Oyun Rehberleri
Hoşgeldiniz...
Don’t Starve Together: The Gorge Oyun Rehberi
İnceleme

Don’t Starve Together: The Gorge Oyun Rehberi

Yazar: 15 Ocak 2020

The Gorge, 2018 yılı ortalarında Klei Entertainment tarafından Don’t Starve Together oyununa eklenen bir etkinlik, bir çeşit mod yani. Maksimum üç kişinin oynayabildiği bu modda tek bir amacımız var: Gorge’a Mumsy’nin söylediği yemekleri yapmak. Ne yapıp edip, Mumsy’nin istediği yemekleri yapmamız gerekiyor.

Don’t Starve Together: The Gorge oyun modunda karakterimizde akıl sağlığı, açlık veya can barı yok. Aletlerimiz de kullanırken kırılmıyor. Her yemek sunduğumuzda Mumsy; bizlere Old Coin (Eski Para, oyundaki ticaret kaynağımız) Sapphire Medallion, Red Mark ve oyunu bitirmemiz için üç adet gerekli olan Gnaw’s Favor’u verebiliyor.

Don’t Starve Together: The Gorge oyununda üç adet yemek pişirme aracımız var. Bunlar Cookpot (Tencere), Oven (Fırın) ve Grill (Izgara). Her birinde farklı yemekler yapılabiliyor. Herhangi birine uygun olan yemek tarifi, diğerlerine uymuyor. Yani Bread (Ekmek) yapmak istediğimizde bunu yalnızca Oven’dan yapabiliyoruz. Oyunu bitirmek içinse 30 dakikamız var. Daha oyuna başlamadan zorlaştı mı ne?

Karakterler:

Don’t Starve Together: The Gorge oyununa başlamadan önce karakterlerimizi tanıyalım ve hangisinin hangi alanda diğerlerinden bir tık önde olduğuna bir bakalım:

 • Wilson: Yakındaki Cookpot verimliliğini artırır. Mumsy’nin istediği yemekler ile yaptığı yemeklerin uyumluluğunu inceleyebilir.
 • Willow: Yemek yapmak söz konusu olur da ateş gerekli olmaz mı? Willow ateş yakmak için gerekli olan eşyaların daha uzun süre yanmasını sağlayabilir.
 • Wolfgang: Yakındaki Oven verimliliğini artırır.
 • Wendy: Yakındaki Grill verimliliğini artırır. Oyuna bir adet Rot (Çürük) ile başlar.
 • WX-78: Bu robot arkadaşımız (Merhaba robot! Robot musun sen!?) diğerlerinden daha hızlı koşabilir.
 • Wickerbottom: Oyuna iki kitap ile başlar. Bu kitap ekilmiş toprakların yanında okunursa çevredeki tüm tohumlar birden yetişir ve toplanabilecek hale gelir. Ek olarak Mumsy’nin istediği yemekler ile yaptığı yemeklerin uyumluluğunu inceleyebilir.
 • Woodie: Ağaçları daha çabuk keser.
 • Wes: Sıkı pazarlıkcıdır. Mesela diğerleri altı Old Coin karşılığında eşya alırken Wes, beş Old Coin karşılığında eşya alabilir.
 • Maxwell: Oyuna kitap ile başlayan bir diğer karakterdir. Bu kitabı okurken, üzerinde gerekli eşyalar varsa, Maxwell gölgesini oluşturabilir. Gölge, Maxwell’in yaptıklarını (Ağaç kesmek gibi) yapar.
 • Wigfrid: Bufalo keserken daha fazla et elde eder.
 • Webber: Tohumları ve hasatları diğerlerinden daha hızlı toplayabilir.
 • Winona: Çoğu eylemi diğerlerinden daha hızlı yapabilir.

Görevler:

Karakterleri tanıdığımıza göre, karakterlerimizin görevlerini de açıklayabiliriz. Don’t Starve Together: The Gorge oyununda dört adet görev tanımı var. Uzmanlıklar da diyebiliriz.

 • Cooking (Yemek pişirme),
 • Gathering (Toplama),
 • Farming (Tarım),
 • Shopping (Alışveriş).

Şimdi de hangi karakter hangi göreve layık ona bakalım;

Cooking: Wilson, Willow, Wolfgang, Wendy.
Gathering: WX-78, Woodie, Maxwell, Wigfrid.
Farming: Wickerbottom, Webber, Winona.
Shopping: Wes.

Oynanış:

Şimdi karakterlerimizi seçtikten sonra yavaştan oyuna başlayabiliriz. Don’t Starve Together: The Gorge oyunu başlangıcında Mumsy bizlere merhamet ediyor ve 10 adet Old Coin veriyor. Bunun altısı ile (Wes karakteri varsa beş) Cookpot, Oven ve Grill arasında seçim yapmamız gerekiyor.

Hangisini yaparsak ona uygun yemekleri pişirmemiz gerekiyor. Tabii daha sonrasında gerekli Old Coin’i biriktirmemiz halinde diğerlerini de alabiliyoruz.

