İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Dark Raid Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Minimum ve önerilen aistem gereksinimleri ve incelemesini ele aldığımız Türk yapımı Dark Raid oyununun da içinde olduğu sektörde yaşanan hareketlilik beni oldukça sevindiriyor. Kısa bir süre önce Monochroma bizi oldukça memnun bırakmıştı, onun hemen bir hafta sonrasında ise yine bir indie Türk yapımı karşımıza çıkıyor. Oyunumuzun ismi Dark Raid, kendisi uzay gemisinde geçen bir FPS oyunu. Oyunu Vector Games isimli bir Türk yapımcı firma geliştirmiş ve bu ekip sadece 3 kişiden oluşuyor, tabii ki dışardan da biraz yardım almışlar bazı konularda…

Hikayesi:

Türk yapımı Dark Raid oyunumuza bir uzay gemisinde başlıyoruz, Muddy isimli bir robotu kontrol ediyoruz. Bir metal parçasına kaynak yaparken, hemen yanımızdaki makinaya bir parça yerleştirmemiz isteniyor. Gemide biraz dolaştıktan sonra istenen parçayı buluyor ve makinaya yerleştiriyoruz. Olanlar oluyor, birşeylerin yolunda gitmediğini fark ediyoruz. Robotumuzun ekranı bir anda karıncalanıyor ve kararıyor.

Biraz sonra sistemimiz kendini yeniliyor ve uzay gemisindeki patlama sonrasında yaşanan olaylara şahit oluyoruz. Evet oyunda bir robotu kontrol ediyoruz demiştim, gemide patlak veren olay sonrasında bir anda tüm robotlar düşman kesiliyor ve hepsini tek tek öldürmemiz gerekiyor, evet hikayemiz kısaca bundan ibaret. Yapımcı Vector Games oyunun retro oyunların havasını taşıdığını ve yüksek derecede eğlence vaad ettiğini söylemişti, bakalım durum gerçekten de öyle mi?

Dark Raid Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi >Windows XP (SP2), Windows Vista, Windows 7, Windows 8 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel 2.00+ GHz. ya da emsali AMD veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon X1600 ya da NVidia GeForce 6500 veya üzeri Shader Model 3.0 destekli ekran kartı.
Harddisk 4 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Oynanış:

Öncelikle oyuna zorluk seviyesini seçip Dark Raid oyununa başlıyoruz. Şimdi neden böyle bir giriş yaptım; çünkü hangi seviyeyi seçerseniz seçin oyun kesinlikle çok zor! Bunun sebeplerini yazının ilerleyen bölümlerinde ayrıntılı izah edeceğim. Yapımcı firma oyunun Retro oyunların havasını taşıyacağını söylemişti demiştim, peki ya nedir bu Retro FPS oyunları?

Efendim öncelikle günümüz oyunları gibi gerçekçilik vaad etmezler, sadece 2-3 silah taşıma zorunluluğumuz yoktur. Eğlenceli oynanış sunmasının yanında , genellikle kapıları açmak için key card olayı (Yellow card- Blue Card vs.) mevcuttur bu oyunlarda. Örnek vermek gerekirse Duke Nukem 3D, Quake 1-2 ve Doom 1-2 örnek olarak gösterilebilir. Dark Raid tüm bu saydığım özellikleri içerisinde barındıran bir oyun olmuş, kısacası Vector Games bu yönden oyuncuya verdiği sözü tutmuş diyebilirim…

Oyunun tamamı bir uzay gemisinde, kapalı alanlarda geçiyor…

Oyunun tamamı uzay gemisinde geçiyor, yani maalesef oyun boyunca kapalı alanlarda-dar koridorlarda gezinmeye mahkum oluyoruz. Mekanların birbirini fazla tekrar etmemesi bu konuda can sıkıntımızı biraz alıyor diyebilirim. Oyunda 7 adet silah taşıyabiliyoruz. Bunlar; lazer silahı-pompalı tüfek-sniper-bazuka-otomatik silahlar olarak karşımıza çıkıyor. Tıpkı bizim taşıdığımız silahları düşmanlarımız da kullanabiliyor.

Dark Raid Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri

Oyunda alternatif yollar var gibi görünse de tek bir yoldan ilerleyebiliyoruz. Dark Raid’de otomatik save olayı olmadığı gibi maalesef oyunu istediğimiz yerde de kaydedemiyoruz. Oyunu kaydetme konusunda oyuncuya sıkıntı çıkaran bir durum ve anlamak güç. Neden oyuna adam akıllı bir kaydetme seçeneği eklenmesin ki? Oyunu sadece belli-başlı mavi disket şeklinde karşımıza çıkan save yerlerinde kaydedebiliyoruz.

Bizleri yaklaşık 6-7 saatlik senaryo boyunca çok tempolu bir oynanış bekliyor. Bir de karşımıza zaman zaman robot biçimli küçük heykelcikler çıkıyor. Bu heykelcikleri toplayıp yeni güçlere sahip oluyoruz. Örnek vermem gerekirse jet pack, sprint ve çift zıplama özelliklerini söyleyebilirim. Silindir şeklindeki sağlık paketleri ile sağlığımızı yeniliyoruz, bunun haricinde tıpkı sağlık paketleri gibi koruyucu zırhları da toplayıp sağlığımıza can katıyoruz .

Bir de bazı kapıları açmak için hack yapmak gerekiyor, bu hack işlemi sadece doğru zamanlama yapmakla mevcut ek bir işlem gerektirmiyor. Oyuna bazı zorlama bulmacalar eklenmiş. Belki de oyuna farklı bir hava katma uğruna yapılmış olabilirler ama sadece can sıktığını hatta zaman zaman insanı sinir ettiğini bile söyleyebilirim.

Dark Raid Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows XP (SP2), Windows Vista, Windows 7, Windows 8 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel 3.00+ GHz. ya da emsali AMD veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon HD 6770 ya da NVidia GTX 550Ti veya üzeri Shader Model 3.0 destekli ekran kartı.
Harddisk 4 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Grafik ve Sesler:

Grafikler oyunun en güçlü halkası, çok mükemmel olmasa da başarılı ışıklandırmalar ve çeşitli görsel efektlerle göze gayet hoş görünüyor…

UE grafik motoruyla yapılan oyunun grafikleri hiç fena değil…

Silah sesleri, karakter seslendirmeleri ve genel seslendirmeler olarak ortalama diyebilirim. Oyunun müzikleri ise tempolu oynanışa uygun seçilmiş ve kulağa hoş geliyor.

Sonuç Olarak:

Oynanabilirlik açısından buglar insanı bezdirebiliyor. Oyunun genellikle dar koridorlarda geçmesine ve zor oynanışa bağlı olarak en düşük seviyede bile oynasanız bir kaç ateş isabet aldığınızda ölebiliyorsunuz.

Son zamanlarda oynadığım en iyi oyun olmasa da, bütün eksiklerine ve hatalarına rağmen son zamanlarda oynadığım en zevkli-eğlenceli FPS oyunlarından biri olduğunu söyleyebilirim. Oyunun eğlenceli oynanışı bitirdikten sonra beni yeniden oynamaya teşvik etti, ayrıca oyunun senaryo kısmını bitirdikten sonra multiplayer modlarına da göz atmanızda fayda görüyorum…

Künyesi
Yayımcı

Vector Games

Yapımcı

Vector Games

Çıkış Tarihi

03 Haziran 2014

Platformlar

PC

Oyun Türü

Aksiyon, FPS

Oyun Motoru

Unreal Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
7.8
Aldığı Puanlar

Özlem duyduğumuz eski retro oyunların havasını taşıyan yaklaşık 6-7 saat boyunca tempolu ve zevkli oynanışı olan, dilerseniz Türkçe olarak da oynayabileceğiniz eğlenceye odaklı bir oyun olmuş Dark Raid.

7.5
Editörün Puanı
7.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...