İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Dragon Age: Inquisition İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Dragon Age: Inquisition çıkalı uzunca bir süre oldu ama geç olsun adam akıllı bir inceleme olsun dedim ve sistem gereksinimleri bilgilerini de ekleyerek yazayım dedim arkadaşlar. Oyunda kendini kaybetmemek mümkün değil, Dragon Age: Inquisition’ın sonuna gelebilmek için neredeyse 100 saatimi verdim.

Elbette uzun olması kaliteli olması anlamına gelmiyor ama bu saat yine de gözden kaçırılamayacak kadar büyük. Bunun yüzünden şu ana kadar oynadığım en geniş RPG oyunu olmakla beraber o devasa ve büyüleyici dünyasını yapılması ve görülmesi mantıklı olan şeylerle doldurabilen nadir oyunlardan biri.

Dragon Age: Inquisition Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Win Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q6400 2.13 Ghz. ya da AMD Athlon II X4 6400e 2.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4870 ya da NVidia GeForce 8800 GT veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 26 Gb. boş alan.
DirectX DX 10

Hikayesi:

Şimdi Dragon Age: Inquisition’ın hikayesine geçelim. Belirsiz bir hikaye ve BioWare’in meşhur bugları bu deneyimi kötü etkilese de, savaş içinde ve dışında, Inquisition, RPG boyutuna Dragon Age: Origins ve Star Wars: Knights of the Old Republic’de tattığımız bağımlılığı geri getiriyor.

Dragon Age: Inquisition’da sadece renkli bir macera grubunun başı değilsiniz. Ana göreviniz iç savaş ve politik mücadeleden dolayı bölünmüş bir bölgeye reform ve düzen getirmek. Cidden de gökyüzünde farklı boyutlardan şeytani güçlerin delikler açtığı bir kaostasınız.

Bu görevin halledilmesi gereken büyük sorumlulukları var. En ufağından, en büyüğüne bütün bunlar güç gerektiriyor. Bu gücü kazanabilmeniz için de Inquisition’ın dokuz büyük bölgesinde kayda değer bir şeyler yapmak. Böylece bir çok oyunun aksine, bütün bölgeleri gezip görmeniz hikayenin işleyişine bağlandırılmış.

Dragon Age: Inquisition Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-3330 3.00 GHz. ya da AMD FX-6100 Six-Core 3.3 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7870/R9 270 ya da NVidia GeForce GTX 660 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 26 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Oynanış:

Dragon Age: Inquisition oyununa ayak bastığınız anda bazı bölgelerin çok dar ve kısıtlayıcı olduğunu zannedebilirsiniz. Ancak bunlar kısa zamanda devasa oyuncuya bağlı bölgelere açılacaktır. Her ne kadar şeytan çıkan yarıkları kapatsam ya da gizli kırık çömlek bulsam da buzdağının daha görünen kısmına ufak tefek değişiklikler yaptığımı hissediyordum.

İlerleme hissinin olmadığını demek istemiyorum burada. Mesela bir grup asi olarak başlasak da, sonradan çok etkileyici ve kuvvetli bir askeri ve politik birliğe dönüşmek Inquisition’ın belki de en tatmin edici özelliklerinden biri.

Ancak bu kadar içerik insanı baymıyor değil. Neyse ki çok yardımcı bir harita size eşlik ediyor. Bu haritada her bölgenin içeriğini görüp kafanız dağılmadan görevinize odaklanabiliyorsunuz.

Kafanızın dağılmaması aslında baya zor. Ferelden ve Orlais’in açık alan ve dar, belli patikaların oluşturduğu inanılmaz ikili denge. Ufukta keşfedilmemiş yerler beni hikayenin o anki görevinden uzaklaştırdığı çok oldu.

Ama sanmayın ki yolu kaybedersem bir daha geri bulamam, çünkü bariz yol yardımcılarıyla ulaşmak istediğiniz yere kolayca gidebiliyorsunuz. N’olursa olsun yol üstünde birşeye takılıp vakit geçirmemek mümkün değil.

Bunun sebebi ise Dragon Age: Inquisition’ın parçaları nasıl birleştirdiği. Basit bir diyalogu sizin umursamanız gerektiğini öyle güzel aktarmış ki Inquisition, abartısını pozitive çevirip sizi hikayenin bütünlüğünde büyülemekte geri kalmamış.

Kamera bazen tuhaf davranabiliyor. Şaşırmayın çünkü bu Dragon Age: Origin’in PC oynanışında olduğu gibi tepeden bakmanızı sağlıyor. Eski BioWare oyunlarını aksiyon dolu Dragon Age 2 ve Mass Effect’in son oyunlarıyla bağdaştırmış, Inquisition.

Elbette kendinden önce gelen bir çok BioWare oyunu gibi, Inquisition’da da acayip teknik aksaklıklarla karşılaşıyoruz. Diyalogların devamı genelde havada asılı kalıyor, kullanabileceğiniz elementler bir anda kullanılamıyor, sesler savaşın ortasında aniden kesilebiliyor. Bunların çoğu tekrar başlayarak çözülebilir ama deneyimi rezil etmiyor değil. Patch ile bunların bir çoğu giderildi, ancak hala devam edenler var.

Co-op:

Hikayeyi bitirdikten sonra denemeniz gereken bir diğer oyun seçeneği de co-op. Dragon Age: Inquisition co-op şaşırtıcı bir şekilde hoş olmuş. Apayrı bir karakteri geliştirmekle uğraşıyorsunuz ve arkadaşlarınızla zindanları yağmalıyorsunuz. Tamam ilk başta harikaydı çünkü herkes düşük level’dı. Ancak level’ım yükseldiğinde, noob dediklerimiz beni tek vuruşta öldürünce, co-op’un ne kadar da adil olmadığını gördüm.

Son Sözler:

Sonuç olarak, Dragon Age: Inquisition oyunu devasa boyutlarda. Bunca oynadığım süre boyunca sadece 3 ya da 4 tane ejderha gördüm ve inanın öldürmesi çok zor. Hala yeni keşfettiğim dopdolu yerler var.

Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

BioWare

Çıkış Tarihi

18 Kasım 2014

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, PlayStation 3, XBox 360

Oyun Türü

Aksiyon, Rol Yapma Oyunu (RPG)

Oyun Motoru

Frostbite 3 Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Dragon Age: Inquisition keyif alacağınıza inandığım ve denenmesi gereken oyunlar listenizde bulunmalı...

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments