İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Civilization V: Brave New World İncelemesi

Civilization V: Brave New World, insanlık tarihinin temalarını çekerek ve çevrelerindeki işçiliği ve inanılmaz karmaşık etkileşimleri modellemek için bir arayış başlamadan birçok Medeniyetin ayak izlerini takip eder. Gerçekte, Birleşmiş Milletler büyük bir güç ve küresel bir ambargo yaratabilir.

Civilization V: Brave New World’de büyük güçleri görmezden gelen ve büyük ölçüde birden fazla iktidar yaratarak eyaletleri sahiplenme yetisi veren bu oyun ile mekanik dokunulmazlıklar sağlayan çok daha eğlenceli ve ilginç bir oyundur.

Hikayesi:

Yenilenen kültürel zafer yolu Brave New World’un en iyi parçasıdır. Mevcut imparatorluk çapında kültür puanı kapalı konumda. Kültürel hegemonya peşinde imparatorluklar, kendi hedeflerine odaklanırken işgal edilen ulusları güvenle yok sayabilirsiniz.

Yeni diplomatik seçenekleri ile insan-tarih stratejisi epik ve yenilenen kültür savaşının barışçıl yan etkileri.

Dünyada daha etkin dolaşım için yeni diplomatik baskılar ve üretim öncelikleri yaratabilirsiniz. ”Yatırım” kelimesi Civilization V: Brave New World oyununda kilit kelime. Total mutluluk için turizm, teknoloji ve kültürü takip eden bir yapı kurmanız yapacağınız işgalleri Birleşmiş Milletler gözünde daha çok meşru kılacak.

Ticaret:

Ticaret yine Civilization V: Brave New World oyununda en büyük silahlarınızdan. Civilization V: Brave New World ticaret yollarının fethini bir lens aracılığıyla sınırlarınızın dışında da aramayı teşvik eden bir değişim yaratabilirsiniz. Tarafsız bölgelerde dolaşmak en başlarda kolay bile görünse, en büyük dezavantajlarından bazıları; son derece pahalı olması ve bu değerli rotaların başka istilacı ordular tarafından kolayca yok edilebilir olmasıdır.

Bu nedenledir ki kendi ticaret hatlarınızı ve buna bağlı olarak kritik nakliye hatlarının kontrolünün kavgasını vermenizi iştahla talep eden bu oyun; kendi kentlerinizde üretim veya büyümenin artırılması için ticaret kapasitesi iznini, düşman komşuların size ekonomik ölüm cezası anlamına gelen bir ticaret ambargosu na karşılık güvenlik vanası Firaxis’i kullanımınıza sunar.

Civilization V: Brave New World İnceleme

Oynanış:

Diplomatik zafer, silahlarla edindiğiniz bir başarıdan daha az yankılanan bir başarıdır. Civilization V: Brave New World ile bir dünya lideri olarak oy kazanmanız mümkün olduğunca çok sayıda şehir devletleri satın almanızla basit bir mesele haline gelir. Üstün güçlerin dengelendiği Dünya Kongresi barışçıl bir ortam için sizi sıkıştırır ve heyecan verici yeni bir vektör oluşturur.

Herhangi bir projenizi hayata geçirmek barışçıl ortamın bozulmaması için sizi diplomatik görüşmeler yapmanızı gerekli kıldığı gibi, sizi daha çok para harcamaya teşvik edecektir. Barışın gölgesindeki diplomatik kulislerin ucuz olduğunu kimse söylememişti. Unutmayın ki artık rüşvetler fikirlerinizi yaymak, yeni oluşumlar yaratmak, oyların %51’ini almak veya din veya ideoloji kurumsallaştırmak için veriliyor.

Daha önce Tanrılar ve Krallar gibi, Brave New World’un en büyük başarısı yeni sistemlerde değildir. Firaxis mevcut oyun içinde Dünya Kongresi ‘ndeki savaş çığırtkanlarını susturmanızı, hileler yapmanızı sağlayarak ikinci kez başarmış. Yeni ülkeler alarak oluşturduğunuz kaos, halkları yer ve el değiştirmesi ile oluşan zorunlu göçün etkileri ile mücadele etmek, saygısız saldırı kültürünün ezici gelgitlerine karşı durmak için rakip imparatorluklar ile Büyük Eserleri takas etmenizi ve kültürel bir zafer için yarış hakkınızı tamamen haklı kılar.

Şehir Kurma:

Portekiz’i hızlı keşfetmek ve para yığınları oluşturmak için süper caravel güçlü Nau kullanın. Ülkeleri satın almanız, hızlı genişlemeniz, kukla şehirler yaratmanız, mutluluğu için çalıştığınız halkınıza mutsuzluk getirecek. İşte CIV-4 ile CIV-5 arasındaki en büyük fark. Lokal mutsuzlukların yerlerini 8 ülke keşfinden sonra total mutsuzluklar yer alıyor.

Şehir kurdukça neden mutsuzluk artar? Sen başkentindeki insanları alıp göçe zorluyorsun, insanları yerinden yurdundan çıkarıp başka bir yere şehir kurmaya gönderiyorsun. Üstelik yeni kurulan şehirde hiç bir bina yok. Kütüphane yok, arena yok, pazar yok, gıda ambarı yok, hatta yol bile yok.

İnsanların mutsuz olması gayet normal. Sen düşmanın herhangi bir şehrini ele geçirince şehirde yaşayan insanları da ele geçiriyorsun. Mesela senin yaşadığın şehri düşman ele geçirse, sen mutsuz olmaz mısın?

Ekonomik güç en büyük silahınız. Mücadele ve kazanımlar için ülkelerin bazıları ile dost kalacak, bazıları ile savaşta olacaksınız. Yapımcı CIV-4 ‘ün üzerinde maalesef yavaş yamalar ve açılımlar ile daha iyi bir oyun olan CIV-5 ‘i yapmış. Böylece artık şehirlerin fetihlerini çok daha iyi. Çok dramatik Brave New World yaratıldı.

Firaxis kötü bir Steam istemci yerine, oyunun sunucusu çalıştıran adanmış olması gerekmez, böylece tek başına bir program olarak “Pitboss” sunucu yazılımı serbest bırakmak gerekiyor ama altında yeniden bir çalışma mimarisi başlık online oyunlar çok daha iyi çalışır. Hala çok Uygarlıklı bir sıra tabanlı oyun oynamak için çok daha az ideal bir yoldur.

Son Sözler:

Benim son yıllarda en sevdiğim oyun CIV-V. Bu ikinci ve son genişleme paketi Civilization V: Brave New World hakkında çok az şikayet var. CIV -5 sayesinde her zamankinden daha iyi oyuncu potansiyeli var. Firaxis’in doğru yaptığı şey: vidalama olmadan oyunun fleshed olan ince alanları. Barışçıl olmak, artık pasif olmak anlamına gelir.

Künyesi
Yayımcı

2K Games, Aspyr

Yapımcı

Firaxis Games, Aspyr

Çıkış Tarihi

08 Temmuz 2013

Platformlar

PC, Mac O/S, Linux

Oyun Türü

Strateji Oyunu

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.0
9.1
Aldığı Puanlar

Civilization V sunumu için CIV-4 ‘ün hala ana gövdesi duruyor. Civilization V: Brave New World strateji oyunları ile yeni bir grafik yakalamış. Sesler iyi ama oyunu çok uzun sürelerle oynamamaya çalışın.

9.0
Editörün Puanı
9.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...