İncelemeler
Hoşgeldiniz...
DayZ Standalone İnceleme
0
İnceleme

DayZ Standalone İnceleme

Yazar: 11 Şubat 2016

Arma 2’ye mod olarak hayatımıza giren DayZ, elde ettiği büyük başarı sonrası DayZ Standalone olarak karşımıza çıktı. Minimum sistem gereksinimlerine de aşağıda yer verdiğimiz oyunun yapımcısı Dean Hall’in açıklamalarına göre DayZ Standalone 2.7 milyon satışa ulaştı ve halen Arma 2 modu üzerinden oynayanların sayısı 2 milyonun üzerinde. Bir mod olarak hayatına başlayan bir oyun için rakamlar ortada.

Zombi temalı MMO türündeki hayatta kalma oyunu olan DayZ 2013’ün Aralık ayında Steam üzerinde Early Access (erken erişim) yöntemiyle alpha olarak biz oyuncuların beğenisine sunulmuştu. Her geçen gün yeni güncellemelerle oyunu bir tık daha ileriye taşımaya çalışan yapım ekibinde geçtiğimiz günlerde bir ayrılık yaşandı. DayZ için çok önemli bir isim olan Dean Hall 2014’ün başlarında yaptığı açıklamada da dediği gibi DayZ Standalone projesinden ayrıldı.

Bohemia Interactive’den ayrılan Dean Hall anavatanı Yeni Zelanda’ya dönerek kendi stüdyosunu kurma çalışmalarına başladı. Dean Hall 9 Aralık 2014 tarihinde attığı bir twit ile yeni stüdyosunu duyurdu ve ekip arkadaşları aramaya başladı. Dean Hall’un yeni stüdyosunun adı RocketWerkz.

Bohemia Interactive tarafından Dean Hall’den boşalan koltuğa David Durcák getirildi. Ekip lideri Brian Hicks’le kolları sıvayan David Durcák DayZ’yi daha iyi yerlere taşımak için çalışmalara hemen başladı. David Durcák yaklaşık olarak 15 yıldır oyun sektöründe ve oldukça tecrübeli bir isim. 2012’De Bohemia Interactive’le çalışmaya başlayan Durcák sıra dışı fikirlerini artık DayZ için masaya yatırıcak. Dünya çapında ve ülkemizde oldukça popüler olan DayZ bakalım 2015’te ne gibi bir yol izleyecek merakla takip ediyoruz.

Peki Nedir Bu DayZ Çılgınlığı?

Artık balık tutup ateş yakabiliyor, geyik, inek vb. hayvanları avlayabiliyoruz. Fakat prion (deli dana) hastalığına dikkat etmemiz gerekiyor. Eklenen bir başka güzellik ise askeri çadırlar olmuş. Devasa bir haritada geçen DayZ Standalone’da zombilerden kaçacak bir çok yeriniz olacak. Bence asıl kaçılması gereken zombiler değil diğer oyuncular.

Arma 2 Dayzmod olarak başlayan bu çılgın macera DayZ Standalone olarak hâla devam etmekte. 16 Aralık 2013’te erken erişime açılan DayZ Standalone o günden bu güne gelen güncellemelerle hem oyuna yeni eklentiler getiriyor hem de olan hatalarını bir bir kapatıyor. DayZ’nin 23. güncellemesi (v.0.52.) geçtiğimiz günlerde Steam üzerinden stabil olarak yayınlandı. Eğer siz de benim gibi DayZ’yi alıp belli bir süre oynayıp “amaan canım araçlar eklenince yüklerim” böylesi çok zor olacak diyenlerdenseniz oyunu yükleme zamanı geldi arkadaşlar.

Son gelen güncelleme oyuna V3S aracını getirdi. Geçen gün oyuna girdiğimde fark ettim ne kadar uzun zamandır oynamadığımı. Artık öyle elimizi kolumuzu sallayarak gezemiyoruz, server’lar artmış ve bu server’ların oyuncu sayısı da artmış. Oyunda ki optimizasyon sorunu hâla devam ediyor bug’larda herhangi bir gelişme gözüme çarpmadı. Eskisi kadar kolay yiyecek bulamıyoruz oyunda silahlarda keza öyle o yüzden benden size tavsiye silah aramak yerine kendi silahınızı yapın daha kârlı çıkarsınız. Dediğim gibi ben çok uzun zamandır oynamıyordum ve görmediğim çok yenilikler var DayZ Standalone’da.

DayZ Standalone İnceleme

DayZ’i de tek başına hayatta kalması biraz zor olsa da küçük bir arkadaş grubuyla oynanıldığında oyundan inanılmaz derecede zevk alıyorsunuz. Saatlerce bizi kendine bağlayan bu güzel oyunun her geçen gün oynayıcı sayısını arttırıyor ve yoluna emin adımlarla devam ediyor.

Henüz alpha sürümünde olan DayZ Standalone 2015 yol haritasında görüldüğü gibi yılın 3. çeyreğinde konsol prototipi (PS4 – XBOX One) geliyor ve 4. çeyrekte ise beta sürümü, beklenen fiyat €34.99 / $43.99 / 115 TL DayZ Standalone şuan %15 yeni yıl indirimde 65,44 TL. Oyunun henüz alpha olduğunu göz önünde bulundurursak 65 TL gibi bir fiyat oldukça yüksek geliyor insana.

Fakat ben de bir çok DayZ Standalone tutkunuyla aynı fikirdeyim, sonuna kadar hak ediyor aldığı parayı. Ki beta ve full sürümü çıkınca fiyatın katlanacağını düşünürsek alpha aşamasındayken almak daha mantıklı geliyor bana. PC başında uzun saatler oyun oynamayı seviyor ve yeni bir oyuna kendinizi kaptırmak istiyorsanız DayZ Standalone tam size göre bir oyun bu maceradan uzak kalmamalısınız.

DayZ Standalone Grafikler:

DayZ Standalone grafiklerine gelecek olursak, aslında söylenecek çok fazla bir şey yok. Alpha sürecinde bir oyun için iyi sayılır bile diyebiliriz. Bazı oyun severleri DayZ Standalone’un grafikleri tatmin etmese de bence gayet yeterli. Oyuna ilk başladığınızda kısa bir alışma sürecinden sonra hemen uyum sağlıyorsunuz DayZ’ye. Neredeyse klavyede ki her tuşa bir görev düşüyor biraz kafa karıştırıcı gibi gelse de oyuna başladıktan sonra öyle olmadığını anlıyorsunuz.

Toparlamak gerekirse DayZ Standalone’u geliştiren ekibin önünde daha uzun bir yol var, biz oyun severlere de sabırla full sürümün çıkmasını beklemekten başka bir şey kalmıyor açıkçası. Siz de arkadaş ortamında küçük bir DayZ team oluşturup bir an önce yerinizi alın derim bu güzel oyunda. Umarım yazıyı okuduktan sonra oyun hakkında bir şeyler şekillenir kafanızda. Herkese DayZ’li günler…

Künyesi
Yayımcı

Bohemia Interactive

Yapımcı

Bohemia Interactive

Platformlar

PC

Oyun Türü

MMO - Hayatta Kalma Oyunu

Sistem Gereksinimleri

DayZ Standalone Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Windows Vista 32-Bit veya üzeri işletim sistemi,

İşlemci: Intel Core 2 Duo E6600 2.4 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5800+ veya üzeri işlemci,

Ekran Kartı: ATI Radeon HD 3830 ya da NVidia GeForce 8800 GT veya üzeri ekran kartı,

RAM: 2 Gb. ram miktarı,

Hardisk: 10 Gb. boş alan,

Direct X: DX 9.0c

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.2
8.0
Editörün Puanı
8.2
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Fena Değil
0%
Beğenmedim
0%
Yazar Hakkında
Kalof Tati
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...