Yemekler:

Mumsy, her seferinde farklı yemekler yapmamızı söylüyor. Çeşitlilik şöyle;

 • Snack (Abur cubur),
 • Bread (Ekmek),
 • Veggie (Sebze),
 • Soup (Çorba),
 • Fish (Balık),
 • Meat (Et),
 • Dessert (Tatlı),
 • Pasta,
 • Cheese (Peynir),

Yemekleri yaptığımız halde hemen üst taraftaki kısma koyuyoruz. Klei’nin sitesinde veya Don’t Starve Wiki‘de hangi yemeğin nasıl yapıldığı, neler istediği ve hangi türde olduğu ayrıntılı olarak yazıyor. Oyun esnasında buna detaylıca ulaşabilirsiniz. Don’t Starve Together: The Gorge oyununda tam tamına 70 farklı çeşit yemek tarifi var.

Aletler:

Etrafımızda işimize yarayan bazı alet edevat var. Balta, çapa gibi. En başta yakıt için tabelaları ve verilen iki odunu kullanabilirsiniz. Oyunda bir de Silver Dish (Gümüş Tabak) ve Silver Bowl (Gümüş Kase) var. Eğer yemekleri bunlar aracılığıyla servis ederseniz daha değerli eşyalar elde edebiliyorsunuz.

Doğduğumuz yerin sol üst tarafına çok az ilerlerseniz Sammy’i göreceksiniz. Sammy bizlere bir Coin karşılığında ihtiyacımız olan her türlü tohumu sağlıyor. Biz de bunları ekiyoruz ve hasat ediyoruz. Elde ettiğimiz ürünlerle haritanın sağ tarafından un, tuz ve baharat alabiliyoruz.

Tuz Almak:

Don’t Starve Together: The Gorge oyununda tuz almak içinse 8 Old Coin karşılığında Salt Rack almamız gerekiyor. Bu eşyayı bir gölün üstüne koyduğumuz ve biraz beklediğimiz zaman tuza çevirebileceğimiz eşyayı elde edebiliyoruz. Bu eşya, üç tuza çevrilebiliyor.

Alt kısımda bulunan Swamp Pig Elder’dan üç tuz karşılığında bir anahtar alabiliyoruz. Haritada kilitli üç kasa var. Etrafta bulunan üç kasayı bu anahtarlarla açabiliyoruz. İçlerinden Cookpoot, Oven ve Grill’in bir üst modeli, Large’ı çıkıyor.

Large Araçlar:

Diğer araçlar üç malzeme alabiliyorken Large araçlar dört eşya alabiliyor. Zaten bu araçları alamazsak oyunu bitiremeyiz, çünkü oyunu bitirmemiz için gerekli olan Gnaw’s Favor’u büyük çoğunlukla bunlar aracılığıyla yaptığımız yemeklerden elde ediyoruz. Tabii onları gümüş tepsilerde servis etmemiz gerekiyor.

Kilitli Kapı:

Don’t Starve Together: The Gorge oyununda doğduğumuz yerin üst tarafında kilitli bir kapı var. Oradan ötesine anahtar olmadan geçemiyoruz. Eğer yaptığımız yemeklerden bir adet Sapphire Medallion düşürdüyseniz, tohum aldığımız Sammy’e giderek oranın anahtarıyla takas edebilirsiniz.

Böylelikle kilitli kapıyı açarak oradan aldığımız kaynaklarla baharat üretebilir yani daha lezzetli yemekler yapabilir ve oyunun sonuna yaklaşabiliriz. Tüm bunları yaparken hızlı olmamız gerek. İlerleyen zamanı unutmamamız lazım. Eğer başarısız olur, bileşenleri toplayamazsak bir balık adama dönüşüyoruz!

Mumsy’nin istediği yemekleri yaparak üç adet Gnaw’s Favor topladıktan sonra onunla Ancient Key’i takas edebiliriz. Bu anahtar buradan kaçma yolumuz. Onu yemekleri koyduğumuz yere yerleştiriyoruz ve arkamıza yaslanıp zaferin tadını çıkarıyoruz. Daha sonra aldığımız seviyelerle gelen kutuları açıyoruz.

Son Sözler:

Don’t Starve Together sürekli kendini yenileyen bir oyun. Bünyesine süreli olarak kattığı yeni etkinliklerle oyun heyecanını artırıyor. Yeni gelen The Gorge da bu etkinliklerden bir tanesi.

Künyesi
Yayımcı

Klei Entertainment

Yapımcı

Klei Entertainment

Çıkış Tarihi

14 Haziran 2018

Platformlar

PC, XBox One, PS4, PS3, PS Vita, Wii U, iOS, Android, Nintendo Switch, Linux

Oyun Türü

Macera, Hayatta Kalma, Bağımsız Yapımcı (Indie)

Oyun Motoru

C++Programlama Dili

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.0
7.8
7.0
Editörün Puanı
7.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments