İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Dead Space 2 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Gerilim, aksiyon, heyecan, adrenalin…Bu terimlerin hepsini minimum sistem gereksinimlerini de bulabileceğiniz Dead Space 2 incelememizde sık sık göreceksiniz. Çünkü Dead Space 2, bu duyguların hepsini bize fazla fazla yaşatacak cinsten bir oyun. Dilerseniz hemen birlikte bu yapıma birlikte bir göz atalım.

Dead Space’i oynayan arkadaşlarımız hatırlayacaklardır. İlk yapımda kahramanımız Isaac Clarke, sevgilisini Ishimura isimli uzay gemisinde kaybetmiş, onun yokluğuna dayanamayarak delirmenin eşiğine gelmişti.

Dead Space 2 Oynanış:

İşte ikinci oyunumuz tam da bu nokta da başlıyor. İlk önce bir ses duyuyoruz, bir fısıltı. “Kalk, Kalk Clarke Uyan, uyanman lazım hadi..” bu ses, bizi uyandırmaya çalışan genç bir arkadaşımıza ait. Gözlerimizi bu seslerin etkisiyle açıyoruz, bir güçle ayağa kalkmaya çalışıyoruz ki ne mümkün.

Üzerimizi saran deli gömleği değil kaçmamıza, hareket etmemize dahi izin vermiyor. Biz bu gömleğin etkisinden kurtulmaya çalışırken, bir anda çirkin ama büyük ihtimal önceden görev arkadaşımız olan fakat şimdilerde bu hali almış bir yaratık tarafından, genç arkadaşımız paramparça ediliyor ve tam bu anda bizi nasıl bir oyunun beklediğini anlıyoruz.

Akıl Hastanesinde Başlayan Bir Serüven…

Oyunda yaşadığımız en büyük sorunlarda birisi şüphesiz ki, güven problemi. Kimseye tam olarak güvenemiyoruz. Dostumuz dediğimiz adam bizi bir anda sırtımızdan vurabiliyor ya da güvenilmez dediğimiz birisinden ummadığımız iyilikler görebiliyoruz.

Dead Space 2 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Bu gibi bir ortamda yapabileceğimiz en iyi şey kimseye güvenmemek, bir kişi hariç “Diana”. Diana oyunda bizimle sürekli diyalog halinde ve bize sürekli yol gösteriyor. Bir tek ona gerçekten güvenebiliyoruz onun haricinde diğerlerinin bizim bağırsaklarımızı deşmek istemediğinden asla emin olamıyoruz.

Dead Space’i oynamış olabilirsiniz ama eğer Dead Space: Aftermath isimli animeyi izlemediyseniz bazı kopukluklar yaşayabilirsiniz. Bu sebeple halen Dead Space 2’yi oynamaya başlamadıysanız, hemen bir yerden animeyi izlemenizi tavsiye ederim.

Dead Space 2 Sesler:

Oyunu oynayan ve birazcık İngilizcesi olan oyun severler, bu sözlerin ne anlama geldiğini anlamışlardır. Dikkat etmeyenler içinde biz söyleyelim, oyunda sürekli tekrarlanan bir ses var ve bu sesin manası “Birlik olalım, bizi bütün yap”. Peki bunu kim neden söylüyor?

Bunu da şöyle açıklayalım. Dead Space 2’de Unitoloji isimli bir kardeşlik tarikatı var ve bu tarikat tüm insanların uzaylılar tarafından yaratıldığına inanıyor. Bu sebeple sonunda insanlar ile uzaylıların birleşeceğini düşünüyor ve bunu bizim yapmamızı istiyorlar.

Birlik Olalım, Bizi Bütün Yap…

Oyunda o kadar çok şeyle mücadele ediyor ve savaş veriyoruz ki.

  • Çığlıklar: Psikolojik savaş,
  • Yaratıklar: Fiziksel savaş,
  • Bulmacalar: Zihinsel savaş.

Durum böyle olunca ortaya her an tetikte olmamız gereken, her şeyden şüphe etmemizi sağlayacak bir yapım çıkıyor. Öyle çığlık sesleri, öyle işkence sesleri geliyor ki kulağımıza inanın insan oyun olduğunu bilmesine rağmen tüyleri diken diken oluyor. Tabiki bizi tek korkutan şey bu dayanılmaz sesler değil.

