Hoşgeldiniz...
Dark Souls 3: Ashes of Ariandel DLC İnceleme
Dark Souls 3: Ashes of Ariandel DLC Oyun İncelemesi
İnceleme

Dark Souls 3: Ashes of Ariandel DLC İnceleme

Yazar: 7 Ocak 2019

Bugün Dark Souls III: Ashes of Ariandel DLC’sini inceleyeceğiz arkadaşlar. Souls serisinin kendine has bir yapısı vardır, zordur, cezalandırır. Ama aynı zamanda sizi hatalarınızdan ders almaya iter, yeni ve cesur şeyler denemenizi sağlar. Bazen çok küfür ettirir, bir şeyleri kırmak istersiniz, ama o boss’u kestiğinizde hissettiğiniz başarı duygusunu bir başka oyunda bulamazsınız.

Serinin diğer oyunlarına kıyasla biraz daha kısa olan Dark Souls 3’ün bildiğiniz gibi iki adet hikaye DLC’si çıkacağı söylenmişti. Bu DLC’lerden birincisi olan Ashes of Ariandel teşrif etti, bakalım nasıl olmuş?

Kısa bir durum raporu vermem gerekirse, onlarca kez öldüm ve çok kızdım. Dark Souls 3: Ashes of Ariandel DLC genel anlamda hoşuma gitse de bazı noktalarda eksik kaldığını görmek biraz üzdü beni. Başta oyun süresinin kısalığı, boss savaşlarının az ve yetersiz olması, tek başına fiyatının bu içerik için fazlalığı, DLC’nin temel sıkıntılarını oluşturuyor.

Bu durumu göz önünde bulundurduğumuzda çok rahat söyleyebilirim ki Souls serisinin en yetersiz DLC’si Ashes of Ariandel’dir. Ama bu durumu sakın DLC kötü olmuş olarak algılamayın. İçinizdeki Dark Soul açlığını gideremese de köreltmeyi başarıyor.

Öncelikle söylemem gerekir ki, bu DLC oyun sonu seviyelerindeki karakterlerinize uygun, elinize geçen ilk imkanda girmek yerine, biraz daha güçlenip girmek sizin ve sinirlerinizin yararına olacaktır. Cathedral of Deep Bonfire’ına ışınlanıp mumların yanındaki NPC ile konuşarak yeni içeriğe başlayabilirsiniz. Bu kadar. Ama tekrar uyarıyorum, içerik oyun sonu karakterlere daha uygun.

Özellikler:

Ashes of Ariandel, yeni neler katıyor? Başta yeni silahlar, zırhlar ve büyülerin dışında Dark Souls III: Ashes of Ariandel’a çok güzel bir PvP içeriği getirilmiş. Eğer ki Souls serilerinin PvP kısmını seviyorsanız, bu içerik tam size göre. Ulaşması biraz uğraştırsa da Gravetender’s Champion boss savaşından sonra elde edeceğiniz külleri Firelink Shrine’da yakarak PvP içeriğini başlatabilirsiniz.

Ashes of Ariandel PvP modları kısaca 2 vs 2 ya da 3 vs 3 takımlı kapışmalar veya herkesin tek başına olduğu 2,4 ve 6 kişilik oyunlardan oluşuyor. Arena genellikle oyun sonu ya da new game+ seviyesinde olan oyuncularla dolu durumda. Muhtemelen de böyle kalır. Normal oyun içerisinde düzenleme şansı bulamayacağınız kapışmaları bu şekilde düzenleyebiliyor olmak oldukça hoşuma gitti.

Peki ya hikaye?

Hikayesi:

Dark Souls III: Ashes of Ariandel her ne kadar ilgi çekici bir başlangıç yapsa da nihayete erdiğinde çok da yeterli gelmiyor. Bir an “Eee şimdi ne olacak?” dediğim oldu sonra fark ettim ki DLC içerik bitmiş.

Geçtiği dünya, düşmanlar, ortamlar çok hoş, ilgi çekici ama içlerinde keşfedecek şeyler de o kadar az geldi bana. Souls serisini oynayanlar bilir, hikaye size verilmez, sizin araştırmanız gerekir ancak burada ne kadar araştırsam da birkaç kırıntı dışında bir şey bulamadım.

Bosslar:

Dark Souls III: Ashes of Ariandel DLC toplamda iki adet boss dövüşü barındırıyor. Bir tanesi PvP moduna ulaşmak isteyenler için opsiyonel boss iken, diğer zorunlu boss savaşı 3 kısımdan oluşuyor. Oldukça hevesle başlamış olsam da iki boss savaşı da yetersiz geldi bana.

Son Sözler:

Dark Souls III: Ashes of Ariandel DLC’den alacağınız keyfi arttırmak istiyorsanız başka oyunculardan yardım almak yerine kendi başınıza ilerlemeyi deneyin, bu şekilde zaten çok zor olmayan savaşlardan biraz daha keyif alabilirsiniz.

Genel olarak bakıldığında aynı kalitede devam eden bir içerik sunuyor. Ancak oyun süresinin kısa olması ve tek başına fiyatın biraz fazla olması sebebiyle hemen almak istemeyebilirsiniz. Dark Souls 3 Sistem Gereksinimleri için bağlantıyı ziyaret ediniz, iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

FromSoftware, Inc., BANDAI NAMCO

Yapımcı

FromSoftware

Çıkış Tarihi

24 Ekim 2016

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One

Oyun Türü

Aksiyon, RPG

Oyun Motoru

Unreal Engine 4

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Yeni içerik,

Yeni silah ve zırhlar,

Yeni dünya,

PvP arenası.

Eksi Yönleri

Oyun süresi kısa,

Hikaye olarak pek bir içerik sunmuyor,

Az ve yetersiz boss savaşları.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Eğer ki PvP hastası değilseniz season pass ile ikisini de almanızı öneririm. Ama yok ben PvP hastasıyım diyorsanız zaten çoktan almışsınızdır, keyifli oyunlar.

Editörün Puanı
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments