İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Championship Manager 2010 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
İnceleme

Championship Manager 2010 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Yazar: 10 Eylül 2016

Championship Manager 2010’a ait minimum sistem gereksinim bilgilerini ve oyun hakkında yaptığımız detaylı incelemeyi yazının devamında bulabilirsiniz. Championship Manager yıllardır bütün serilerini takip ettiğim ve incelemesini yapmaktan en çok keyif aldığım oyunların başında geliyor. CM 2010 farklı özellikleriyle baş döndürmeye devam ediyor.

Oynadığım bütün serilerde Türkçe ve İngilizce arasında gidip gelen bir oyun anlayışı vardı. Türkçeleştirmek için yama programlarını kullandık hep. Ama oyunun bu serisinde bu eziyete son verilmiş ve direk olarak Türkçe başlıyor oyun. Ayrıca içerik ve menü tamamen Türkçe. Burada da birçok CM hayranı managerlerin yaptıkları yorumları İngilizce olduğundan dolayı anlamamaktan şikayetçiydik. Artık kim ne demiş hepsini bilebileceğiz.

Championship Manager 2010 oyununa yeni bir çok ek özellik getirilmiş. Bu özelliklerden bir tanesi CM Sezon canlı adındaki yeni özellik. Bu özelliği şöyle anlatmak gerekirse oyuna CM Live 2009-2010 sezonunda kendinizi zorlayabilecek bir yerden başlayabiliyorsunuz. Örneğin ; düşmekte olan bir takımın son 8 maçını oynamak gibi. Bu zor görevi üstlenebilecek misiniz? Bu kadar cesur musunuz?

İşte bu soruların cevabını oynayarak alabilirsiniz. En güzel özelliklerinden bir tanesi güncel olması. Sakat ve cezalılar aynı kalıyor. Oyuncular son durumlarıyla bilgisayarınıza ekleniyor. Oyunun istikrarı açısından harika bir özellik eklenmiş. Oyuna yeni bir heyecan ve tat katmış doğrusu. Hem bu sayede artık o teknik direktörlerin neler çektiklerini birebir anlama imkanı yakalamış oluyoruz.

Championship Manager 2010 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP (SP2) / Windows Vista / Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 3.0 GHz. ya da eşdeğer AMD veya üzeri işlemci.
Ram 1 Gb. XP için, 2 Gb. Vista ve üzeri işletim sistemleri için.
Ekran Kartı ATI Radeon 9800 ya da NVidia GeForce FX 5600 veya üzeri ekran kartı.
Hard Disk 3 Gb. boş alan.
DirectX DX 9

Hep beraber oyunun içeriğine bir göz atalım. CM serisini takip eden arkadaşlar bilirler; Oyun açılırken ilk oyun yükleme kısmındaki uzun bekleyişin sıkıcılığını. Bu oyunda da maalesef o uzun bekleyiş mevcut.

Ama bu bekleyiş sırasında herşey yükleniyor ve bir daha bu kadar uzun süreli beklemek zorunda kalmıyorsunuz oyunun içeriğinde menüler düzgün ve akıcı. Devam et dediğinizde ise hızlı ilerlemesi büyük avantaj. İlerken de menülere girebiliyor oyuncu arayıp taktik değişiklikler yapabiliyorsunuz.

Her seride olduğu gibi FM ile özellikleri neredeyse aynı. O yüzden oyuna alışmak kolay olacaktır.

Championship Manager 2010 Sistem Gereksinimleri

Eksi Yönleri:

Bu oyunu FM’den ayıran en büyük özellik grafik. Bana göre görsel açıdan FM’in yanından dahi geçemez. Tema açısından da oyunun içine girdiğiniz zaman yine mi diyebileceğiniz klasik kötü teması var. Oyunun pencere modunda oynanamaması diğer bir dezavantaj. Grafiklerinin kötü olması oyunu oynarken sıkılmanıza neden olabilir.

Genel Değerlendirme:

Championship Manager 2010 oyunu şüphesiz yeni özellikleri ile managerlik oyunları dünyasına yeni bir soluk getirecek. CM Live’ın ileride çıkacak diğer managerlik oyunlarının ilham kaynağı olacak zannediyorum. Bunların yanında menü kullanımındaki kolaylık ve özellikle bekleme çilesinin minimuma indirilmiş olması çok olumlu hamleler. Fakat gel gelelim bir türlü gelişemeyen menü görünümü ve bileşenler sorunu bu oyunda da karşımıza çıkıyor.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.1
Aldığı Puanlar

Championship Manager 2010için, grafik ve görüntülerdeki bazı aksaklıkları görmezden gelmeye başarabilirsek oynarken keyif alabileceğimiz bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.

7.5
Editörün Puanı
8.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments