İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Dragon Age Origins İncelemesi

Bu yazımızda elimizden geldiğince Dragon Age Origins İncelemesini yapmaya çalışacağız. Umarım Dragon Age Origins oyununu oynayıp oynamama konusunda tereddütte kalan arkadaşlarımız varsa onlara bu incelememizle bir yol gösterebiliriz. Baldur’s Gate! Ne oyundu ama, zamanına damgasını vurmuş ve RPG severlerin adeta hafızalarına kazınan bir oyundu. RPG’yi hiç sevmeyenlerin bile hoşuna giden, sevenlerinse başından kalkamadığı bir oyundu ve o oyunda BioWare’nin oyunuydu. İşte BioWare şimdi de Dragon Age: Origins oyunuyla geri döndü. Oyuna verdiği isimde çok manidar.

Origin İngilizcede kök, köken, soy anlamlarına geliyor. Yani BioWare bu isimle aslında Baldur’s Gate oyununa atıfta bulunuyor ve bu oyunu onun veliahtı olarak gösteriyor. Bu duruma şöyle bir örnek verebiliriz; Kurtlar Vadisi ve Kurtlar Vadisi PUSU. Nasıl ki ikinci jenerasyon KV birinci kadar güzel olmasada yinede onun verdiği bir alt yapıyla çok büyük işler başarıyor, Dragon Age: Origins’ten de aynı durum bekleniyor. Fakat küçük bir farkla burada ikinci jenerasyon konusu,mekanı birinciden çok daha farklı. Bakalım bu farkların oyuna ne getirileri olmuş.

Dragon Age: Origins oyununa ilk başladığımızda karşımıza sınıf seçimi geliyor. Bu menüde savaşçı, büyücü ve hırsız sınıfından istediğimiz birisine dahil oluyoruz. Daha sonrada bunların her birinin bir çok alt dalın olduğunu görüyoruz. Mesela büyücüleri ele alacak olursak, ateş gücüne sahip büyücüler, kara büyü yapabilen büyücüler hatta çift elle kullanılan silahları dahi kullanabilen büyücü seçeneklerinden birisini seçmek mümkün. Tabi bunlar benim aklımda kalanlar daha bunların haricinde birkaç seçenek daha var.

Dediğimiz gibi bütün sınıfların böyle alt dallarının olması, oyuncular için büyük bir nimet çünkü. Oyunu defalarca farklı sınıf ve karakterler seçerek baştan oynama imkanı var. Üstüne üstlük her sınıfın oyun içerisinde ki gelişmeleri ve oyundaki olaylar farklılık gösteriyor. Buda sanki farklı bir oyunu yada aynı oyunun başka bir versiyonunu oynuyormuş gibi bir durum oluşturuyor. Son olarak da seçtiğimiz karakteri sakalından yüzündeki dövmeye kadar kendi istek ve arzularımıza göre yaratabiliyoruz. İşte tüm bu özellikleriyle Dragon Age: Origins oyunu daha ilk başta bizden artı bir puan kazandı.

RPG severler için hazine değerinde bir oyun olmuş.

Oyunu ilk olarak bir kalenin içinde başlıyorsunuz, her RPG yani rol yapma oyununda olduğu gibi burada ki ilk şartta İngilizce’ye biraz olsun hakim olmanız gerekiyor. Başlangıçta tutarlı cevaplar verebilirseniz bir çok bilgi edinebilirsiniz. Bunun yanında oyunun başlangıç kısmı her oyunda olduğu gibi biraz sıkıcı. Maceranın içine atılabilmek için kaleden çıkmanız ve ülkede neler oluyor görmeniz gerekiyor. Ülkede ejderhalar, yaratıklar, hırsızlar, iskeletler, yarı ölüler kol geziyor ve bilin bakalım bunları ülkeden temizlemek kime düşüyor.

Öncelikle şunu söylememiz gerekiyor, oyunun gerek haritası gerekse konusu çok geniş ve insanı içine alıyor. Oyunda detaylara ve RPG’nin vazgeçilmezlerinden olan akılcı stratejiyede yer verilmiş. Bunu şöyle açıklayabiliriz mesela Bir buz büyüsü yapabilen bir büyücüsünüz ve etrafınızı alevler sarmış durumda. Normalde böyle durumlarda Feridun Düzağaçtan Alev Alev şarkısı eşliğinde bir sigara tüttürüp sonunuzu beklemeniz gerekir tabi açık alanda olduğunuzu ve izmaritinizi yere atmayacağınızı varsayıyoruz.

Ama işte Dragon Age: Origins oyununda buz büyüsü yapabilmenin verdiği avantajla çevrenizde ki tüm ateşleri söndürebilirsiniz. Dragon Age: Origins oyununu diğer RPG tarzı oyunlardan ayıran bir başka özellikse karakterinizi yönetme şekliniz. Karakterinizi tek başına tıpkı diğer oyunlarda olduğu gibi yönetiyorsunuz farklılık ise grup oluşunca ortaya çıkıyor. Grup halinde hareketlerde tüm grubu bir birey gibi idare edebilir hepsine ortak komutlar verebilirsiniz. Ayrıca zorlandığınız durumlarda oyunu “space” tuşuyla durdurup kişiye özel görevler verdikten sonra tekrar savaşa devam edebilirsiniz.

Biraz Ejder mi Avlasak?

Dragon Age: Origins oyununun isminin anlamı Ejder Çağı. Ama oyunda öle dışarı çıkayım börtü böcek niyetine ejder avlayayım diye düşünmeyin çünkü öyle değil. Yapımcılar bu rakamları tam kararınca yapmışlar buda oyundaki aşırılığı engellemekle birlikte oyuna büyük bir zevk katmış. Burada şunu da belirtmeliyiz ki oyunda ki gerek ejderler olsun gerekse diğer yaratıklar olsun gerçekten insanın hayal gücünü zorlayacak cinsten canavarlar olmuşlar. Bir bakıma oyunun ismine de atıfta bulunarak tüm yaratıkların çok orijinal görünümlere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Dragon Age: Origins oyunu RPG severler için gerçekten müthiş bir oyun olmuş. Uzun zamandır RPG tarzı oyunlardaki yavanlıklar,sıkıcılıklar hepsi bu oyunda yok olup gitmiş. Bu oyun tıpkı abisi Baldur’s Gate gibi RPG tarihinde bir devri kapatıp yeni bir devri açacak cinsten olmuş. Özellikle de biraz İngilizceniz var ve RPG tarzı oyunları seviyorsanız Dragon Age: Origins oyununu çok seveceğiniz bir muhakkak.

Dragon Age Origins İncelemesi

Dragon Age: Origins Grafikler:

Dragon Age: Origins oyununun grafiklerini 3 başlık altında incelemek gerekir. Birincisi çevre görüntüleri ikincisi karakter görüntüleri üçüncüsü ise yaratıkların görüntüleri. Birincisinden başlamak gerekirse oyundaki çevre görüntülerin kalbur üstü diye tabir ettiğimiz piyasanın üstüne bir kaliteye sahip olduğunu söylememiz gerekir. İkinci olarak oyundaki karakter görüntüleri için maalesef aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Özellikle karakterlerin suratları küçük emrahı anımsatıyor. Böle bir gariplik, yetimlik izlenimi var karakterlerin suratlarında. Üçüncü ve sonuncusu ise yaratık görüntüleri ki bunlar için diyecek hiç bir şeyimiz yok. Son derece güzel, kaliteli ve insanın nefesini kesen bazende korkutan cinsten yaratıklar olmuş. Genel bir grafik değerlendirmesi yapacak olursakta oyunun grafiklerinin son derece güzel olduğu kanaatindeyiz.

Sözün Bittiği Yer: Dragon Age: Origins oyunu kendi türünde son derece güzel oynanması zevkli ve heyecan verici bir oyun olmuş. Eğer RPG tarzı oyunları seviyor ve İngilizcenize güveniyorsanız bu oyunu kesinlikle oynamanız gerektiğini düşünüyoruz. Diğer yandan eğer RPG tarzı oyunları sevmiyorsanız bu oyun için dünyanın en güzel oyunu yorumunu da yapsak sizin için bir anlamı olmayacaktır. Ben rol yapma oyunlarını seviyorum diyorsanız Dragon Age: Origins çıktı ve sizi bekliyor.

Oyun Genel Puanı : 8,7
Oyun Türünde Puanı: 9,2

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments