İncelemeler
Hoşgeldiniz...
DiRT: Showdown Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
0
İnceleme

DiRT: Showdown Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Yazar: 2 Şubat 2016

DiRT serisini sevmeyen pek yoktur sanırım. Codemaster bu anlamda gerçekten kaliteli bir seriye imza attığını söyleyebilirim. Yarış türünde oldukça fazla rekabet olmasına rağmen, Ralli türünde bu rekabetin olmadığı zaten aşikar. DiRT bizlere yetiyor ancak rekabetin çok olması daha kaliteli oyunların çoğalması anlamına geliyor. İnceleme yazımıza konuk olacak oyun serisinin son üyesi DiRT: Showdown.

Öncelikle şunu belirteyim, CodeMaster bu oyunla birlikte belirli bir çizgide giden kaliteyi yakalayamamış ve isimden satarım mantığıyla yapmış. Birçok tarafıyla iyi gözükse de, DiRT oyunlarını günlerce oynayan birisi olarak gerçekten olmadığını söyleyebilirim. Bu konuda çoğu oyun sever hayal kırıklığına uğrayacak. Artıları ve eksileyile inceleme yazımıza başlayalım.

DiRT: Showdown Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium D 840 3.20 Ghz. ya da Athlon 64 X2 Dual Core 3600+ 2.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 2900 GT ya da NVidia GeForce 8600 GT veya üzeri en az 256 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 15 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Oynanış:

Öncelikle DiRT oyunlarında aşina olduğumuz, yukarıdan aşağıya doğru düşen kutucuklarla oyunumuzun menüsü bizi karşılıyor. Burada Youtube ve Steam hesabınızı girerek, oyundan çektiğiniz videoları Youtube hesabınıza yükleyebilir, Steam hesabınıza da oyunla ilgili yaptığınız yarışlar ve bazı şeyler hakkında bilgiler gönderebiliyorsunuz. Yarışlarda kaçıncı olduğunuz vs. gibi şeyleri Steam hesabınızda gözükmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu hesaplarınızı ve profilinize hallettikten sonra oyunumuz başlıyor.

Showdown Tour moduyla başlarsak, burada kariyer oluşturup, yarışları yaparak ilerliyorsunuz. Yarışları ilk 3’de bitirmeniz gerekiyor. Böyle devam ediyorsunuz ancak bir süre sonra oyundan sıkılmaya başlıyorsunuz. Yarış bitir-devam et tarzında ilerlediği ve yapacakta fazla bir şey olmadığı için bir süre sonra sıkılma belirtileri göstermeye başlayacaksınız. Burada kazandığınız paralarla arabaların güçlerini artırabiliyorsunuz. Artırsanız bile pek fazla oyuna etki etmiyor. Oyunun genel olarak kolay olduğunu söyleyebilirim. Yarışları pek fazla yeniden başlatmıyorsunuz.

DiRT: Showdown İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Kontrol Mekanizması:

Biraz dış özelliklerden bahsettikten sonra, oyunun içine gelirsek, bilindik DiRT oyunlarından biraz farklı kontrol mekanizmasına sahip olduğunu söyleyebilirim. Farklı derken, DiRT oyunlarda yön tuşuna hafif dokunduğunuzda çok fazla etki ediyordu ancak bu giderilmiş ve diğer standart araba yarışlarında ki kontrol gibi olmuş. Bu özelliğin düzeltilmesi pek çok DIRT severin hoşuna gitmiştir.

Özellikle sırf bu yüzden oynayamayanlar artık oynayabileceklerini söyleyebilirim. Yarışmalarımız genelde, birbirimizi ekarte ederek, durdurmaya çalışarak ilk 3’de bitirmeye uğraşıyoruz. Önümüzde ki aracı çok sert şekilde girersek, o anı tekrar izleyebiliriz. Çıkan ilgili tuşa basarsak, nasıl bir şey yaptığımızı tekrar görüyoruz.

Ridge Racer’da bu çıkan kısa videoyu hep izlemek zorundaydık, bu da oyunun tekrar oynanabilirliğini baya düşürüyordu. CodeMaster burada doğru hamle yapmış. Kariyerimiz de ilerledikçe daha çok araba açılıyor. Araba konusunda oldukça bol seçeneğe sahip oluyoruz. Yan tarafta canımızın ve nitro barı bulunuyor. Buralara bakarak kendimiz ayarlayabiliriz. Zaten pek dikkat etmiyorsunuz.

DiRT: Showdown Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-860 Quad 2.80 GHz. ya da AMD Phenom II X4 B50 3.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6750 ya da NVidia GeForce GTX 550 Ti veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 15 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Grafikler:

DiRT: Showdown oyununun görsel kısmına gelirsek, grafik konusunda ortalama olduğunu söyleyebilirim. Zaten çoğu yarış oyununda aşina olduğumuz renk paleti, arabaların parçalanması, etrafta seyirciler. Bir farklılık yok grafik anlamında. Ben diğer DIRT oyunlarını grafik anlamında daha çok beğendim. Zaten aşina olduğumuz grafiklerle karşılaşıyoruz.

Optimizasyonun iyi olduğunu söyleyebilirim. Pek takılma yaşamadım, oyun oldukça akıcı gidiyor. Arabalarda ki hasarlar pek fazla etki etmiyor. Önce ki DiRT oyunlarıyla karşılaştırma yapmak istemesem de oyunun ismi yapmaya zorluyor. Önce ki DIRT oyunlarında arabanın hasarı kontrolümüze direk etki ediyordu. Bu oyunda neredeyse hiç etki etmiyor. Görsel kısımda özet olarak bu şekilde.

Sesler:

DiRT: Showdown ses olayına giriş yaparsak, müzikleri baya beğendim. Oyun bu anlamda kendini kurtarıyor. Özellikle menü ekranında çalan şarkılar hareketli ve hoş. Oyun esnasında ise pek fark etmiyorsunuz ancak biraz kulak kabartırsanız oldukça hareketli parçalar çalıyor. Araba sesleri, seyirci sesleri klasik DIRT oyunlarında olduğu gibi, yani oldukça güzel. Yalnız şu arkada konuşan adamı hiç sevmedim, atmosferi baya baltalıyor.

Bunlar dışında klasik çevrimiçi modu bulunuyor. Bir arkadaşınızla oynayabileceğiniz modun yanı sıra, Joy Ride isimli bir mod da oyunda bulunuyor. Bu moda biraz değinirsek, size verilen belirli bir görev var o görevi yapmaya çalışıyorsunuz.

Son Sözler:

Sonuç olarak elimizde fazla uzun ömürlü olmayan, kendini tekrar eden bir oyun olmuş. Zaten piyasada bu tür oyun yeteri kadar var. Oyun başında fazla vakit geçirmeyeceksiniz en fazla 2 saat dayanabilirsiniz. Belki çevrimiçi modu bir süre daha oylayabilir ama yine de 1-2 gün oynadıktan sonra sıkılacaksınız ve bir daha da bakmayacaksınız. İyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Codemasters

Yapımcı

Codemasters

Çıkış Tarihi

23 Mayıs 2012

Platformlar

PC, PlayStation 3, XBox 360, Linux, Mac OS

Oyun Türü

Yarış Oyunu

Oyun Motoru

Ego Engine

ESRB Rating

EVERYONE

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
7.7
Aldığı Puanlar

CodeMaster klasik DiRT dışına çıkmış ve iyi bir oyun yapamamış.

7.5
Editörün Puanı
7.7
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...