İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Cleopatra: Riddle of the Tomb İnceleme

Cleopatra, güzelliğiyle dillere destan, bir çok kralı ve komutanı (Sezar dahil) güzelliğini kullanarak kendine bağlamış efsanevi son firavun, dersek inanmayın! Çünkü bunların hepsi; Yalan!

Yukarıda bahsettiğimiz bilgilerden, son firavun olmasının dışındakiler tam anlamıyla tarihi bir yanılgı. Birçok dili, ana dili gibi konuşabilen Cleopatra oldukça zeki, fakat sandığımız gibi dünyalar güzeli bir kadın değildi. Kısa boyu, açık göz ve ten rengi ile aslında çok sıradan bir görünüme sahipti. Çünkü o, bir Mısır kraliçesi olmasının yanında Yunan soyundan gelmekteydi ve bu da onun açık tenli olmasının başlıca sebeplerinden biriydi.

İskenderiye’de doğan Cleopatra, babasının vasiyeti üzerine kardeşi ile evlenerek 18 yaşında tahta çıktı. O zamanlar, Mısır toplumuna karışmak istemeyen Yunanlılar kendi soylarından gelen insanlarla evlenirlerdi. Fakat eşi aynı zamanda kardeşi olan Ptolemaios tarafından yönetimden uzaklaştırılıp sürgüne gönderildi. Aradan yıllar geçti ve Cleopatra memleketine Sezar ile birlikte dönüş yaptı. Bu dönüşle birlikte Cleo’nun (Affınıza sığınarak yazının geri kalanında Cleopatra’ya Cleo diyeceğiz, artık o bizim kankamız : ) eşi Nil sularında bilinmeyen bir nedenden dolayı boğuldu ve kardeşinin ölümü üzerine Cleo tahta çıktı. O sıralarda Sezar’dan bir oğlu olan Cleo, oğlu Sezarius’u da yanına alıp Roma’ya gitti. Bu gidişin amacı en büyük hayali olan iki imparatorluğu birleştirip, tüm dünyaya sahip olmaktı. Fakat Sezar’ın ölümü üzerine bu hayallerinden vazgeçmek zorunda kaldı ve bu ani ölüm üzerine ülke kaosa sürüklendi. Ülke, tahta geçen Sezar’ın yeğeni Octavio ve Marcus Antonius arasında ikiye ayrıldı. Marcus doğuyu yönetmeye başladı ve ilk işi Mısır’ı ziyaret etmek oldu. Bu ziyaretinde Cleo’ya aşık olan Marcus, Octavio’ya savaş açtı. Yapılan savaşta Cleo ve Marcus yenik düşerek kaçmak zorunda kaldılar. İskenderiye’deki sarayına dönen Cleo, güya intihar etti ve 39 yaşında iken öldü. Ama unutmayın ki;

Tarihi Kazananlar Yazar…

Bugüne kadar pek çok esere konu olan Cleo şimdi de bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Cleo’nun hayatı aslında binlerce yıllık bir yanılgıydı bizler için. O çocukluğunu yaşayamamış daha 18 yaşında iken tahta geçip, kaos içerisindeki bir ülkenin yükünü üzerine almak zorunda kalmış dahası kardeşi ile evlenerek saçma bir aile geleneğine alet olmuştur. Ve sandığınız kadar güzel olmadığından tüm Cleo fanlarını hayal kırıklığına uğratmıştır. Ne diyelim;

Efsanelere İnanmayın…

Cleo’yu anlatan Cleopatra: Riddle of the Tomb Mısır temalı oyunlardan aşina olduğumuz Kheops Studio tarafından yapılmıştır. Oyun Kheops’dan çıktığı için diğer oyunları ile benzerlik göstermekte. Örneğin envanter yapısı hemen hemen aynı diyebiliriz. Oyuna burç aynı zamanda profil seçimi ile başlıyoruz. Oyun seçtiğiniz burca ve profile göre değişiklik gösteriyor. (Profillerimiz ise belli Mısır Tanrılarından oluşmakta.) Bunun dışında bu konu hakkında elimizde şu anda çok fazla bilgi yok.

Cleopatra: Riddle of the Tomb İnceleme

Oyunumuz birincil şahıs bakış açısından ve tıkla-ilerle tarzında oynanıyor. İmlecimiz ekranın ortasında sabit ve bok böceği şeklinde. İmlecin sabit olması diğer Kheops oyunlarında da olduğu gibi yine hoş olmamış. İnsanın gerçekten midesini bulandırıyor. Kheops’un sabit imlece neden bu kadar çok taktığını anlayabilmiş değiliz. Ana menümüz ise tamamen 3 boyutlu ve oldukça güzel. Menü olarak Cleo’nun odasını kullanmışlar. Bu oda içerisinde bulunan bir takım eşyaları kullanarak ayarlarımızı yapabiliyoruz. Örneğin bir sazın tellerini kullanarak ses ayarlarını yapmamız gibi.

Bulmacalar genelde Al-Götür-Uygun Yerde kullan tarzında. Ama bunun dışında çeşitli bulmacalara da rastlayacaksınız tabi ki. Ayrıca envanteri kullanarak nesneleri parçalayıp, yerlerine yenilerini yapabileceksiniz. Eminiz diğer Kheops oyunlarından hatırlayacaksınızdır.

Antik Mısırın Kalbine Dalın…

Grafikler oldukça gerçekçi ve detaylı. Mısır’a özgü mekanlar çok güzel yansıtılmış. Mesela İskenderiye Fenerini çok beğendik. Keşke gerçeğini de görebilmek mümkün olsaydı 🙂 Ayrıca hiyeroglifler ve Mısır’a özgü freskolar da oldukça güzel diyebiliriz. Fakat gördüğümüz bir eksiden bahsetmek istiyoruz. Oyunda bir sahnede savaş sonrası mahvolmuş bir yerdesiniz, etrafınızda ölüler var fakat siz onları ilk bakışta fark edemiyorsunuz. Çünkü mekanda bulunan cesetler neredeyse mekanla özdeşleşmiş durumdalar. Ortalıkta ne kan var ne de başka bir şey. Yani savaşın o soğuk atmosferini hissetmeyi bırakın cesetleri bile göremiyorsunuz. Bunun dışında gözümüze batan başka bir şey olmadı.

Biraz da karakter modellemelerine değinecek olursak yukarıda da dediğimiz gibi oyunu birinci şahıs bakış açısından oynuyoruz. Dolayısıyla oyun içerisinde yönettiğiniz karakteri görmek mümkün olmuyor. Yalnızca ara videolarda görebiliyoruz. Fakat diğer karakterler ile etkileşim içerisinde olacaksınız. Oyundaki başlıca karakterlerden bahsedecek olursak;

Cleopatra: Oyunumuzun ana karakteri. Zaten oyunda Cleo’nun kaderini anlatan tarihi bir macera oyunu.

Thomas: 20’li yaşlarda Keldanili bir genç olan Thomas, oyundaki önemli karakterlerden biri. İskenderiye’ye gelen Thomas, Akkad’ın yanında astronomi dersleri almaya başlar. Akkad ise kral ailesinin astronomudur. Fakat Thomas sadece bir öğrenci ve çırak değil aynı zamanda bu ailenin de bir üyesi sayılmaktadır. Akkad’ın diğer bir öğrencisi ise kızı Iris. Thomas, zaman geçtikçe Iris’e aşık olur. Thomas’ın kaderi ise astronom olmak ve Iris’le evlenmektir. Ayrıca sivil savaş ve Mısır’ın fethi de ilgisini çekmekte.

Iris: Astronom Akkad’ın kızı ve oyundaki önemli karakterlerden bir diğeri. İskenderiye’de babası ile birlikte yaşamakta. Annesinin ölümü üzerine babası kendini tamamen kızına adamıştır ve ona çok iyi bir eğitim vermiştir. Iris, astronomi biliminin en iyilerinden sayılmaktadır. Thomas, İskenderiye’ye geldiğinde ilk başta ona güvenmez fakat daha sonraları ısınır ve onunla beraber çalışmaya başlarlar. Geceleri yıldızları izlerler ve kendilerini diğer dünyaya adarlar.

Ayrıca oyundaki diğer önemli karakterler; müzisyen Kordax ve Timsahların Tanrısı! Sobek.

Cleopatra Sizi Çağırıyor…

Oyundaki seslendirmeler oldukça başarılı. Karakterlerin sesleri kişiliklerine iyi yansıtılmış. Arka plan sesleri de o derece başarılı ve bulunduğunuz ortama uyum sağlamakta. Yani kendinizi yalnız hissetmiyorsunuz. Müziklerden bahsetmeye gerek var mı bilmiyoruz ama Kheops bu işi biliyor. Her zamanki gibi sizi Mısır’a özgü muhteşem müzikler bekliyor.

Mısır’ın Kaderi Sizin Ellerinizde!

Cleopatra A Queen’s Destiny, tam anlamıyla tarihi yansıtan bir oyun. Kheops Studio Mısır kültürünü, tarihini ve öğretilerini kullanarak önümüze oldukça lezzetli bir oyun sunuyor. Cleo’nun yaşamını merak edenler için oldukça faydalı olacak bu oyunu herkese tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda normalde göremeyeceğimiz İskenderiye Fenerini ve kütüphanesini görmek istiyorsanız bu oyunu mutlaka denemelisiniz.

Yapımcı: Nobilis
Dağıtıcı: Kheops Studio
Çıkış Tarihi: 2007

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments