İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Dead Cells Oyun İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
İnceleme

Dead Cells Oyun İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 12 Ocak 2020

Tüm detaylarına değinmeye çalıştığımız Dead Cells inceleme yazımızın devamında oyuna ait minimum ve önerilen sistem gereksinimleri bilgilerini de bulabilirsiniz. Çıktığı ilk günden beri birçok oyuncunun dilinden düşmeyen Dead Cells, kendisine dünden bugüne çok büyük bir hayran kitlesi oluşturmayı başardı.

Geçtiğimiz günlerde ise tam sürüme çıkan oyun kendisine birçok şey katmış ve kesinlikle çok daha iyi olmuş. Bakalım neler eklenmiş, neler olmuş? İlk kez 10 Mayıs 2017 tarihinde erken erişim olarak çıkış yapan Dead Cells, bir aksiyon platform oyunu. Ölüp ölüp yeniden dirildiğimiz, bu süreçte karakterimizi güçlendirdiğimiz yapım bizlere çok akıcı bir oynanış sunuyor.

Neredeyse her indirim döneminde önerisinde bulunmuştuk. Yüzümüzü kara çıkarmadığı için yapımcılara sonsuz teşekkürlerimizi yolluyoruz. Oyunun Türkçe dilini desteklediğini de söylemeden edemeyeceğim.

Dead Cells Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-650 3.20 GHz. ya da AMD Athlon II X4 600e 2.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5750 ya da NVidia GeForce GTS 450 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ve OpenGL 3.2+ destekli ekran kartı.
Harddisk 500 Mb. boş alan.
DirectX DX 9.1

Oynanış:

Dead Cells oyununa başladığımızda ölüyüz. Evet ölüyüz. Simbiyota benzer yeşil bir şey başsız cesedimize yapışıyor ve böylece hayata dönüyoruz (Belki de yeşil şeyiz!). Geçtiğimiz bölümler sonunda topladığımız cell’leri (Hücre) karakterimizi güçlendirmek için kullanabiliyoruz.

Tabii eksik enerjimizi ve enerji şişemizi bölüm sonlarında tamamlayabiliyoruz. Taslak olarak bulduğumuz silahları açabiliyor ve onları çeşitli yerlerde bulma imkanına erişiyoruz. Şişeler biz taslak buldukça doluyor. Her biri bir itemi temsil ediyor.

Bölgeler:

Erken erişimde iken bile yeterince düşman ve bölgesi olan Dead Cells, tam sürümde ise bu sayıları neredeyse ikiye katlamış durumda. Yani kat etmemiz gereken uzunca bir yol, öldürmemiz gereken tonla düşman var. Öldürmemiz gerekiyor dediysek de, öldürmeden de geçebilme seçeneğimizin olduğunu söyleyelim. Gideceğimiz yol ise bize kalmış. İstediğimiz bölgeye gidebiliyoruz.

Dead Cells oyununda her bölgenin kendine göre düşmanları var. Üç tane boss, dokuz tane geçilmesi gereken bölüm var ama bölümlerin hiçbiri birbirine benzemiyor. Öldükten sonra tekrar yola çıktığınızda biraz önce düşmanları patakladığınız yerin aynı olmadığına şahit olacaksınız. Çünkü Roguelike türü, bunu gerektirir.

Düşmanlar:

Dead Cells oyununda normal düşmanların yanında bölümlerde bir de mini boss diyebileceğimiz Elite adında düşmanlar var. Daha önce savaştığımız düşmanların aynısı fakat onlardan daha fazla can değerine, saldırı hızına ve saldırı gücüne sahip.

Onları kestiğimizde ise taslak elde etme şansımız var. Ek olarak birçok cell elde ediyoruz. Silah taslakları ise nereden çıkar belli olmuyor. Bölümlerde bazı yerlerde gizlenmiş taslaklar var ancak kestiğiniz herhangi bir düşmandan da düşme şansı var. Bazı bölümlerde bulmacaların olduğunu da ekleyelim.

Bazı düşmanların üzerinde ise sarı renkli bir yıldız var. O düşmanları kestiğinizde parşömen düşürüyorlar. Bazen de taslak düşürüyorlar. Taslak düşürme oranları diğerlerine göre biraz daha fazla ancak parşömeni kesin düşürüyorlar.

Dead Cells oyununu oynadıysanız bazı bölgelere ulaşamadığımız dikkatinizi çekmiştir. O bölgelere rünler olmadan ulaşamıyoruz. Rünler içinse boss’ları kesmemiz gerekiyor. Böylece sarmaşıkları kullanabilir, heykellerden ışınlanabilir, zeminde işaretli yerleri kırabilir ve duvarlarda yürüyebiliriz.

Dead Cells oyununda hikaye Dark Souls mantığı ile oynayana öğretiliyor. Oynanış boyunca ara sahne olmaksızın etrafla etkileşimde bulunabiliyoruz. Etkileşimde bulunduğumuz yerler hakkında karakterimiz konuşurken birkaç şey öğrenebiliyoruz.

Bazı bölgelerdeki zamanlı kapılardan geçmek içinse hızlı olmak gerekiyor. Bazı kapılar belirli bir süre içerisinde bir daha açılmamak üzere kapanıyor. Speed Run mantığına sahip olan bu kapılar zorluğu seven oyuncular için birebir.

