İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Cuphead Oyun İnceleme
0
İnceleme

Cuphead Oyun İnceleme

Yazar: 5 Aralık 2018

Bugünkü inceleme konumuz devamında minimum sistem gereksinim bilgilerini de bulabileceğiniz Cuphead oyunu arkadaşlar. Bazı oyunlar vardır ki stresli olduğumuzda onları oynamak bizleri rahatlatır ve sakinleşmiş hissederiz. Oyuncuyu zorlamayan mekanikleri ve göz yormayan grafikleriyle bir terapi gibidir bu oyunlar. İşte Shoot’em Up (Hepsini Vur Kır Parçala Döv vs. vs.) türündeki Cuphead o oyunlardan biri değil.

Aslında biraz öyle. Ama tam olarak değil. Bu oyunu gerçekten bir yerlere koymakta zorlanıyorum. Tek bir gerçek var ki o da ne kadar sinirlenirsem sinirleneyim, bir bölümü geçmek için ne kadar uğraşırsam uğraşayım bir şekilde beni saatlerce ekrana kilitlemeyi başaran bir oyun oldu Cuphead. Cuphead’i o kadar çok sevdim ki, tarafsız bir inceleme yapamamaktan korkuyorum açıkçası. Hadi deneyelim.

Studio MDHR tarafından önceleri çok küçük bir ekiple yola koyulan Cuphead, bizlere ilk tanıtıldığında nostaljik bir duygu yaşatan grafikleriyle ilgimi çekmeyi başarsa da ”shoot’em up” türündeki oyunlarla pek aram olmadığı için yeterince heyecanlanamamıştım.

İlk gördüğüm şeyin aslında NES konsollarında saatlerimizi harcayan MegaMan, Adventure Island gibi oyunlardan biri olduğuna emin gibiydim. Bizlerle birlikte oyun zevklerimiz de gelişiyordu ve hayır, Cuphead kesinlikle bana göre bir oyun değildi.

Çıkışını gerçekleştirmesiyle birlikte çok hızlı bir şekilde büyüyerek Cuphead aniden herkesin oynadığı ve beğendiği bir oyuna dönüşmüştü. Bu durumu gerçekten anlayamamıştım çünkü Cuphead’in bana göre 1930 yıllarından kalma tatlı grafikleri dışında pek de özel bir yanı yok gibiydi.

Yanılmışım. Cuphead harika, Cuphead emek, Cuphead hayat, Cuphead mutluluk… Hiç düşünmeden topluluk psikolojisine uyarak oyunu deneme kararı aldım. Oyuna başlayana kadar bir macera platform oyunu olduğunu düşünüyordum ama sürekli Dark Souls ile karşılaştırma haberleri de gözümden kaçmıyordu.

Oyunun zor olmasına hazırlıklıydım ancak yıpranmış olan platform yeteneklerimin ne kadar kötü bir hale geldiğini bir tokat gibi yüzüme vurdu Cuphead. Peki nedir bu öve öve bitirilemeyen Cuphead? Sonunda daha fazla uzatmadan ağzımdaki baklayı çıkartıyorum.

Hikayesi:

Cuphead bir shoot’em up (Sıka sıka ilerle) platform oyunu. Bu türe geçmişinizden alışkın olduğunuzu düşünebilirsiniz. Biraz öyle ancak Cuphead farklı sistemlerle bizlere sanılanın aksine değişik bir oyun sunuyor. Bunlara birazdan değineceğim.

Cuphead oyunundaki ana karakterlerimiz Cuphead ve yakın dostu Mughead zar atarak kumar oynamayı çok seviyorlar. Elder Kettle (Yaşlı su ısıtıcısı. Evet su ısıtıcısı.) ile birlikte yaşayan bu iki dostumuz Şeytan’ın kumarhanesinde yine zar atmaktadırlar. Şanslı bir günlerinde kumarhanenin sahibi Şeytan çıkar ve karakterlerimizle zar atmak ister.

Teklifi ise basittir. ”Kazanırsanız kumarhaneme sahip olursunuz ancak kaybederseniz ruhlarınızı alırım”. Bizim tezcanlı dostumuz Cuphead, Mughead’in onu engellemeye çalışmasına rağmen hiç düşünmeden teklifi kabul eder. Sonra kazanırlar ve kumarhaneye sahip olurlar. Oyunumuz burada bitiyor…

Tabi ki böyle olmuyor. Şeytan kumarda hiç kaybeder mi? Karakterlerimizi yeniyor ancak Cuphead ve Mughead ruhlarının alınmaması için Şeytan’a yalvarmaya başlıyorlar. Şeytan da onlara diğerlerinin ruhlarını toplaması için bir görev veriyor.

Cuphead oyunumuz iki dostumuzun etraftaki birbirinden yaratıcı karakterlerden ruhlarının alındığına dair kontratları toplamasından ibaret. Fakat o kadar basit değil. Hikayesi aslında oyunun çok geri planında kalıyor ancak yine de spoiler vermek istemiyorum. Oynayın, beğenin. Pişman olmayacaksınız.

Oynanış:

Cuphead oynanış mekanikleri klasik bir platform oyunu gibi. Yürüme, zıplama, eğilme, ateş etme gibi basit komutlar bulunuyor. Ancak karşılaştığımız yaratıklar ve patronlar o kadar güçlü ki, tüm bunları birbiriyle uyumlu biçimde kullanmak oldukça zor oluyor. Bunların dışında oyunda aynı zamanda çeşitli ateş etme mekanikleri de bulunuyor.

Run’n Gun (Koşa sıka ilerle) bölümlerinde topladığımız altınlarla oyunun ana haritasındaki marketten çeşitli silahlar alabiliyoruz. Bunlar farklı durumlarda gerçekten çok fazla işimize yarıyor. Tabi altınla yalnızca silah değil aynı zamanda pasif özellikler de alabiliyorsunuz.

Bu pasif özellikler olmadan Cuphead gerçekten bir eziyet olabilirdi. Ve bir de süper gücümüz bulunuyor. Eğer yaratıklara vururken belli bir miktar puan biriktirirsek bunların tamamını bir büyük saldırı yapmak için kullanabiliyoruz. Özellikle defalarca öldükten sonra tekrarlamaktan bıktığımız sekansları büyük bir hasar ile bitirmek için bu özel saldırılar büyük önem taşıyor.

Cuphead gerçekten bundan ibaret. Büyük yaratıkları döv, ruhlarının kontratını al ve ilerle. Peki bu kadar basit mekaniklere sahip bir oyun neden bu kadar beğenildi? Çünkü Cuphead muhteşem yaratılmış patronlara sahip (İngilizcede ”boss” olan patron).

Her birinin kendine ait özel saldırıları ve mekanikleri var. Birini devirmek için onun tüm saldırılarını öğrenmek ve hazırlıklı olmak gerekiyor. İlk başlarda bu sistemin klasik arcade oyunlarında olduğu gibi kendini tekrar edeceğini düşünüyordum ama hayır. Cuphead beni bu konuda da şaşırttı.

Ne kadar ezberlerseniz ezberleyin karşınızdaki yaratığın bir sonraki hamlesini yalnızca tahmin edebiliyorsunuz. Bu mekanik oyun başında kendini pek hissettirmiyordu. Ancak ilerledikçe çeşitlilik o kadar arttı ki, bir süre sonra kafam karışıp kendime küçük molalar vermeye başladım (Buradan Honeycomb Herald bölümüne selamlarımı iletiyorum).

Cuphead oyununu bir de arkadaşımla birlikte denemeye karar verdiğimde aldığım zevk bambaşkaydı. Aynı yaratıklarla savaşıyordum ancak sanki oyunun eksik olan yönü tamamlanmıştı. Cuphead kesinlikle arkadaşlarınızla birlikte oynamanız için tasarlanmış bir oyun.

Birlikte her şeyin daha kolay ve daha eğlenceli olduğunu fark ediyorsunuz. Her şeyi bir kenara bırakırsak birlikte sinirlenmek ve bölüm geçildiğinde zaferi birlikte yaşamak bambaşka bir duygu. Cuphead verilen emeği mükemmel duygular ile ödüllendiriyor.

Grafikler:

Şu ana kadar anlattıklarım belki sizlere Cuphead’i zor ve insanı sinir küpü eden bir oyun olarak gösteriyordur. Çoğu zaman öyle yapıyor evet kendileri. Ancak Cuphead’i Cuphead yapan şeylerin tamamı bunlar değil. Ah o tatlı grafikleri yok mu? Ah o müzikleri yok mu?

Cuphead’den gözlerinizi alamayacaksınız…

Evet Cuphead’in bu kadar popülerleşmesindeki en büyük payı bizlere eski çizgi filmleri hatırlatan grafikleri alıyor. Özellikle 1930 yıllarındaki siyah beyaz Mickey Mouse çizgi filmleriyle müthiş benzerlik gösteriyor. Benzerlik bir kenara dursun adamlar zaten buna ulaşmaya çalışmışlar.

Cuphead, bölüm tasarımlarıyla bu sanatsal çizgi o kadar iyi oturmuş ki, karşınızda hiç göz yormayan ve oynadıkça oynayaşınızın geldiği bir oyuna dönüşmüş. Renk paleti kesinlikle bizim dönemimize ait değil. Normalde oyunlar için bu kötü bir özellik olarak söylenebilir fakat Cuphead’in doğası da bizim dönemimize ait değil.

Müzikler:

Cuphead’de müzikler de tıpkı görsellik gibi nostaljik bir hava taşıyor. Her haritanın ve her patronun kendine ait bir müziği var. Çok uzun süren savaşlarda tekrar eden müzik sinir bozucu olabiliyor. Fakat bölümü geçmeye o kadar çok odaklanıyorsunuz ki bu çoğu zaman dikkat etmediğiniz bir şey oluyor.

Özellikle müziklerin akılda kalıcı olması için çok uğraşılmış. Daha şimdiden YouTube üzerinde Cuphead müziklerini çalan müzisyenler var (Undertale de zamanında Megolovania müziği ile oldukça ilgi çekmişti). Bunun ileride de artacağını tahmin ediyorum.

Cuphead bana sorarsanız 2017’nin en başarılı yapımlarından biri. Her sisteme ve her yaşa hitap etmesi ona bir avantaj sağlıyorken üstüne bir de özgün yapısıyla tadından yenmez bir oyun oluyor.

Cuphead oynarken her ne kadar kendimi tutamayıp defalarca oyun kumandasını kıracak seviyeye gelsem de oyun bittikten sonra bunları tatlı duygular olarak hatırlıyorum. Cuphead oynadıktan sonra parmaklarınızı soğuk suya yatırmayı unutmayın. Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere…

Künyesi
Yayımcı

Studio MDHR

Yapımcı

Studio MDHR

Çıkış Tarihi

29 Eylül 2017

Platformlar

PC, XBox One, Mac OS

Oyun Türü

Aksiyon, Shoot'em Up (Hepsini Vur), Bağımsız Yapımcı

Oyun Motoru

Unity Engine

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Sistem Gereksinimleri

Cuphead Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32-Bit işletim sistemi

İşlemci: Intel Core 2 Duo E8400 3.0 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 6000+ 3.0 GHz.

Ram: 2 Gb. bellek miktarı

Ekran Kartı: AMD Radeon HD 3870 ya da NVidia GeForce 9600 GT veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı

DirectX: DX 9.0c

Harddisk: 20 Gb. boş alan.

Artı Yönleri

Tatlı mı tatlı, bizleri eskiye götüren grafikler,

Çabuk adapte olunabilen oynanış,

Akıcı oyun yapısı, başından kalkamıyorsunuz,

Arkadaşlarla oynamak için birebir.

Eksi Yönleri

Hikaye, oynanışın bir nebze gerisinde kalıyor,

Müzikler bir süre sonra sinir bozabiliyor,

Türünden dolayı her oyuncuya hitap etmeyebilir.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Cuphead mutlaka oynanması gereken bir oyun. Günümüzde özgün yapımları görmekte oldukça zorlanıyoruz. Cuphead içimizdeki eskiye olan özlemi ortaya çıkartıyor. Oyun zevkiniz ne olursa olsun bu oyuna mutlaka bir şans tanımalısınız.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...