İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Dota 2 Reborn İnceleme

Ne zamandır Valve’in bahsettiği büyük değişim sonunda geldi. Dota 2 öncelikle yeni bir oyun motoruna taşınıyor, bu da Valve’in ne zamandır kullandığı Source motorunu geride bırakmaları gerek. Source 2, Dota 2’nin yeni motoru olacak. Bunun yanında arayüz tamamen değişiyor ve Warcraft 3 sevenlerin özlediği “Custom Game” özelliği de bizimle olacak. Valve her hafta bu özelliklerden birini derinlemesine anlatıyor, bu hafta yeni arayüzü tanıtıyor.

Dota 2 Kontrol Paneli:

Öncelikle oyundaki tüm kontrol panelimiz değişmiş. Tamamen yeni bir arayüz tabanı kullanan Valve ilk önceliklerinin oyunun daha hafif olması ve yeni özelliklere açık olması olduğunu belirtiyor. Artık Dota 2‘de oyun aratmak için Play tabına gitmeye son, nerede olursanız olun sağ alt köşedeki “PLAY DOTA” tuşundan istediğiniz oyun modunda oyun aratabileceksiniz. “PLAY DOTA” tuşunda aynı zamanda lobi kurma özelliği de var. Artık lobileri istediğiniz gibi herkese açabileceksiniz. Lobi listesini de yine “PLAY DOTA” arayüzünden bulabiliyorsunuz.

Yeni arayüz, Yeni motor, Oynamak için yeni yollar: YENİDEN DOĞUŞ

Dota 2 Parti:

Valve arkadaşça toplanıp parti oluşturanlara bayağı bir yenilik getiriyor. En büyüğü parti birleştirme özelliği. Mesela iki kişilik bir partiniz var ve arkadaşınız size kaç kişisiniz diye sordu, onlar da üç kişi. Artık kimin partisi bozulsun uğraşmaya gerek yok. Hiç uğraşmadan iki partiyi birleştirebilirsiniz ve hatta tek kişiyseniz başkasına sizi partiye alması için istek yollayabilirsiniz.

Bunun dışında getirilen bir diğer büyük yenilik oyunda parti arası sesli konuşma imkanı. Oyun içinde konuşma imkanı varken bu oyundaki sizin tarafınızdaki herkese gidiyordu. Şimdi sadece grubunuz arasında konuşmanız mümkün, oyun yüklenirken falan da kesilmiyor.

HERO MMR:

Yeni arayüz oyuna daha çok istatistik getiriyor, bunlardan en önemlisi “HERO MMR”. Herhangi bir hero ile olan performansınızın genel MMR’ınıza olan oranına göz atabilirsiniz. Aynı zamanda PES’ten falan bildiğiniz beşgen grafik de artık Dota 2’de. Sizin oynanış tarzınızı gösteriyor ve arkadaşlarınızla kendinizi karşılaştırabilirsiniz. Bu beşgen grafiğin göz önüne aldığı 5 kriter var. Savaşlara katılma, farm yapma, destekleme, lane itme ve çok yönlülük.

Ayrıca arkadaşlarınız artık mini-profillerle birinin en sevdiği hero’yu ve en sevdiği kozmetik eşya’yı çok daha rahat görebileceksiniz. Bu profiller aynı zamanda onların “Rozet”ini de içeriyor. Bu rozet kişinin tüm başarılarını ve yaptığı şeyleri tek bir resimde anlatıyor.

Aynı zamanda Dota 2 size bir haber akışı veriyor. Arkadaşınız bir maçta en fazla kill’i mi aldı, yanda çıkıyor. Rampage mı aldı hemen görüyorsunuz. İsterseniz direk replay’e de ulaşabilirsiniz.

Dota 2 Diğer Yenilikler:

Chat arayüzü de değişiyor biraz. Artık bir arkadaşınızla konuşmak için Shift-Tab yapmanıza gerek yok, Dota 2 içinden direk konuşabileceksiniz. Aynı zamanda bu konuşmalar yine tablı olacak böylece çok yer kaplamıyor. Chat odaları için de güzellikler geldi, Chat odası kapasitesi 1000 kişiden 5000 kişiye çıkmış.

Dota 2 Hero Browser tasarımı da değişti. Filtreler düzenlenmiş ve seviye gelmiş. Bir heronun carry özelliği çok ağır basmıyorsa mesela carry’nin ilk seviyesinde görünürken ikinci seviyesinde görünmeyecek.

Aynı zamanda set ve eşya kullanımı ve görümü de çok rahat. Eğer o sete sahip değilseniz de Steam Market veya Dota 2 Store’dan satın alma imkanı bir tık uzağınızda. Ayrıca güzel bir haber ise topluluğun hazırladığı rehberlere bakmak için oyuna girmeniz gerekmiyor.

Her hero’nun sayfasında artık bir DEMO tuşu var. Bu tuşa bastığınız an sizi istediğiniz gibi o hero’yu deneyecek bir ortama sokuyor, aynı zamanda normalde sahip olmadığınız eşyaları bile deneme fırsatı veriyor.

Dota 2 Reborn İnceleme

DOTA TV:

Steam’in TI5 Qualifier yayınlarında Steam Broadcasting servisini denemesi bir tesadüf değildi. DOTA TV gelişiyor. Steam Broadcasting’le birlikte çalışacak olan DOTA TV ile hem oyunları hem de stüdyonun yayınlarını izleyebileceksiniz. Bunun yanında istatistikler ve grafiklere de ulaşabileceksiniz. Hepsi Dota 2 Client’ta ve internette mevcut olacak. Bunun yanında maçları 1080p ve 60FPS izlemeniz mümkün.

Bir oyunu izlerken gitmeniz gerektiğinde direk “Sonra İzle” tuşuna basarak sizi replaylerde beklemesini sağlayabilirsiniz. Onun yanında turnuvalar için artık fikstürler, birazdan gelecek oyunlar, katılacak takımlar gibi detayları hemen görebileceksiniz. İzle sekmesi artık size turnuva oyunları, yüksek becerili oyuncular ve arkadaşlarınızın oynadığı oyunların bir karışımını gösterecek.

Artık replaylerinize isim verip onu arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz. Bu replaylerin de yorum bölümleri olacak. İstediğiniz gibi altında konuşabileceksiniz.

Son Olarak:

Oyuna yeni gelenler için de yenilikler var. Dota 2’nin kendine ait tutorial’ı dışında yeni bir “Yardımlı Bot oyunu” sistemi geliyor. Bu oyunda yine botlara karşı maç yapılıyor ama kişiye uyarılar veriliyor. Kuleden çok hasar yiyince geri çekilmesi için uyarı, canı çok azalınca “Healing Salve” kullanmasını söylüyor sistem. Gayet faydalı bir sistem gibi duruyor.

Künyesi
Yayımcı

Valve Corporation

Yapımcı

Valve Corporation

Çıkış Tarihi

Eylül 2015

Platformlar

PC, OS X ve Linux

Oyun Motoru

Source 2 Engine

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.0
Aldığı Puanlar

Dota TV yeni canlı maç önizlemesi ile direk herkesin kişisel durumu, grafikler ve oyunun genel durumu ile ilgili bilgiler edinebileceksiniz.

8.5
Editörün Puanı
8.0
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments