İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Diablo 3 PvP İncelemesi
İnceleme

Diablo 3 PvP İncelemesi

Yazar: 6 Nisan 2016

Eski Diablo oyuncularının bu makaleyi okumaya başladıklarında verecekleri tepkileri tahmin edebiliyorum. “ Diablo 3, Heyt , Diablo eskiden ne oynardık be…“ ve ardından Diablo 3 PvP’nin okunması“ PvP’mi? Yapma gözünü seveyim ya Diablo nerde PvP nerde “ diyenleri şimdiden duyar gibiyim. Eski bir Diablo oynayıcısı olarak aynı şeyi ben de düşünüyorum evet. Açıkçası Diablo 3’ün PvP’sini, patch henüz gelmemişken o kadar büyük bir heyecanla bekliyordum ki anlatamam.

Kafamda milyonlarca olasılıklar düşünür olmuştum. Barbarian kesinlikle en iyisi olur zaten nerden baksak tüm oyunlarda Barbarian/Warrior türevleri diğer classlara üstünlük sağlayabilecek özelliklere sahiptirler.

Monk kesin herkesi keser her türlü alır tüm classları aşağı diyorum kendi kendime, nasıl olsa Blink’i var, Invul’uvar, Heal’i var, Dodge’u var, Miss Chance verdirtiyor karşıdakine falan, daha neler neler… Kafamdaki senaryoları buraya tek tek yazmaya kalksam sanırım 4-5 sayfayı bulur.

Diablo 3 PvP İncelemesi

Oynanış:

Sonunda patch günü geldi çattı. Büyük bir sabırsızlık içerisinde kafamda bir sürü skill build düşüncesiyle Diablo 3 oyununa girdim, hemen skypedan arkadaşımı aradım ve başladık Diablo 3 PvP settinglerini denemeye.

Arkadaşımda ve bende tüm karakterler level 60 ve 60 level ortalama gearlar mevcut. İlk karşılaşma Whirlwind Barbarian vs Demon Hunter. Act1’den oyuna girdik, skill buildlerimizi düzelttik, herşey hazır Brawler’a tıkladık ve arena alanına girdik.

Keşke girmez olaydım. Diablo 3 oynayanlar bilirler, vurulan hasarlar 1M (1.000.000)’un üstüne çıkıyor. Arkadaş insan Diablo 3 PvP’ye girerken hasar düzenlemesini yapar demi. Yaratığa vurulan hasar ile oyuncuya vuruna hasar aynı olur mu?

Demon Hunterların en sinir bozucu ama PvP’de en çok işlerine yarayan skilli olan Turret’ı sanırım herkes biliyordur. 2 tane turret koyduğu an PvP de eğer Whirlwind Barbariansanız şansınız yok bir kere.

Neden derseniz adamın yanına yaklaşamıyorsunuz. Hadi diyelim yaklaştınız turretların hasarlarını yok saydınız (çok zor bir ihtimal ama varsayım sonuçta), e adamın Tumble denen skilli var adam turretların oraya gene kaçıyor yapacağınız hiçbir şey yok. O an fareyi klavyeyi elinizden bırakabilirsiniz ya da oyundan çıkabilirsiniz, verebileceğim en iyi tavsiye budur.

Demon Hunter:

Gelelim Diablo 3 PvP’deki ikinci karşılaşmaya. Demon Hunter (aynı Demon Hunter) vs Throwing Barbarian. Kazanma şansınız %50 hatta çok yüksek crit chance’ınız varsa kazanma ihtimaliniz %70. İki kere denk getirseniz yeterli.

Skillin en güzel yanı belli bir oranda stun etmesi crit vurmasanız bile karşınızdaki karakter kim olursa olsun stun’ı yedikten sonra her türlü ölüyor. Açıkçası eğer Demon Hunter oynuyorsanız PvP’den %100 oranında zevk alacağınızı umuyorum.