Dead Space 2 Yaratıklar:

Bir anda karşımıza çıkan çok hızlı koşan, saklanan, plan yapan ucubeler yetmezmiş gibi, tek başına pek bir zarar veremeyen ancak onlarcası bir araya geldiğinde bizi zor durumlara sokan çocuk yaratıklar korkmamız için yeterli sanırım. Bununla birlikte, şişko yaratıkları parçalarken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Çünkü onlardan çıkan küçümen yaratıklar bizleri oldukça zorluyor. Bu gibi durumlarda insan bazen şu silahı kafama dayayıp tetiği çekebilsem diye iç geçiriyor. Düşünsenize, bir ameliyathane’ye giriyorsunuz, ameliyat masasında yeni yeni kendisine gelen karnı yarılmış bir hasta size acınası gözlerle bakıyor.

Yardım istiyor. Siz ne yapabilirim diye düşünürken karanlıktan çıkan bir ucube bu sorularınızın hepsine bir cevap veriyor. Nasıl mı? Hastanın tüm bağırsaklarını ayaklarınızın dibine savurarak. Oyunda bunun gibi bir çok sahneyle karşılaşacağınızı da söylemeden geçemeyeceğim.

Dead Space 2 Kinesis:

Oyunda öylesine önemli iki unsur var ki, onlar olmasa bu oyunu nasıl oynardık, napardık bilemiyorum. Bunlardan birincisi, Kinesis gücümüz ikincisi de yavaşlatıcı gücümüz. Kinesis gücümüzle yer çekimi kuvvetinin olmadığı yerlerde nesneleri kontrol edebiliyor, uzaktan bazı cisimleri hareket ettirebiliyor ve kendimize yeni yollar açabiliyoruz.

Bu sayede yeni maceralara sürüklenirken, bir yandan da hayat mücadelemizi sürdürebiliyoruz. Diğer gücümüz olan yavaşlatıcı gücümüz de yine bazı bulmacaları çözmekte çok işimize yarıyor. Tabiki bazı anlarda üzerimize gelen onlarca korkunç yaratığı yine bu özelliğimiz sayesinde yavaşlatarak durdurabiliyor ve onlardan kurtulabiliyoruz.

Tabi bu özelliğimizi istediğimiz zaman kullanamıyoruz. Sırtımızda bulunan Statis barın dolu olması bu özelliği kullanmamızın baş şartı. O yüzden bu barı her zaman dolu tutmaya çalışmalı ve boş kalmamasına özen göstermeliyiz.

Dead Space 2 Bulmacalar:

Belki de oyunda, olumsuz diyebileceğimiz tek nokta bulmacalardır. Bir önce ki oyunun neredeyse aynısı olan bulmacalar üzerinde, yapımcıların pek fazla kafa yormadığı anlaşılıyor. Gerek bulmacalar gerekse çözümleri genelde ilk oyunun aynısı olması dikkatlerden kaçmasa da böyle bir oyun da, bu denli küçük aksaklıkları sanırım görmezden gelebiliriz.

Son Sözler:

Dead Space 2 oyunu gerek aksiyon gerek heyecan gerekse adrenalin açısından son derece mükemmel bir oyun olmuş. Bol oyunlu günler.

Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

Visceral Games

Çıkış Tarihi

28 Ocak 2011

Platformlar

PC, PlayStation 3 ve XBox 360

Oyun Türü

TPS

ESRB Rating

MATURE 17+

Sistem Gereksinimleri

Dead Space 2 Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: WinXP 32-Bit veya üzeri işletim sistemi,

İşlemci: Intel Pentium 4 2.8 GHz. ya da AMD Athlon 64 3000+ veya üzeri işlemci,

RAM: 1 Gb. bellek miktarı,

Ekran Kartı: ATI Radeon X1600 ya da NVidia GeForce 8500 GT veya üzeri ekran kartları,

Direct X: DX9

Harddisk: 10 Gb. boş alan.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.0
9.2
Aldığı Puanlar

Bu türdeki oyunları sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir oyun olduğunu belirtmemiz sanırım yersiz olacaktır.

9.0
Editörün Puanı
9.2
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments