İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Dragon’s Dogma: Dark Arisen İnceleme
0
İnceleme

Dragon’s Dogma: Dark Arisen İnceleme

Yazar: 17 Nisan 2016

PS3 ve XBox 360 için 26.04.2013’de piyasaya sürülen, yapım ve dağıtımını Capcom’un üstlendiği Dragon’s Dogma: Dark Arisen oyununu inceliyoruz. Oyunun PC versiyonu ise uzun bir bekleyişin ardından 2016 yılı başlarında gelecek. Eski Devil May Cry ekibiyle ile yapılan bu yeni oyun adeta Capcom için yeni bir ürün yaratmış. Dragon’s Dogma bir milyon satışını yaptıktan sonra Dark Arisen adlı içerikle ince ayar çekip yeniden piyasaya sundu.

Bildiğimiz Capcom yeniden paketleme adeti, yani aynı oyunu yeni içerikle disc’e koyup yeniden piyasada satmak. Street Fighter IV Arcade Edition oldu, Marvel VS Capcom 3 Ultimate oldu, Devil May Cry 3 Dante’s Awakening oldu, Resident Evil 5 Gold Edition oldu vs.

Dragon’s Dogma: Dark Arisen yine aynı oyunla geliyor tabi bir kaç güzel düzeltmelerle, yeni içerikler ve ‘Bitterblack Isle’ denilen yeni macera dolu kabus ada. Eğer Dragon’s Dogma size yetmediyse bunu sakın kaçırmayın tabi oyunu yeniden satın almanız gerek. Ne yazıkki DLC olarak oyunu tamamlayamıyorsunuz. En azından $60 fiyat yerine $40 ile satın alabilirsiniz. Capcom’un yaptığı açıklamaya göre oyun yeni DLC ile adapte olma ihtimali hiç yokmuş.

Yani oyunun yapım mimarisi çok sabit ve yeni içerik ile uyum sağlayamıyor. Skyrim yada Fallout 3 gibi esnek yapısı yok. O yüzden hayranları bu işkenceyi görmek zorunda. Hatırlarsanız geçen sene Street Fighter X Tekken’de disc’in içindeki hazır DLC ha*k ile ortaya çıkmıştı ve hepsi rahat şekilde oynanıyordu. Capcom yaptıkları üç kağıtçılığı ortaya çıkınca çok kızmıştı. Hem suçlu hem güçlü. Bu rezalete rağmen yine bu hazır DLC’yi para ile satmaya başladı.

Demek istediğim Capcom belki yine yalan söylüyor. DLC’yi $20 satacağına neden disc haliyle $40 satmasın? En azından ilk Dragon’s Dogma’da kullandığınız save data’yı Dark Arisen ile devam edebiliyorsunuz. Hem yeni oyuncuların alamayacağı hediyeler sizi bekliyor. Biraz Capcom’un satış politikasını eleştirdikten sonra sıra gelelim oyunu anlatmaya.

Hikayesi:

Dragon’s Dogma sağlam aksiyon macera RPG oyunu sunuyor. Oyunu bitirmek 40 saat alıyor ve şimdi Dark Arisen paketi ile oyun 60 saatten fazla uzuyor. Dragon’s Dogma’nın ilginç konusu var ve bir hayli de sürükleyici.

Başta kendi karakterinizi yaratıp Cassardis adlı kasabada uyanıyorsunuz. Burda deniz olduğu için insanlar geçimini balıkçılıkla geçiriyor ve yaratığınız karakterde birer balıkçı. İnsanlar normal hayatlarını yaşarken apansızın devasal boyutta kızıl renkli ejderha köye saldırıyor.

Kasabada felaket çıkardıktan sonra hemen baş karakter yerde bulduğu sıradan kılıç ile ejderhaya saldırıyor. Bu mücadele fazla uzun sürmüyor ve ejderha sert tokat attıktan sonra baş karakter yerde yarı baygın şekilde sahilde yatıyor. Ejderha baş karaktere yaklaşıp seçilmiş olduğunu ve birer Arisen olduğunu dile getiriyor.

İlerki zamanda Gransys’i (oyundaki dünya) büyük bir felaket beklediğini ve bütün mesuliyet Arisen’a bağlı olduğunu söylüyor. Konuşmasını bitirdikten sonra tırnağını Arisen’ın kalbine saplayıp, yerinden söküp yiyor. Fakat Arisen ölmüyor ve bir kaç gün sonra muhtarın evinde göğsünde dev bir yara izi ile uyanıyor. Bu an itibaren oyuna başlamış oluyorsunuz.

Oyun Mekanizması:

Dragon’s Dogma Dark Arisen çok sağlam oyun mekanizması ile başlıyor. Karakteriniz koşmak, daha hızlı koşmak, zıplama, tutunma, canavarlara tutunma ve tırmanma, etraftan eşya taşımak ve atmak gibi serbest hareket yapmanız mümkün.

Yani Witcher serisi gibi sadece sabit kavga ve yürümek mekanizmasına sahip değil. Kayalık bölge varsa isteğiniz yere atlayıp ve tırmanmaya sahipsiniz. Barut varili varsa taşıyın ve isteğiniz yere atın. Bir diğer özellik ise karakter klasmanı. Oyunda 9 klasman mevcut.

Klasmanlar:

Dragon’s Dogma: Dark Arisen oyununa başladığınız an üç standart klasman seçeneğiniz oluyor;

  • Fighter,
  • Mage,
  • Strider.

Fighter kalkan kılıç, Mage büyülü asa ile sihir ve Strider ise çift bıçak ile yay ve ok kullanıyor. Her klasman kendine has silah türü kullanıyor. Yani fighter yay ve ok kullanamıyor ve mage kalkan kullanamıyor.

Bu eşyaları taşıyabilirsiniz ama kullanamıyorsunuz. Klasman değiştirmek istiyorsanız oyunun ilk çeyreğini bitirmeniz gerekiyor. Çünkü o zaman Gransys’in başkentine geliyorsunuz ve orda sığınıyorsunuz.

Diğer klasmanlar ise 3 tane gelişmiş klasman ve 3 tane de hibrid klasman var. Gelişmiş klasmanlar;

  • Warrior,
  • Ranger,
  • Sorcerer.

Warrior iki elle tutulan dev kılıç ya da çekiç kullanıyor, Ranger ise kısa yay yerine uzun yay kullanıyor ve Sorcerer ise daha fazla felaket büyüleri kullanıyor. Ama hiçbir iyileştirme büyüsü kullanmıyor. Hibrid ise iki standart klasmanın karışımı kullanıyor. Eğer Fighter ve Strider istiyorsanız Assassin kullanın.

Mage ile Strider istiyorsanız Magick Archer kullanın. Fighter ile Mage istiyorsanız Mystic Knight kullanın. Bu klasman yine özel silah kullanıyorlar. Mystic Knight tokmak ile sihir kalkan, Magick Archer ise sihirli yay ve Assassin ise kılıç, çift bıçak, yay ve kalkan kullanabiliyor.

Bu dokuz klasmanın ne kadar farklı ve özel olduğunu görebiliyorsunuz. Hepsinin artısı ve eksisi var. Bunları seçmek size düşüyor. Hepsini kullanmak keyifli ama ustası olmak vakit alıyor.

Her klasmanın yetenekleri ya da Skills var. Fighter kullanıyorsanız kılıç için 3 adet yetenek ve kalkan için 3 adet yetenek var. Kılıç için sapla, havaya doğru vurma ve geniş savurma gibi yetenek alabiliyorsunuz. Kalkan için ise kalkan vurma, kuvvetli korunma ve ses çıkarma var.

Bunları kullanmak için ilk önce Discipline Points (DP) toplamanız gerekiyor. Her düşman öldürdüğünüzde ve görev yaptığınızda EXP ve DP kazanıyorsun. DP miktarı aldığınız EXP’nin yaklaşık çeyrek miktarı kadar.

Dragon’s Dogma: Dark Arisen İnceleme

Kontroller:

Ayrıca bir klasmanı ne kadar kullanıyorsanız seviyesi artıp yeni yetenekler ve hünerler açıyorsunuz. Yeterince DP alınca yetenek alıyorsunuz. Mesela Broad Cut adlı yetenek ile geniş açılı savurma yaptığınız an geriye doğru kaçıyorsunuz.

Bunu kullanmak isterseniz RB+X yada RB+Y yada RB+B tuşlarına koyabiliyorsunuz. Ana silahlar her zaman RB takım tuşlarına koyuluyor. Alternatif Silahlar mesela kalkan yada yay gibi olanlar ise LB takım tuşlarına takıyorsunuz.

Skiller:

Yani böylece 6 adet skill yanınızda barındırabiliyorsunuz. Bu yeteneklerin çoğu saldırı amaçlı olsa da bazıları takım işi içinde uyuyor. Mesela kalkanı trampolin gibi kullanıp yandaşlarınız hava doğru atıp dev canavarların tepesine çıkması için kullanılıyor.

Bazı yetenekler ise taktik için uygun oluyor. Yay kullanıyorsanız düşmanınızı felç etmek için zehirli ve ağır ok atabiliyorsunuz. Büyücüler ise element tarzı büyü kullanıyorlar.

Alev topları, yerde fışkıran buz kütleri hatta gökten meteor yağdırabiliyorsunuz. Eğer ekip işi istiyorsunuz iyileştirme, arındırma yada silahları element kuvveti verebiliyorsunuz. Bu yetenekler seviye atlayıp daha fazla gelişmiş oluyor ve daha etkili olmaya başlıyor.

Yani burda karakteriniz ne tür oyuncu olacağını belirliyorsunuz. Bu kadar çeşitlik oluncada kavgalar ve dövüşler sıkıcı olmuyor. DP ile karakterinizin esas yeteneklerini bile geliştirebiliyorsunuz.

Augments:

Mesela yeni combo (X, bekleyin sonra X, X, X yada Y basın ve tutun), daha yüksek zıplama, yetenek çekerken daha az enerji harcama, daha sağlam korunma vs. Bunlar yetmiyormuş gibi bir de Augments var. Her karakter 6 adet Augment kullanabiliyor.

Bunlar tipik stat geliştirici. Daha fazla HP, daha fazla ağırlık taşıma, gece daha kuvvetli olma vs. Bunlar klasmandan klasmana değişiyor.

Yani bazıları sadece Mage klasmanı kullanırken satın alabiliyorsunuz fakat satın alındıktan sonra Warrior içinde geçerli oluyor. DP ile ayrıca yeni klasman açıp kullanabiliyorsunuz. DP toplamaktan üşenmeyin ve bir klasmanı maksimum seviyesine taşıyıp bir diğer klasman deneyin.

Ayrıca klasmanlar sizin gelişmenizi etkiliyor. Eğer büyücü iseniz magick statlarınız artıyor ve savaşçı iseniz strength artıyor.

Dünya Detayı:

Dragon’s Dogma: Dark Arisen oyun dünyasına gelince, Gransys pek o kadarda büyük değil ama baya detayı var. Oyunda gezilecek ve keşfedilecek bir sürü yer var. Örneğin Cassardis’de bir kuyu var. Kuyunun içinde mağara var. Bu mağarada Saurian denilen insan boyunda kertenkeleler var.

Bu mağaranın diğer ucunda kapı var. Onu açınca Gransys’in biraz ortalarında çıkıyorsunuz. Sola gidince yokuş var ve tepesinde haydutlar var. İlerleyince terkedilmiş kale var ve orası haydutların sığınma merkezi.

Cadı Ormanı:

Onun yanında cadı ormanı var. Girerseniz sisli bir orman sizi bekliyor. Bu sisle haritanız kullanılmaz hale geliyor. İçinde yabanı yaratıklar ve bazı yerlerde taştan golemler uyuyor. Ormanın çıkışında ise hemen Cassardis kasabasına giden ormana düşüyorsunuz ve burda goblinler sizi bekliyor. Bu sadece küçük kısmı. Daha keşfedilecek bir sürü yer var. Her yeni yerde yeni düşmanlar, eşya, ekipman, hazine ve daha bir sürü buluyorsunuz. Bu oyun miktar değil kalite vurgusunu kullanmış.

Ulaşım:

Oyunun tek büyük sorunu ulaşım. Oyunda hiç at yok! Onun için tabana kuvvet. Çok sıkıcı bir durum. Bir yere gitmek için durmadan koşup ve enerjinizi doldurmak yürümeniz gerekiyor. Tabi düşmanları unutmayalım. Bazen ormanın derinliklerinde bir Chimera yada sahillerde bir siklop çıkabilir.

Eğer geri dönmek istiyorsanız yine yürümeniz gerek yada Ferry Stone kullanıp merkeze dönebilirsiniz. Bu taşlar değerli ve her kullanışta bitiyor. Onun için yanınızda her zaman bir yada iki adet taşıyın.

Eternal Ferrystone:

Eğer Dragon’s Dogma’dan Dark Arisen’a geçerseniz Eternal Ferrystone yani sınırsız miktarda taş hediyeniz oluyor. Böylece oyun çok rahat oluyor. Eğer bir yere sıklıkla gidiyorsanız Portcrystal kullanın. Bu eşya oyun başına bir adet çıkıyor ve çok değerli.

Bu taşı isteğiniz yere koyun ve Ferry Stone ile ışınlanın. Artık Dark Arisen bunu çözdü. Şimdi bir çok yerde bu taşı bulabilirsiniz ama tabi yine özel yerlerde. Bunları stratejik yerlere koyun ve Ferry Stone ile rahatlıkla yolculuk yapın.

Mekanlar:

Dragon’s Dogma: Dark Arisen oyunundaki mekanlar da bir hayli güzel. Yeşil ovalar, uzun kumsallık sahiller, mavi deniz, bol agaçlık ormanlar, dereler, dağlık yollar, mağralar, kaleler vb. Bunları izlemek adeta keyif verici. Rüzgar esince ağaçlar ve çalılıklar bile oynuyor.

Danalar, geyikler ve yaban domuzları bile otluyor. Ormanlarda kargalar ve sahillerde martılar bile var. Ağaçlarda meyve toplayabiliyorsunuz. Ağaç kütüğünde mantar yada benzeri tür yiyecek toplayabiliyorsunuz.

Mağara yakınlarında taşlardan madencilik yapabiliyorsunuz. Nehirlerden balık bile tutabiliyorsunuz. Yani Gransys adeta canlı. Geceleğin ise her yer çok tehlikeli oluyor ve tabi çok karanlık oluyor. Onun için her zaman kandil taşıyın. Kandiller kullanıldıkça bitiyor onun için yanınızda yağ taşıyınki yakıt olarak kullanılsın.

Ha bide suya düşmeyin yoksa kandiliniz söner ve karanlık ortada kandilin sönmesi sorun oluyor. Gece ise zombiler ve ölüler hortluyor. Fakat bunları yok edince iyi miktarda EXP ve Gold kazanıyorsunuz ama unutmayın işiniz çok zor oluyor. Onun için sağlam takımınız olsun.

Takım Kurma:

Takım denilince Dragon’s Dogma: Dark Arisen çok farklı yöntem sunuyor. Pawn denilen yani piyon insanlar size yardımcı oluyor. Bunlar başka diyardan geliyorlar ve insanlar gibi özgür iradeleri yada duyguları yok. Kimsenin zararı yok ve sadece Arisen’a itaat ediyorlar çünkü görevleri bu.

Oyun main pawn yani ana piyonunuz var. Bu karakteri tıpkı sizin karakter gibi kişiselleştiriliyorsunuz. Bu karakteri kullanamıyorsunuz fakat onu ne tür karakter olduğunu siz belirliyorsunuz.

Nasıl klasman ve ve ekipman kullanıyorsanız bu karakter içinde geçerli. Strider iseniz Mage yapın. Böylece siz saldırın o sizi kollasın. Bu karakter her zaman yanınızda olması gerekiyor. Siz geliştikçe o da gelişiyor. Siz giyinip kuşanırsanız onuda ihmal etmeyin. DP topluyorsunuz ve her ikiniz de bundan nasip alır. Ayrıca online iseniz bu karakterinizi başka oyuncular kullanabilir. Merak etmeyin karakteriniz her zaman yanınızda (yani bir kopyasını başkası kullanıyor).

İşi bitiğinde diğer oyuncular size hediye verebiliyor. En önemlisi piyonunuz sizinle keşfetmediği yaratıklarla karşılaşırsa deneyimi oluyor ve o yeni yaratıkları keşfettiğiniz an size ipucu verir ve daha iyi mücadele ediyor. Yer ve mekanlar içinde geçerli.

Pawn:

Partinize 2 adet pawn yaratamıyorsunuz ama diğer oyuncuların piyonlarını kiralayabiliyorsunuz. Bu misafir piyonları kişiselleştiremiyorsunuz. Ondan üstün ekipman varsa alamıyorsunuz ve onlara ekipman takmak isterseniz üstündeki ekipmanı atıyor.

Yani bunları hiç ellemeyin. Zaten EXP toplayamıyor. Piyonlarınızı seçmek çok kolay. Rift Stone bulup Rift’e gitmeniz gerek. Burdan istediğiniz türden piyon alabiliyorsunuz. Sadece arama kısmında filtre etmek size kalıyor. Mesela bayan Mage arıyorsanız öyle bir arama yapın.

Sonra ne tür karakteri olmasını siz seçin, örneğin; kara büyüsü olan, daha fazla takım işi yapan ve sürekli tehlikeden kaçan bir piyon bulabiliyorsunuz. Unutmayın ne kadar filtre yapıyorsanız daha az bulma şansınız oluyor. O yüzden level ve klasmanına göre arama yapın.

Piyonlar:

Ayrıca piyonları bedavaya alıyorsunuz ama seviyesi yüksek olanlar Rift Crystal (RC) ile alıyorsunuz. RC görev bitirince kazanıyorsunuz yada düşmanlardan çıkabiliyor. Eğer level’iniz 20 ise ve level 80’lik piyon arıyorsanız çok pahalıya patlayacak. Onun için level 30 olanı seçin çünkü daha makul oluyor.

Level 30 olduğunuz an onları attın yenilerini alın. Böylece zor düşmanları daha rahat yok ediyorsunuz. RC zor bulunuyor ama başka oyuncu sizin ana piyonunuzu kiralayınca RC kazanıyorsunuz. Ne kadara satın alırsa o kadar kazanıyorsunuz.

Bir de ana piyonunuzun dış görünüşü ve faydalılığı kiralayan tarafından derecelendiriliyor. RC Dark Arisen DLC’sinde bir çok işe yarıyor. Onu ilerki bölümlerde açıklayacam. RC’nin bir başka kazanma metodu ise gerçek para ile kazanma var yani şu iOS ve Android’deki in-app purchase metodu. Bunu sakın yapmayın, çünkü zaman geçtikçe iyi miktarda RC’niz olacak.

Eğer level 200’lük piyon istiyorsanız siz bilirsiniz. Piyonlar Gran Soren şehrinde gezgin olarak dolaşıyorlar. Beğendiğiniz varsa ona yaklaşın ve partinize ekleyin. Parti en fazla 4 kişi olabiliyor; siz, ana piyonunuz ve 2 misafir piyon.

Görev Sistemi:

Partiniz kurulunca oyuna artık açılabilirsiniz. Dragon’s Dogma: Dark Arisen oyununda ana görevler, yan görevler ve görev panosu. Ana görevler oyunun hikayesini taşıyan görevler. Oyun bir nevi 5 bölüme ayrılmış.

Her bölümün kendisine göre yan görevler var. Yan görevler pano görevleri gibi değil. Pano görevleri bir miktar şu canavarı öldür yada bir miktar şunu getir ya da şu kişiyi buraya kadar eskortluk et tarzında para ile ödüllendirilen görevlerdir.

Yan Görevler:

Her kasabada panolar sürekli yeni iş çıkarıyor ve hepsi farklı görev veriyor. Yan görevler ise oyunun hikayesini biraz daha fazla detaylı gösteriyor. Piyonlar tam olarak nedir, tanıştığımız kişinin gizemi ne, Arisen tam olarak nedir, birisinin güvenini kazanmak vs. Onun için ana görevleri yapmadan önce yan görevleri tamamlayın.

Bu görevler kişiden direk alınıyor. Başların tepesinde yeşil kutucuğun içinde soru işareti var. Alın ve yapın. Bazılarını yapamazsanız ileriki bölümlerde o görevin devamını yapamazsınız. Hatta o görevi alsanız bile ve ana görevi tamamlarsanız o görev iptal olabilir. Oyunun ana ve yan görevleri pek sıkıcı değil.

Pano görevleri zaten düpe düz avcılık meselesi. Onları fark etmeden de tamamlayabilirsiniz. Ana ve yan görevler ise bazen çok farklı oluyor. Örneğin bir görevde bir kişinin mahkemesi için tanık lazım. Tek sorun iyi yada kötü tanık bulmanız lazım.

Zanlıyı sevmiyorsanız kötü tanık getirin yada sahte suç belgesi yazdırıp mahkemeye getirin. Bir görevde ise bir kişinin çocuğunu şehirde gezdirip oynayın. Hatta şatodan prenses kaçırama bile var. Eğer oyunda bütün ana ve yan görevleri yaparsanız trophy/achievement var. Onun için hepsini tamamlamaya çalışın.

Dövüş Mekanizması:

Dragon’s Dogma: Dark Arisen oyununun dövüş mekanizması ise tam anlamıyla harika. Hele böyle RPG oyunu için bile fazla. klasman farklı oynanılıyor ve her biri için taktik uygulamanız lazım. Eğer sadece panzer gibi yıkmak istiyorsanız Warrior olun. Elinize 2 metrelik kılıç ile dehşet saçın. Aldığınız yeteneklerle bir devi bir vuruşla yıkın. Oynanması basit oyundan sıkılmıyorsunuz.

Düşmanlar:

Oyuna güzellik katan bir diğer güzellik ise o da düşmanlar. Ogre denilen yaratık kadınlardan hoşlanıyor. Eğer partinizde kadın varsa onu kaçırabiliyor. Sikloplar çok sağlam devler fakat kafasına çok sert şekilde ok atarsanız dişini kırabilirsiniz ve hatta ağlamaya bile başlıyor. Tabi seinirlenmesi normal. Sizi yakalayıp yiyebiliyor ve böylece hemen ölebiliyorsunuz. Canavarlar bu kadar özel kişiliklere sahip oldukları için dövüşler hep eğlenceli oluyor.

Bir diğer hak ettiği övgü ise parti ile oynamak. Takımdan bir kılıç, yay ve büyü kullanan biri olsuj. Bazı canavarlar sadece büyü ile ölüyor. Bazıları sadece kaba kuvvet istiyor. Hem sizin için canını tehlikeye atıyor. Harpy denilen yarı insan yarı kuş olan canavar sizi yakalayıp hava kaldırıp aşağa atıyor. Yer müsait ise sizi çukura bile atıyor. Eğer yere çakılacaksanız bir piyon hemen havaya atlayıp sizi yakalayabiliyor. Böylece ölümden dönmüş oluyorsunuz.

Hatta insan türünden olan düşmanların arkasına geçip arkadan yakalıyorlar. Siz sadece o kurbanı delik deşik edin. Oyun hatta Shadow of the Colossus’un tırmanma sistemi var. Bazı dev yaratıkların zayıf noktası sırtında oluyor. Onun için canavara tırmanın. İstediğiniz yere tırmanın ve zarar verin. Bunlar kısaca oyunun sağlam dövüş mekanızmasına sahip olduğunu gösteriyor. Uzun zamandır böyle action RPG oyun keyif vermemişti.

Cehenem Köpeği:

Tek sorun ise oyunun ilk yarısına kadar aynı canavarlarla dövüş ediyorsunuz. Ama o noktadan sonra daha gelişmiş yaratıklar karşımıza çıkıyor. Sıradan bozkurt ileriki bölümlerde cehenem köpeği adlandırılan alev atabilen köpek çıkıyor.

Hem tipi de daha korkunç ve çirkin. Boss dövüşleri uzun olabiliyor. Bosslar harika ama Monster Hunter gibi bir canavarı ancak 15 dakikada yok etmek sıkıcı olabilir. Ama leveliniz iyi seviyedeyse 2 dakikada da yok edebilirsiniz.

Bosslar:

Bazı bosslar pek zarar vermiyor ama bazen bir hareketle piyonlarınızı etkisiz hala gelebiliyor. İyiki de o piyonların yanına gelip ayağa kaldırabiliyorsunuz ama HP’lerinin sadece yarısı dolu olarak. Siz ölürseniz en son checkpoint’tan devam ediyorsunuz ya da çok değerli olan Wakestone ile anında dirilebiliyorsunuz. Piyonlarınızın geri çekilmesini, yardım etmelerini yada saldırmalarını emredebiliyorsunuz.

Pek fazla karmaşık taktik kurma olmasada yine bir imkan var. Bir dövüşe girmeden önce yardım etmelerine emredin. Büyücüler sizi iyileştiriyor ve silahınızı element ile donatabiliyor. Piyon her ne kadar ip vurucu ve tezahürat versede bir noktadan sonra aynı kelimeleri söylemek deli edebiliyor. Bir dandik goblin çıkınca bile ‘Goblin!’ diye abartılı şekilde bağırması çok saçma duruyor.

Ekipmanlar:

Dövüşten ziyade oyunda ekipman toplamak çok eğlenceli. Her klasman nasıl ayrı silah türü kullanıyorsa bu durum zırhlar için geçerli. Okçular çok hafif kıyafet giyiyor. Büyücüler süslü kıyafet kullanıyor. Savaşçılar ağır zırh ile takılıyor. Zırhlar sadece miğfer, kolluk, üst ve zırh ile yetinmiyor. Üst ve alt içlik, pelerin ve yüzük var. Böylece her giydiğiniz kıyafet sizi çok havalı yapabiliyor.

Şunu unutmayalım. Ne kadar ağırlık taşıyorsanız, karakteriniz o kadar ağır hareket ediyor ve daha çabuk yoruluyor. Onun için ağır zırh seviyorsanız karakterinizi uzun boylu yapın en az 2 metre. Böylece daha fazla ağırlık taşıyabiliyorsunuz ve darbelere dayanıklı oluyorsunuz. Kısa boylu olursanız magick kuvvettiniz artıyor ve daha az yoruluyorsunuz. Oyun ayrıca ekipmanları kuvvetlendirme işlemi var. 1,2 ve 3 yıldızlı zırh ve silah olabiliyor.

1 yıldız sadece para ile yapılıyor ve biraz güçlendiriliyor. 2 yıldız hem para ve malzeme istiyor ama daha güçlü ve daha hafif yapıyor. 3 yıldız çok pahallı ve çok değerli malzeme istiyor ama çok güçlü ve çok hafif silaha/zırha sahip oluyorsunuz. 2 kg. kılıç 1.2 kg. kadar olabiliyor. Oyunda tahminen 500 adet ekipman parçası var ve hepsi farklı şekil ve renge sahip. Dark Arisen bu miktar daha fazla oluyor. Onun için oyunda içerik sorunu yok.

Ekipmandan ziyade oyunda ilaç/alet eşyaları bile çok fazla. Bir sürü ot ve içecek var ki bunları karıştırıp yeni eşyalar keşfediyorsunuz. Bazı ekipman güçlendirme malzemeleri ancak karışım ile elde ediliyor. Eğer şifalı çeşme bulursanız boş şişe bulun ve ordan su toplayın. Büyük balık bulursanız hemen kaba koyunki bozulmasın.

Hatta bu karışımlarla pazarda satıp iyi para elde edebilirsiniz. Black Cat adlı kalpazan dükkanı bile mevcut. Pahallı eşyaları para karşılığında kopyalayabiliyorsunuz. Eğer 10 adet nadir ot gerekiyorsa, elinizde bir tane olsun ve her gün bir adet kopya yapın. Bazen görev için gereken eşyalarının kopyasını verirseniz görevi veren kişi şüphelenebilir.

Diyaloglar:

Dragon’s Dogma: Dark Arisen oyununun tek sorunu ise diyaloglar. Skyrim yada Dragon Age kadar kapsamlı değil. Kasabada gezen insanlarla konuşmak sıkıcı ve her ne kadarda eski İngiliz aksanıyla konuşsalar pek çekici durmuyor. Dükkancılara sürekli aynı lafları kullanması bir noktadan sonra can sıkıyor.

Oyunda verdiğiniz kararlar hikayeyi pek değiştirmiyor. Sadece çok fazla ilişki kurduğunuz kişi ilerki bölümlerde bazı yerlerde işinize yarıyor. Ya da yardım ettiğiniz kişi size bir özel hediye ile armağan ediyor. Bazen gerekli işlemleri yapmazsanız bazı görevleri farklı yapmak zorunda kalıyorsunuz ama yine de konuda pek değişiklik olmuyor.

Oyunun en önemli kısmı ise son sahneleri. Her sahnede bir seçim yapmak zorundasınız. Doğru karar seçerseniz oyun devam ediyor. Yanlış karar ise ara sahne çıkarıyor ve Game Over olup yeniden doğru kararı vermek zorunda kalıyorsunuz.

Saçma olabilir ama bu ara sahneler oyunun konusunu güzel şekilde açıklıyor ve gizemler ortadan kalkıyor. O ejderha tam olarak kimdi, kral nasıl kral oldu, kader tam anlamıyla nedir ve Arisen olmanın çilesi. Ayrıca bu olay size trophy/achievement kazandırıyor. Onun için doğru yoldan ilerlemeden önce bir bakın konu nasıl biterdi.

Grafik ve Sesler:

Dragon’s Dogma: Dark Arisen oyununun grafik ve ses kısmına gelince sorunları var. Sesler muhteşem. Her hareketin sesi bile ortaya çıkıyor. Ağır metal zırh ile yürürseniz sürekli demir sürtünme sesi veriyor. Çatılarda koşup zıplarsanız kiremitlerin sesi çıkıyor.

Her canavar ayrı bağırıyor ve ses tonu yaratığın durumunu açıklıyor. Rüzgar esince çalılıkların sesi ortaya çıkıyor. Hatta kritik vuruş yaparsanız kulağa çok hoş bir ses geliyor. Müzik derseniz hepsi güzel yerlerde muhteşem şekilde çalıyor.

Cassardis’e gün batımında gelince çok hoş ve yavaş piyano müziği çalıyor. Savaş esnasında tam gaza getiren orkestra müziği çalmaya başlıyor. Eğer boss savaşı ise, ağır darbe yiyince müzik coşmaya başlıyor. Tabi 15 dakikalık mücadeleyi yenerseniz çok hoş zafer müziği çalıyor.

Tıpkı Skyrim’de ejderhanın ruhunu yediğiniz anda çalan parça gibi. Az önce yazıldığı gibi tek sorun NPC’ler durmadan aynı kelimeleri tekrarlıyor. Ses ve müzik güzel olabilir fakat grafik kısmı basit kalıyor.

Modellemeler:

Oyunda karakter modelleri, yansımalar, kan ve sihir efektleri çok güzel duruyor. Doğayı izlemek ve güneşten gelen ışıklar ve yansımalar etrafta güzel sergileniyor. Tek sorun ise yüzeyler. Oyunda giyilen ve kullanılan silahların yüzey grafikleri bazen vasat kalıyor.

Sanki çamurlu gibi duruyor. Ara sahnelerde yakından bakarsanız çok çirkin duruyor ve ara sahnenin güzelliğini bozabiliyor. Ara sahneler ilgi verici ve izlemesi güzel oluyor ama sadece önemli ara sahneler için geçerli.

Hareketler ve mimikler sağlam duruyor, yani çocukça durmuyor. Diğer sıradan ara sahneler (oyun içinde oluşan sıradan anlar) çok basit ne yazık ki. Animasyonlar tek NPC’lerde saçma ve komik duruyor. Kasabada koşan asker görürseniz çok saçma şekilde koşuyorlar.

Hatta şaşırma hareketleri bile baya abartılı duruyor. NPC’lerle konuşunca verdikleri yüz ifadeleri çok basit ve sürekli aynı el kol hareketi yapıyorlar. Yaratıklar ve dev canavarlar ise çok harika animasyon sergiliyor, adeta gerçek gibi duruyor.

Arayüz kolay ve basit ama sürekli sarımsı renk kullanması göz yorabiliyor. Hem zindanlarda oynamak bazen baş ağırlatabiliyor. Sürekli sarı duvarlar ve karanlık odalarda yanan meşaleler sıkıcı olabiliyor. Onun için oyunda gamma ayarını biraz arttırın. Grafik ayrıca teknik sorun yüzünden kısıtlanıyor.

FPS:

Dragon’s Dogma: Dark Arisen oyununda sabit frame-rate mevcut değil. Oyun 28-30 FPS ayarında oynasada, fazla düşman çıkınca ya da etrafta birisi çok büyük sihir çekerse oyun resmen kasıyor, 10-15 FPS kadar düşüyor. Oyunu her ne kadar sabit diske yükleseniz o kadar düzeltemiyor.

Oyun çok büyük ve çok detay var, ve bunun kusurunu kabul ediyoruz ama yinede bazen keyifi bozabiliyor. Kısaca Xbox 360 ve PlayStation 3 artık ihtiyarladı. Oyun PC için port edilirse oyun kesin 60 FPS’te çalışır. Oyun bide ekranda 1280×608 çözünürlüğe sahip, yani 720p HD bile değil.

Platformlar:

Bu yüzden oyun gelecek nesil için üretilirse (Xbox One ve Playstation 4) harbiden görsel şöleni sunacak. Fakat Dragon’s Dogma: Dark Arisen’in bir kaç ay sonra PC’ye çıkacak olması dışında XBox One ve Playstation 4 için iyi bir haber yok maalesef.

Oyun zor olmayabilir onun için bu ada tam sizlere göre. Bu adaya gelmek için akşam vakti Cassardis iskelesinin ucuna gelin. Orda gizemli bayan sizi bu adaya getirecek. Bu ada her zaman akşam vaktinde. İlk bir kaç yeni yaratıkla kapışınca, lobi benzeri bir bölgeye geliyorsunuz. Burda olan kapılar hepsi farklı zindana götürüyor. Hepsi ayrı özel anahtar istiyor ve gerçekten ölümcül yaratıklarla yüz yüze geleceksiniz.

Burda sağlam kalmak için en az level 70 olun. Bu ada ayrıca çok fazla yeni ve gizli ekipman barındırıyor. Oyunun daha ilk aşamasında kendime çok sağlam kılıç ile kolluk buldum. Daha derinliklere inmedim ve daha fazla pahallı eşya bulacağımdan eminim.

Gizli Parçalar:

Dark Arisen bazı pahalı ekipmanları gizli parça olarak sunmuş. Yani etrafta bulduğunuz gizli parçayı dükkanda RC ile temizlerseniz çok güzel eşyaya sahip olabiliyorsunuz. Onun RC ile pahallı piyon almıyorsanız onu burda kullanın.

Bu parçalar 1 ile 3 seviye arasında. 3. seviyeli parça bulursanız kendinizi çok şanslı tanıyın. Önceden bahsedildiği gibi oyunda eşyalarınız kasabiliyorsunuz. Eğer yetmiyorsa, üstünüzde giydiğiniz eşyalarla bir ejderha öldürürseniz ‘Dragon Forged’ yani ejderha malzemesiyle dövülmüş. Ne kadar büyük ve tehlikeli ejderha öldürürseniz, eşyalarınızın bu özellikle nasiplenme imkanı artıyor. Bu bile yetmiyorsa dükkanda çok pahallıya geliştirebiliyorsunuz. Bunu yapmakta hiç kolay değil. Eğer bir tanesi sahipseniz sakın satmayın ve kullanın. Çok kuvvetli oluyorsunuz.

Denildiği gibi yeni yaratıklar çok. En fazlası ise boss canavarlar. Minotaur, zombi ejderha, dikenli zırhlı siklop, ölüm meleği, lanetli şövalyeler ve bir sürü. En sonunda ise sizi çok büyük süpriz bekliyor. Hem dövüş açısından hem konu olarak. Bu ada sadece dungeon crawling amaçlı değil. Bir konusu var ve burda bulduğunuz ölülerin günlüklerini okumak ilgi veriyor. Burda görev panosu bile var ve bu pano daha fazla belge ve eser toplamanızı istiyor. Bu görevleri yaparsanız adada geçen tüm kabuslar öğrenilecek.

Teknik Tavsiyeler:

Dark Arisen sürümü 2 disk halinde geliyor. İlk disk oyunun ta kendisi. İkinci disk ise HD yüzeyler ve Japonca seslendirme içeriyor. HD yüzeyler ise oyunun orijinal Dragon’s Dogma yüzeylerini yüklüyor. Dark Arisen’da Bitterblack Isle olduğu için yüzeylerin kalitesi düşürülüp bir diske oyunu sıkıştırmışlar. O yüzden lütfen HD yüzeyleri yükleyin ki oyunu gerçek grafikleriyle oynayınız.

Japon seslendirme hoş duruyor ve yabancı dil olduğu için sürekli tekrarlanan diyaloglar biraz yeni duruyor. Oyunun ilk diskini sabit diske yükleyin çünkü loading aşamaları baya hızlanıyor. Ayrıca ekranda kasıntılar biraz düzeliyor. Playstation 3’de ise tek disk halinde geliyor.

Son Sözler:

Dragon’s Dogma şahane ama az kusurlu olan bir action RPG. Sadece yaratık ve canavar kesip sürekli seviye arttırmak seviyorsanız bu oyun tam size göre. Diyalog istiyorsanız uzak durun. Bu oyun tamamen aksiyon dolu rol yapma oyunu. Oyunun grafikleri daha güzel olabilirdi. Ayrıca teknik sıkıntılar oyunun ortalama kalitesini çok düşürüyor. Eğer bunları ciddiye almazsanız sizin için en az 100 saatlik macera sizi bekliyor.

Detaylı klasman ve dövüş sistemi, bol miktarda görevler, akla sığmayacak kadar zırh ve silahlar, detaylı ve farklı canavarlar, keşfedilecek yerler ve internet üzeri piyon takas etmek oyunun içriğinin çok zengin olduğunu gösteriyor. Eğer Dark Souls gibi fakat biraz daha fazla aksiyon ve orta zorluk seviyesi arıyorsanız bu oyun tam size göre.

Oyunu başta oynadığınız zaman biraz karmaşık olabilir ve alışma süresi uzun olacak. Ama hak ettiğinizi anlayacaksınız. Dark Arisen’le gelen zenginlik Dragon’s Dogma’yı oldukça iyileştirmiş. Eğer Skyrim, Dark Souls, Dragon Age gibi RPG oyunlardan sıkıldıysanız buna göz atmanızı tavsiye ederim. Grafik ve teknik sorunları olmasa çok daha fazla dikkat çekebilirdi.

Sözün kısası Dragon’s Dogma’yı hemen Dark Arisen olan sürümünü alın. Oyun adeta büyüyor. Oyunu tamamen bitirmek ömrünüzü alacak. Her seferinde yeni olaylar sizi bekliyor ve macera adeta bitmez hale geliyor. Oyunu bitirseniz bile, bütün verilerinizle oyuna yeniden başlıyorsunuz. Level ve ekipman sizinle kalıyor ama bütün görevleri yeniden yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
9.0
Aldığı Puanlar

Dragon’s Dogma'nın dev Dark Arisen DLC’si gerçekten olmuş! Oyun yetmiyormuş gibi bir de ‘Bitterblack Isle’ macerası var. Bu ada tamamen kabus.

8.5
Editörün Puanı
9.0
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...