Oyun Tipleri:

Dead Cells oyununda; Vahşet, Taktik ve Hayatta Kalma olarak üç tane oyun tipi var. Gelişim parşömenlerini aldığınızda bunlardan bir tanesini seçiyorsunuz. Her biri farklı itemlerin daha fazla vurmasını sağlıyor. Hangisinin üstüne gelirseniz aşağıda hangi itemlere geliştirme verdiğini görebiliyorsunuz, renklerden de anlaşılıyor.

Her biri aynı zamanda yüzde dilimlerinde can veriyor. Ancak her aldığınızda aldığınız türün diğer geliştirmede canınıza katkı yapan kısmı daha da azalıyor. Yani Hayatta Kalma parşömenleri %60 can veriyor. Eğer seçerseniz ikinci kez seçmek istediğinizde bu %60’ın daha da azaldığını göreceksiniz.

Silahlar demişken kullanabileceğimiz tüm itemlerin bir rengi var. Bazen sarı renkli olanlar da düşüyor. Bunlar da Legendary (Efsanevi) item. Boss kestiğiniz zaman bir tane kesin düşüyor.

Oyunda sevmediğim küçük bir nokta var. Kötü diyemeyiz ancak abartılmış diyebiliriz bunun için. Düşmanlar bir yerden sonra o kadar fazla vuruyor ki sahip olduğumuz beş bin, altı bin enerji puanı hiçbir işe yaramıyor.

Tamam, biz gelişiyorsak onlar da gelişiyor ama onlar da ne gelişiyor be abi!? Altı bin canım vardı, iki elit karşıma çıktı araya aldılar bir saniyeden daha kısa sürede ruhumu teslim ettim. “Biraz fazla mı vuruyorlar ne?” dedim sonra kendi kendime. Söylemesem olmazdı.

İmleç Sorunu:

Sadece bende mi vardı bilmiyorum ama Dead Cells oyununda bir de imleç sorunu vardı. Mouse imleci oyunda gözüküyordu, sağa sola atmak zorunda kalıyordum sürekli. Kol öneren bir oyun, kolla da oynadım ama daha çok mouse + klavye ikilisi ile oynadım ve bu imleç meselesine bir türlü çözüm bulamadım.

Tam sürüme çıktıktan sonra oyun muhteşem bir hal almış. Dead Cells oynanışına etki eden yenilikler eklenmiş, yeni bölgeler, yeni düşmanlar, onlarca kullanabileceğimiz eşya bunlardan sadece birkaçı. Cell’leri kullanırken aynı bölgede elimizde ki silahlara + basmak için hevesli bir abi var. Tabii parasını verirsek.

Aynı abiden silahın aktif etkilerini de değiştirebiliyoruz ama seçemiyoruz. Rastgele oluyor bu. Dead Cells oyununa bir de mutasyon olarak bir şey eklenmiş, en fazla üç kez olmak şartı ile bölüm sonlarında mutasyon seçebiliyoruz.

Dead Cells Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-660 3.33 GHz. ya da AMD Athlon X4 740 Quad Core 3.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7850 ya da NVidia GeForce GTX 460 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ve OpenGL 3.2+ destekli ekran kartı.
Harddisk 500 Mb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.1

Atmosfer:

Dead Cells oyununun akıcılığına ve atmosferine gerçekten diyecek yok. Dalıp gidiyorsunuz ve bir bakıyorsunuz saatlerinizi almış. Oyun ölme üzerine kurulu olduğu için öldüğünüzde hemen yeniden başlama hissi veriyor. Bu yönüyle de beni etkiledi.

Grafik ve Müzikler:

Müzikleri ise her bölümde ayrı. Bölümlere göre müzikler yapılmış ve bu gerçekten güzel bir detay. Her biri de güzel, aksiyona aksiyon katıyor.

Dead Cells’in grafikleri ise böylesi bir oyuna göre minnoş seviyede. Evet minnoş! Vuruş animasyonları, alevler, bombalar güzel görünüyor.

Son Sözler:

Ne kadar koyu bir Prince of Persia hayranı olduğumu beni tanıyan herkes bilir. Bu oyun da 1989’da başlayan Prince of Persia’nın platform oyunlarının daha akıcı, daha güzel ve daha fazla seçenekli hali.

Sonuç olarak Dead Cells, her oyuncunun göz atması gereken oyunlardan bir tanesi. Türü sevmiyor olsanız bile Dead Cells, akıcı oynanışı ile çeşitliliği ve eğlencesi ile sizi hapsedecek ve saatlerinizi çalacak.

Künyesi
Yayımcı

Motion Twin

Yapımcı

Motion Twin

Çıkış Tarihi

07 Ağustos 2018

Erken Erişim: 10 Mayıs 2017

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Nintendo Switch, Mac OS

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Roguelike, Metroidvania, Bağımsız Yapımcı (Indie)

Oyun Motoru

Haxe Engine

ESRB Rating

TEEN 13+

Artı Yönleri

Bölüm Tasarımları,

Oynanış,

Akıcılık,

Düşman, eşya ve silah çeşitliliği.

Eksi Yönleri

Düşmanların fazla hasar vermesi,

Mouse imlecinin gözükmesi.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
8.5
9.0
Senaryo
8.0
8.5
Grafikler
8.5
9.0
Ses ve Müzikler
8.5
9.0
Aldığı Puanlar

Türü sevmeyenlere bile kendini sevdirecek bir oyun Dead Cells. Elinizi verirseniz kolunuzu kaptırırsınız.

Saatlerinizi çalma garantili. Kesinlikle oynamalısınız!

8.4
Editörün Puanı
8.9
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...