Monk:

Diablo 3’teki  üçüncü karşılaşma ise Monk vs Demon Hunter idi. Monk açıkçası eğer kullanabilirseniz yani o sistemi gerçekten oturtup zamanlamanız ve itemlarınız iyi ise çok rahat tüm classlara karşı üstünlüğünüzü sağlarsınız. Neden diye sorarsanız şöyle açıklayayım; Monk denilen karakter bir keşiştir (bilmeyenler için söylüyorum) ve keşişler daha çok WoW oynayanlar varsa eğer bilirler, Paladin mantığıyla işlerler birazcık.

Şöyle ki; kendilerine heal basabiliyorlar ve heal basarken gerek kendi hasarlarını gerek Dodge şanslarını gerek karşı tarafın miss vurma şansını etkileyebiliyorlar. Vuruş skilleri dışında kullandıkları diğer 5 skill kendilerine çok fazla etki sağlıyor. Örneğin 2 tane invulu var diyebilirim.

Bütün skillerini geçtim hiçbir skilleri olmasa bile DEX stat’ı üzerine kurulu bir buildleri oldukları için %60-70 dodge’a sahip olabiliyor normal bir monk. Ama dediğim gibi düzgün ve koordineli bir şekilde kullanamazsanız oyundan nefret edebilirsiniz. En zevk aldığım ikinci karşılaşma Monk vs Demon Hunter’dı. İkisi de DEX statı üzerine kurulu karakterler ve iki karakterin de Dodge şansı çok yüksek olduğu için bayağı çekişmeli geçmişti.

Mage:

Diablo 3 Mage karakterini açıkcası anlatmak içimden gelmiyor, çünkü mage denilen karakter şu an ki PvP şartlarıyla oyuna tutunamaz. Mage karakter, farm karakteridir. Gerek Archon Mage, gerek CM Mage hiçbir şekilde diğer karakterlere karşı üstünlük sağlayamıyor. Çok fazla PvP denedik ama olmuyor yani. PvP’ye bir düzenleme gelmediği takdirde Mage (Wizard) karakterlerle PvP yapmayın derim.

Witch Doctor:

Son olarak Diablo 3 Witch Doctor karakterinden bahsedeyim. Witch Doctor (WD) biraz Necromancer’ı andırıyor, her ne kadar yaratık çıkartması limitli olsa da, Diablo 2’deki Necromancer classını pek aratmıyor. Gelelim PvP’deki başarı durumuna.

WD karakterin yapması gereken tek şey (bana kalırsa tabi, çok fazla Witch Doctor oynayan birisi değilim) çıkartabildiği bütün petlerini çıkartarak sürekli görünmez formda gezmesidir. Çünkü petlerin hasarları gerçekten normal bir karakter kadar vurabiliyor. Ama bir Demon Hunter veya Monk karakter karşısında pek fazla bir şansı olduğunu düşünmüyorum.

Son Sözler:

Sonuç olarak açıkçası şöyle söyleyelim kendi kanaatimce Blizzard, ileride getireceği Team Fight’ları şu anki PvP şartlarıyla yaparsa pek fazla tutacağını sanmıyorum. Ha tutmaz demiyorum ama eğer tutarsa da en favori ikili bence Demon Hunter – Monk ikilisi olacaktır.

İkinci olarak da Demon Hunter – Throwing Barbarian diyebilirim. Şu sıralar zaten Diablo 3 oyuncu kaybetmeye yavaş yavaş devam ediyor ve Diablo 3 paketini alarak sadece hikâyesini oynayıp bırakan çok fazla insan var.

Bu insanları oyuna tekrar kazandırabilmeleri için bence en azından şu PvP sistemini iyice bir düzenlemeleri gerek. Sonuçta bir oyuncu, canavara verdiği damage’i oyuncuya da vermemeli.

Diablo 3 Sistem Gereksinimleri ile ilgili yazımızı incelemek isterseniz bağlantıda bulabilirsiniz, iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Blizzard Entertainment

Yapımcı

Blizzard Entertainment

Çıkış Tarihi

15 Mayıs 2012

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, PlayStation 3, XBox 360, Nintendo Switch, Mac O/S

Oyun Türü

Aksiyon, Hack and Slash, RPG (Rol Yapma Oyunu)

Oyun Motoru

D3 Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
9.0
8.5
Editörün Puanı
9.0
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments