İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Civilization V İncelemesi ve Sistem Gereksinim Bilgileri
İnceleme

Civilization V İncelemesi ve Sistem Gereksinim Bilgileri

Yazar: 9 Şubat 2016

Strateji fanatikleri Sid Meier’in hazırladığı oyunlar yüzünden yüzlerce saatini bilgisayar başında kaybetmiştir ve öyle görünüyor ki daha fazla zamanını kaybetmeye devam edecekler. Dünya eğemenliği, güçlü, zengin ve mutlu bir imparatorluk, evet yanılmadınız yeni çıkan Civilization V‘ten bahsediyoruz. Bu sıratabanlı strateji oyunu ömrümüzden saatleri ve geceleri bizden çalacak, uykusuz geceler bizi bekliyor.

Civilization V Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi XP (SP3), Windows Vista (SP2), Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4300 1.8 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3600+ 2.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 2600 XT ya da NVidia GeForce 7900 GS veya üzeri en az 256 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 8 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Oynanış:

Yeni başlayanlar için Civilization V hakkında söyleyeceğimiz bazı bilgiler var, serinin önceki oyunlarındaki gibi oyuna tek şehir ile başlayıp harita üzerinde genişlemeye çalışıyoruz. Oyuna başlamadan önce 18 lider arasından liderinizi seçiyorsunuz (eğer oyunun özel baskısını steam üzerinden satın aldıysanız 19 tane liderden birini seçebilirsiniz). Seçebileceğiniz her bir liderin kendine göre farklı özellikleri var, kendi oyun tarzınıza göre en iyi olanı seçmenizi tavsiye ederiz.

Örneğin Amerikan üniteler daha uzağı görebiliyorlar, İngilizler denizlerdeki hakimiyetlerini üstün kılacak farklı özelliklere sahipler. Kaynakları toplayıp, kendinize uygun müttefikler bulup, ekonominizi güçlendirip, doğru zamanda size en çok fayda getirecek ülke topraklarına saldırı yapmak ve bilimsel gelişmelerde hızlı bir şekilde ilerleyecek ayarlamaları gerçekleştirmek oyunu size kazandıracak temel prensipler.

Tarihin akışına göre yeni bilimler ve bunun ışığında yeni üniteler, binalar ve şehirlerimize dünya harikaları yapıp medeniyetimizi güçlendiriyoruz, tabi bu arada diplomasiyi de unutmuyoruz. Güçlü ittifaklar oluşturup dostlarımızın umudu düşmanlarımızın korkusu oluyoruz. Yeni şehirler kurarken etraftaki stratejik kaynaklardan en fazla yararlanacak şekilde kurduğunuza dikkat etmelisiniz.

Oyunu kazanabilmeniz için ise 4 ana yol var. Birincisi tüm haritaya hakim olmak. İkincisi teknolojik ilerlemeyi yapıp uzay gemisi için gerekli parçaları yapıp Alpha Centauri ye gitmek. Üçüncüsü diğer tüm ülkeler ile müttefik olup Birleşmiş Milletler’de diplomatik galibiyet oyu almak ve nihayet dördüncüsü kültürel gelişimi dünyanın gıpta edeceği derecede yüksek tutup Utopya Projesi diye bir projeyi araştırıp hayata geçirmek.

Ara Yüz:

Civilization V’in kullanıcı dostu ara yüzüyle birkaç tıklama ile istediğiniz en karışık işlemleri bile kolayca yapabiliyorsunuz. Örneğin bir ünite boşta ise ana ekranınızdaki bir tuş size gerekli uyarıyı çok kolay anlaşılır bir şekilde sunacaktır. Eğer bilimsel araştırmanız bitti ise yeni bir bilimsel araştırmayı başlatmanız için gerekli menü ana ekrana gelecektir, tek tuşla laboratuvar kısmına girip diğer araştırmaya devam edebilirsiniz.

Önemli uyarılar sizin hemen dikkatinizi çekecek şekilde ana ekranın sağ köşesine gelecektir, bu uyarıları kapatmak o kadar kolay ki farenizin sağ tuşuna basmanız uyarının silinmesi için yeterli olacaktır. Size gerekli olan tüm uyarıları ve bilgileri ana ekrandan çok kolay bir şekilde tek tuşla yönetebilirsiniz. Yanlız şunu da söylemeden geçemeyeceğim, Civilization hayranları yeni oyunda bir eksiklik olduğunu hemen farkedecekler, bahsettiğim özellikler din ve casusluk, eminim ki birçok oyuncu da benim gibi bu eksikliği oldukça fazla önemseyecektir.

Civilization V İnceleme

Taktik Savaşlar:

Civilization V’teki diğer bir iyileştirme de sınırlarda gerçekleşmiş. Sınırlar kare yerine altıgen olarak ayrılmış ve bence altıgen oldukça güzel duruyor. Ayrıca taktik savaşları için daha uygun bir seçim. Eski oyunlarda ordunuzu tek bir kareye sıkıştırabiliyordunuz, artık bunu yapamıyorsunuz. Eskisinden daha dikkatli olmak zorundasınız, çünkü her bir ünitenin arazi zayıflıkları ve üstünlükleri var.

Ünitelerin birbirlerine karşı zaafları ve avantajları var. Örneğin atlı birliklere karşı mızraklı birlikler çok üstün. Bu da oyunda taş makas ve kağıt bağlantısı oluşturmuş. Artık üniteleriniz kazandığı savaşlardan tecrübe puanı alıp seviye atlayabiliyor.

Her yeni seviyede seçebileceğiniz oldukça fazla seçenek var. Bu da tecrübeli ünitelerinizi öldürmeden oynama arzusu veriyor, her tecrübeli ünitenin zafer için size oldukça fayda sağlayacağını söyleyebilirim. Zaman ilerledikçe bilimsel araştırmalarınızdan yeni savaş üniteleri keşfettikçe eski tecrübeli ünitelerinizi bir miktar altın ile yeni ünitelere çevirebilirsiniz.

Civilization V Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi XP (SP3), Windows Vista (SP2), Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q6400 2.13 GHz. ya da AMD Phenom 9600B Quad-Core 2.3 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4830 ya da NVidia GeForce 9800 veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 8 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Multiplayer:

Civilization V’te çok oyunculu seçenek var, ama oynayabilmek oldukça sabır gerektiriyor. Oyuna başlamadan önce ince ayarlar da yapabiliyorsunuz. Rastgele haritalar, birçok uygarlık seçeneği ve diğer birçok seçenek oyuna her başladığınızda taze bir oyun görünümü vermesi için yeterli.

Eğer oyunda Muhteşem Süleyman’ı (Osmanlı) seçerseniz oyunun inanılmaz hoş melodileri sizi sizden alacaktır. Mehteran, ney, birden bastıran ud , Ceddin Deden, gel gör beni aşk neyledi melodileri otantik ve fantastik ortamlara gitmenizi sağlıyor. Oyunda bölgesine göre gelen ses efektleri de oyunun atmosferini oldukça iyi tamamlamış. Her liderin kendi dilinde konuşması harika düşünülmüş.

Grafikler:

Civilization V’teki grafikler sıratabanlı oyun için muhteşem denecek kadar iyi. Denizler dağlar aklımda kalan güzel görseller. Her neyse, uzun zamandır beklenen oyun elimde ve birkaç gündür aralıksız oynuyorum, oyun atmosferi öyle bir çevreledi ki beni nerdeyse uyumaya gitmeyeceğim.

Son Sözler:

Son söz olarak diyebilirim ki Civilization V 5. defadır çıksa da diğer oldukça başarısız olan sıra tabanlı strateji oyunlarına göre 10 numara bir oyundur.

Künyesi
Yayımcı

2K Games, Aspyr Media

Yapımcı

Firaxis Games

Çıkış Tarihi

21 Eylül 2010

Platformlar

PC, Mac OS X, Linux

Oyun Türü

Strateji Oyunu

Oyun Motoru

Firaxis LORE

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.7
Aldığı Puanlar

Sanal da olsa dünya hakimiyeti sağlamak, diğer medeniyetleri yola getirmek ve onlara hükmetmek gibi bir arzunuz var ise Civilization V uzun süre sizi bilgisayar başından kaldırmayacak ve sizi fazlasıyla oyalayacaktır.

8.5
Editörün Puanı
8.7
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments