle mahrum kaldıkları oyunlar kategorisine alabiliriz Catherine’i.

Ne mutlu ki iki gün önce oyun elime geçti ve bu yazıyı yazdığım anda oyunu bitireli yaklaşık 24 saat oluyor. Nasıl bu kadar çabuk mu? Yoksa oyun süresi mi kısa? Çok mu kolay? Ara sahneleri mi atladım? Oyunların aldığı puanlardan çok o puanları neden aldığını merak ediyorsanız okumaya devam.

Hikayesi:

Aksiyon. Korku. Bulmaca. Ve en önemlisi kadın-erkek ilişkilerine dair harika bir anlatım. Ki bu ilişki şöyle oluyor; protagonistimiz Vincent otuzlu yaşlarında kız arkadaşı Katherine ile normal bir hayat süren klasik bir bekar erkektir. Katherine’in, ilişkilerini bağlılık, hatta evlilik konusuna getirmesi ise Vincent’i korkutur ve ertesi sabah yatağında Catherine adında tanımadığı, hayalinde bile göremeyeceği kadar güzel bir kızla uyanan Vincent, artık her gece kendini korkunç kabuslar içerisinde bulur. Hayatta kalması, kabuslarında çanların kurtuluş seslerini duyana kadar tırmanmasına bağlıdır.

Anime tarzı grafiklerle hazırlanmış ara sahnelerin toplamı oldukça zaman alıyor eğer film izliyor gibi hikayenin akışını, verdiğiniz kararların ilişkinizi nasıl etkileyeceğini görmek konusunda pek meraklı değilseniz hafif yorulabilirsiniz, belki biraz da sıkılırsınız. Bu sahneler geçtikten sonra Vincent kendini arkadaşlarıyla barda buluyor. Etraftaki insanlarla konuşup hikaye hakkında daha fazla bilgi alabileceğiniz, oyun oynayabileceğiniz; doğru blok sistemini bulamadığınızda saatlerce uğraşacağınız bulmacalardan sonra karakterinizin dinlenebileceği bir yer.

Aslına bakarsanız oyunlara kafa yormayı sevmeyen biri olarak oyunu Easy modunda oynadım. En basitte bile oyunda ilerledikçe bulmacalar çok zorlayıcı hale geliyor. Özellikle bir bölümde kırk beş-elli dakika harcadım. Fakat yine çözmeyi başaramayınca internetten çözüm videolarını izlemek zorunda kaldım ve inanın aynı bölümü başkalarının iki dakikada bitirmesi çok acı olabiliyor.

Catherine Oyun İncelemesi

Oynanış:

Catherine oyununun genel mekaniği bu tırmanma işlemi yani bulmaca kısmı üzerinden işliyor. Üçüncü sahış kamera açısında; üst üste yığılmış blokları dört bir yana iterek veya çekerek bir yandan ayağınızın altındaki bloklar da kayarken hızlı düşünerek, davranarak ve doğru hamleleri yaparak devamlı daha yukarıya tırmanmaya çalışıyorsunuz. Eğer zirveyi görmeyi başarırsanız uykudan uyanıyor ve bu seferde hayatın gerçekleriyle yüzleşmeye başlıyorsunuz. Uyanık olduğunuz zaman da oyun genellikle ara sahnelerle, oyunun sonunu belirleyen karmanızı etkileyen vermeniz gereken kararlarla ve Vincent’in arkadaşlarıyla serbest vakit geçirdiği barda geçiyor.

Katherine. Catherine. Karar Senin…

Catherine oyun süresi bulmacalarda barda harcadığınız zamana göre değişiklik gösterecektir. Hiçbir ara sahneyi atlamadan ve easy modda yaklaşık on iki – on üç saatte en mutlu sonla bitirmeyi başardım. Bahsettiğim “karma” olayı sayesinde oyunun sonu da değişebiliyor.Tekrar tekrar oynamak isteyenler için bire bir.

Catherine kesinlikle oynanmayı hak eden bir oyun. Komedi-korku karışımı hikayesi, çift ilişkilerine yaptığı göndermeler, zevkli bulmacaları, çoğu insanın keşfetmediği (ve kimi yerlerdeki yetişkin içeriğinden dolayı kimileri de keşfedemeyecek) değişik tarzı; popüler oyun füryasından kafanızı bir an olsa kaldırıp saatlerinizi daha fazla hak eden başka şeylere harcayabileceğinizi ispatlar nitelikte.

Künyesi
Yayımcı

Deep Silver

Yapımcı

Atlus

Çıkış Tarihi

PlayStation 3, XBox 360 için: 10 Şubat 2012

PlayStation 4, XBox One için: Aralık 2016

Catherine: Full Body (Remastered) PlayStation 4 ve PS Vita için: 2018 sonları

Platformlar

PlayStation 4, PlayStation 3, XBox 360, XBox One, PlayStation Vita

Oyun Türü

RPG, Adventure (Macera), Puzzle Platform Oyunu

Oyun Motoru

Gamebryo Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Sistem Gereksinimleri

Catherine oyununun PC için de çıkacağı şeklinde duyumlar mevcut. Çıkması halinde Catherine oyununa ait minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini buradan duyurmaya çalışacağız.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
9.1
Aldığı Puanlar

Catherine kesinlikle oynanmayı hak eden bir oyun.

8.0
Editörün Puanı
9.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...