İncelemeler
Hoşgeldiniz...
DiRT 3 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

2007’den bu yana pistlerde bir efsanenin adı dolanıyor: DiRT 3. Sistem gereksinimleri bilgilerine de yer verdiğimiz incelememize haydi başlayalım. Her yeni yapımda kendisini bir adım daha ileri taşıyan bu serinin en son oyunu Colin Mcrae DiRT 3’tü. Sanıyorum bu yapımın tüm hayranları benim şu ana kadar serinin en iyi oyunu olduğu fikrime katılacaklardır. Bakalım DiRT 3 ile bizim bu fikrimizi değiştirebilecek mi?

Colin Mcrae’de, gösterişli menülere, 3D’ye ve daha nice cafcaflı menü seçeneklerine alışmıştık. Buna hazır olarak açtığımız DiRT 3’te de böyle bir şey göreceğimizi düşünüyordum ancak daha ilk dakikadan yanıldığımı anladım. Çünkü oyununun menüsü oldukça basit olarak kurgulanmış. Sizi bilmem ama ben sadelikten yana olduğum için bu değişiklik oldukça hoşuma gitti.

DiRT 3 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E6700 2.66 Ghz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5600+ 2.8 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon 2600 Pro ya da NVidia GeForce 8600 GT veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 15 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Oynanış:

Bu ilk olumlu izlenimden sonra oyunu biraz karıştırdığımda, oynamak için 3 farklı seçeneğim olduğunu gördüm. Bunlardan ilki DiRT Tour ve diğerleri de doğal olarak tek ve çok kişilik modlar. DiRT Tour’u bir nevi kariyer modu olarak düşünebilirsiniz. Bu bölüme başlarken karakterimizi kendimiz seçip istediğimiz gibi onu ayarlayabiliyoruz.

Oyun bölümlere ayrılmış durumda ve bu bölümler sizin başarınıza göre açılıyor. Yeni bir bölümü açabilmek için bir öncekini tamamen bitirmeniz gerekmiyor. Bunun yerine sadece yeterli puanı toplamanız yeterli olacaktır.

Puan toplamak içinde yarışlarda üstün performanslar sergilememiz gerekiyor ki zaten bu başarımız da podyuma çıkarak ödüllendiriliyor. İnanın o podyumda ki sevinci yaşarken, sanki kendiniz çıkmış gibi sevineceksiniz. Çünkü bunu başarmak hiç de kolay olmuyor.

DiRT 3 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Rehberlik Sistemi:

Oyuna ek olarak bir rehberlik sistemi getirilmiş durumda. Bazen pistleri bazen yarış şekillerini bazen de araçları tanıtan bu sistem ile bir çok konuda bilgi sahibi olsak da bazen gerçekten sinir bozucu olabiliyor.

Çünkü bazı yardım videoları oldukça uzun olabiliyor ve bu videolar geçilmiyor. Yinede verdiği bilgilerin son derece faydalı olduğunu göz önünde bulundurursak bu küçük ayrıntıyı görmezden gelebiliriz. DiRT 3’ün en güzel özelliklerinden birisi de kopilot olmuş diyebilirim.

Ayarlar kısmında kopilot’un bize detaylı mı yoksa yüzeysel mi yardım etmesini belirledikten sonra kendimizi güven içerisinde ona bırakabiliyoruz. Mesela birkaç metre ötede çukur var, 50 metre sonra keskin dönüş var gibi uyarıları bizim için hayati önem taşıyor.

Bu arada rehberlik sistemi konusunu sonlandırmadan hemen şunu da belirtelim ki bu menü aynı zamanda bir menejer gibi de çalışıyor. Yani aldığını puanlara hitaben eğer size başka bir takımdan teklif gelirse, hemen bu bize haber veriliyor ve kararımızı vermemiz isteniyor.

DiRT 3 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-860 Quad 2.80 GHz. ya da AMD Phenom II X4 B50 3.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 3 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4890 ya da NVidia GeForce GTX 280 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 15 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Araç ve Parkurlar:

DiRT’te göze çarpan en önemli ayrıntılardan birisi de, aracımız çevre koşullarına inanılmaz tepkiler veriyor olması. Yani şöyle söyleyeyim, eğer pistimiz ıslaksa aracımızı kontrol etmek çok daha zor oluyor ya da bir çukura girdiğimizde bir anda tüm hakimiyetimizi kaybedebiliyoruz.

Yani arabamızı sürerken çok konsantre olmalı ve dikkatli olmalıyız. Aksi takdirde kendimizi her an bariyerlerde bulabiliriz ki bu hiç iyi olmayacaktır. Çünkü, etki tepki konusunda bu kadar başarılı bir yapımın araç hasar konusunda başarısız olmasını beklemek komik olacaktır.

Yarışlar da Gerçeklik Hissiyatı Had Safhada…

Arabamız bir yere tosladığında ne az ne çok tam kıvamında hasar alıyor ve bu durum doğal olarak performansımızı etkiliyor. DiRT 3’ü beğenmemin bir başka nedeni ise, oyun da çok fazla çeşitte araç ve parkur bulunması.

Yani neredeyse her çeşit yarışa göre araçlar mevcut. Dağ araçları, spor arabalar, eski arabalar ve daha niceleri. Bu durum oyunun bizi sıkmasını ve bir süre sonra da monotonlaşmasını engelliyor ve hep ilk açtığımız an ki heyecanımızı korumamızı sağlıyor.

Gece Yarışları:

Yarış oyunlarının en büyük handikaplarından birisi olan gece yarışları bile bu oyunda oldukça başarılı bir şekilde çalışılmış diyebiliriz. Ancak gelin görün ki artık oyunların en büyük sorunu olarak görmeye başladığım seyirci sorunsalı burada da varlığını sürdürüyor.

Karton adamlar gibi sıralanmış seyircilerin arasına dahi dalsanız, birisi bile ne oluyor yahu burada, bu arabanın benim üstümde ne işi var demiyor. Aynı sıradan hoplayıp zıplayan hallerine devam ediyor. Bu durum birazcık da olsa puanımızı düşürse de , yine de onca olumlu şeyin arasında bir tek bunu görmezden gelmekte pek zorlanmıyoruz.

Son Sözler:

DiRT 3, severek oynayacağınız canınız her sıkıldığında açıp biraz kafa dağıtabileceğiniz ve uzun zaman makinenizden kaldırmak istemeyeceğiniz bir oyun olmuş. Son zamanlarda çıkan yarış oyunlarını düşündüğümüzde bence bu oyun bu ayrıcalığı hak ediyor.

Künyesi
Yayımcı

Codemasters

Yapımcı

Codemasters Southam

Çıkış Tarihi

PC, PS3, XBox 360: 24 Mayıs 2011

Mac OS X: 29 Ocak 2015

XBox One: 09 Temmuz 2015

Platformlar

PC, PS3, XBox 360, Mac OS X ve XBox One

Oyun Türü

Yarış Oyunu

Oyun Motoru

EGO v.2.0

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
9.0
Aldığı Puanlar

Oyunun grafikleri olsun, çevre görüntüleri olsun araç ve yarış pistleri olsun oldukça başarılı bir yarış oyunu olmuş.

8.5
Editörün Puanı
9.0
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments